Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Szja-visszatérítés: mire mehet az ingyenpénz?
Hatszáz milliárd forintba kerül a költségvetésnek a jövő év eleji szja-visszatérítés, ami önmagában 1,5 százalékkal emelheti az államadósság mértékét és az inflációs nyomást is tovább erősítheti.

Még mindig sok baj van a kontárokkal az építkezéseken
Ha valaki építkezik, tökéletes munkát vár el a kivitelezőktől a pénzéért. Nem akar vitákat, csúszásokat, félreértéseket, pótlólag megrendelt javításokat, újabb és újabb számlákat. A Mapei Kft. országos, reprezentatív kutatásának eredménye azt mutatja, hogy a hazai építőipar jónéhány szereplője ma még nem teljesíti ezeket az elvárásokat.

Még a használt lakások is drágulnak - magára talált Budapest
Az egy évvel ezelőttihez képest átlagosan 3,5 százalékkal emelkedett a fővárosban a használt társasházi lakások ára, míg a panelek értéke 7,5, a családi házak értéke pedig majdnem 11 százalékkal nőtt, derült ki az Otthon Centrum legfrissebb kutatásából.

Végleg a készpénzmentes fizetés mellé állította a magyarokat a járvány
A V4-ek és Szlovénia polgárai szerint a digitális fizetési lehetőségek segítették a járvány elleni védekezést.

Nagyot kaszálhat, aki szigetelteti a házát vagy lakását
Köszönőviszonyban sincsenek egymással a felújítandó és a felújított házak árai, ennek ellenére kevesen korszerűsítenek, pedig a felújított, szigetelt családi házak 15 helyett átlagosan 29 százalékkal drágultak az elmúlt egy évben.

Magyarország is a szennyezők között – kemény feladat lesz a klímacélok elérése az EU-nak
Az EU az európai klímarendelettel kötelező célként tűzte ki a klímasemlegesség 2050-re történő elérését.

Megvan, mikor juthatnak pénzhez a tejtermelők
Már októberben megkezdődik a tejtermelést segítő támogatások kifizetése.

Jön az Amazon, nő a magyar webshopok fenyegetettsége - mi lesz így a cégekkel?
Az Amazon a világ vezető e-kereskedelmi piactere. Tavaszi, lengyelországi piacra lépésével megkezdte terjeszkedését Közép-Kelet-Európában. Már nem az a kérdés, hogy jön-e Magyarországra, hanem hogy mikor. A hazai e-kereskedőknek fel kell készülniük, hogy megvédhessék a piacaikat. Jelentős hátrányt kell ledolgozni, és az idő sürget.

Újabb feladattal nehezítik meg a vendéglátósok életét
Novembertől a vendéglátó üzletek üzemeltetőinek is regisztrálniuk kell a turisztikai ügynökség adatszolgáltatási felületén.

16 milliárd forintból 13 milliárdot már odaítéltek - így áll az egyik céges pályázat
30 ezer fölött az igénylések száma a vállalkozások munkaerő támogatása programban.
Koronavírus: tovább romlik a helyzet az országban
Ezúttal egy nap alatt 1249 új fertőzöttet igazoltak.
Éjjel megmozgatott 73 milliárdot a kormány
Újabb nagyobb összegű átcsoportosításról jelent meg kormányhatározat a Magyar Közlönyben.
Iroda és távmunka: hogyan reagálnak a cégek az új helyzetre?
Miközben az emberek élvezik, hogy sok esetben szabadon választhatják meg a munkavégzés helyét, a motivációt, támogatást és tudásátadást jelentő munkahelyi közösségtől való eltávolodást rosszul viselik: tavasszal a dolgozók négyötöde – részben vagy egészben – szeretett volna visszatérni az irodába. A Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA) üzleti reggelijén olyan kérdésekre keresték a választ, hogy milyen szempontokat érdemes mérlegelni azokhoz az egyensúlyi megoldásokhoz, amelyek célravezetők az irodákba való visszatérés megszervezésében.
Rendkívüli vizsgálat indul a munkaidőkerettel visszaélő cégek kiszűrésére
A razzia jövő hét hétfőn veszi kezdetét.
Globális minimumadó: mit jelent ez Magyarországon?
Október 10-én az OECD elfogadta nemzetközi adórendszer egyik legfontosabb reformtervezetének módosítását, amely biztosítja, hogy a multinacionális vállalatok 2023-tól minimum 15 százalékos társasági adókulccsal adóznak ezen túl gyakorlatilag székhelytől függetlenül.
Koronavírus: rég nőtt egy nap alatt ennyit a fertőzöttek száma
Egészen pontosan 1141 új fertőzöttet igazoltak. Ez öthavi csúcsot jelent.
Eltűnt közel 2 ezer vállalkozás – hol fog tetőzni a cégtörlési hullám?
A kényszertörlések újraindítása cégtörlési hullámot indított Magyarországon, amely magas cégalapítási értékekkel párosulva rekordközeli cégfluktuációt okoz.
Elmoshatja a környezetszennyező hazai vállatok nyereségét a klímaváltozás
Elpárologhat a légszennyező magyarországi vállalkozások profitja a szén-dioxid-kvóták megállíthatatlannak tűnő áremelkedése miatt. A fenntartható működéshez kulcsfontosságú, hogy a cégek a megfelelő fejlesztésekkel mielőbb átálljanak a környezetbarát működésre. A szintlépéshez Magyarországon számos támogatás és adókedvezmény is igénybe vehető, amivel látványos költségcsökkentés érhető el.
Mentőövet dobnak a nehéz helyzetbe került borászoknak
1,5 milliárd forintos rendkívüli támogatáshoz juthatnak.
Megakadt a magyar cégek digitalizációja
A Digiméter 2020 után idén is megmérte a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációját. A fő index 40-es értéke (100-as skálán) nem változott, látszólag nem történt érdemi elmozdulás a tavalyi évhez képest. Az adatok mélyére nézve azonban több apró eltérésre lehetünk figyelmesek, amik hosszabb távú változások előszelét is jelenthetik. A hazai digitalizációt furcsa kettősség jellemzi: miközben az alkalmazottak és cégvezetők magánemberként a legmodernebb digitális eszközöket és szolgáltatásokat használják, addig munka közben sokszor nélkülözik ezeket. Kivételek persze akadnak, ezért is hívta életre a mérés mögötti konzorcium 2021-ben a Digiméter-díjat, hogy kiemeljék a követendő példákat.
Áremelkedés a benzinkutakon: ismét drágulásra készülhetnek az autósok
Csak két napig élnek a mai üzemanyagárak, péntektől a benzin literje átlagban 3, míg a gázolajé 4 forinttal megy feljebb, 491, illetve 505 forintra.
Járvány Magyarországon: 800-nál is több új beteg egy nap alatt
Egészen pontosan 814 új fertőzöttet igazoltak.
Meghátrált a kormány: kijött a vendéglátósokat ellehetetlenítő rendelet módosítása
Mégsem kell szakképesítés egyes konyhai feladatok ellátásához.
Nemcsak a túlélést, de sokkal nagyobb profitot is hozhat az agilitás a vállalatoknak
Az elmúlt években a vállalatok többségét a gyorsuló digitalizáció, a globalizáció és az automatizáció kihívásai tartották lázban, aztán megérkezett a koronavírus és magasabb fokozatra kapcsolt a túlélésért folytatott harc. Miközben több százezer cég húzta le a rolót világszerte, azok a vállalatok kaptak erőre, melyek képesek voltak rugalmasan és gyorsan reagálni a változásokra, és akár egyik napról a másikra átállni a távmunkára vagy a felhőalapú működésre. Az új varázsszó tehát az agilitás lett és ebben a korábbinál is nagyobb szerep hárul a céges informatikai rendszerekre. De hogyan érdemes egy vállalatnak az agilis transzformáció útjára lépnie, és mik lehetnek a folyamat legnagyobb buktatói? A Stylers Group szakértői válaszolnak.
Új szempont jött be a magyarok munkaválasztásánál
Miközben a munkahelyválasztásról hagyományosan olyan szempontok szerint gondolkodunk, mint az elérhető jövedelem, a szakmai fejlődési és előrelépési lehetőségek, a társadalmi hasznosság és a munkakörnyezet, addig a potenciális munkavállalók számára az is egyre fontosabb, hogy a munkaadójuk mennyire működik fenntarthatóan.
Fontos bejelentést tett a Media Markt a magyar vállalkozások számára
Az áruházlánc hazai kisvállalkozóknak biztosít európai piacot. A felületre magyar vállalatok, vállalkozások is regisztrálhatnak 39 eurós havi díjért. A platformon keresztül Európa legnagyobb piacait érhetik el pár éven belül.
Ki is a vállalat könyvvizsgálója? Cégvezetők mondták el véleményüket
Egy friss kutatás arra mutatott rá, hogy a cégek közel 30 százaléka sosem találkozik a tulajdonosok által megválasztott auditorral, így nem meglepő, hogy közel ugyanennyien érzik teljesen feleslegesnek a kötelező könyvvizsgálatot.
Ezért lenne fontos a kkv-k nemzetközi piaci tevékenységének támogatása
Komoly szerepe van a legkisebb cégeknek az ország exportteljesítményében.
Kijöttek a keddi koronavírus-adatok
Egy nap alatt 455 új fertőzöttet igazoltak, meghalt 17 beteg.
Átírja a kormány a vendéglátósokat sújtó új rendeletet
Pedig az ITM szerint azt előzetes egyeztetések után dolgozták ki.
Fokozódik a verseny: hogyan tudják megszerezni és megtartani a legjobb munkavállalókat a cégek?
Áprilistól a járványügyi korlátozások feloldásával több ágazat is újraindult, a vállalatok bátrabban mertek tervezni, így erős munkaerőhiány alakult ki a piacon. A verseny a munkavállalókért a járványhelyzet előtti, 2019-es évnél is erősebb. Ezzel párhuzamosan a munkakeresési kedv is növekedett, a dolgozók – miután érzékelték a lehetőségeik bővülését – bátrabban vágtak bele a munkahelyváltásba – derül ki a Profession.hu HR-körkép 2021 című friss, reprezentatív kutatásából. Egy ilyen versenyhelyzetben kulcsfontosságú kérdés a cégek számára, hogy hogyan tudják megszerezni a számukra legalkalmasabb munkavállalókat és megtartani a dolgozóikat.
6 kulcsfontosságú trend, amely átalakítja az adózási funkciókat
A pandémia utáni gazdaságban egyre nagyobb szerepet kapnak a pénzügyi és adózási vezetők, és az általuk irányított csapatok, akiknek a működése jelentős változásokon megy keresztül. A Deloitte tanácsadó cég az adótranszformációs trendekről szóló felmérésének segítségével vizsgálta, hogy a vállalatok adózási funkcióinak életében milyen változások figyelhetők meg, milyen jövőképet látnak maguk előtt a vezetők, és ezeket hogyan tudják megvalósítani.
Elképesztő szabállyal nehezítették meg a vendéglátósok életét
Szeptember elseje óta él az a rendelet, amely szakképesítéshez köt több konyhai munkát is.
Nehéz helyzetbe kerülhetnek a magyarországi vállalatok – honnan lesz új munkaerő?
A következő egy évben a nagyvállalatok több mint 10 százaléka számol a munkatársak létszámának növelésével, sőt, majdnem kétharmaduk 10 százaléknál nagyobb létszámbővítésben gondolkodik, derült ki egy friss felmérésből. A megfelelő alkalmazottak felkutatása azonban kihívást jelenthet az egyre feszesebbé váló munkaerőpiacon.
Ismét drágul a tankolás – túl az 500 forintos lélektani határon
A gázolaj literenkénti ára szerdán 8 forinttal nő, a benzin 6 forinttal kerül majd többe.
Mennyi adókedvezményt kaphat egy gazdag nagycsaládos?
Február közepéig visszakapják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót a gyermeket nevelő szülők, legfeljebb 809 ezer forintig. Az összeg viszont csak a befizetett adóra jár vissza, így a családi adókedvezmény miatt már megspórolt adót nem kaphatja vissza még egyszer a családos munkavállaló. De ha elegendően nagy az adóalapja, akár mindkettő beleférhet. A Bank360 kiszámolta, mekkora fizetés kell ehhez.
Jön a karácsony: több száz embert vesz fel a Tesco
500 áruházi kollégát terveznek felvenni a bolti és online területek ellátására.
Nem adnak bizakodásra okot a hazai koronavírus-adatok
Kijöttek a hétvégi adatok.
Nevet váltott a cég, amely a lőszergyárát értékesítette az államnak
Egy névváltás meglehetősen gyakori a cégvilágban, hogy most külön foglalkozunk egy ilyennel, annak oka: egy olyan társaság keresztelte át magát, amely a lőszergyártó részlegét közel két éve eladta a magyar államnak. Ennek apropóján a társaság magyarországi gyárának ügyvezetőjét, Retkes Gábort kértük egy gyors interjúra.
Az adat a jövő valutája: de kinek a kezében van?
Az mára világossá vált, hogy digitális világunk motorja az adat, az azonban csak mostanában kezd kikristályosodni, hogy az adat nem az új olaj, ahogy korábban gondolták, hanem egy magánszemélyek, intézmények és államok számára is rendelkezésre álló megújuló valuta. Ennek tükrében különösen fontos, hogy hová vezetnek minket a tárolás, az adatátvitel és a logisztika innovációi? A Deloitte 2021-es Technology Futures kutatása a lehetséges jövőképeket járja körül, és többek között erre keresi a választ.
Alkura kevés az esély - mennyit engednek most az eladók az árból?
A nagy kereslet miatt a panellakásoknál minimális, a családi házaknál valamivel nagyobb árengedményt tud kicsikarni a vevő. A forgási sebesség is a családi házaknál csökkent, míg a téglalakásoknál nőtt, viszont még mindig panelt lehet a leggyorsabban értékesíteni.
Jog a kilátáshoz – mi az a panorámajog?
Egy ingatlan értékének meghatározásakor sokféle tényezőt kell mérlegelnünk. Sok egyéb mellett nem lehet figyelmen kívül hagyni az olyan adottságokat sem, mint az ingatlanból nyíló kilátás (a panoráma) vagy a helyiségek természetes megvilágítása. Világos tehát, hogy az ablakunkból elénk táruló balatoni naplemente sokat dob az ingatlanon, viszont sokszor nem egyértelmű, hogy cserébe mire is kell figyelnünk az építkezés során, hogy ne kerüljünk a dühös szomszédok követeléseinek kereszttüzébe.
Repülőrajt: új rekordokat hozhat a zöld hitel
Az energiatakarékos új lakások térnyerését célzó Zöld Otthon Program indulása máris hatással volt a piacra: az új lakások iránt érdeklődők száma jelentősen nőtt. A következő időszakban még több új lakás épülhet, a lakásépítési kedv egyébként is erősödik.
Ezt a 3+1 hibát ne kövesd el, ha gyorsan szeretnéd kiadni a lakásod!
Lefutott a tanévkezdés körüli roham a budapesti albérletpiacon, és ez a bérleti díjak alakulásán is egyértelműen megmutatkozik. A forgalom július végi, augusztusi látványos megugrása elsősorban a felsőoktatásban tanuló diákoknak, ezen belül is a hazánkba érkező külföldi egyetemistáknak volt köszönhető. Azóta a kiadó lakások fővárosi piaca stabilizálódott, és egyelőre a koronavírus-járvány ismételt felfutása sem volt hatással a keresletre és az árakra – mutat rá a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzésében. Ebben a helyzetben a bérbeadók számára még fontosabb, hogy tisztában legyenek a valós piaci viszonyokkal, és azzal, melyek az albérlethirdetés legnagyobb buktatói.
Meglepő, de a járvány betett egyes zöldségeknek is
Az elmúlt évhez hasonlóan 2021-ben is mintegy 4 ezer hektáron zajlik a káposztafélék termesztése Magyarországon. A fejes káposzta területén idén növekszik a hazai frissfogyasztás, a salátafélék iránti igény viszont a pandémia miatt valamelyest visszaesett.
Bezárások után: hogyan éledtek fel a fővárosi bevásárló utcák?
Az egymással összefogó budapesti üzletek könnyebben vészelték át a járványidőszakot és a harmadik hullámot követő hónapokat – derült ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) által létrehozott Bevásárlóutca Menedzsment (BUM) 11 fővárosi bevásárlóutcáját vizsgáló szeptemberi kutatásból. A bezárások utáni újraindulást feltérképező felmérés szerint ezekben az utcákban jelenleg 195 üzletből mindössze 16 tart zárva.
Kiderült, milyen bankszámlára vágynak a fiatalok
0 forintos díjakat, gyors és kényelmes mobilos ügyintézést, valamint a telefonnal történő fizetés lehetőségét preferálják a legjobban a 18-25 év közötti fiatalok a Raiffeisen Bank friss felmérése szerint.
Globális minimumadó: fontos bejelentés érkezett a cégek számára
Sikerült elérni, hogy a magyar érdekeket érvényesítsék - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.