Az EU részéről Andris Pieabalgs energiaügyi biztos látta el kézjegyével a megállapodást - mondta az orosz Gazprom gázipari vállalat vezérigazgatója, Alekszej Miller Brüsszelben újságíróknak.
A külön Ukrajnának szóló orosz gázexportról kormányszintű tárgyalásokat készítenek elő Kijevben, mondta Julija Timosenko ukrán miniszterelnök sajtóértekezleten Kijevben. Hozzátette: az európai gáztranzit műszaki bonyolítása végett Ukrajna úgynevezett technológiai gázt kap Oroszországtól, a tavalyi áron, ezt az új ukrán-orosz gázkereskedelmi megállapodás aláírása után fizetik ki.
Az EU-tagállamok több mint egyharmadát - köztük Magyarországot - érzékenyen érinti az orosz gázszállítások elmaradása. A tagországok energiaügyi miniszterei hétfőn Brüsszelben találkoztak, hogy rendkívüli ülésen vitassák meg a helyzetet. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke kora délutáni sajtótájékoztatóján ugyancsak úgy vélekedett, hogy kedd reggelnél tovább már nem tolódhat a szállítások újraindítása.
Az unió képviselői hétfőn ismét hangoztatták, hogy Brüsszel mindent megtett a helyzet megoldása érdekében: nyomást gyakorolt az érintettekre, kereste a tárgyalásos megegyezést, és igyekezett segíteni a tagországokban keletkezett átmeneti hiányhelyzetek megoldásában.
Putyin délelőtti feltételei
"Ukrajna aláírta a tranzitgáz szállításának ellenőrzéséről szóló háromoldalú megállapodást, a Gazprom azután indítja meg a gáztranzitot Európa felé, ha az ellenőrök már a helyszínen vannak, illetve ha mi meggyőződtünk arról, hogy a megfigyelők képesek ellenőrzi a földgáz tranzitját"- mondta Putyin. Vlagyimir Putyin hozzátette: a dokumentummal az illetékesek Brüsszelbe utaztak, ahol az Európai Bizottság képviselőinek is alá kell írniuk azt.
Oroszország hétfőn sem indította újra az európai országokba irányuló gázszállításokat, mivel Dmitrij Medvegyev orosz elnök szerint korábban Kijev "hazug állításokkal" egészítette ki az ukrajnai gáztranzitot ellenőrző nemzetközi megfigyelő csoportról szóló megállapodást.
Kézzel is írtak
Ferran Tarradellas, az Európai Bizottság szóvivője vasárnap késő este azt közölte, hogy José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke telefonon felhívta Julija Timosenko ukrán miniszterelnököt, és megállapodást születet köztük arról, hogy különválasztják a két dokumentumot: a megállapodást és a Kijev által hozzá csatolt, kézzel írott nyilatkozatot, amely értelmezését adja a megállapodásnak.
"A megállapodást következésképpen újra alá kell írni az ukrán nyilatkozat említése nélkül" - mondta Tarradellas. A szóvivő azonban hozzátette, hogy az EU-bizottság álláspontja változatlanul az, hogy Ukrajna egyoldalú nyilatkozata nem érinti a megállapodást, amely rendelkezik az Ukrajna, Oroszország és az Európai Unió által tervezett ellenőrző misszió felállításának feltételeiről.
Putyin szerint vissza kell vonni a nyilatkozatot
Hasonló értelmű nyilatkozatot adott ki vasárnap este az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Csehország is. Mirek Topolánek cseh miniszterelnök közben felhívta telefonon Vlagyimir Putyin orosz kormányfőt, és tudomására hozta, hogy az "ukrán nyilatkozat nem része a jegyzőkönyvnek, és csak az ukrán fél véleményét tükrözi". Putyin azt javasolta, hogy ez esetben küldjék el az orosz kormánynak az ukrán fél által aláírt jegyzőkönyvet, mindenféle kiegészítések és magyarázatok nélkül. Hangsúlyozta, hogy az orosz fél nem tárgyalt a jegyzőkönyvöz csatolt ukrán kiegészítőről, amely "elferdíti magának a jegyzőkönyvnek a lényegét", és megterheli a fennálló problémákat olyan kérdésekkel, amelyeknek nincs hozzájuk köze.
Moszkva korábban felszólította az EU-t, hogy vegye rá Kijevet a megállapodáshoz csatolt nyilatkozat visszavonására. Dmitrij Medvegyev orosz elnök pedig megtiltotta az orosz kormánynak a dokumentum alkalmazását és ezzel az európai gázszállítások felújítását. A Moszkva által kifogásolt csatolmányban egyebek mellett szerepel az az állítás, hogy Ukrajna nem vett le a tranzitra küldött orosz gázból, és nincs tartozása az orosz Gazprom gázipari társasággal szemben.