Gáz: nincs kizárva az újabb botrány

Igen óvatosan értékelték az orosz-ukrán gázviszály lezárását jelentő, s remények szerint a jövendő hasonlókat elhárító kétoldalú megállapodást szerdán az orosz lapok. Az ellentmondó közléseket idézve rámutattak: nem tudni, végül mennyit fizet Ukrajna a gázért.

A Kommerszant című lap "A közvetítő elpárolgott" címmel, "A gázháború kinyilvánított okozója a RoszUkrEnergo" alcímmel megjelent cikkében azt írta, hogy a háborúság okát váratlanul mindkét fél a svájci székhelyű cégben fedezte fel, és mivel a RoszUkrEnergo 50 százalékban a Gazpromé, így a vád csakis a másik 50 százalék zömét birtokló Dmitrij Firtas ukrán üzletembernek szólhat. A RoszUkrEnergo nem vehet többet gázt sem Oroszországban, sem Közép-Ázsiában, mondta a Gazprom vezérigazgató-helyettese, de a lap értesülése szerint eladhatja még meglévő készleteit mintegy hárommilliárd dollár értékben, amelyből egy meg nem nevezett összeg a Gazpromot és a Gazprombankot illeti Firtas tartozása fejében, és az ezután fennmaradó nyereség fele szintén a Gazpromé.

A Gazprom az ukrán belső piacon a RoszUrkEenergó helyére a Gazprom Szbit Ukraina céget léptette, amely az ukrán ipari felhasználók szükségleteinek 25 százalékát fedezheti: ezzel az ukrán belső piacon a Gazprom a tavalyi 7,5 milliárd köbméter helyett idén elvben 13,5 milliárd köbmétert értékesíthet közvetlenül. Ám Julija Timosenko ukrán kormányfő sietett vitatottnak minősíteni a megállapodás e részét. További orosz engedményként értékeli a lap, hogy a tranzit működtetéséhez szükséges, úgynevezett műszaki gázt ezer köbméterenként 153,90 dollárért kapja Ukrajna, és nem is a korábban szükségesnek kimutatott 6,5 milliárd köbmétert, hanem 11 milliárdot vehet ezen az áron.

Azt sem tudni mennyit fizetnek az ukránok

A Nyezavszimaja Gazeta című lap a kölcsönös engedményeket elemezve rámutatott, hogy mindkét fél csak a megállapodás számára előnyös pontjait emeli ki, de független szakértők szerint a tízéves időtartamra kötött szerződés a fő problémákat nem oldotta meg, és nem nyújt kellő garanciát a mostanihoz hasonló konfliktusok elkerülésére. Nem világos például, hogy mennyit fizet Kijev a gázért az idei év első negyedében: a Gazprom ezer köbméterenként 360 dollárról, Julija Timosenko "éven át" 230-250 dollárról beszélt, azzal, hogy az első negyedévben nagyon kevés orosz földgázt fognak importálni, mert bőséges a hazai tartalék. A lap által idézett szakértők szerint Timosenko közelebb jár az igazsághoz, de hozzátették: róla és Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgatóról egyaránt sokszor kiderült már, hogy állításaik nem mindig felelnek meg a valóságnak.

A Vremja Novosztyej úgy vélte: formailag véget ért a gázviszály, amely Európa országainak újra megmutatta, hogy érdekeikre nincsenek tekintettel sem Moszkvában, sem Kijevben. A lap idézte José Manuel Barrosót, az EU Bizottság elnökét, aki szerint kétségessé vált a szállítások forrásának és továbbítójának megbízhatósága. Emellett a háború gazdasági trófeái nem valami fényesek, különösen a Gazprom számára, írta az újság.

 Az Izvesztyija című lap a gázvita és az annak lezárását jelentő megállapodás ukrán belpolitikára gyakorolt hatását elemzi, és úgy véli, mindez jelentősen gyengítette Viktor Juscsenko elnök helyzetét és erősítette Timosenko kormányfő pozícióit.

Újabb botrányok várhatók?

A Novaja Gazeta című, erősen Putyin-ellenes ellenzéki lap szerint a megállapodás nyomán Kijev végül is kevesebbet fizethet a gázért, mint tavaly, és kérdés, hogy ezért az eredményért érdemes volt-e a Gazpromnak két hétre elzárni az európai gázcsapot. A lap szerint a viszály fő következménye az Oroszország hírnevében elszenvedett, helyrehozhatatlan kár. Ukrajna tartalékaira támaszkodva megteheti, hogy az első negyedben egyáltalán nem vesz gázt, utána pedig a piaci ár csökken, és éves átlagban Kijev alighanem kevesebbet fizet majd, mint tavaly - ez rövid távon nagyon előnyös Ukrajnának, de jó esély van rá, hogy a szerződést hosszabb távon újabb botrányok közepette átdolgozzák majd.

A másik akna a tranzitdíj, amelyet csak az idei évre rögzítettek, míg a jövőt illetően piaci díjakról beszéltek. Bevett piaci tranzitdíj azonban nem létezik, és az ukrán politikusok élni fognak a lehetőséggel, és lehetetlen díjakat kérnek majd, Oroszországnak pedig nincs jogi eszköze az önvédelemre, mivel nem csatlakozott az energiachartához.

Végül a lap emlékeztetett arra, hogy a most kiiktatott RoszUkrEnergo eredetileg, 2006-ban az orosz fél javaslatára került közvetítőként a képbe, bár nyilván Viktor Juscsenko elnök is érdekelt volt ebben, és amikor Julija Timosenko másfél évvel ezelőtt követelni kezdte a közvetítők kiiktatását, Dmitrij Medvegyev akkori kormányfőhelyettes - jelenleg államelnök - szögezte le, hogy a RoszUkrEnergónak maradnia kell. Mindazonáltal a RoszUkrEnergo eltávolításával a Gazprom hozzájut az eddig hiányzó jogi lehetőségekhez, hogy például a Naftogazon behajtsa annak adósságait úgy, hogy nem ülepedik le a gázbevétel Svájcban, írta a lap.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo