Úgy tűnik (bár ezt már töbször megelőlegezte a világsajtó), hog yvégre pont került az orosz-ukrán vitára és megindulhat Európába az orosz gáz az Ukrajnán áthaladó vezetékrendszeren át.
A hétfő délután az ukrán elnök javaslata ellenére az ukrán és az orosz miniszterelnök jelenlétében az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetői aláírták az ukrajnai orosz gázszállításokat rögzítő szerződést. Vlagyimir Putyin az aláírást követően reményének adott hangot, hogy hamarosan újra beindulhatnak az orosz gázszállítások Európába, s Julija Timosenko erről azt mondta: a tranzit megindul, amint orosz gáz érkezik az ukrajnai vezetékrendszerbe.
Ukrán-orosz: két jó barát
A szerződés aláírásakor Vlagyimir Putyin azt közölte, hogy a Gazprom utasítást kapott az európai gázszállítások újraindítására, minden, az ukrán fél által javasolt irányban, teljes mennyiségben.
Az uniós közlemény ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a szállítások kezdetének tényét az EU helyszínen levő megfigyelői megfelelő módon ellenőrizni fogják,
Elismerését fejezte ki tárgyaló partnerének, Julija Timosenkónak, és hangsúlyozta a szombaton Moszkvában tartott értekezlet jelentőségét az eredmény elérésében. Julija Timosenko azt hangsúlyozta, hogy az elért megállapodás kiküszöböli az utóbbi időben minden év végén jelentkező problémákat.
Molnár Csaba energiaügyi miniszter a múlt héten csütörtökön jelentette be, hogy a Mol kész 1-1,5 millió köbméter gázt juttatni Szlovákiának, ha azt igénylik és fogadni tudják. A bejelentést megelőzően oldották fel a gázszolgáltatás korlátozását Magyarországon.
Szlovákia pénteken jelentette be, hogy hétfőtől feloldja a földgázellátásban múlt hét elején bevezetett korlátozásokat. Robert Fico szlovák miniszterelnök rendkívüli sajtóértekezleten pénteken este Pozsonyban elmondta: a diplomáciai erőfeszítéseknek köszönhetően Szlovákiának sikerült olyan forrásokat találnia, amelyek a korlátozások feloldását lehetővé teszik. Ez független attól, hogyan végződik szombaton Moszkvában az orosz-ukrán találkozó.
A Mol első számú vezetője elmondta azt is, hogy Szlovákia bejelentette szándékát a Mol által kezdeményezett Új Európai Gázszállító Rendszerhez (New European Transport System-NETS) való csatlakozásra. A NETS lényege, hogy Közép-, Kelet és Dél-Európa államai közös társaságba szervezzék gázhálózatukat. Ez a hálózat előnyösebb helyzetbe hozza a régió országait. Hatékonyabb közös fellépést tesz lehetővé a versenypiacon és az ellátás biztonságát is növeli. lépéseként közös gázvezeték építésével Magyarország és Románia már megkezdte az együttműködést.