Piac&Profit cikkei


Piac&Profit cikkei

Cégek a felhőben: Európa hogyan őrizheti meg versenyképességét?

Cégek a felhőben: Európa hogyan őrizheti meg versenyképességét? 

Tíz éve a vállalatok felhőre való átállása leginkább az adattárolást és a hálózati működést érintette. Azóta robbanásszerűen fejlődik a felhőalapú innováció, ám sok európai cég még mindig csupán a sávszélesség-bővítés és a költségmegtakarítás eszközeként tekint a felhőre.
Nehezedik a vállalkozások helyzete - szigorodnak a jótállási szabályok

Nehezedik a vállalkozások helyzete - szigorodnak a jótállási szabályok 

Európai Uniós irányelvek átültetése miatt 2022. január elsejével drasztikusan átalakul a fogyasztói adásvételi szerződésekre irányadó hazai szabályozás, ami minden vállalkozást, amelynek közvetlenül, vagy közvetetten „köze” van a fogyasztókhoz, érint. Érdemes elkezdeni a felkészülést, és nem csak a fogyasztóval közvetlenül szerződő, eladó fél, vagyis a kiskereskedői pozícióban lévő forgalmazóknak, de a gyártóknak is, mert jövő év január elsejével őrájuk is új előírások lépnek hatályba.
Hiába veszünk energiatakarékos hűtőt, mosógépet, tévét, ha pazarlóan használjuk

Hiába veszünk energiatakarékos hűtőt, mosógépet, tévét, ha pazarlóan használjuk 

A hazai fogyasztók körében a szelektív hulladékgyűjtés és az energiatakarékos égők használata számít a leginkább elterjedt otthoni környezetkímélő szokásnak. Miközben a magyar háztartásokban megtalálható hűtők, mosógépek, tévék mintegy fele már energiatakarékosnak számít, e gépek környezettudatos használata terén még bőven van fejlődési lehetőség – többek közt ez derül ki egy új, országos kutatás adataiból. A reprezentatív felmérés egyik érdekes eredménye, hogy az idősebb korosztály figyel a leginkább az energiatakarékosságra.
Itt éri meg most panellakást venni

Itt éri meg most panellakást venni 

A pandémia miatt a legkedvezőbb árú és legnépszerűbb ingatlantípusnál, a panellakásoknál is visszaesett a kereslet tavaly, ami magával húzta az árak korrekcióját, visszaesését is. Az idei évben azonban nem csak visszaálltak a 2019-es szintre, de még tovább is emelkedtek az egy négyzetméterre kalkulált összegek. A Duna House ez évi tranzakciós adatai alapján a legdrágábban – Vizafogó helyett – már Gazdagréten lehet panelt vásárolni Budapesten, ugyanakkor a legnépszerűbb a Füredi úti lakótelep.
Nagyot zuhant a munkavállalói elkötelezettség

Nagyot zuhant a munkavállalói elkötelezettség 

A Kincentric mérései szerint globálisan nagyot zuhant a munkavállalói elkötelezettség általános szintje 2021 második negyedévében, azok után, hogy a pandémia első hullámában még pont ellentétes folyamatok zajlottak – minden bizonnyal a nagyfokú bizonytalanságnak köszönhetően. A stabilitás iránti mindent elsöprő igényt mára világszinten és hazánkban is felváltotta a minél nagyobb fokú rugalmasság iránti igény. A pandémia ugyanis hozzászoktatta a munkavállalókat a munkavégzés helyét és az időbeosztást tekintve a korábban megszokottnál kötetlenebb keretekhez, így emiatt azokat a munkaadókat részesítik előnyben, amelyek ezeket biztosítani tudják számukra.
Súlyos büntetéssel is számolhatunk, ha nem körültekintően járunk el a műemléki ingatlanokkal

Súlyos büntetéssel is számolhatunk, ha nem körültekintően járunk el a műemléki ingatlanokkal 

Több mint 37 ezer műemléki épület található ma Magyarországon, negyedük magántulajdonban. Ugyanakkor pont ez az a csoport, amelyen belül a legnagyobb arányban találhatók a fokozottan veszélyeztetett, felújítandó ingatlanok. Egy szépen karbantartott műemlékért viszont akár több milliárd forintot is kérhet tulajdonosa, ha eladósorba kerül.
Újabb gazdaságélénkítő akciókat indít a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara

Újabb gazdaságélénkítő akciókat indít a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara 

Turisztikai támogatást indít a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK). A Szolidaritási Alap keretében további bővítésére forrásgyűjtő kampányba kezd a kamara, hogy nagyobb vállalkozói körre terjeszthesse ki gazdaságélénkítő programjait. Elstartolt a BKIK ajánlattételi felhívása is légsterilizáló berendezések hazai gyártói és forgalmazói részére, amellyel a mindennapi biztonságos működésben segítenék a vállalkozásokat.
Fenntartható startupokat keresnek: magyar vállalkozások is indulhatnak az 50 ezer euróért

Fenntartható startupokat keresnek: magyar vállalkozások is indulhatnak az 50 ezer euróért 

Az EIT Community Booster programra olyan európai startup és scaleup vállalkozások jelentkezését várják, amelyek az új európai Bauhaus kezdeményezés céljaival összhangban álló innovatív megoldásokkal képzelik el üzleti növekedésüket. A 20 kiválasztott vállalkozás 1 millió euró összértékű támogatást kap növekedési tervei megvalósításához.
Gigabírságot kaptak a műtrágyával kartellezők

Gigabírságot kaptak a műtrágyával kartellezők 

Az eljárásban 11 hazai szereplő érintett.
Emelkedésnek indult a felszámolási és csődeljárások száma

Emelkedésnek indult a felszámolási és csődeljárások száma 

Habár idén emelkedésnek indult a fizetésképtelenségi eljárások száma, és az Euler Hermes hitelbiztosító várakozásai szerint a trend jövőre is folytatódni fog, Magyarország kilátásai a vártnál jobban alakulnak. Az állami mentőcsomagok, a moratórium és a robosztus gazdasági élénkülés miatt egyelőre elmaradt a fizetésképtelen vállalatok számának gyors növekedése a világban és itthon is, ám a pandémiás időszak után az állami szerepvállalás csökkenése mellett új kihívások jelentkeznek: az alapanyagárak emelkedése, a globális szállítási láncok akadozása és az infláció. Ezek a magyar gazdaság szereplőinek likviditását és jövedelmezőségét is nagyban befolyásolják.

Belendült a kockázatitőke-piac - melyek a legkedveltebb iparágak? 

A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) jelentése szerint az egyesület befektető tagjai január és június közötti időszakban 61 tranzakció keretében összesen 19,813 milliárd forintot fektettek hazai vállalkozásokba. Az átlagos tranzakció mérete 328 millió forintot tett ki ebben az időszakban, ami majdnem 50 százalékkal magasabb a 2020 első félévében regisztrált 151 millióhoz képest.

Egyre súlyosabb a magyar járványhelyzet 

A csütörtöki 2361 beteg után mára 2548  új fertőzöttet igazoltak.

Járvány által felforgatott irodák: milyen változásokra készülhetünk? 

Majdnem minden harmadik nagyvállalatnál a járvány hatására fogalmazódott meg az, hogy érdemes bevonni a HR-t az irodák kialakításába és az irodai terek felhasználóihoz igazítani a helyiségeket. Ilyen és ehhez hasonló meglepő megállapítások születtek a Kinnarps magyarországi kutatásában. Az irodai koncepciókkal foglalkozó svéd bútoripari cég arra volt kíváncsi, hogy vajon milyen változásokkal kell számolnunk a munkahelyeinken a közeljövőben. Elsősorban a home office és az irodaterek változásaival kapcsolatos jelenségeket vizsgálták. A mai napig ez a legnagyobb mintájú és legmélyebbre hatoló hazai kutatás, amely a Covid által felforgatott irodák kihívásaira koncentrál.

Hogyan nem lesz rémálom a fűtési szezon? 

A múlt héten leesett az első idei hó és október 15-én hivatalosan is elindult az fűtési szezon. Az időjárás előrejelzés még szép időt jósol a jövő hétre, de ha még nem tettük meg, érdemes már most lépni és felkészíteni a lakásokat, házakat és nyaralókat a téli időszakra.

A technikumok és a szakképző iskolák versengenek az újabb pénzügyi diákversenyen 

November 3-án délig jelentkezhetnek a technikumokban és szakképző iskolákban tanuló diákok a III. Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyre – hangzott el a szervezők által rendezett mai sajtótájékoztatón. Eddig már több mint 1200-an regisztráltak, négy fős csapatokban a megmérettetésre, amely három fordulóból áll és nem csak a győztesek részesülnek értékes díjakban. A verseny fővédnöke Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (NAV) vezető államtitkár.

Növekvő elvárások és szűkös erőforrások: mi nehezíti most a pénzügyi vezetők életét? 

Növekvő elvárásoknak kell megfelelniük a hazai pénzügyi vezetőknek, mindezt szűkös fejlesztési projektekre szánt erőforrásokkal. A következő egy évben továbbra is a csapatuk motiválásának, illetve az automatizáció kiterjesztésének párhuzamos megvalósítása lesz a legnagyobb kihívás.

Nagy újítás jön a Lidlnél 

A Lidl Magyarország fenntarthatósági stratégiájának részeként új termékcsaládokat tesz karbonsemlegessé és az újrahasznosított műanyagból készült háztartási árucikkek második kollekcióját is elérhetővé teszi, melyek előállítása során összesen 21,4 tonna nyers műanyagot spórolt meg.

Mi jöhet a NER után? A Klasszis Klub következő vendége Giró-Szász András lesz 

Pánik van a Fideszben, vagy teljes a nyugodtság az ellenzéki miniszterelnök-jelölt kiválasztása után? És ki lehet Orbán Viktor utóda? Fontos kérdések, fontos válaszok október 28-án.

Durvul a járvány: 2 ezernél is több új beteg egy nap alatt 

Összesen 2361 új fertőzöttet igazoltak, utoljára ennél több új beteget április végén találtak, akkor 2365-öt.

1700 magyar vállalkozás juthat fejlesztési forráshoz 

210 milliárd forintnyi fejlesztési forrásról döntött a kormány 1700 vállalkozás részére - jelentette be a pénzügyminiszter.

A megtakarítással rendelkezők örülhetnek, míg a szegények helyzete romlik? 

A válság ellenére 9,7 százalékkal nőtt a globális pénzeszközök állománya 2020-ban, először elérve a bűvös 200 billió eurós határt, 2021 egy újabb jó év lehet a megtakarításokkal rendelkezők számára, ugyanakkor a válság várhatóan megerősíti a vagyoni egyenlőtlenségeket az országok között és azokon belül is

Ez nem jött össze? Nem úgy élnek a magyarok, ahogyan 10 éve eltervezték 

A lakosság felének tíz éve sem volt és most sincs megtakarítása, a személyi kölcsönök összege folyamatosan emelkedik, a nők anyagi helyzete pedig látványosan rosszabb, mint a férfiaké. Míg a digitalizáció terén nagy volt az előrelépés az elmúlt évtizedben, a pénzügyeink nem a várakozásoknak megfelelően alakultak – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív, jubileumi kutatásából.

A következő világjárványt könnyebb lesz kezelni, mint a koronavírust? 

A koronavírus-járvány hatására az innovatív gyógyszeriparban felgyorsult az információáramlás, és a gyógyszerkutatás olyan fejlődésen ment keresztül, amely segíthet abban, hogy a jövőben könnyebben kezelhetőek legyenek a hasonló méretű pandémiák – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) és V4-es partnerszervezeteinek közös, a régiós innovatív gyógyszervállalatok vezetőinek körében végzett kutatásából.

Fontos határidő közeleg sok cég számára 

A vállalkozásoknak pár hetük maradt eldönteni, hogy a csoportos társasági adóalanyiságot választják-e, hiszen a nyilatkozatot legkésőbb november 20-ig lehet benyújtani – hívta fel a figyelmet a Mazars.

Koronavírus: több mint 1600 beteget találtak egy nap alatt 

Összesen 1 668 új fertőzöttet igazoltak.

Váratlan pénzügyi helyzetekre készíti fel a fiatalokat a K&H 

A járvány miatt a váratlan eseményekre való felkészülés kiemelt szerepet kapott a mindennapokban, ez pedig rövid, közép- és hosszú távon a biztosítások felértékelődését eredményezheti - derül ki a K&H összefoglalójából. A K&H szerint a tudatos pénzügyi, ezen belül biztosítási döntések hozzájárulnak a fenntartható társadalomhoz és ebben a fiatalok főszerepet játszhatnak.

A kollégák egyik fele otthon ül, a másik az irodában – mit kezdhet ezzel a cég? 

A világjárvány természetessé tette a munkahelyeken azt, ami azelőtt ritkán fordult elő: a csapat egyik fele otthonról dolgozik, a másik az irodából. Ez az úgynevezett hibrid munkavégzés teljesen új kihívás a cégeknek. Akár külső segítségre is szüksége lehet a vezetőknek, hogy a vállalat alkalmazkodni tudjon az új helyzethez.

Toborzási hullám söpört végig a hazai munkaerőpiacon 

A harmadik negyedévben a cégek intenzív munkaerőfelvételbe kezdtek, a nyár folyamán minden eddiginél több állást hirdettek meg. 2020 rendhagyó év volt, rendhagyó viszonyokat kialakítva a munkaerőpiacon is, amely az idei nyár beköszöntével újjáéledt, majd szeptemberre már egyenesen szárnyalt.

Tovább drágulhatnak a hitelek - Matolcsy Györgyék ismét léptek 

A piaci várakozásoknak megfelelően 15 bázisponttal, 1,8 százalékra emelték a jegybanki alapkamatot. Az indoklást a Monetáris Tanács 15 órakor megjelenő közleményéből ismerhetjük meg.

Veszélyeket rejtő generációváltás: mi lesz a családi cégekkel? 

Míg öt éve a családi vállalatok 13 százaléka számára volt aktuális a generációváltás kérdése, jelenleg ez már 23 százalékuknál megtörtént vagy éppen folyamatban van. Akár családtag, akár külsős szakember veszi át a cég irányítását, a folyamat mindenképpen veszélyt jelent a cég működésére.

Keresik az év fiatal vállalkozóját 

A FIVOSZ 13. alkalommal hirdeti meg az Országos Fiatal Vállalkozói Díjat. A fiatal vállalkozók legnagyobb presztízsű magyarországi díjára a 18 és 40 év közötti, saját vállalkozással bíró természetes személyek jelentkezhetnek, illetve jelölhetők 2021. november 8-ig. Idén egy új kategóriában az év kezdő fiatal vállalkozóját is elismerik majd.

Sok pályázati pénz zúdul az agrárszektorra 

A 15-20 évvel ezelőtt elkezdődött folyamat, ami eleinte csupán kutatásokban és az egyetemi oktatásban volt téma, mára elkerülhetetlenné vált: muszáj racionalizálni az anyagkijuttatást a mezőgazdaságban, azaz cél-és okszerűen kell műtrágyázni, növényvédelmi kezeléseket folytatni, kizárólag ott, ahol arra szükség van.

Hol kaszálhat a legjobban, aki ingatlant vesz befektetésnek? 

Még a tavalyi átlagos hozamszinttől is elmarad az idei a befektetési célú ingatlanvásárlásoknál a Takarék Index elemzőinek vizsgálata szerint. A használt lakások esetében csökkent a sajáttőke-arányos nyereség, míg a fővárosi új lakások esetében stagnált. 

Még nyitva a pályázat – ezek a cégek csaphatnak le az ingyenpénzre 

Október 20-ig lehet pályázni a kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő támogatására

Nyugtalanítóan kevesen dolgoznak a kisebb településeken 

A KSH adatai szerint 2019-ben 4,49 millió fő foglalkoztatott volt Magyarországon, aminek hatására a 6,3 millió főt kitevő 18-64 évesek között a foglalkoztatási ráta 72 százalék lett.

Koronavírus: közel ezer magyar kórházban 

Kúsznak felfelé a számok Magyarországon.

Komoly szigorítás jön az ingatlan-nyilvántartásban 

A Cégtörvényt 2023. június 1-től felváltja a jogi személyek nyilvántartásáról szóló törvény, továbbá 2023. február 1-től új ingatlan-nyilvántartási törvény lesz. Bár ezen jogszabályok fontos újításokat tartalmaznak, a nyilvántartásokban szereplő személyek lakcíme a jövőben már nem lesz nyilvános. Az új szabályozást és kapcsolódó kérdéseket dr. Szabó Gergely, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda ügyvédje járta körül.

Példátlan lépésre szánta el magát az Aldi 

Az Aldi vállalását követendőnek tartja a NAK elnöke is.

Kiderült, hogyan fizetnek a fiatalok 

Általában kevesebb, mint a megkérdezett fiatalok fele alkalmazza a legújabb fizetési megoldásokat – derül ki a K&H ifjúsági indexéből. Az okostelefonos érintéses alternatívát csak 26 százalékuk használja rendszeresen, a QR-kódos fizetést pedig 16 százalékuk. A többség vagy próbálta, de nem járt sikerrel, esetleg nincs rá alkalmas készüléke, azonban szép számmal vannak azok is, akiknek van fizetésre is használható készülékük, mégsem nyitottak a használatára.

Visszahódította a kupát az Országgyűlés válogatottja 

A Magyar Országgyűlés Labdarúgó Válogatottja megszakította a Magyar Újságírók Válogatott három évig tartott győzelmi sorozatát a vasárnapi megrendezett Csúcs Kupa kispályás labdarúgó tornán.

Könnyebb lesz bejelenteni a vállalati korrupciót 

Hamarosan minden hazai közép- és nagyvállalatnál lehetővé kell tenni, hogy egy névtelenséget biztosító etikai forródróton keresztül jelenthessék a dolgozók a szabálysértéseket. Az Európai Unió 2021. december 17-ig adott erre időt a több mint 249 főt alkalmazó szervezeteknek.

5+1 hasznos tipp a hatékony hibrid meetingekhez 

A pandémia és a távmunka széleskörű elterjedése alaposan felforgatta az irodai lét mindennapjait. Az online meetingek még olyan vállalatoknál is hétköznapivá váltak, ahol ez korábban elképzelhetetlen volt. A legtöbb cégnél a visszatérést követően is a legtöbb megbeszélés hibrid jelleggel zajlik, azaz a résztvevők egy része az irodából, míg mások otthonról, külső helyszínről jelentkeznek be. Cikkünkben 5+1 olyan tippet gyűjtöttünk össze, amik segíthetnek a hatékony, eredményes és zavartalan hibrid meeting lebonyolításában.

Újabb fájdalmas áremelkedés jön a hazai kutakon 

A benzin literjéért átlagban 5 forinttal kell többet fizetni, a gázolaj ára 7 forinttal emelkedik szerdától.

Felpörgött a magyarországi filmgyártás 

Hogy a lendület hosszan kitartson, a filmes szakember kínálatnak is lépést kellene tartania.

Koronavírus: megjelentek a hétvégi magyar adatok 

Az elmúlt három nap összesen 3274 új fertőzöttet igazoltak.

Durván megdrágulhat az egyik legnépszerűbb hitel Magyarországon 

A Babaváró hitel egy öt évig mindenképpen ingyenes, kamatmentes kölcsön. Ennek ellenére kapcsolódik a konstrukcióhoz kamat, csak azt az állam fizeti meg helyettünk. De mi a helyzet akkor, ha valami miatt elveszítjük a kamatkedvezményt? A Bankmonitor szakértői szerint ebben az esetben lesz lényeges a Babaváró kamatszintje, ami novembertől rekord magasságba emelkedik.

A borvidékekről a szüret után sem szabad megfeledkezni – pörög az ingatlanpiac 

Lassan véget ér a szüreti szezon, de a hazai borvidékek ingatlanpiaca továbbra is aktív. Azonban nem szükségszerű, hogy csak az költözzön valamely történelmi borvidék közelébe, aki szőlőtermesztésre és borkészítésre adja a fejét, hiszen azok is megtalálhatják számításukat, akik a nagyváros zaját maguk mögött hagyva vidéken keresnek családi házat, nyaralót, esetleg hobbitelket. Az OTP Ingatlanpont szakértői ezúttal a Tokaji, Kunsági és Pécsi borvidék településeinek ingatlanpiaci aktualitásait mutatják be.

Mennyire nyitottak a fiatalok a legmodernebb fizetési megoldásokra? 

Általában kevesebb, mint a megkérdezett fiatalok fele alkalmazza a legújabb fizetési megoldásokat – derül ki a K&H ifjúsági indexéből.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Személyi kölcsön helyett a munkáshitel a nyerő

Személyi kölcsön helyett a munkáshitel a nyerő 

Az új személyikölcsön-szerződések száma stagnált, elsősorban azért, mert az arra jogosultak a kedvezményesen elérhető munkáshitelt választották.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo