Hétfőn elhárulni látszott az akadály az orosz gázexport felújítása elől Ukrajnán át, miután Oroszország, Ukrajna és az EU illetékesei aláírták a nemzetközi megfigyelők és ellenőrök tevékenységéről szóló megállapodást. Az ellenőröknek egy része már elfoglalta helyét a kompresszor- és mérőállomásoknál a gázvezetékrendszer mentén, feladatuk azt ellenőrizni, hogy az EU határán kilépő exportgáz mennyisége azonos-e az orosz oldalon e célra betáplálttal.
Keddre azonban kiderült, hogy a rendszer megfigyelt állapotban sem működik, és folytatódott a kölcsönös vádaskodás Oroszország és Ukrajna között azügyben, ki a felelős a gázexport, illetve a gáztranzit tovább elmaradásáért. Ukrán részről arra hivatkoztak, hogy nem elegendő a nyomás a rendszerben, és a szállítási nyomás eléréséhez pótlólagos, úgynevezett technológiai gázt kértek Oroszországtól. Ezt orosz részről elutasították, mivel a vezetékrendszer ukrajnai részének működtetése Ukrajna dolga, és mert azt állították: a vezetékben azért nincs elég nyomás, mert az ukránok saját céljaikra kiürítették a vezetékeket.
Moszkva: a jogi felelősség Ukrajnáé
Kedd reggeli próbálkozás után orosz részről jelentették: azért nem tudnak exportálni, mert az ukrán oldalon ismét lezárták a vezetékrendszert. Ezt közvetve igazolni látszottak azok az ukrán nyilatkozatok, amelyek szerint a tranzit jelenleg Ukrajna jelentős körzeteinek ellátását veszélyeztetné. Ugyanis, mint mondták, orosz gázimport hiányában jelenleg a nyugat-ukrajnai tárolókból látják el a kelet-ukrajnai iparvidékeket földgázzal, erre a tranzitvezetékrendszer egy részét is igénybe veszik, és a gázszállítás irányának megfordítása nyugat felé időt vesz igénybe.
Az orosz Gazprom gázipari vállalat kedden vis maiort jelentett, vagyis a rajta kívül állónak minősített ukrán akadályra hivatkozva elhárított minden jogi felelősséget a gázexport elmaradásáért. Az ügyben esetleg érkező jogi megkereséseket átirányítja Ukrajna címére.
Ukrán érdek a halogatás?
Oroszország január elsejével beszüntette ukrajnai földgázexportját a megoldatlan árvita miatt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Oroszország az Ukrajnának addig szánt mennyiséggel kevesebb földgázt küld nyugat felé a vezetékrendszerbe. Rendszeresen vádolja Ukrajnát, hogy azóta lopta a földgázt, megcsapolva az európai exportot. A múlt héten Oroszország teljesen leállította a kivitelt Ukrajnán át, azért, mert - mint mondták - a földgáz "eltűnik" Ukrajnában, illetve, mert utóbb Ukrajna le is zárta a vezetékrendszer bemenő csapjait.
Nemzetközi elemzők közül többen úgy vélik, Ukrajnának érdeke fűződhet a gázexport felújításának halogatásához, mert részint orosz árengedményben, részint talán EU-kölcsönben reménykedik a tranzit felújításáért cserébe.