Az ukrán fél műszaki megállapodást készített elő, remélve, hogy az orosz Gazprom azt elfogadja. Juscsenko újra hangsúlyozta: Ukrajna január elseje óta nem vett el jogtalanul az Európának szánt orosz gázból, nem tett semmit a gázszállítások leállítására, megbízható tranzitország, és nem tartozik Oroszországnak gázért. Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese szerint azonban Ukrajna akadályozza a tranzitot, az orosz félnek fizikailag nincs módja arra, hogy gázt jutasson az ukrajnai vezetékrendszerbe.
Idő kell
Az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint Oleg Dubina, az ukrán Naftogaz vezérigazgatója kedden Kijevben beismerte: Ukrajna valóban nem tudja fogadni az orosz exportgázt, mert ebben az esetben az ország nagy területei gázellátás nélkül maradnának. A vezetékeken ugyanis - az Ukrajnának való orosz gázszállítások hiányában - az utóbbi napokban visszafelé szállították a gázt a nyugati országrészben lévő tárolókból, ezért a gáz áramlását meg kell fordítani, amihez idő kell.
Vlagyimir Putyin a helyzetet értékelve kijelentette, hogy az Európába irányuló orosz gázszállításokkal kapcsolatos minden további kérdést "az ukrán kollégákkal és az Európai Unión belüli partnerekkel közösen kell eldönteni". Az orosz kormányfő hangsúlyozta, hogy Moszkva mindenekelőtt a konfliktustól legtöbbet szenvedett országok - a balkáni államok és Szlovákia - igényeit szándékozik kielégíteni, de nem zárta ki, hogy ezzel kapcsolatban műszaki problémák merülhetnek fel Ukrajna gázszállító rendszerében, és nem tudni, biztosítani tudja-e Ukrajna a tranzitot. Előzőleg Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója azt jelentette Putyinnak: semmiféle műszaki indoka nincs annak, hogy a gáz ukrán területen át miért nem jut el a Balkánra.
Viktor Juscsenko meggyőződése, hogy az Európai Bizottság képviselőinek jelenléte lehetővé teheti, hogy pont kerüljön a gáztranzittal, annak körülményeivel, biztonságával és rendszerével kapcsolatos, sok éve vitatott kérdések végére. Vlagyimir Csizsov, Oroszország EU-nagykövete viszont úgy vélekedett, hogy nem lehet számítani az unió szerepvállalására a vita kétoldalú kérdéseiben, és az EU bevonása nem lenne ésszerű és korrekt sem.
Amíg nem kap, Ukrajna nem továbbít gázt
Szakértők szerint hosszabb távú probléma bontakozik ki: Ukrajna nem képes, illetve nem akarja továbbítani az orosz gázt Európába mindaddig, amíg saját maga számára is nem kap földgázt Oroszországtól.
Aszódi Attila, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Energetikai Bizottságának elnöke a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója szerint a 10 napja tartó földgázellátási válság nagyon határozottan arra hívja fel a figyelmet, hogy a földgázcsapda veszélyesebb, mint amire számítani lehetett. Az orosz és az ukrán fél között harmadik éve zajló huzavona rá kell, hogy ébressze a magyar energiapolitika alakítóit: újra kell gondolni a koncepciót. Olyan energetikára van szükség, ami csökkenti az egyoldalú orosz gázfüggést, és általában is csökkenti a földgáztól való függést, hiszen Magyarország energiafelhasználásának közel 45 százaléka származik ma földgázból, ami a legmagasabb érték egész Európában. A szakember szerint sürgősen meg kell kezdeni új atomerőművi blokkok építését, a paksi atomerőmű bővítését.