Honlapján (http://www.eu2009.cz) a soros elnök arról a rendkívüli ülésről számolt be, amelyet a tagállamok állandó EU-nagykövetei tartottak Brüsszelben. Jelezte: áttekintették a jelenlegi helyzetet, és megvizsgálták, hogyan lehet összehangolni a további tennivalókat. "Minden tagállam egyetértett az elnökség azon javaslatával, hogy az EU-t Ríman és Piebalgs képviselje" a találkozón - áll a közlésben. Ugyancsak megállapodtak abban, hogy Ukrajna részvétele alapfeltétel az EU jelenlétéhez.
A moszkvai találkozót Dmitrij Medvegyev orosz elnök kezdeményezte szerdán, azzal a felvetéssel, hogy az orosz gázt felhasználó államok vezetői találkozzanak szombaton. A tagországok a nagyköveti ülése egyetértettek abban is, hogy az EU-nak egységes, erős hangon kell megszólalnia ebben az ügyben.
Legfontosabb prioritásnak az Ukrajnán keresztül bonyolódó orosz gázszállítások azonnali felújítását minősítették, és leszögezték azt is, hogy a tranzit megfigyeléséről kötött egyezményt a feleknek tiszteletben kell tartaniuk. Rámutattak arra is, hogy a jelenlegi helyzet árt Oroszország és Ukrajna szavahihetőségének, és "mindkét országra nézve jelentős pénzügyi, gazdasági és politikai következményei lesznek".
Szükségesnek tartották, hogy a két ország további késlekedés nélkül megoldja kétoldalú vitáját - derül ki az elnökségi tájékoztatásból.
Ukrán engedmény
Ukrajna kész ingyen átengedni területén az Európának szánt orosz földgázt a tranzitról szóló megállapodás létrejöttéig. Ennek az a feltétele, hogy Oroszország napi 330 millió köbméter földgázt tápláljon a tranzitvezetékbe. Egyebek között ezt mondta Viktor Juscsenko ukrán államfő, amikor csütörtökön Londonban tárgyalt Gordon Brown brit miniszterelnökkel.
Az ukrán elnök sajtótitkára közölte, hogy Juscsenko a javaslatot ismertette Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel is, amivel telefonon beszélt londoni útja előtt.
Görög és török segítségért kiállt Bulgária
A gázhiány miatt az egyik legnagyobb bajban lévő Bulgária arra kérte a szomszédos Görögországot és Törökországot, hogy segítsék ki. Petar Dimitrov bolgár gazdasági miniszter azt mondta, hogy csütörtökön kereste meg ezzel a kéréssel görög és török kollégáját. Görögország máris jelezte, hogy hajlandó segíteni.
A bolgár gázfogyasztás 96 százalékát fedezik az orosz szállítások, amelyek január 6-án leálltak. Szerdán a bolgár kormányfő azt mondta, hogy a gázstop miatti eddig veszteségek meghaladják az 50 millió eurót.