Piac&Profit cikkei


Piac&Profit cikkei

Reménykeltő eredmények: így alakult át a szórakoztató- és médiaipar

Reménykeltő eredmények: így alakult át a szórakoztató- és médiaipar 

A globális szórakoztató- és médiaipar bevételei a gazdaság növekedését meghaladó mértékben nőttek – az iparág 2021-ben 6,5 százalékos, 2022-ben pedig 6,7 százalékos növekedésre számíthat, amit a digitális tartalom és a reklámok iránti erős kereslet táplál. Eközben a mozik bevételei a korlátozások enyhülésével fellendülnek, de legalább 2024-ig nem érik el a járvány előtti szintet.
Okosotthon trendek, amikre érdemes figyelni

Okosotthon trendek, amikre érdemes figyelni 

Egyes kutatások szerint 2025-re globálisan a háztartások ötödében lesz már okosotthon készülék. A növekvő fogyasztói igények egyre kifinomultabb és fejlettebb intelligens megoldásokat hívnak életre, amiket többek között a zöld gondolkodás, energiatakarékossági szempontok és kényelmi funkciók hajtanak.
A klímaváltozás az ingatlanpiacot sem kíméli

A klímaváltozás az ingatlanpiacot sem kíméli 

Augusztusban regisztrálták az eddigi legmagasabb csúcshőmérsékletet Európában és a szakértők szerint a forró nyarak velünk maradnak, mert változás hosszú távon sem várható. Az egyre gyakoribb és hosszabb hőhullámok miatt az ideális otthonról alkotott képünk is átalakulhat, és újabb szempontok jelennek meg az ingatlanválasztásban. Az OTP Ingatlanpont szakértői heti elemzésükben a hőség elleni védekezés lehetőségeit és a klímaváltozás ingatlanpiacra gyakorolt hosszútávú hatásait tekintik át.
Ellentmondásos időszak következik a lakáspiacon

Ellentmondásos időszak következik a lakáspiacon 

A mostani lakáspiaci folyamatok a korábbi trendek felerősödését és ellentmondásos hónapokat vetítenek előre. Az új és a használt lakóingatlanok piaca a nyáron még jobban elszakadt egymástól.
Mintha nem lenne holnap – nyakló nélkül veszik fel az áruhitelt a magyarok

Mintha nem lenne holnap – nyakló nélkül veszik fel az áruhitelt a magyarok 

Az év első hét hónapjában 20 ezer forinttal, 170 eter forintra emelkedett az átlagosan igényelt áruhitelösszeg az előző év azonos időszakához képest a MediaMarkt tapasztalatai szerint. A vásárlók jellemzően a nagyobb értékű háztartási gépek, számítástechnikai eszközök és szórakoztató elektronikai készülékek vásárlásánál igényelnek kölcsönt. 
Így hat az építkezésekre az építőanyagok drágulása

Így hat az építkezésekre az építőanyagok drágulása 

Drasztikus emelkedés volt tapasztalható az építőanyagok árában az elmúlt egy évben, de a jelenség sokkal inkább érinti a lakásfelújítókat, saját házat építőket, mint a nagyberuházókat. Szakértők szerint míg a nagyvállalatok képesek átütemezni a megrendeléseiket, azok a magánszemélyek, akik maguknak építenek ingatlant, nem mindig tudnak új forrásokat szerezni, így drágul az egész projekt. 
Bécsi tanulmányúton jártak a diákverseny dobogósai

Bécsi tanulmányúton jártak a diákverseny dobogósai 

Az egyik támogató, az Erste Bank az első két idényben az 1-3. helyen végzett csapatokat és tanáraikat hívta meg egynapos tanulmányútra az osztrák fővárosba. Amelynek fő programjaként a diákok a bank pénzügyi edukációs központjában hajtottak végre játékos gyakorlatokat.
Ezekkel a szakmákkal könnyen lehet boldogulni

Ezekkel a szakmákkal könnyen lehet boldogulni 

Rengeteg olyan szakma van, amivel könnyen építhető karrier akár diploma nélkül, jól fizet, és nem kell éveket rászánnod arra, hogy pályát módosíts.
Jutalmak: milyen lakásokra és házakra elegendő újdonsült bajnokaink díjazása?

Jutalmak: milyen lakásokra és házakra elegendő újdonsült bajnokaink díjazása? 

Kétség sem férhet ahhoz, hogy a tokiói olimpiát és paralimpiát követően érmeseink és pontszerzőink megérdemelten részesültek az elismerés mellett a pénzjutalomban is. Vajon a jelenlegi ingatlanpiacon mire lenne ez elég? A Duna House utánanézett, hogy újdonsült bajnokaink milyen lakást, házat tudnának vásárolni szülővárosukban.
Magánegészségügyi toplista: milyen ellátásért fizetnek leginkább a magyarok?

Magánegészségügyi toplista: milyen ellátásért fizetnek leginkább a magyarok? 

Egyes orvosi szakterületeken szinte megkerülhetetlen, máshol alig vesszük igénybe a magánegészségügyi szolgáltatásokat – az NN Biztosító kutatásából pontosan kirajzolódik a magyarok magánellátási TOP-listája.

Szűk mozgásteret hagyott magának a kormány 

A járvány gyorsan rávilágított általában a magyar gazdaság, és konkrétan az egészségügy sérülékenységére. Gazdasági szempontból az elmúlt fél évtized prociklikus gazdaságpolitikája nem hagyott tartalékokat a rendszerben sem a monetáris, sem a fiskális politika szempontjából, nem volt kellő mozgástér a válság hatásainak jelentős tompítására. Minderről Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. társalapítója beszélt a Piac&Profit szeptemberi számában, amely már kapható az újságárusoknál.

Koronavírus: ismét több száz új beteget találtak egy nap alatt 

Egészen pontosan egy nap alatt 479 új fertőzöttet igazoltak.

Felére csökkentenék az iparűzési adót 

Parragh László vetette fel a javaslatot.

Égető probléma: hogyan kerülhető el a lánctartozás? 

A késedelmes fizetés és a lánctartozás jelenleg a hazai gazdaság egyik legégetőbb problémája. A vállalkozások csaknem kétharmadának van legalább egy olyan üzleti partnere, amelyik késve fizetett – derül ki a Gazdasági és Vállalkozáskutató Intézet a hazai körbetartozást vizsgáló friss, 2021. első félévet összegző kutatásából. Az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője néhány praktikus megoldásra hívja fel a figyelmet, amivel elkerülhetők, illetve megoldhatók a lánctartozás okozta nehézségek.

Változnak a cégjogi szabályok - mire készülhetnek a vállalkozások? 

Módosulnak a Polgári Törvénykönyv jogi személyeket érintő szabályai 2022. január 1-től. A módosítás olyan korrekciókat hajt végre a Ptk.-ban, amelyek egyrészt törvényi erőre emelik az elmúlt években kialakult joggyakorlatot, másrészt pedig a társasági jog stabilitását és versenyképességét hivatottak erősíteni. A legfontosabb változásokat dr. Szabó Gergely, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners ügyvédje foglalta össze.

Munkahelyek veszélyben: levélben kértek segítséget a húskereskedők 

A Húskereskedők Egyesülete közleményben tette közzé azt a levelet, amellyel az agrártárcához fordultak.

Elvesztett állások: a fiatalokat is megviselte a járvány 

A munkájukat elveszítő fiatalok 37 százaléka a járvány miatt vált állástalanná.

Amíg ön aludt, a kormány átírta a hitelmoratórium szabályait 

Nem csak a hitelmoratórium meghosszabbításáról jelent meg rendelet a szerda éjszakai Magyar Közlönyben: mivel a hitelmoratórium a drágább hitelekkel rendelkezők tartozását nagyon megdobná, a hitelkártyások és folyószámlahitelesek moratórium alatt felhalmozódott tartozását alacsonyabb kamattal újraszámoltatja a bankokkal a kormány, a különbözetet pedig visszafizetteti.

Duzzad a negyedik hullám: mit mutatnak a csütörtöki koronavírus-adatok? 

Május vége óta nem volt annyi új beteg, mint most.

Veszélyben a cégautók – hogyan lehet áthidalni a chiphiány miatti problémákat? 

A koronavírus-járvány továbbra is érezteti hatását az autóiparban. Az elektronikai termékek, valamint az autók iránt megnövekedett hirtelen kereslet következtében egyre növekvő félvezető-, illetve mikrochiphiány alakult ki a világ különböző elektronikaialkatrész-beszállítóinál az elmúlt időszakban.

Ezért veszélyes irodában dolgozni 

Földünkön évente egy decibellel nő a háttérzaj mértéke. Napjainkban az unió lakosságának 45 százaléka, a magyar lakosságnak pedig 30 százaléka, azaz mintegy 3 millió ember él és dolgozik az egészséget is károsító 55 decibeles határértéknél nagyobb zajszint mellett. A nyitott – open office – irodákban a zajszennyezés mértéke eléri, sőt meg is haladja az egészségügyi határértéket.

Kik nem jelentik be a dolgozóikat? Itt van az új NAV-szégyenlista 

Az adóhatóság ismételten frissítette a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató adózók listáját.

Gépjárműadó: ma lejár egy fontos határidő! 

A második részletet legutoljára ma lehet kiegyenlíteni késedelem nélkül.

Küszöbön van egy komolyabb cégmegszűnési hullám 

Augusztus a szezonnak megfelelően alakult, mind a cégalapítások, mind a cégtörlési értékek trend alatt vannak, de a kényszertörlések újraindítása és meredek felfutása komoly cégtörlési hullámot jelez előre.

Gulyás Gergely: tárgyalnak arról, hogy kötelezni lehessen az oltásra a munkavállalókat 

De egyelőre még nem született döntés az ügyben.

Készpénz vagy bankkártya? Meglepetés a fiataloknál 

Azonos arányban használják a fiatalok a bankkártyát és a készpénzt vásárlásaik során: a bankkártyás fizetés 51 százalékkal, a készpénzes 49 százalékkal szerepelt a K&H ifjúsági index felmérésében. A fiatalok körében a nők inkább vevők az elektronikus megoldásokra, míg a férfiak többsége a készpénzben bízik. Az alapfokú végzettségűek a készpénzt részesítik előnyben, a diplomások pedig inkább kártyát használnak vásárláskor.

Koronavírus az országban: egyre rosszabb képet mutatnak az adatok 

Egy nap alatt 371 új fertőzöttet igazoltak és meghalt 12 ember.

Új bértámogatás jelent meg – mától lehet pályázni 

Mostantól igényelhető a munkatapasztalat szerzést elősegítő támogatás.

Behajthatatlan követelések áfája – aki ezúttal is lemarad, az most már tényleg kimarad 

Immár évek óta újra és újra felmerül a behajthatatlan követelésekre jutó áfa visszatérítésének a lehetősége. Bár sokan már azt gondolták, hogy végérvényesen leáldozott a talált pénzek időszakának, az adózók most mégis kaptak egy utolsó esélyt.

Rengeteg embert keresnek a magyar cégek – elbocsátásokat csak kevesen terveznek 

A hazai munkáltatók nem kevesebb, mint 18 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét a következő negyedévben, miközben csökkentést csupán 8 százalék tervez. A piaci szereplők optimizmusa közel három éve volt utoljára ennél magasabb szinten – derül ki a ManpowerGroup előrejelzéséből.

Terjeszkedik a Wolt – újabb városokban jelennek meg a kék futárok 

Hét vidéki városban válik elérhetővé az idei ősz folyamán a Wolt szolgáltatása. Sopron, Dunakeszi, Vecsés, Eger, Tatabánya, Békéscsaba és Kaposvár utcáin tűnnek fel hamarosan kék dobozos futárok.

Ezeket a cégeket kevésbé viselte meg a járvány 

Külföldön, főként a tengerentúlon bevált gyakorlat, hogy a vállalkozások – áruházak, éttermek, szépségszalonok stb. – nagy része franchise hálózathoz csatlakozva kezdi meg működését. Ez a trend már Magyarországra is begyűrűzött, egyre több hazai cég ismeri fel, hogy egy sikeres üzleti koncepció átvétele, számos más előnye mellett azt a kockázatot is csökkenti, amit egy új vállalkozás indítása jelenthet.

Nem félnek a csődtől a magyar cégek 

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) elemzésében a hazai vállalkozások csődkockázatra vonatkozó véleményét, illetve a külső finanszírozási források és a hitelmoratórium igénybevételét vizsgálja. Ebből többek között kiderült: a cégek többsége egyáltalán nem tartja valószínűnek, hogy versenytársaik felfüggesztik tevékenységüket.

Gépjárműadó: holnapig maradt ideje az autósoknak 

A NAV áprilisig kiértesítette mindazokat, akiknek gépjárműadót kell fizetnie, azonban az összeg második részének holnap lejár a határideje.

1,3 millió embert érint a kérdés: mivel jár a 200 ezer forintos minimálbér? 

Munkavállalónként 38 142 forint költségnövekedéssel járna a munkaadóknak a minimálbér havi bruttó 200 ezer forintra emelése 2022-től. A kormány tagjai a napokban többször utaltak arra, hogy tervezik ezt a lépést, amely 1,3 millió ember bérét vagy juttatásait, ellátásait érintené közvetlenül hazánkban. A minimálbér nettó összege egyéb kedvezmények nélkül 133 000 forintra emelkedne a lépés hatására – derül ki Dr. Bákonyi László adójogi szakjogász elemzéséből.

Mit mutatnak a keddi koronavírus-adatok? 

Ezúttal egy nap alatt 246 új fertőzöttet igazoltak.

Hiába népszerű ez a hitel: sokan mégis lecsúsznak róla 

Rendkívül népszerű a babaváró hitel a fiatal házasok körében, idén júliusig mintegy 293 milliárd forint értékben folyósítottak belőle a bankok. Hiába azonban a népszerűség, az MNB statisztikái alapján 2020-hoz képest mégis csökkent a folyósított összeg, amiben a Bankmonitor.hu szakértői szerint az is szerepet játszik, hogy nőtt azok aránya, akik valamelyik igénylési feltételt nem tudják teljesíteni.

Black Friday és őszi kuponnapok – készülhetnek a rohamra a kkv-k 

A pénzügyi döntések előtt nem árt alaposan körbejárni a különböző lehetőségeket, hiszen a finanszírozás módja meghatározó a vállalkozások növekedése szempontjából. Az őszi szezonban a számtalan akcióval járó kuponnapok miatt a legtöbb cég esetében kulcsfontosságú a raktárkészlet feltöltése, amihez megfelelő finanszírozásra van szükség. A Péntech legújabb tájékoztatójában a kis- és középvállalkozások körében két legnépszerűbb finanszírozási formát mutatja be.

Megrohamozták a napelemes cégeket 

Az ok a legújabb pályázati lehetőség, amellyel a feltételek teljesítése esetén akár a teljes beruházási összeget fedező vissza nem térítendő támogatás nyerhető. A konkrét pályázatokat csak november közepétől lehet beadni, de már látszanak azok a részletek, amelyekre érdemes figyelni.

Örülhetnek az autósok: ennyivel lett olcsóbb a kötelező biztosítás 

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításainak (kgfb) átlagos állománydíja a második negyedév végén 44 ezer forintra csökkent az előző negyedévben mért 46 ezer forintról.

Kint a vízből: hogyan élték túl a járványt a halászattal foglalkozó hazai vállalkozások? 

A 2020-os pénzügyi beszámolók alapján bár eltűnt néhány piaci szereplő, az ágazat árbevétele nőtt 2019-hez képest – állítja Hantos Zoltán, az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.

Visszaesett a piac: kevesebb beruházási hitelt igényelnek a cégek 

Július óta igényelhetik a vállalkozások a talpra állásukat támogató Széchenyi Újraindítási Hitelt. A nyári bevezetés és a szigorú feltételek azonban aggodalomra adhatnak okot a konstrukció sikerével kapcsolatban.

Hitelmoratórium: fontos bejelentés érkezett a cégeknek 

Varga Mihály pénzügyminiszter több bejelentést is tett.

Mit hozott a nyár a vendéglátósoknak? 

174 milliárdot hozott a vendéglősök konyhájára az augusztus.

Meghalt 12 beteg - kijöttek a hétvégi koronavírus-adatok 

Miközben az elmúlt három napban 873 új fertőzöttet igazoltak.

Felsővezetők a neten: kik a hazai LinkedIn legnagyobbjai? 

Egyre több magyar felsővezető használja aktívan kommunikációs és cégvezetési célból a LinkedInt a TOP50 hazai nagyvállalat körében – derült ki az Uniomedia a szakmai közösségi portált, valamint az ott jelen lévő 200 felsővezető oldalát vizsgáló felméréséből. Összesen több, mint 100 ezren követik a nagyvállalati topvezetőket, míg 39 menedzser követőbázisa haladja meg az 1000 főt. A legnagyobb közösséggel a Telekom felsővezetői büszkélkedhetnek.

Bevitt egy gyomrost a járvány: jelentősen csökkentek a magyarok bevételei 

A magyarok 11 százalékát érintette nagyon súlyosan a pandémia pénzügyi szempontból, különösen az alacsony jövedelműeknél okozott problémát – derül ki a K&H biztos jövő indexéhez az idei második negyedévben a 30-59 éves korosztály körében készített reprezentatív felmérésből. A magyarok 36 százalékát szintén kedvezőtlenül érintette a járvány, azonban tudták kezelni a helyzetet.

Nehézségekkel küzdő cégeket is utolér ez az adó? 

Több olyan kiskereskedelmi ágazat is van, ahol a társaságok átlagban mind árbevételük, mind eredményük tekintetében jelentős visszaesést szenvedtek el a járványhelyzet következményeként, a „szokásos” adóterhek mellett mégis különadó-fizetési kötelezettség is terheli őket – derül ki a Moore Hungary és az Opten közös felméréséből.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat  

A lakáshitelek több mint harmada esetében a kölcsönösszeg meghaladta a vételár 70 százalékát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo