Ha a válság tovább, vélhetően még hetekig-hónapokig tart, akkor a jövő hét közepén kell újra átgondolni a helyzetet. Különösen akkor, ha a vártnál hidegebb lesz, vagy a rendszerben műszaki meghibásodás követezik be. Molnár Csaba az eddig még nem használt 500 millió köbméteres stratégiai tartalék felhasználását, illetve a legrosszabb esetben a további fogyasztás-korlátozás bevezetését tartotta lehetséges intézkedésnek. A miniszter elmondta azt is, hogy a kereskedelmi tárlókban még 2,7 milliárd köbméter gáz van. Aláhúzta, mivel az idő melegszik, már szerdán nem kell az egy hét óta csúcsüzemmódban működő tárolókból a maximális mennyiséget kivenni, s ez némi könnyebbséget jelent műszaki szempontból a gázrendszer számára.
Lehetséges, hogy a magyar készletek teljes felhasználására nem lesz szükség, hiszen az orosz-ukrán gázviszályban szerdán délelőtt úgy tűnt, megváltozott a hangnem: az ukrán nemzetbiztonsági tanács titkára azt hangsúlyozta, hogy Oroszország mennyire fontos partner Ukrajna számára, Oleh Dubina Naftogaz-vezérigazgató pedig már nem követelt, hanem kérte a Gazpromot, hogy "adjon kölcsön" - későbbi fizetés ellenében - 140 millió köbméter gázt a vezetékrendszer nyomásának növelése végett, elismerve, hogy anna előteremtése Ukrajna dolga lett volna.
Raisza Bogatirjova, az ukrán nemzetbiztonsági tanács titkára sürgette a bizalomra és kiszámíthatóságra épülő kormányközi párbeszéd felújítását azzal, hogy a konfliktusok mindkét ország számára károsak, és azt mondta, Kijev célnak tekinti a gáztranzit felújítását.
Kérnek, mert nincs
Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató délben azt jelentette Dmitrij Medvegyev elnöknek, hogy a Naftogaz szerdán egy levélben a tranzit felújításának feltételeként januárra 360 millió, februárra és márciusra 600 millió köbméter gáz térítésmentes ukrán tulajdonba adását követelte - és Medvegyev erre úgy rendelkezett, hogy jogi úton követeljék Kijevtől a január elseje óta kiesett 1,1 milliárd dollárnyi bevételt. Oleh Dubina Naftogaz-vezérigazgató erre kérte a Gazpromot, hogy adjon kölcsön annyi gázt, amennyi a tranzit felújításához szükséges.
"Kérünk. Nincs módunk arra, hogy a gázt a földalatti tárolókból emeljük ki, ezért kérjük, adjanak nekünk kölcsön (műszaki) gázt, ki fogjuk fizetni" - idézte az ITAR-TASZSZ hírügynökség Dubinát. A vezérigazgató egyben elismerte - amit a Gazprom eleve állított -, hogy a tranzit továbbításához szükséges úgynevezett műszaki gáz mindig is a tranzitországot terhelte, de az orosz szállítások leállásával Ukrajna nem rendelkezik elegendő gázzal a rendszer működtetéséhez, mert a csővezetékeket saját felhasználásra nagyrészt kiürítette.