Molnár Csaba energiaügyi miniszter csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be, hogy délelőtt 10 órától feloldották az I-es kategóriába tartozó ipari fogyasztókra vonatkozó gázkorlátozást. Az orosz gáz csütörtökön sem indult meg Európa irányába: a Gazprom délelőtt közölte, hogy megküldte a szükséges papírokat az ukrán félnek, amely szerint a nap folyamán az ukrajnai vezetékeken át összesen 99,2 millió köbméter gázt akar szállítani Moldovába, Szlovákiába és a Balkánra, ám az ukrán fél újra megtagadta a gáz továbbítását az által javasolt műszaki megállapodás hiányára
hivatkozva.
Tavaly még nem volt gond
A Gazprom rámutatott, hogy mivel a tranzitról szóló szerződés 2013-ig érvényes, az említett műszaki megállapodás hiánya nem elegendő indok a tranzit akadályozásához. Az orosz monopólium emlékeztetett arra is, hogy 2007-ben nem létezett ilyen megállapodás, a gázt mégis szállították. A cég aláhúzta, a jelenlegi válságos helyzetben semmiféle nélkülözhető papír hiánya nem szolgálhat ürügyül a tranzit megtagadásához.
Az ukrán fél már harmadik napja nem nyitja meg rendszerét az orosz gáz előtt Szudzsa állomásnál, s ezt azzal indokolja, hogy ha megtenné, nagy kelet-ukrajnai területek maradnának gáz nélkül.
Az orosz fél szerdán javasolta, hogy a Szudzsánál beérkező gázból lássák el az érintett területeket, s az ukrán fél az ország nyugati részén lévő tárolóiból küldjön ugyanolyan mennyiséget Európába, de erre nem érkezett válasz. A Gazprom indoklása szerint azért Szudzsa állomásnál akarják az ukrajnai rendszerbe szivattyúzni a gázt, mert egyrészt ez a legrövidebb útvonal a Balkán felé, másrészt mert itt a legnagyobb az áteresztő képesség: két és félszer nagyobb, mint a többi csatlakozási ponté összesen.
Móresre tanítani Ukrajnát
A Kommerszant című orosz lap szerint a hivatalos nyilatkozatokban általában semmi nem utal a gázválság gyors megoldására. A Vremja Novosztyej szerint Moszkva és Kijev között folytatódik az idegháború és a kölcsönös vádaskodás, és nincs kilátás a tranzit felújítására. A lap szerint az orosz fél célja egyre nyilvánvalóbb: előbb be akarta vonni az EU-t megfigyelőként, majd az unió szeme láttára akarta bebizonyítani, hogy a Naftogaz nem biztosítja a tranzitot, vagyis most arra lenne szükség, hogy az EU megbélyegezze Kijevet és rákényszerítse az együttműködésre.
A Vedomosztyi szerint fokozódik az Ukrajna-ellenes hangulat, de a Gazeta szerint például a görög Greek Public Gas Corporation a Gazpromot készül beperelni. A lap szerint Kijev egyhamar nem köt kompromisszumot, mivel a különös ukrán magatartás mögött nem annyira a vezetékrendszer működése, mint inkább Washington hatása áll.
Van elég gázunk
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. szerint csütörtökre is elegendő a földgáz áll Magyarország rendelkezésére: a napi fogyasztás várhatóan 54-56 millió köbméter lesz, miközben a rendelkezésre álló források nagysága 66 millió köbméter.
A földalatti tárolókból 53 millió köbméter földgázt vesznek ki, a belföldi termelésből 9 millió köbmétert biztosítanak, míg nyugati irányból 4 millió köbméter import földgáz érkezik Magyarországra. A magyar szállítórendszer továbbra is készen áll az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására
A Mol Nyrt. időközben felajánlotta, hogy Szlovákiának 1,5 millió köbméter gázt szállít csütörtökön, ha a szlovák fél igényli.