Nagyot esett az idei első negyedévben a hazai cégek által kiállított számlák száma és értéke is a tavalyi hasonló időszakhoz képest, mindkét érték gyakorlatilag a felére esett vissza: előbbi 47, utóbbi 50 százaléka a 2019-es értékeknek – derül ki a Bisnode cégcsoport március végi adataiból. Idén az első három hónapban 168 164 számlát állítottak ki a tavalyi 315 641-gyel szemben. A számlákat kiállító cégek száma ugyancsak megcsappant: 27 százalékkal alacsonyabb a 2019-es értékeknél.
Az átlagos fizetési késedelem 15,8 nap volt, ami egy tizednapos javulás az előző évi 15,9-hez képest, miközben az átlagos fizetési határidő 11 százalékkal csökkent: 24,5-ről 21,9 napra.
Megugrottak az extrém késések
Nőtt ugyanakkor az extrém késések aránya: a két hónapon túl rendezett számláké 5, a három hónapon túl rendezett számláké pedig 19 százalékkal emelkedett, értékarányban még számottevőbb a különbség: a hatvan napon túli késéseké 23, a 90 napon túliaké pedig 56 százalékkal lett magasabb. Hiába tűnik azonban nagynak a növekedés, így is csak kevés számla esetében fordul elő ilyen nagy késés: két hónapos késést az összes számla 1,38 három hónapos késést pedig az összes számla 0,75 százalékában regisztrált a Bisnode. Ezzel párhuzamosan összességében 3 százalékkal kevesebb számlát rendeztek lejáratig.
Ágazati bontásban vizsgálva a fizetési morált, feltűnő, hogy minden ágazatban legalább a számlák felét időben rendezték. A sereghatjók közé tartozik az építőipar (51%) a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, illetve a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás (58-58%).
A legrendesebben fizető ágazatok közé a fafeldolgozás (75%) kiskereskedelem (kivéve: gépjármű, motorkerékpár) (74%), az információ, kommunikáció, illetve az egyéb szolgáltatások (73-73%), valamint a Nagykereskedelem (kivéve: jármű, motorkerékpár) (72%) tartozott idén januártól március végéig a Bisnode adatai alapján.
A tavalyi hasonló időszakhoz képest a legrendesebben fizetőknél a kiskereskedelmi iparágban 3 százalékos romlás, az információ, kommunikációnál pedig öt százalékos javulás figyelhető meg az időben kifizetett számlák arányának alakulását vizsgálva, míg az egyéb szolgáltatásoknál egy százalékos a javulás (a nagykereskedelemnél nem regisztrált változást a Bisnode).
A fizetési határidőt a Művészet, szórakoztatás, szabad idő ágazatában szabták a legszűkebbre 2020 első negyedévében: átlagosan 10,7 napot írtak elő fizetésre a megrendelőknek. A legmegengedőbbek a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása iparág szereplői voltak, ahol 41 nap volt az átlagos fizetési határidő.
Hol nem kell sokat várni?
A számlák késedelmes kifizetése a legkevésbé a bányászat, kőfejtés ágazatra volt jellemző, ahol 10,5 napos átlagos késést rögzített a Bisnode, ez az érték a művészet, szórakoztatás, szabad idő ágazatban volt a legmagasabb az idei első negyedévben: 26 nap.
Extrém késések leginkább a művészet, szórakoztatás, szabad idő ágazatra voltak jellemzőek, ahol a számlák 4 százalékát csak két hónapon túl, 3 százalékát pedig csak 3 hónapon túl rendezték. A számlák értékét tekintve viszont az építőiparra jellemző leginkább az extrém késés: itt is 4 százalékos a 60 napon túl, illetve 3 százalékos a 90 napon túl rendezett számlák aránya.
A pénzhez jutási idő az információ, kommunikáció ágazatban volt a legjobb - 26 nap - míg a leghosszabb ideig - közel 60 napig - a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása iparág szállítói várhattak pénzükre. Mindkét érték javult a tavalyiakhoz képest: előbbi 8, utóbbi 4 nappal rövidült.
A pénzhez jutási időt területi alapon vizsgálva Nógrád megye vezet, ahol 31 nap alatti értéket mért a Bisnode. A legtovább a Komárom-Esztergom megyei szállítók várhattak a pénzükre: bő 55 napot. Mindkét érték alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában volt: előbbi 6,6 utóbbi 2,5 nappal.
Hol a legjobb a fizetési morál?
A fizetési morál idén Nógrád megyében volt a legjobb, ahol az összes számla 74 százalékát fizették ki időben. Érdekes, hogy az időben kifizetett számlák értékarányát tekintve Csongrád az éllovas 90 százalékkal. A sereghajtó a számlák darabarányát nézve Somogy (47%), értékarányát nézve pedig Zala megye (42%).
Fizetésre a legszűkebb határidőt Baranya megyében szabták – itt 17 napos volt az átlagos fizetési határidő-, míg a legnagyvonalúbbak a somogyiak voltak - 34 nappal. A legtöbbet Komárom-Esztergom megyében késtek a fizetéssel - átlagosan 24 napot -, a legpontosabbak pedig Győr-Moson-Sopron megyei vállalkozások voltak, ahol 12 napos átlagos késést mért a Bisnode.
Nógrád és Jász-Nagykun- Szolnok megyében a többinél gyakoribbak voltak az extrém késések is, a számlák értékének 3 százalékát 90 napon túl rendezték mindkét helyen.