Viktor Juscsenko a londoni üzleti napilapnak kijelentette: Ukrajna nincs megelégedve a válság lezárására múlt héten hozott döntésekkel, "ez egy rossz alku". Az államfő ugyanakkor "határozottan és világosan" kijelentette: Ukrajna a megállapodást olyan felelősségvállalásnak tekinti, amelyet nem fog megszegni. - Partnereinknek nincs többé okuk arra, hogy emiatt fájjon a fejük - mondta.
Juscsenko közölte: nem hiszi, hogy az év eleji gázszállítási leállás károsította volna Ukrajna jó hírét, vagy az EU-hoz fűződő kapcsolatait. Véleménye szerint a gázválság inkább még további lendületet adott az integrációnak. Az államfő szerint Európának közös földgázpolitikára, egységes gázrendszerre van szüksége, a termelőkre, a tranzitországokra és a fogyasztókra egyaránt vonatkozó szabályokkal és eljárási renddel.
Elégedettség, visszautasítás és bírálat
Juscsenko elégedetlenségének adott hangot az orosz Gazprom által jövőre fizetendő, ezer köbméterenként és száz kilométerenként 2,50 dolláros tranzitdíjjal kapcsolatban, mondván: ez még mindig jóval elmarad a Csehországnak vagy Szlovákiának fizetett 4 dollártól, és a Németország által számlázott, 6 dollárt is elérő díjtól.
Visszautasította ugyanakkor azokat a feltételezéseket, hogy azért bírálná az ügyletet, mert védeni akarja a RosUkrEnergo érdekeit. A korábbi közvetítő céget, a RosUkrEnergót, a Gazprom és ukrán üzletemberek svájci bejegyzésű vegyesvállalatát az új megállapodás gyakorlatilag kiiktatta a gázkereskedelemből. Az államfő a londoni napilapnak kijelentette: az ukrán államnak és az ukrán állami gázipari cégnek "semmi köze ezekhez a közvetítőkhöz".
Juscsenko bírálta Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnököt azokért az állításokért, hogy az ukrán kormányzati rendszeren belüli korrupció okozott zavart Kijev tárgyalási stratégiájában, és ez nehezítette a gázválság megoldását. Az ukrán politikus szerint Oroszországban nagyobb a korrupció, mint bárhol Európában.
- Az orosz kormány vagy a Gazprom által gyártott mítoszok Ukrajna mint megbízható gázszállító partner lejáratását célozzák, az ukrán földgázrendszer feletti politikai és kereskedelmi ellenőrzés megszerzése érdekében - mondta Viktor Juscsenko. Az államfő az interjúban tagadta, hogy Ukrajnában Európának szánt orosz fölgázt szivattyúztak volna ki a rendszerből, mondván: Ukrajna "soha nem lopott, most sem lop, és nem is fog gázt lopni".