Helyenként több méter vastag pillepalackhalmok, PET-hegyek képződnek, magasságuk meghaladhatja a 6-7 métert. Egy másik képződményre is rábukkantak expedíciójuk során az önkéntesek, a Tisza felső szakaszán, Zsurk község előtt, egy Tisza-kanyarban. Az áradások során itt is számtalan hulladékfajta rakódott le iszappal keveredve, amiből egy szabályos hulladékfal jött létre. Egyes darabjait alig lehet kirángatni a falból. Szakértők szerint itt közel egy évtizedes hulladékdarabok is lehetnek. A napokban zajló Ökoindustria kiállításon ezt a furcsa képződményt is megnézhetik a látogatók. A bemutatón a szervezők az elmúlt évek egyik legsikeresebb civil környezetvédelmi kezdeményezése, a Tiszai PET Kupa hulladékgyűjtő expedícióját, küzdelmeit és kalandjait mutatják be.
„A PET Kupa, mint szemétszedő, hajós verseny nyáron véget ért, de a munka most kezdődik csak igazán. Kiállítások, ismeretterjesztő előadások és rekordkísérletek valósulnak meg hónapról hónapra, melyek ráirányítják a figyelmünket élő vizeink állapotára. Ezeknek az akcióknak köszönhető ez a kiállítás is” – nyilatkozta Búsi Lajos, a programot támogató Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság megbízott főigazgató-helyettese.
„Célunk nem más, mint felhívni a figyelmet a Tisza szennyezésére és élő vizeink védelmének fontosságára. Mert nemcsak az óceánban vannak úszó szemétszigetek, hanem Szőke Szerelmünk, a Tisza vizében is. Amit a forrásnál a patakba engedünk, az egyszer eljut az ártereinkbe, az ivóvizünkbe, a világ óceánjaiba, onnan pedig… talán még a tányérunkra is” – hívta fel a figyelmet a probléma súlyosságára Molnár Dávid Attila, a PET Kupa ötletgazdája.