Bisnode cikkek


Mit hozott 2020 a magyar cégek létszámában?

Mit hozott 2020 a magyar cégek létszámában? 

Bár kevesebb cég szűnt meg, kevesebb felszámolás, csőd és kényszertörlés indult, csak minimális mértékben nőtt a vállalkozások száma 2020-ban az előző évhez képest. Miközben az ágazatok nagy többségénél kevesebb cég működött 2020 végén, mint egy éve, a megyék túlnyomó többségében emelkedett ez az érték.
A cégalapítási kedvet is megtépázta a járvány

A cégalapítási kedvet is megtépázta a járvány 

Az elmúlt hónapokban tapasztalt bizonytalan gazdasági körülményekre és gazdasági teljesítményre visszatekintve talán nem is ad csodálkozásra okot, hogy nem nőtt hazánkban a vállalkozási kedv. Bár több megyében is emelkedett a működő vállalkozások száma, de országosan, ha csak kismértékben is, mégis kevesebb cég működött 2020 harmadik negyedévének végén az előző évi időszakhoz képes – derül ki a Bisnode cégcsoport friss adataiból.
Extrém késések, zuhanó számlaforgalom - hány nap alatt juthatnak pénzükhöz a cégek?

Extrém késések, zuhanó számlaforgalom - hány nap alatt juthatnak pénzükhöz a cégek? 

Sokkal kevesebb számla keletkezett 2020 első negyedévében, mint az előző év hasonló időszakában – derül ki a Bisnode friss adataiból. Mind darabszámban mind értékben a felére esett a számlaforgalom. A szállítók szűkebbre szabták a fizetési határidőt, de a számlafizetési késedelmek mértéke ettől függetlenül csökkent. Csongrád megyében a számlák értékének 90 százalékát határidőre rendezték, és a leggyorsabban a Nógrád megyei szállítók jutottak a pénzükhöz.
Pontosabban fizető cégek, kisebb fizetési határidő - ilyen volt 2019

Pontosabban fizető cégek, kisebb fizetési határidő - ilyen volt 2019 

A tavalyi hasonló időszakhoz képest a fizetési késedelem és az átlagos fizetési határidő is csökkent a magyarországi cégeket tekintve. Jó hír, hogy a vállalkozások kevesebbet késtek a számlák kifizetésével mint 2018-ban, vagyis javulni lászik a fizetési morál - derül ki a Bisnode cégcsoport 2019 év végi adataiból.
Magyar cégvilág: tovább esett a hazai vállalatok száma

Magyar cégvilág: tovább esett a hazai vállalatok száma 

Nőtt a cégalapítások száma és kevesebb vállalkozás szűnt meg, de ez sem volt elég, hogy 2019-ben megforduljon a hazai cégek számának évek óta megfigyelhető csökkenése. 2019 során mindössze két ágazatban és három megyében nem csökkent a cégek száma.
Minden kontinensre jut magyar cég

Minden kontinensre jut magyar cég 

Milyen piacokon működnek az exportban és importban érdekelt magyar vállalkozások? Melyek azok a kihívások, amelyekkel szembesülnek a nemzetközi terjeszkedések során? Ezekre a kérdésekre kereste a válaszokat a hazai cégek körében a Bisnode legfrissebb kutatása.
Minden harmadik cég megcsúszik a fizetéssel

Minden harmadik cég megcsúszik a fizetéssel 

Javult a fizetési hajlandóság Magyarországon 2018 első kilenc hónapjában. Az iparágakat tekintve is látható a kedvező folyamat – elsősorban a papíripar területén -, ám voltak renitensek: a krónikusan rosszul teljesítő építőipar idén sem javított – derült ki a Bisnode céginformációs szolgáltató adataiból.
Ha ez a négy adat nem stimmel egy cégnél, akkor ott valami nincs rendben

Ha ez a négy adat nem stimmel egy cégnél, akkor ott valami nincs rendben 

Egyre több cégvezető figyeli a cégminősítők ajánlásait. Ez persze kétélű fegyver: egyrészről Ön is sok mindent megtudhat potenciális partnereiről, de ők is az Ön cégéről. Mit nézzünk pontosan, és hogyan érhetjük el, hogy a cégminősítő jó osztályzatot adjon cégünknek?
Az élelmiszeripar- és a járműszerviz volt tavaly a legkockázatosabb

Az élelmiszeripar- és a járműszerviz volt tavaly a legkockázatosabb 

Jelentősen csökkent a becsődölt cégek száma, tavaly a legnagyobb mértékben élelmiszeripari- és a járműjavító- és kereskedő cégek mentek tönkre. A legnagyobb biztonságban Vas és Baranya megyében vannak a cégek.
Pontosan fizetnek a német cégek

Pontosan fizetnek a német cégek 

Sok bosszúságot és kellemetlen tapasztalatot megspórolhatunk magunknak, ha céginformációs rendszerekben tudakozódunk a külföldi cégek adatairól, előtörténetéről, sőt fizetési fegyelméről is.

Csökkenő cégszám mellett növekvő árbevétel a vendéglátásban 

A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás iparágának ciklikussága kétségtelen, hiszen a nyári időszakban megduzzadnak a piac bevételei az ország adottságainak és az általa vonzott turistáknak köszönhetően. Nem volt ez másképp az elmúlt három év folyamán sem, derül ki a Bisnode elemzéséből, melyben a szezonalitást kiszűrve vizsgálta meg, hogy mi is mondható el az ágazat mutatóiról éves vonatkozásban.

Látványosan csökkent a bedőlések száma 

Csökkent a Bisnode Bedőlési Index szórása a megyékben, derül ki a Bisnode harmadik negyedéves elemzéséből. Ha folytatódik a trend hamarosan minden megyében 2 százalék alá mérséklődhet bedőlések valószínűsége, hiszen a 2017. szeptember végéig tartó időszakban már csak Heves megyében volt magasabb a csőd és felszámolási eljárások során megszűnt cégek aránya ennél az értéknél.

Kegyelmi állapot a magyar cégvilágban 

Ma szerencsés helyzetben van a magyar cégvilág. Visszaesett a csődök és felszámolások száma, és ha egy vállalkozás kiállít egy számlát, jó eséllyel számíthat arra, hogy időben meg is kapja az ellenértékét. Ez az állapot azonban nem tart örökké, két-három éven belül megváltozhat a helyzet, különösen a már most is kockázatosnak számító iparágakban – figyelmeztetett Keleti József, a Bisnode céginformációs szolgáltató country managere.

Rengeteg új és még több megszűnő cég az építőiparban 

Fokozatosan közeledik a cégtörlések és új cég alapítások száma egymáshoz, ám összességében még így is 4 764-gyel csökkent az október 1-jén mért működő cégszám az egy évvel korábbi állapothoz képest. Nem úgy az építőiparban, ahol az év harmadik negyedévében több mint háromezer új cég alakult, a nyár utolsó hónapjában pedig a szektor teljesítményének növekedése a legmagasabb volt az EU-ban – a KSH közlése szerint.

Már nem a vendéglátásban van a legnagyobb rizikó 

Három év után a vendéglátóipar elvesztette első helyét a legkockázatosabb szektorok versenyében, és 1,08 százalékpontos javulást követően a negyedik helyre csúszott vissza - közölte a Bisnode céginformációs szolgáltató.

Kicsit csökkent a csődök és felszámolások száma 

2017 első negyedévében ugyanazon tíz iparág határozta meg a legkevésbé kockázatos működési területek körét, mint egy évvel korábban. Csökkent továbbá a felszámolások, a kényszertörlések és a végelszámolások száma - áll a Bisnode Magyarország Kft. elemzésében. A csődök és felszámolások vállalkozásszámhoz viszonyított aránya szintén javuló tendencát mutat, a pozitív trendek ellenére viszont volt olyan terület is, ahol a bedőlési mutató értéke romlott.

Végéhez közeledik a gazdaság tisztulása? 

2016-ban tovább csökkent a működő cégek száma, ennek üteme viszont lelassult. Tavaly már mindössze 1,13 százalékkal mérséklődött a vállalkozások száma ami, 0,6 százalékpontos javulás a 2015-ös 1,74-hez képest. Pozitívum, hogy a cégmegszűnések számának visszaszorulása mellett a cégalapítási kedv javult, ám még így is minden új cégre csaknem 2 megszűnő jut. A Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzéséből az is kiderül, mely szektorok voltak a legnépszerűbbek az új cégek körében.

Ötéves trend fordult meg a cégvilágban 

Több éves csökkenő tendencia fordult most meg, derül ki a Bisnode 2016 első félévét záró elemzéséből. Az új cégek száma csaknem 6 százalékkal növekedett az első hat hónapban, és ezzel megtörni látszik a 2011. óta uralkodó negatív trend. A cégmegszűnések száma még mindig nagyon magas, de egyre több ágazatban tapasztalható a működő vállalkozások számának emelkedése is.

Ha késünk, akkor sokat késünk a fizetéssel 

2014 első negyedévét összehasonlítva az idei év első három hónapjával megállapítható, hogy több számlát fizetnek időben a cégek. Azok azonban, akik nem tudtak határidőben teljesíteni, többet késtek a fizetéssel, áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében. Egy év alatt a fizetési feltételek is szigorodtak, így jelenleg 24 napos átlagos fizetési határidő jellemző Magyarországon, melynek szerencsére többen tudnak megfelelni, mint korábban.

Húzódik a fellendülés 

Öt évvel a 2008-09-es recesszió után, még mindig magas kockázatúnak számít a globális gazdaságban a határokon átívelő kereskedelem. Bár a D&B elemzői bizakodóak a globális gazdaság növekedését illetően, a fellendülés jobban elhúzódik, mint a múlt században bármikor és a növekedés még mindig elmarad a megszokottól.

Jó időben jó üzlet a mezőgazdaság 

Stabilan növekvő árbevétel jellemzi a mezőgazdaságban tevékenykedő társas vállalkozásokat, ami prosperáló szektor is lehetne, ha nem függne olyan külső tényezőktől, mint az időjárás. A bevételi adatok mellett a cégek száma is növekszik a szektorban, bár az elmúlt egy évben már kisebb mértékben nőtt a vállalkozások száma.

Díjazták a legdinamikusabban fejlődő kkv-kat 

A Pegazus Díj a legdinamikusabban fejlődő magyarországi kis- és középvállalkozások teljesítményét ismeri el. Az elismeréseket a díjat alapító Enterprise Investors magán- és kockázati tőkealap-kezelő vállalat; a Bisnode, és a White & Case LLP nemzetközi ügyvédi iroda adta át ötödik alkalommal a Művészetek Palotájában.

Még a tinikort sem érik el a magyar cégek 

A ma működő magyarországi cégek átlagos életkora kevesebb, mint 10 év, pontosan 9,63 év. A legnagyobb magyar cégek átlagos életkora is 14-15 év körül van csupán, miközben nemzetközi szinten a legértékesebb 500 vállalat átlagos életkora 18 év.

Emelkedtek a nemfizetési kockázatok 

Számos vállalat kénytelen volt alakítani az elmúlt években kockázatkezelési folyamatán, mivel a nemfizetési kockázatok jelentősen megemelkedtek. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a nem fizető banki hitelállomány ma Magyarországon 20,6 százalék, azaz minden 5. banki hitelt rosszul fizetnek.

Férfiuralom a cégvilágban 

A magyar cégvezetők csupán 32 százaléka hölgy, áll a Bisnode üzleti információ szolgáltató elemzésében. Magyarországon több női cégtulajdonos van, mint női cégvezető, viszont a férfiak erősen felülreprezentáltak a vállalkozásokban. A legtöbb cégvezető és tulajdonos a 40-50 éves korosztályból kerül ki, valamint a nagy cégeknél sok a 60 év feletti tulajdonos.

Lesz korszakváltás a számlafizetésben? 

Polgári Törvénykönyv 2013. július 1-el hatályos pénzfizetésre vonatkozó szabályozása szigorítja a fizetési határidőket és a késve fizetés esetén alkalmazható szankciókat. Vajon az új szabályozás képes-e csökkenteni a jelenleg jellemző magas fizetési határidőket és késéseket, valamint a körbetartozásokat? 2013-ban a magyar cégekre jellemző átlagos fizetési határidő Magyarországon 28 nap, a késedelem pedig 24 nap derül ki a Bisnode üzleti információszolgáltató fizetési tapasztalat programjából.

Fellendülőben a netes kereskedelem 

Jól szerepelnek a netes kereskedők, egyre jobban és pontosabban fizetnek, valamint csökkent a bedőlési arányuk is. Az elmúlt hónapokban több, a piacon meghatározó kiskereskedelmi lánc indította el online áruházát, és várhatóan lesznek követőik.

Kettészakad a gazdaság, lemaradnak a nehéz helyzetben lévő cégek 

Már 4,21 százalékon áll a cégek bedőlési aránya, míg egy évvel korábban ez a szám „csak” 3,44 százalék volt. Ha a jelenlegi tendencia tovább folytatódik, jövő júliusra valószínűleg az 5 százalékot is túllépi a mutató. A rossz eredményeket tetézi, hogy az elmúlt három hónapban a cégek átlagos számlafizetési késedelme is jelentően meghaladta a 2011-es év azonos időszakának értékét, azaz még mindig nem lehet a gazdasági válságból kivezető útról beszélni – derül ki a a Bisnode Csoporthoz tartozó döntéstámogató céginformáció szolgáltató, a PartnerControl elemzéséből. A felmérés 2012 harmadik negyedéve vonatkozásában vizsgálja a magyar gazdaságban a vállalkozások összetételét, az iparágak jelentőségének, kockázatosságának állapotát, változását, a fizetési késések alakulását.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain 

Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.

Adózás

Újra terítéken a KATA és az Áfa alanyi adómentesség határának emelése

Újra terítéken a KATA és az Áfa alanyi adómentesség határának emelése 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) támogatja az Áfa alanyi mentesség határának emelését, egyben azonnali intézkedéseket javasol.

Jogi kisokos

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?  

Már most Grönland megszerzéséről, sőt Kanadának az Egyesült Államokba való felvételéről beszél.

Cégblog

Nem boldogulnak a mesterséges intelligencia nélkül a magyar cégek?

Nem boldogulnak a mesterséges intelligencia nélkül a magyar cégek?  

A mesterséges intelligencia ijesztő tempóban hódítja meg a magyar kis- és középvállalkozások marketingeszköztárát.

Klímablog

Teljes fordulaton pörög a céges elektromos autó pályázat

Teljes fordulaton pörög a céges elektromos autó pályázat  

A Tesla Model Y után a BYD Atto 3 is túllépte a félezer igénylést a cégek zöldautó-beszerzéseit ösztönző pályázaton.

Gazdaság

Új vevők érkeznek az ingatlanpiacra?

Új vevők érkeznek az ingatlanpiacra? 

A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék – vásárolna a jövőben lakóingatlant.

Infokom

Ezért éri meg a kkv-knak mesterséges intelligenciát használni

Ezért éri meg a kkv-knak mesterséges intelligenciát használni  

A mesterséges intelligencia ijesztő tempóban hódítja meg a magyar kis- és középvállalkozások marketingeszköztárát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo