Itt az újabb gázkonfliktus

A hét elején az EU és Ukrajna megállapodást írt alá az ukrajnai gázvezeték-rendszer korszerűsítéséről, s az orosz vezetők világosan jelezték, hogy ezt rossznéven veszik, és nem marad következmények nélkül. Azóta Moszkva naponta érezteti ezt az erősen rászoruló Ukrajnával.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 A ukrán-EU megállapodás lényege, hogy az ukrajnai vezetékrendszert az EU közreműködésével újítják fel, de arról is szó van, hogy az unió, illetve tagállamai esetleg az orosz-ukrán határon vásárolják meg az  orosz gázt. Először Vlagyimir Putyin kormányfő jelentette ki: Oroszország felülvizsgálja az unióhoz fűződő kapcsolatait, ha érdekeit állandóan figyelmen kívül hagyják. Ezután Dmitrij Medvegyev javaslatára kedden meghatározatlan időre elhalasztották az jövő hétre kitűzött orosz-ukrán kormányfői találkozót, amelyen az Ukrajna által kért ötmilliárd dollárról lett volna szó. Az összeg az ukrán valuta megszilárdítása mellett a Naftogaz Gazprommal szembeni fizetőképességének megőrzését is szolgálta volna. Moszkva hajlamos lett volna megadni, de ez most kétségessé vált, s nem is szándékoznak új időpontot kitűzni a találkozóra, amíg Ukrajna nem szolgál magyarázattal a brüsszeli megállapodásra. A Naftogaz már be is jelentette, hogy problémák lehetnek az április 8-án esedékes fizetéssel.

Előre kéne fizetni

Március elején, amikor a Naftogaznak szintén fizetési problémái voltak, az orosz fél leszögezte: ha nem érkezik meg a szükséges összeg idejében, a Gazprom előre fogja kérni a gáz árát. Ha azonban a Naftogaz a már felhasznált gázt sem tudja kifizetni, még kevésbé tudja előre letenni az árat. A Gazprom újra elzárhatja a gázcsapot, s a januári gázháború tanulsága szerint Ukrajna ismét az Európába szállítandó orosz gázt csapolja majd meg.  Moszkva azonban nem enged. Egész héten szinte minden napra jutott hír, amely ezt érzékeltette. Gazprom-forrásokra hivatkozó pénteki sajtójelentések szerint a Gazprom a RoszUkrEnergo (RUE) mellett állt ki annak a Naftogazzal szembeni követelései ügyében.

Az orosz konszern, amely januárban Ukrajnával kórusban vádolta a gázháború kirobbantásával az 50 százalékban saját, 45 százalékban Dmitrij Firtas ukrán üzletember tulajdonában lévő, az orosz-ukrán gázüzletbe (Gazprom-források szerint Viktor Juscsenko ukrán elnök kérésére) korábban bevont, majd a januárban aláírt Gazprom-Naftogaz szerződésből (Julija Timosenko kormányfő követelésére) kikerült közvetítőt - mellette állt ki a stockholmi kereskedelmi kamara választott bíróságának meghallgatásán. A RUE 600 millió dollárnyi adósság kifizetését és az ukrajnai tárolókban lévő, 11,5 milliárd köbméter kiemelését és határra szállítását követeli. Közben a Gazprom egy illetékese a hét közepén kijelentette: az ukrajnai vezetékek a Szovjetunió idején, egy egységes rendszer részeként épültek, s bármiféle változtatás az egész eurázsiai térség ellátását veszélyezteti.  

Kék Áramlat újra terítéken

Pénteken kiderült, hogy Moszkva és Ankara feléleszti a Kék Áramlat vezeték kibővítésének tervét, amelyet két éve tettek jégre, mivel felmerült a Déli Áramlat terve, s a jelenlegi két cső kapacitása sincs kihasználva. A Kék Áramlat fele-fele részben a Gazprom és az olasz ENI tulajdona, és politikai kérdés is. Északról délre szeli át a Fekete-tengert Oroszországtól Törökország ázsiai része és Izrael felé,  míg a Déli Áramlat Oroszországból Európába szállítaná a gázt,  Törökország pedig a Nabucco részese. Moszkva és az EU versenyre kelt Ankaráért, amelynek még mindkettővel sok vitája van gázügyben, de a Gazprom második legnagyobb ügyfele, s az orosz monopólium a török állami vállalattal számos téren együttműködik. A Naftogaz pénteken bejelentette, hogy megbízott igazgatója, Igor Didenko Moszkvába utazott, hivatalosan azért, hogy a gázszállítás műszaki részleteit pontosítsa 2009-re, de jól értesült források szerint azért, hogy a Kijev által szerződésben korábban lekötött 40 milliárd köbméter gázt a pönálék elkerülésével leszállítsa 33 milliárdra. Az orosz fél korábban hajlandónak mutatkozott erre - Vlagyimir Putyin be is jelentette, hogy Moszkva eltekint a mintegy 1,5 milliárd dolláros bírságtól, s Ukrajna már eddig is a kikötöttnél kevesebb gázt vett át -, de mostanra már nem ilyen nagyvonalú.

Julija Timosenko ukrán kormányfő a jelek szerint eleinte nem ijedt meg Moszkva ingerültségétől s azt mondta, hamarosan Japánban tárgyal. Japán azonban nem kívánt a gázvezeték korszerűsítésébe beruházni. Timosenko  - akinek belpolitikai pozícióját igencsak gyengíti, ha elveszti Moszkva eddigi támogatását - már arról beszél, hogy a brüsszeli megállapodással kapcsolatos félreértések tisztázódnak majd, s persze Moszkva is részt vehet a vezetékek korszerűsítésében. Moszkva felháborodása érthető, hiszen - amint azt Paolo Scaroni, az olasz ENI feje is elmondta a héten Moszkvában - értelmetlen a gázszállítások növeléséről beszélni a szállító nélkül, s érthetetlen, hogy az EU a szállítási útvonalak diverzifikálásának fontosságáról beszél, jóváhagyta az Északi és a Déli Áramlat vezetékek építését, majd az ukrajnai vezetékeket akarja bővíteni. Scaroni szerint vissza kell térni az ukrajnai vezetékek üzemeltetését ellátó konzorcium (Moszkva által javasolt) tervéhez. Ezt remélte eddig a Gazprom is.  

Brüsszel vs Moszkva

A Szovjetszkaja Rosszija című lap hétvégi számában úgy vélte: a Brüsszelben kötött megállapodás aláássa a Gazprom törekvését, hogy ellenőrzése alá vonja az európai gázelosztó hálózatokat, amihez az ukrajnai rendszer ellenőrzésének megszerzése az egyik első lépés lett volna, s egyben kétségessé teszi az Északi és Déli Áramlat vezetékek terveit is. Az sem mellékes, hogy orosz becslés szerint a korszerűsítés mintegy 16 milliárd dollárba kerülne, míg az EU fele ennyiért ígéri  megoldani, s ezzel zsíros falattól fosztja meg az érdekelt orosz vállalatokat - írta a lap.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo