Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

A Laver Kupa árnyékában
A férfi tenisz Laver kupa hétvégéjén, vasárnap rendezték meg a Tisztelt Ász! társasági tenisztornát is. A magas szintű teniszt hozott negyedik Laver Kupán a Team Europe fölényesen győzött a Team World ellen. A negyvenötödik alkalommal a HGS PR Ügynökség és a Parlament Sportegyesület által megrendezett Tisztelt Ász! résztvevői, ha játékban nem is, de a tenisz iránti lelkesedésükkel felvették a versenyt a legjobbakkal.

Pénzeső a gazdálkodókra: 400 milliárd forintra pályázhatnak
Több tízezer hazai gazdálkodót érint a napokban kiírt új ÖKO és új Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) pályázat – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az AKG pályázat keretösszege 360 milliárd forint, ami meghaladja az előző két ötéves támogatás összegét is; az ÖKO kerete 40 milliárd forint.

Koronavírus: meghalt 8 ember - hány új beteget találtak?
Megjelentek a keddi adatok.

Üresen hagyott nyaralók: ezért érdemes időben biztosítást kötni
A nyaralóövezetek fokozatos elnéptelenedése nem csupán a betörések esélyét, hanem a meghibásodások és az elemi károk helyreállításának költségeit is jelentősen megnöveli. Amiatt is célszerű mielőbb megkötni a nyaralóbiztosítást, mert a biztosítók nem azonnal nyújtanak védelmet: a szerződés megkötésére 15 nap áll a rendelkezésükre – hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

Tényleg veszélyesek a Xiaomi telefonjai? Reagált a gyártó, lépésekre készülnek
A Xiaomi tételesen cáfolta meg a litván védelmi minisztérium által közzétett jelentés állításait, hozzátéve, hogy nagyon komolyan veszik a vádakat.

Egy évtizede nem látták ilyen kedvezőnek versenyhelyzetüket a kkv-k
A hazai kis- és középvállalkozások közel olyan nagy ugrást várnak a versenyhelyzetükben, mint a 2008-as gazdasági világválság után.

Koronavírus: emelkedést hoztak a hétvégi adatok Magyarországon
Az elmúlt napok összesített adatai szerint több mint ezerrel nőtt az aktív fertőzöttek száma.

Hogyan tudunk egyszerre pénzt spórolni és a környezetet is védeni?
A globális felmelegedés okozta klímaváltozás egyre égetőbb probléma világszerte, ezért kiemelten fontos, minden lehetőséget megragadjunk a mindennapokban a károsanyag-kibocsátás csökkentésére. Miért éri meg duplán a hagyományos gépjárművek helyett a környezetkímélő megoldásokat választani? Nem pusztán a környezetünket, de egyúttal a kiadásainkat is kíméljük.

Készülhetnek a kereskedők - komoly változás jön jövőre
Egy uniós irányelv módosítása után 2022. május 28-tól lényegesen szigorúbb szabályok vonatkoznak majd az árkedvezmények feltüntetésére vagyis a leértékelések és az árcsökkentések fogyasztói kommunikációjára.

Mennyi pénzt költenek a magyarok a plázákban?
Egyre tudatosabbak a bevásárlóközpontok látogatói: a könnyen megközelíthető, környezetbarát, külső zöldterületekkel is rendelkező komplexumokat választják a legszívesebben – derül ki a Westend és a Marketing Resolution A bevásárlóközpontok szerepe a 21. században című reprezentatív kutatásából.
Hitelmoratórium: sokan még nem állnak készen a kilépésre
A hitelmoratóriumot igénybe vevők 36 százaléka még nem tudja, mikor tudná újrakezdeni a törlesztést, derült ki az Intrum felméréséből. A megkérdezettek többsége inkább a tartozásai növekedéséről és megtakarításai csökkenéséről számolt be 2021-ben, a legnagyobb arányban a magas jövedelmű keresők tudták növelni a vagyonukat.
Berobban az IT-hoz értő mérnökök iránti kereslet
Az automatizáció, a robottechnológia, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia, a felhő alapú megoldások és a megújuló energetikai fejlesztések, az innovatív infrastruktúrák, valamint az adatfeldolgozás robbanásszerű fellendülése fogja meghatározni az elkövetkező 5 évben a gazdaság fejlődésének irányát Magyarországon is – mutat rá a várható változásokra az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) és a Tech People munkaerő-közvetítő legutóbbi, hazánk 75 legmeghatározóbb, száz főnél több műszaki szakembert foglalkoztató gyártó- és termelővállalatának felsővezetői körében végzett, személyes megkérdezésen alapuló kutatás. A felmérés szerint emiatt a jövőben a mérnökök és IT szakértők az eddigieknél hangsúlyosabb szerephez jutnak a gazdaság, az ipar fejlesztésében.
15 gramm lett, maradhat? – Fém bankkártyák Magyarországon
Annyira megszoktuk már a műanyag kártyákat, hogy nem csak bankkártyaként, de a legkülönfélébb hűségkártyák képében sem tudjuk elképzelni ezeket más anyagból. A műanyagokat azonban előbb-utóbb lecseréljük, miután jelentősen szennyezzük vele a környezetünket. De vajon sorra kerülhet-e a bankkártya is, és ha igen, milyen alternatívák léteznek?
Védtelenül állnak a következő online betöréssel szemben a cégek
Idén még gyakoribbá váltak az internetes támadások, ennek ellenére a vállalatok nagy része nem fordít elég figyelmet a kibervédelemre – mutat rá az EY több mint 1000 informatikai vezető bevonásával készült nemzetközi kutatása. Minden harmadik döntéshozó szerint csupán idő kérdése, hogy cégük mikor válik egy súlyos online betörés áldozatává.
Nehéz idő vár a műanyagipari vállalatokra - a vásárlók is rosszul járnak
Az idei év meglehetősen kaotikusan alakult eddig a műanyagipar számára: az alapanyagárak drasztikusan emelkedtek, a tengerifuvar-költségek közel megduplázódtak, és a globális szállítási láncok is akadoznak. Emiatt számos műanyagipari vállalatnál likviditási gondok léphetnek fel, és a kapcsolódó ágazatokban – főleg a jelentős csomagolóanyag-hányaddal dolgozó élelmiszeriparban – a gyártók részben vagy egészében a fogyasztókra háríthatják át a költségnövekedést, erősítve ezzel az amúgy is erőteljes inflációs nyomást – állítja legújabb ágazati elemzésében Bujdosó Tünde, az Euler Hermes szakértője.
Bolt helyett online: ennyire jött be a fiataloknak a netes vásárlás
A fiatalok 86 százaléka vásárolt, valamint az utóbbi egy évben az interneten. 23 százalékuk számít rendszeres online vásárlónak – derül ki a K&H ifjúsági indexéhez készült reprezentatív kutatásból, amely választ adott arra is, hogy a nők vagy a férfiak részesítik előnyben a netes vásárlást. A K&H összefoglalója bemutatja azt is, hogyan lett a kiskereskedelem sztárja az online vásárlás.
Varga Mihály elárulta, mit vár idén a magyar gazdaságtól
A pénzügyminiszter úgy látja, az újraindítás célja nem a 2019-es szint, hanem a koronavírus kitörése előtti lendület elérése.
Menedzseri fizetések: egymillió forint alatt nem igazán lehet vezetőt találni
Nőtt a menedzserek keresete a koronavírus-válság lecsengésével, azonban olyan készségeket is el kellett sajátítaniuk vagy meg kellett erősíteniük a vezetőknek, amelyekre korábban kevéssé volt szükségük – derült ki a Wyser kutatásából. A vezetők kiválasztására szakosodott cég szerint az empátia kulcsfontosságúvá vált, ami a hibrid munkavégzés világában is meghatározó lehet. Az általánossá váló munkaerőhiány elérte a közép- és felsővezetői pozíciókat is.
Óriási lemaradásban vannak a magyar kkv-k
A digitális technológia vállalati integráltságának hiánya a hazai kkv-k versenyképességének egyik fontos korlátja. A magyar kis- és közepes vállalkozások közül jobbára csak a nagy termelési láncokba bekapcsolódni képes cégek törekszenek digitalizáltságuk erősítésére - derül ki a Századvég Gazdaságkutató által készített és pénteken nyilvánoságra hozott kutatásból.
Folyamatosan romlanak a koronavírus-adatok
Most egy nap alatt 531 új fertőzöttet igazoltak.
1 millió magyar minimálbéren – mennyire vannak lemaradva a hazai fizetések a régióban?
A hazai foglalkoztatottak jelentős része, mintegy 1 millió munkavállaló keres a minimálbér, valamint a garantált bérminimum körül – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss inflációs jelentéséből. Többet ér a lengyel, a román és a horvát minimálbér is a magyarnál.
Milyen adóváltozások lesznek még idén és jövőre?
Meghosszabbított hitelmoratórium, adóvisszatérítés a családosok számára, személyi jövedelemadó mentesség a 25 éven alattiak számára, újabb nyugdíjprémium – ezek a legfontosabb, a központi költségvetést és azon belül különösen az adózást érintő változások, amellyel kalkulálhatunk év végétől. A BDO Magyarország szakértője összefoglalta, hogyan érvényesülnek az új adózási feltételek a gyakorlatban.
Fájni fog az Apple-nek az EU legújabb javaslata
Egységes töltőt javasolnak az elektronikus eszközökhöz.
Adóügyek: a magyar cégek véleményét kéri az EU
Az Európai Bizottság a határokon átnyúló adóügyek egyszerűsítéséhez az uniós kis- és középvállalkozások véleményét kéri.
5+1 feltétel, hogy minél gyorsabban megérkezzen a lakáshitel a banktól
A lakásvásárlás minden ember életében egy igen jelentős pillanat. Maga a folyamat több lépcsőből áll, az igények megfogalmazásától a hitelkérelem benyújtásán, értékbecslésen és szerződéskötésen át egészen a tényleges kulcsátadásig.
Hitelmoratórium: rengetegen újrakezdték a törlesztést
Fél év alatt közel kétszázezer volt moratóriumos hitel esetében kezdték meg ismételten a törlesztést a banki ügyfelek a nyárig. A moratóriumra igénybevételére jogosult lakossági hitelek immár kisebb fele van a fizetési stop védőhálója alatt.
Erősödik a negyedik hullám: ismét több mint 500 új fertőzöttet találtak Magyarországon
8000 közelében az aktív fertőzöttek száma, a pozitivitási ráta is emelkedik, ahogy a kórházban ápoltaké is.
Lefelé tart a forint
Bár lassabban, de folytatódik a magyarországi kamatemelési ciklus, a forint és feltörekvő piaci társai inkább a negatív irányba mehetnek középtávon a negyedik hullám okozta bizonytalanságból adódó nemzetközi befektetői hangulat miatt – véli Hajósi Péter, a K&H alapok vezető stratégája. A részvénypiacokon még mindig van keresnivalója a megtakarítóknak, akiknek érdemes a külföldi devizákra figyelniük.
Öröklés: kényes kérdésekre is választ jelenthet ez a szolgáltatás
Napjainkban Magyarországon egyre többen ismerik a bizalmi vagyonkezelés intézményét, vagy legalábbis hallottak már róla. Számos tévhit övezi ezt a hazánkban újdonságnak mondható jogintézményt, azonban úgy tűnik, az érdeklődők egyre inkább informáltak ezen a területen.
Kiderült, milyennek látják a magyar cégek az alvállalkozóikat
Megjelent az első beszállítói kutatás. Ebből többek között kiderült, a magyar vállalkozások döntő többségének a logisztika, a könyvelés és bérszámfejtés, illetve az építőipari munkák kapcsán van szüksége alvállalkozókra. A partnerek bevonása során elsősorban a megbízhatóságot és a jó referenciákat értékelik, illetve leginkább ismerettség és ajánlások révén keresnek alvállalkozókat – derül ki a Brillit.com 400 hazai cég körében végzett felméréséből. A kis- és középvállalkozásoknak sokszor azzal akad gondjuk, hogy egyáltalán feltűnjenek potenciális üzleti partnerként a céges beszerzések radarján.
A munkáltatók aggódnak a távmunka miatt, mégsem invesztálnak a lehetséges megoldásokba
Egy friss tanulmány szerint a munkáltatók nem fektetnek be a hibrid munkát végző alkalmazottaik termelékenységét növelő technológiákba, annak ellenére, hogy aggódnak a munkateljesítményük miatt.
Indulnak a pénzügyi élményórák az ország hat régiójában
A Pénziránytű Alapítvány a Mastercarddal együttműködésben útjára indította országos Bázisiskola Programját, amelynek keretében az ország hat régiójában ingyenes, pénzügyi tudatosságot fejlesztő foglalkozások és modern tanárképzés várja az általános- és középiskolás diákcsoportokat és a pedagógusokat. A program ünnepélyes megnyitójára az Alapítvány veszprémi bázisiskolájában került sor.
Koronavírus: 500 új beteg - így alakultak a hazai adatok
Egészen pontosan 501 új fertőzöttet igazoltak egy nap alatt.
Rengeteg céget zártak ki a moratóriumból
A törlesztési moratórium novembertől már mind a lakosság, mind a vállalkozások számára feltételekhez kötött, és a tervezet szerint csak, meghatározott rászoruló rétegek számára marad elérhető. Eddig több szó esett a lakossági feltételekről, pedig a vállalkozások esetében is jelentős korlátozásokat léptettek életbe. Közül ugyanis csak azok maradhatnak bent a programban, akiknek csökkent a bevételük, mindemellett pedig a válság idején felvett gazdaságélénkítő hitelek is kizárnak megannyi céget a moratóriumból.
Eljött az idő – sok cég könnyen megfeledkezhet erről a feladatról
Egy fontos, ám szinte teljesen elfeledett feladat előtt áll minden olyan vállalkozás és szervezet, amelyre vonatkoznak a GDPR rendelet előírásai. Eljött ugyanis a kötelező felülvizsgálat ideje, amelynek során minden adatkezelőnek meg kell győződnie arról, hogy adatkezelési folyamatai továbbra is megfelelnek a GDPR előírásainak. A felülvizsgálat elmulasztásával az adatkezelő kockáztatja, hogy az adatkezelése nem felel meg a vonatkozó előírásoknak, amely egy esetleges ellenőrzés során nagyösszegű bírság kiszabásához vezethet – hívja fel a figyelmet az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás.
Elindult a Széchenyi Lízing GO! Itt vannak a részletek
A széles körűen felhasználható, kiemelten kedvező feltételű Széchenyi Lízing GO! az állami támogatásnak köszönhetően évi FIX 0,5 százalékos kamat mellett érhető el a vállalkozások számára.
Matolcsy Györgyék ismét léptek: megemelték az alapkamatot
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 15 bázisponttal, 1,65 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot.
Durva átverés terjed: magukat banki ügyintézőnek kiadó csalók verik át a számlatulajdonosokat
Egyre több jelzés érkezik a hazai pénzintézetekhez arról, hogy csalók próbálnak meg – magukat ügyintézőnek kiadva – telefonon megszerezni bizalmas banki adatokat.
Söprögetés kezdődik az építőiparban is
Az elmúlt évek folyamatainak eredményeképpen újra a 2010 közeli szintre, 60 ezer fölé emelkedett az építőipari vállalkozások száma, de a kényszertörlési eljárások újraindulásának következtében komoly cégtörlési hullám várható az építőiparban is.
Koronavírus: további emelkedést hoztak a keddi számok Magyarországon
A legfrissebb adatok szerint 401 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 45-en vannak lélegeztetőgépen.
A távmunka és az otthoni főzés is komolyan fellendítette a műszaki cikkek piacát
A műszaki elektronikai cikkek (TCG) globális piacának értéke - Észak-Amerika nélkül - rekordot jelentő 26 százalékkal, 433 milliárd dollárra nőtt 2021 első félévében az előző év azonos időszakához képest. A 2020 második félévében elért kiemelkedő értékesítésekkel való összehasonlítás miatt 2021 második félévére a GfK a növekedés mérséklődését várja. A növekedés fő hajtóereje továbbra is az otthonról végzett munka, oktatás, szórakozás és az otthoni főzés folyamatosságát szolgáló technológiai megoldásoknak köszönhető.
Fontos dolgokat jelentett be ma Orbán Viktor
A miniszterelnök napirend előtti felszólalása nyitotta meg a parlamenti őszi félévet. Ebben több friss döntésről is beszámolt.
Komoly kételyeik vannak a felsővezetőknek
A váratlan helyzetek és lehetőségek megfelelő egyensúlyban tartása elkerülhetetlen a fenntartható növekedés eléréséhez – derül ki az EY több mint 500 igazgatósági tag bevonásával készült nemzetközi kutatásából.
Sokkal több szakmunkást keresnek a cégek, mint tavaly – hol a legnagyobb a verseny?
A munkaerőpiacon az elmúlt másfél évben jelentős változások mentek végbe, amelyek a szakmunkások lehetőségeit is átalakították. A havi bérigény nőtt 2021-re, a releváns álláskeresők átlagosan nettó 233 ezer forintos fizetésre számítanak.
Az egekbe száll az egyik üzemanyagfajta ára
Szerdától literenként átlagban bruttó 7 forinttal drágul a dízelüzemű autókba való üzemanyag, ezzel szemben a benzin 2 forinttal lesz olcsóbb.
Hétvégi koronavírus-adatok: ezernél is több új fertőzöttet találtak
Az elmúlt három napban összesen 1072 új fertőzöttet igazoltak.
Mennyire vagyunk közösségimédia-függők?
A közösségi média kritikus fontosságú kapcsolattartási lehetőséget biztosított a pandémia alatt az embereknek, különösen a fiataloknak. Egy friss kutatásból az derült ki, hogy a magyar közösségimédia-használók 40 százaléka többet használta a közösségi hálózatokat a helyi és az országos lezárások alatt, mint a világjárvány előtt. Miután azonban sokan napi több órát töltünk a közösségi oldalakon, különösen oda kell figyelnünk arra, hogy ne éljenek vissza a személyes adatainkkal.
Reménykeltő eredmények: így alakult át a szórakoztató- és médiaipar
A globális szórakoztató- és médiaipar bevételei a gazdaság növekedését meghaladó mértékben nőttek – az iparág 2021-ben 6,5 százalékos, 2022-ben pedig 6,7 százalékos növekedésre számíthat, amit a digitális tartalom és a reklámok iránti erős kereslet táplál. Eközben a mozik bevételei a korlátozások enyhülésével fellendülnek, de legalább 2024-ig nem érik el a járvány előtti szintet.