Gáz cikkek
Ukrán köszönömmel zárult a gázvita
Julija Timosenko ukrán miniszterelnök szerint a múlté már a gázszállítások miatt keletkezett feszültség az orosz-ukrán viszonyban, és köszönetet mondott Oroszországnak, amiért nem kell kötbért fizetnie, ha nem veszi át a januári szerződésben szereplő gázmennyiséget.
Emberi jogok miatt bukik a Nabucco?
Türkmenisztán érdekelt a Nabucco gázvezetékben, azonban konkrét javaslatokat vár az Európai Uniótól a megvalósításra, mondta egy amerikai illetékes pénteken. Gond azonban, hogy Türkmenisztánban továbbra is vannak "bizonyos problémák" az emberi jogok körül.
Gáztározó helyett energiahatékonyság kellene
Otthonaink energiahatékonysági fejlesztésének és utólagos szigetelésének támogatása egyszerre jelenthet megoldást a magyar családok anyagi terheinek enyhítésére és a mélyülő ökológiai válság kezelésére is. A Knauf Insulation szerint a Nagy-Brittaniában útnak indított „Nagy Átalakítás" projekt modellje hazánkban is életképes lehet, mert az energiahatékonysági fejlesztések esetében az előre fizetés helyett, a "fizess, ahogy megtakarítasz" elvet követi, azaz nem jelent terhet a költségvetések számára.
Az oroszok fenyítik a türkméneket?
Oroszország újabb gázháborúba kezdhet, ezúttal a délkeleti fronton, Türkmenisztánnal: a kereslet csökkenése miatt a Gazprom befagyaszthatja gázvásárlásait, de Türkmenisztánnak egyelőre nincs más vevője a gázra - írta pénteken a Kommerszant című orosz gazdasági lap a türkmenisztáni vezetékrobbanással kapcsolatban, amelynek okozásával Türkmenisztán a Gazpromot vádolta.
Gázvezeték-verseny: franciák is beszállnak
A GdF Suez tárgyalásokat kezdett az orosz Gazprom gázipari konszernnel a francia közüzemi vállalat esetleges részvételéről az Északi-tengeren keresztül húzódó nyomvonalra tervezett tenger alatti Északi Áramlat gázvezeték létesítésében - jelentette be a GdF Suez ügyvezető igazgatója
Itt az újabb gázkonfliktus
A hét elején az EU és Ukrajna megállapodást írt alá az ukrajnai gázvezeték-rendszer korszerűsítéséről, s az orosz vezetők világosan jelezték, hogy ezt rossznéven veszik, és nem marad következmények nélkül. Azóta Moszkva naponta érezteti ezt az erősen rászoruló Ukrajnával.
Gazprom: nem a Nabuccóra
A Gazprom a meghívás ellenére nem száll be a Nabucco gázvezeték-vállalkozásba, mondta az orosz energiakonszern vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev. Egy keddi orosz televíziós műsorban Medvegyev arról beszélt, hogy Oroszország számára a Déli Áramlat vezeték elsőséget élvez.
Előnye is lehet a magasabb gázárnak
Az gázpiaci bizonytalanságoknak ingatlanpiaci hatásai is lehet, véli a Leier közleményében: Várhatóan jobb minőségű lakások épülnek majd, az építkezők jobban figyelnek a hőszigetelésre, az ajtók ablakok minőségére Ugyanakkor több figyelem övezi majd az energitakarékos megoldásokat is, amelyekkel tízezreket spórolhatunk a gáz-és villanyszámlánkon.
Hiába vártuk, nem lesz olcsóbb a gáz...
A földgáz világpiaci árának csökkenését kioltja a gyenge forint - vélekedett Juhász Péter, a Mol Energiakereskedő Kft. ügyvezető igazgatója az Institute of International Research (IIR Hungary) GasCon elnevezésű szakmai konferenciáján kedden Budapesten.
A törökök készen állnak a gázprobléma megoldására
Minden korábbi híreszteléssel szemben Törökország támogatása a Nabucco iránt feltétlen, és nem köti azt össze az EU-csatlakozási tárgyalások kimenetelével. Ankara szerint a projekt lassúságának valódi oka az Európai Unió tagállamainak megosztottsága.
Gáz: változások az állami támogatásban
A földgáz fogyasztói árának esetleges csökkenésével arányosan mérséklődik a gáz- és a távhőár szociális támogatásának összege, de a rászorulók terhe nem nő - derül ki a napokban közzétett kormányrendeletből, amely a 2007. évit módosította.
Nem jó, hogy támogatják a gáz árát?
Hosszú távon a gázár-támogatás, de általában bármilyen jellegű energia támogatása káros. A MEPS szakemberei úgy vélik: mivel a jelenlegi támogatási rendszer a megtakarítás helyett fogyasztásra ösztönöz, a helyzet rövidesen tarthatatlanná válik.
A gázmizéria alternatívái
Arra jó volt a gázcsap elzárása, hogy a közvélemény ráérezhetett: valóban nincs más választásunk, mint az, hogy alternatív megoldások sokaságával - legkézenfekvőbb módon az elérhető megújuló energiahordozók hasznosításával - kiváltjuk a földgázt, a kőolajat, a szenet. A gázcsapot ugyan kinyitották, de mintha még mindig nem nyitották volna elég nagyra azt a kaput, amelyen beáramolhat a gazdaság szereplőihez a megújuló energia hasznosítását elősegítő érdekeltségek rendszere.
Megszüntetné gázfüggőségét Karcag
Karcag város felkérésére az EU-FIRE Kft. elkészítette a térség geotermális energiafelhasználási lehetőségeire vonatkozó (elemző) tanulmányt. A térség geotermális energia adottsága kiemelkedően jó, felhasználásával jelentősen csökkennének a használati melegvíz előállítási és fűtési költségek is.
Indokolt lenne, de nem emelkedik a gáz ára
A gáz ára nem emelkedik április 1-jén Magyarországon - közölte Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter szerdán Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva.
Nabucco: tanácsos lenne a kételyek ellenére is
Európának be kell fektetnie az új gázszállítási útvonalak kiépítésébe, hogy nagyobb befolyással bírjon az Ukrajnával és Oroszországgal folytatandó tárgyalásokon - ezt Alexandr Vondra cseh miniszterelnök-helyettes fejtette ki Münchenben egy hétvégi biztonságpolitikai tanácskozáson.
Kevesebb gázt kapunk az oroszoktól
Az orosz Gazprom az idén a tavalyinál mintegy 5 százalékkal kevesebb földgázt exportál Európának - közölte a vállalat dokumentumaira hivatkozva egy banki forrás. Eszerint a múlt évi 179 milliárd köbméter helyett 170 milliárd köbméternyi várható.
EU: Magyarország is készítsen vésztervet!
Uniós és tagállami vésztervekkel és gyorsan hozzáférhető gáztartalékokkal készülne az EP az orosz-ukrán gázvitához hasonló krízishelyzetekre.
Az oroszok egy fillér kártérítést sem fizetnek?
Oroszország levélben tájékoztatta az Európai Bizottságot arról, hogy nem fogad el semmilyen vádat az európai uniós országoknak szánt gázellátás év eleji szünetelése miatt.
Nabucco: ez így nem fog menni
Azerbajdzsán elnöke szerint nagyobb politikai és pénzügyi elkötelezettség kell a Nabucco gázvezeték létrejöttéhez. Ilham Alijev a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt erről csütörtökön.
Az ukránoknak nagyon nem tetszik a gázmegállapodás
Ukrajna rossznak tartja az Oroszországgal kötött földgázügyletet, amely lehetővé tette az európai gázszállítások felújítását, de maradéktalanul betartja a szerződést, mondta a szerdai Financial Timesnak az ukrán elnök, aki szerint hazája nem lopott az Európának szánt orosz földgázból.
A Nabucco egy üresjárat?
Üresjáratnak nevezte a Vremja Novosztyej című orosz lap keddi számában a budapesti Nabucco-csúcsot, mivel Türkmenisztán és Azerbajdzsán, ahonnan Európa a vezetéken Oroszország elkerülésével kapni szeretné a gázt, ezúttal sem kíván garanciákat adni a vezeték feltöltésére.
Kézbe venné a gázárakat Magyarország
Gyurcsány Ferenc kormányfő és Kóka János, a parlament Nabucco eseti bizottságának elnöke hétfőn megállapodott abban, hogy közösen képviselik a keddi Nabucco-csúcskonferencián a gázvezeték projekt európai uniós előfinanszírozásának szükségességét, és közösen javasolják a Nemzetközi Nabucco Testület létrehozását a térség érdekeinek egységes képviseletére.
Gáz: Irán bejelentkezett importőrnek
Egyedül is képes lenne megtölteni a Nabucco-vezetéket Irán, ha a projektben részt vevő cégek kiépítik az ehhez szükséges infrastruktúrát - mondta Ali Reza Irvas iráni nagykövet az MTI-nek. A diplomáciai képviselő szerint jelenleg az amerikai nyomásgyakorlás miatt nem tárgyalnak velük az európaiak a gázprojektről.
Gazprom: kártérítést ajánlunk Magyarországnak
A Gazprom többletgázszállítást ajánl magyarországi partnereinek, kártérítésként a január 20-ig kieső 500 millió köbméter földgázért, az eddigi szerződéses áron - közölte Alekszandr Medvegyev, a vállalat vezérigazgató-helyettese a Budapesten tartott sajtótájékoztatón.
Gáz: hogyan kerülhető el az újabb válság?
Az orosz gázt Európába szállító Északi Áramlatot már építik, a törökországi Kék Áramlat már készen van, a szintén az európai uniós államoknak szállító energiavezeték, a Déli Áramlat létrehozatalában már megegyeztek az érdekeltek, miközben az év elején Ukrajna felvetette egy újabb, szintén Európába szállító vezeték, a Fehér Áramlat létrehozatalát.
Gázválság: olcsóbb gázt kap Bulgária?
A Gazprom megvizsgálja Bulgária kártalanítási igényét a január első felében elmaradt gázszállítás miatt, mondta az orosz Gazprom gázvállalat vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev pénteken Szófiában.
Mennyit buktunk a gázvitán?
Még összesítik és számolják azokat a károkat, amelyeket a magyar vállalkozások, a magyar gazdaság szenvedett el amiatt, hogy január első napjaiban Ukrajna felől megszakadt az orosz gáz tranzitja Magyarországra - mondta Szőke Katalin, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium sajtófőnöke az MTI-nek csütörtökön.
Nem bízunk többé Oroszországban
Egy időre vége a gázválságnak: az Oroszországból indított földgáz tegnap óta folyamatosan áramlik Európa felé. Az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor hangsúlyozta: az uniónak le kell vonni a gázvita tanulságait, Barroso szerint Moszkva és Kijev továbbra sem megbízható partner.
Gáz: nincs kizárva az újabb botrány
Igen óvatosan értékelték az orosz-ukrán gázviszály lezárását jelentő, s remények szerint a jövendő hasonlókat elhárító kétoldalú megállapodást szerdán az orosz lapok. Az ellentmondó közléseket idézve rámutattak: nem tudni, végül mennyit fizet Ukrajna a gázért.
Megindult a gázszállítás
Kedden hajnalban, közép-európai idő szerint 2 órakor megindult az orosz gáz Európa felé - erről maga Julija Timosenko ukrán kormányfő győződött meg a Gazprom központi diszpécsertermében - de az ukrán tranzitvezeték-rendszer megfelelő működési rendje közép-európai idő szerint 8 órakor áll helyre.
Orosz-ukrán megegyezés: 10 évre megnyugodhat Európa?
Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán kormányfő jelenlétében hétfőn Moszkvában az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetői aláírták az ukrajnai orosz gázszállításokat rögzítő szerződést. Az ukrán gázszállításra és a tranzitra vonatkozó szerződések egyaránt tíz évre szólnak. Szlovákia mindeközben jelezte, hogy élne a Magyarország által felajánlott gázzal.
Újabb csavar a gázválságban
Julija Timosenko ukrán kormányfő hétfőn délután Moszkvába érkezett a Gazprom és az ukrán Naftogaz közötti szerződés aláírására, de közben Viktor Juscsenko elnök honlapján újabb alternatív javaslat jelent meg.
Jön a gáz, csak nem tudjuk, mikor...
Még nem tudni, mikor érkezhet Magyarországra Ukrajna felől orosz gáz, mert - bár az orosz-ukrán megállapodás a gázszállítások megindításáról vasárnap megszületett - a részleteket is tartalmazó szerződést csak hétfőn írják alá.
"Atomerőművet akarunk!"
A Bulgáriát különösen érzékenyen érintő gázválság nyomán vasárnap több mint tízezren tüntettek a kozloduji atomerőmű régi, már leállított reaktorainak újraindításáért.
Putyin ígérget, Brüsszel bekeményít?
Pénteken sem érkezett gáz Ukrajna felől Európába, a tárgyalások hét utolsó munkanapján sem jutottak előbbre Oroszország és Ukrajna között. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök este Berlinben a gázszállítások mielőbbi felújítását ígérte és ehhez Európai Unió, illetve Németország támogatását kérte.
Gázvita: az EU már senkinek sem hisz
Martin Ríman cseh ipari és kereskedelmi miniszter, valamint Andris Piebalgs, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse képviseli az Európai Uniót azon a szombati moszkvai találkozón, amelyet Oroszország javasolt. Ukrajna akár ingyen is átengedné területén az Európának szánt orosz gázt. Bulgária szomszédjaitól kért segítséget.
Gázvita: a befektetők már az államcsődre várnak?
Egyre többen arra számítanak, hogy az ukrán állam fizetésképtelenné válik. Megvan az esély rá, hogy csak a gázvita kapcsán kialakult pánik miatt árazták be a kötvénypiacok az államcsődöt, azonban a felelősségi viszonyok elmosódása, az igazgatás szétesése, a helyenként polgárháborús hangulat a legrosszabb esetben valóban előidézheti azt. Az alábbiakban a Kovács Krisztián, a Concorde elemzőjének rövidített áttekintése olvasható az ukrán gazdaság állapotáról és a jelenlegi helyzet hátteréről.
Nincs gázkorlátozás, de gázszállítás sem
Csütörtökön is folytatódik az ukrán-orosz gázvita, Európába továbbra sem érkezik gáz, miközben Magyarországon délelőtt 10 órától feloldották a gázkorlátozást. Ukrajna műszaki problémákra hivatkozva nem engedi át az orosz gázt, mert saját ellátását félti, az oroszok Ukrajnára kennék az egész gázügyet. Magyarország közben tartalékait használja és akár Szlovákiőának is juttatna némi gázt.
Gázhiány: még egy hétig nem lesz korlátozás
Ha a következő egy hétben az előre jelzettnek megfelelően alakul az időjárás és a gázrendszerben nem történik műszaki meghibásodás, akkor sem kell új intézkedést bevezetni, ha továbbra sem jön Ukrajna felől gáz Magyarországra - mondta Molnár Csaba energiaügyi miniszter szerdán kormányszóvivő tájékoztatón.
Gáz: patthelyzet, újabb tárgyalások
Diplomáciai próbálkozások napja várható a gázvitában szerdán: Moszkvába és Kijevbe várják a két legsúlyosabban érintett EU-tagország, Szlovákia és Bulgária miniszterelnökét.
Senki sem hibás, de gáz, az nincs
Jóllehet, kedden reggel bejelentették, hogy megindultak az orosz gázszállítások Európába, Viktor Juscsenko ukrán elnök délután már beismerte, hogy az ukrán tranzitvezeték-rendszer nem tudja úgy fogadni és továbbítani a gázt, ahogyan az orosz fél szeretné a nyugati irányba. A gáz továbbra sem éri el Európát, a kölcsönös vádaskodás folytatódik.
Megindult a gáz Oroszország felől
Reggel, közép-európai idő szerint 8 órakor a Gazprom megindította a gázt Ukrajnán át Európa felé, legelőször a Kurszki területen lévő Szudzsa állomás felől a Balkán irányába. Az még kérdéses, hogy mennyi idő alatt jut el Európába, ám Magyarország készen áll a fogadásra. Ukrajna egy grammot sem vehet le a tranzitmennyiségből.
Kedd reggel megindulhat a gázszállítás
Ha semmi sem jön közbe a gáztranzit-ellenőrzés megvalósításában, közép-európai idő szerint kedd reggel 8:00-kor újraindulhat a gázfolyam - közölte Alekszandr Medvegyev, az orosz Gaprom gázipari vállalat vezérigazgató-helyettese. Előzőleg mindenki - azaz Ukrajna és Oroszország után az EU képviselői is - aláírták a gáztranzit ellenőrzéséről szóló jegyzőkönyvet.
Tehetetlen a Fidesz
A Fidesz szerint riasztó, hogy miközben veszélybe kerül az ország gázellátása, emberek saját lakásaikban fagynak meg, aközben a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) egyik főosztálya azzal van elfoglalva, hogy hétvégi korcsolyázást szervezzen az állami vezetőknek, a kormány tagjainak - mondta Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője Budapesten.
Gázvita: ahogy az orosz lapok látják
Mind Oroszországnak, mind Ukrajnának hatalmas gazdasági, de főleg politikai vesztességet okozott a gázháború, de belpolitikai téren bizonyos nyereséggel is járt - ebben a gázvita következményeit elemezve egyetértettek az újév óta első ízben vasárnap megjelenő orosz lapok.
Már arról beszélnek, mikor indulhat meg a gázszállítás
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke vasárnap hajnalban nyilatkozatban üdvözölte, hogy immár írásbeli megállapodás született Oroszországgal és Ukrajnával arról, miként kísérjék figyelemmel az Európai Unióba irányuló gázszállítást, és egyben követelte a szállítás azonnali felújítását.
Nagyot koppanhat Ukrajna
Nemzetközi elemzők elsősorban Ukrajnát látják a gázvita lehetséges vesztesének. Ugyanakkor akut probléma marad a gázfüggőség számos európai ország részére is, mert még ha meg is épülnek majd az új vezetékek, Ukrajna marad az orosz gáz fő továbbítási útvonala Európa felé.