Az EU-FIRE Kft. Geotermális Divíziója által készített tanulmány célja egy átfogó felülvizsgálat volt: milyen módon lehet függetleníteni az erősen importfüggő gáz energiaforrástól Karcag várost, csökkenteni a fűtés és a használati melegvíz előállításának költségeit a geotermális energia helyi lehetőségeinek felhasználásával. A tanulmány kiterjedt a közösségi épületek fűtési rendszerének energiahordozó szerkezetének feltérképezésére, a kapacitások és igények összhangjára, a fogyasztói oldal, a hálózati viszonyok vizsgálatára, a fejlesztési költségek és a beruházási költségek becslésére, a gazdaságossági és megtérülési mutatók ellenőrzésére. A geotermális energia felhasználására irányuló projekt célja, hogy a város jelenlegi fűtési rendszerét mihamarabb leváltsa egy környezetbarát, megbízható és jóval olcsóbb energiaforrásra.
Az elemző tanulmány szerint a geotermális energia használatának megtérülési mutatói több területen is kedvezőek - közölte Kovács Péter, az EU-FIRE ügyvezető igazgatója. Egyrészt olcsóbb lesz az energia, másrészt a kezdeti infrastruktúra kiépítése munkahelyeket teremtene, az amúgy a gazdasági válság miatt stagnáló építőiparnak is feladatot, munkát biztosítana, hosszabb távon pedig a geotermális energia felhasználásával elért jelentős költségcsökkentés erőforrásokat szabadít fel - melyek lakossági, önkormányzati, társadalmi-, és más célokra hasznosíthatóak. Az olcsóbb energia az ipari, mezőgazdasági létesítmények fellendülését is magával hozhatja.
Magyarország ma gázimportból fedezi az energiafelhasználásának jelentős részét, emellett az elektromos áram termelés közel fele is földgázból valósul meg, miközben rendkívül jó geológiai adottságokkal rendelkezik ezen energiaforrás kiaknázásához. Mindezek mellett az Európai Uniós célkitűzések is kötelezettségeket jelentenek hazánknak, miszerint 2010-ben már a teljes energiahasznosítás 12%-át kell a megújuló energiaforrások használatával biztosítani.