Hulladék cikkek
Tengeri szemétből készít sportcipőt az Adidas
A sportruhagyártó az óceánban sodródó szeméthegyeket hasznosítja újra mint sportcipő-alapanyagot. A prototípust más plasztik-termékek is követik hamarosan.
Mondjunk nemet a műanyag palackokra
Egy hét alatt több, mint 500 fő csatlakozott a Felelős Gasztrohős legújabb kezdeményezéséhez, amely célja a műanyag palackok vásárlásának visszaszorítása. A kampány arra bíztatja a lakosságot, hogy a nyári melegben saját kulacsukba töltött itallal frissítsék fel magukat ahelyett, hogy mindig újabb PET palackos üdítőket és ásványvizet vásárolnának.
Hadat üzent a műanyag zacskóknak Brüsszel
Az Unió tagországaiban csökkenteni kell a leggyakrabban használt és leginkább környezetszennyező műanyag zacskók használatát a kedden az Európai Parlamentben megszavazott új szabályok szerint.
Pazarul élhetnénk csak hulladékból
Túl sok ételt dobunk ki a szemétbe. Világszerte a megtermelt élelmek 40%-át nem fogyasztjuk el. Egy kanadai pár dokumentumfilmet készített arról, milyen jól lehet létezni a kukákból bányászott ételmaradékokon. A Just Eat It: A Food Waste Story című filmet a Thesszaloniki Dokumentumfilm Fesztiválon láttuk.
Tonnaszám dobálják a szemetet a Dunába az osztrákok
Csaknem negyven tonna műanyag kerül a Dunába évente az osztrák szakaszon - olvasható a bécsi Környezetvédelmi Hivatal jelentésében. A hulladék jelentős része egyszerű szemét: széthagyott háztartási cikk, vagy fólia.
Így kezeljük a céges hulladékot
Amikor cégünk telephelyet alakít ki vagy újat választ, jó néhány feladat vár ránk. Az egyik legfontosabb, hogy gondoskodjunk a hulladékelszállításról.Ehhez szerződnünk kell a Fővárosi Közterületfenntartó ZRT-vel. Íme az FKF céges ügyfeleinek fenntartott szolgáltatásával kapcsolatos leggyakoribb kérdések és válaszok.
Felére kéne csökkennie a lerakott szerves hulladékot, de gyorsan
A lerakott szerves hulladék mennyiségét 2016-ra az 1995-ös mennyiség 35 százalékával, 2020-ra pedig 50 százalékával kell csökkenteni Magyarországon - mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára. Jövő évtől nekilátunk.
Szó szerint úszunk a szemétben
Több óriási szemétsziget is kering az óceánokon, az egyik legnagyobb ilyen úszó szörnyeteg mérete - a legoptimistább becslést alapul véve is - Magyarország területének több mint a hétszerese!
Kevesebb nejlonzacskót használhatunk
Az Európai Unió országainak 2019-ig 80 százalékkal csökkenteniük kell a leginkább környezetszennyező és leggyakrabban használt műanyag zacskók használatát a parlament szerdai döntése értelmében. A képviselők adók, díjak, piaci korlátozások vagy tiltás bevezetését javasolják.
Százmilliárdnyi hulladék megy veszendőbe évente
El kell érni 2020-ra, hogy Magyarországon a lakossági hulladék legfeljebb 10 százaléka kerüljön lerakókba - mondta Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára.
A világűrbe is jut a szemetünkből
Becslések szerint 100 millió limlom lebeg a Föld körül, ebből a NASA kutatása szerint 16,000 számít űrhulladéknak – jellemzőjük, hogy 10 centiméternél nagyobb átmérőjűek, és méretükkel veszélyeztetik a még működő műholdakat és a Nemzetközi Űrállomást. A hulladék nagy része kiszuperált műholdakról és régi rakétákról vált le.
Környezetvédelemmel szereznek pénzt a nonprofitok
2013 decemberében több mint félmillió forintot fizetett ki a TerraCycle annak a 42 iskolának, állatvédő alapítványnak valamint nonprofit szervezetnek, amelyek a cég csomagolásgyűjtő programjának kedvezményezettjei voltak.
Szemét nélkül termel a Nestlé
„2020-ig összes európai gyárában nullára csökkenti a lerakóba küldött termelési hulladék mennyiségét a Nestlé” – jelentette be Laurent Freixe, a Nestlé európai regionális igazgatója a brüsszeli European Policy Center élelmiszer-fenntarthatósági konferenciáján.
Szeméthegyek a világ tetején
A Mount Everesten a hegymászók által hátrahagyott szeméthalom egyre csak nőtt az elmúlt évtizedekben. Néhány szervezet hegytisztító expedíciókat indított, és a nepáli kormány is lépéseket tett a környezetszennyezés visszaszorítása érdekében.
Élet pénz nélkül
Az ingyenélés (freeganism) hívei hátat fordítanak a pénz világának - ám éppen az általuk kritikusan szemlélt fogyasztói társadalom szemetéből szerzik a napi betevőt. Nem "csövesek", ám a kukázás fontos részét képezi életformájuknak, az önfenntartásnak.
Bútorok „újraplasztikból"
Bármilyen alakot, színt és állagot fel képes venni. Nem csoda, hogy bútorok készítésére is egyre nagyobb mértékben használják az újrahasznosított és a biológiailag lebomló műanyagot.
Mindenki megteheti a magáét
Kilencedik alkalommal tartja meg hagyományos országos szemétgyűjtő akcióját 2013. április 22-én a Magyar Közút Nonprofit Zrt. A Föld Napja alkalmából szervezett eseményre ismét több tízezer fő jelentkezését várja a társaság. A rendezvény az elmúlt években az ország egyik legtöbb önkéntest megmozgató környezetvédelmi mozgalmává nőtte ki magát.
Fejenként több, mint 500 kiló hulladékot termeltünk
Az Eurostat legfrissebb jelentése szerint az Európai Unió 27 tagállama 2011-ben átlagosan fejenként 503 kilogramm kommunális hulladékot állított elő, ennek a mennyiségnek 25 százalékát újrahasznosították, 15 százalékát pedig komposztálták.
Magyar innováció: sok millió tonna szemét megtakarítható
Komposztálható bio csomagoló alapanyagot fejlesztett politejsavból (PLA) az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter keretében létrejött Biopackpro Csomagolástechnikai Projekt Kft. az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében.
Milliárdokat hozhat a szemét
Az úgynevezett upcycling lényege, hogy a fogyasztók összegyűjtik és a cég pénzén visszaküldik az áru csomagolását, és az majd újra terméket gyárt belőle. Az üzleti modellből milliárdokat csinált a kitaláló, Tom Szaky - írja a Zöld8. Most, elsőként Magyarországon, egy csokipapírt lehet visszaküldeni.
Megszüntethetnék az éhezést a szemétbe került ételek
Az ételek mintegy fele a szemétbe kerül a fejlett gazdaságokban, miközben a világban közel egymilliárd ember éhezik. A kidobott élelmiszerek fele is elég lehetne ahhoz, hogy megszűnjön az éhezés a világon.
Károly herceg is bioenergiába fekteti pénzét
Többek között a Károly walesi herceg magánvagyonát kezelő alap és Lord Jacob Rothschild mágnás alapja vesznek részt befektetőként abban a 103 millió dolláros konzorciumban, melynek célja, hogy energiát állítsanak elő természetes hulladékokból.
Zöld pénztárnál fizethetünk
Az Auchan tervei között már régóta szerepelt, hogy az ingyenes nejlon szatyrokat kivonja áruházaiból. A zöld pénztárak pozitív fogadtatása és sikerei azt mutatják, hogy a vásárlók is egyre környezettudatosabban gondolkodnak. Mindezeknek köszönhetően az Auchan Magyarország elszánta magát egy újabb, jelentős környezeti terhelést csökkentő lépésre: 2012. január 2-tól megszűnteti az ingyenes szatyrokat áruházaiban. A vásárlók kényelme érdekében januárban minden pénztárbútor átalakításra is kerül.
Uniós siker a magyar találmány
Az öko-találmányok nemzetközi versenyét Nürnbergben a magyar alkotópáros Raisz Iván és Barta István találmánya nyerte. Az újítás metanolt állít elő kommunális hulladékból.
14 településről tünt el a hulladék
Tizennégy alsó-szigetközi településen európai uniós támogatással mintegy hetven helyszínről közel 13 ezer 500 köbméter elhagyott hulladékot távolítottak el az utak mellől, az erdők széléről, a folyópartokról - közölte Tóásó Gyula projektmenedzser a témában rendezett szakmai tanácskozáson.
Teherautónyi hulladék a határban: 8 hónap letöltendő érte
Jogerősen nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélt a Zala Megyei Bíróság a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt pénteken egy férfit, aki építési törmeléket és veszélyes hulladékokat helyezett el a város külterületén - közölte Beznicza Árpád sajtószóvivő.
Szigorítják a hulladékbírságot
Szigorúbban, a környezetterheléssel arányosan büntetné a kormány az illegális hulladéklerakást és a közterületi szemetelést, állítja a Vidékfejlesztési Minisztérium.
Hulladékügy: pénzbírsággal bünteti Brüsszel Magyarországot?
Az Európai Unió szabályozásának tagországok általi alkalmazásában több tucat hiányosságot fedett fel az Európai Bizottság, ezek egyikeként öt másik tagállam mellett Magyarországot is arra szólította, hogy "küldjön értesítést a hulladékokról szóló uniós keretirányelvnek a nemzeti jogba történt átültetéséről".
Nyolcmillió magyarnak lenne lehetősége, de csak 10 % él vele
2010 végén már mintegy 8 millió embernek volt lehetősége az italos kartondobozok szelektív gyűjtésére, de csak 10%-uk gyűjtötte valóban külön ezt a hulladéktípust - kommentálta felmérésük eredményét Baka Éva, az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés ügyvezető igazgatója.
"Nulla hulladék" életvitel: lehetséges?
A Hulladék Munkaszövetség ahhoz nyújt segítséget, hogy mindennapi életvitelünkben is megvalósítsuk a zöld gondolatokat. Honlapján már több mint 100 gyakorlatot tártak az érdeklődők elé a hulladékmentes életvitelről.
430 kiló hulladékot termel évente az átlag magyar
Az uniós államok közül Dánia termeli egy főre a legnagyobb mennyiségű, több mint 800 kilogramm kommunális hulladékot évente, az uniós átlag 513 kilogramm. Magyarország 430 kilóval a középmezőny tagja.
Érdemes feldolgozni: arany, ezüst, réz a mobiltelefonokban
A feleslegessé vált mobiltelefon, fényforrás, porszívó nem csak környezetterhelő, hanem érték is - állítják az MTI által megkérdezett szakemberek. Egy átlagos mobiltelefonban például a periódusos rendszer több mint 40 eleme megtalálható, köztük több nemesfém is.
Durva tévhitek a magyar hulladék-gazdálkodásról
Magyarország területén keletkező hulladékok újrahasznosítását koordináló húsz nonprofit szervezet közös közleményben kívánja eloszlatni az országos hulladékgazdálkodási rendszerről kialakult tévhiteket.
Nagy szemétség: több ezer köbméter hulladék a Velencei tónál
A Velencei-tó partjához közel több ezer köbméter hulladékot, betondarabokat, szennyezett vasúti ágyazatból származó talajkeveréket, gázolajjal szennyezett textíliát raktak le - tájékoztatta a zöldhatóság a Fejér Megyei Hírlapot.
100 millióért ártalmatlanít a minisztérium
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 100 millió forinttal segíti az illegális hulladéklerakók felszámolását az idén. Az önkormányzatok és non-profit szervezetek számára kiírt pályázat eredményeképpen 200 helyszínen több mint 17 300 köbméter illegálisan lerakott hulladékot gyűjtenek össze és ártalmatlanítanak szakszerűen. A támogatásra 44 önkormányzat és 4 társadalmi szervezet pályázott sikeresen.
A miniszter is kommandózott!
Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter és dr. Kling István államtitkár is részt vett a Zöld Kommandó zöldfelügyeleti ellenőrzési akciósorozatának áprilisi bevetésén, Tárnokon, egy kőtörő-hulladékaprító telephelyen.
10 milliárd a vállalkozások környezetvédelmi pályázataira
Mintegy 10 milliárd forintos uniós keretre írnak ki környezetvédelmet szolgáló gazdaságfejlesztési pályázatokat, amelyekre 2010. március 1-jétől lehet jelentkezni, közölte a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt.
Csak perrel szabadulhatnak a szeméttől
Nem nyugszik bele a mindszenti önkormányzat abba, hogy a város nyakán marad a 26 tonna német háztartási hulladék; más megoldás híján az ügy magyar szereplőjét perelve akarják elérni a szemét elszállítását - írta keddi számában a Délmagyarország.
Hol tűnnek el az illegális hulladéklerakók?
A zöldtárca 86 millió forintot osztott ki az illegális hulladéklerakók felszámolására, így 37 önkormányzat és 7 társadalmi szervezet több mint 150 helyszínen, mintegy 20 ezer m3 mennyiségű, illegális hulladéklerakót számolhat fel.
350 percnyi szemétszedéssel a szebb jövőért
A Klíma Klub csatlakozik az Éghajlatvédelmi Világnaphoz, melynek kapcsán meghirdeti a „350-en 350 percig a szemét ellen!" lakossági szemétszedési akcióját október 24-én a Városligetben.
Pet-palackok: a magyarok ötöde igyekszik
Magyarországon évente 1,4-1,6 milliárd darab, azaz a Gellért-hegy térfogatával majdnem megegyező terjedelmű PET palack kerül forgalomba, amelynek hozzávetőleg ötöde kerül szelektíven visszagyűjtésre és újrahasznosításra.
Pohárcserével az éghajlatváltozás ellen
A zöldtárca az „Egy mozdulat" program részeként a Bánkitó Fesztiválon ma elindította a pohárcsere-program akcióját, amely a fesztiválok környezetterhelését hivatott csökkenteni. Az akció a fesztiválozók figyelmét is fel szeretné hívni a hulladékcsökkentés és a környezetvédelem fontosságára.
Begyűjtő multik
Évente százmilliónál is többen fordulnak meg a hazai hiper- és szupermarketekben, már csak ezért is megkerülhetetlen számukra a környezetvédelem témája. Éppen ezért politikájukban egyre nagyobb szerepet kap a környezettudatosság és az a törekvés, hogy működésük minél kisebb mértékben terhelje a környezetet.
Hogyan váljunk meg a számítógépünktől?
Egyre növekvő mennyiségben válnak hulladékká elektromos és elektronikai berendezések az irodai, üzleti tevékenységek során éppúgy, mint a háztartásokban. Évente kétszázhúszmillió tonnányi régi számítógép és más műszaki eszköz kerül a szemétbe - a kérdés, hogy hogyan.
Eltűnhet a szemét az erdőből
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapján mától elérhető az a pályázat, amelynek segítségével önkormányzatok civil szervezetekkel együttműködve számolhatják fel a településeik illegális hulladéklerakóit. A zöldtárca 86 millió forintot oszt szét a sikeresen pályázók között.
"Nem gond az atomhulladék"
A nagy aktivitású atomhulladék biztonságos és hosszú távú geológiai tárolásának lehetőségét természeti analógiák bizonyítják, így a technológiai fejlődésével arra hamarosan az ember is képes lehet - mondta Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, az "Atomenergia és biztonság" című beszélgetéssorozaton Budapesten.
A magyarok? Alig szemetelnek!
Egy új felmérés szerint egy átlagos európai több mint fél tonna lakossági szemetet termelt 2007-ben. A legkevesebb szemetet a csehek dobták ki, míg a legtöbbet a dánok. Az unióban a szemét közel egyötödét hasznosítják újra.
Itt a vég: már a hulladék sem üzlet
A gazdasági pangás utolérte a hulladékhasznosítást is az Egyesült Államokban, számos kisebb településen már fel is hagytak a szelektív szemétgyűjtés néhány formájával, olvasható a New York Times (NYT) hétfői számában.