Pénzeső a cégekre: mire lehet mostanában EU-s pénzt szerezni?

A 2021-2027-es pályázati ciklusban nagyságrendileg 9.750 milliárd forint támogatási összegre lehet számítani, ebből közvetlenül a vállalkozások beruházásaira vagy fejlesztéseire 1.490 milliárd forint költhető az operatív programok tervei alapján.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU-s támogatásokból finanszírozható fejlesztéspolitikai irányokat a kormány már 2021-ben bemutatta az Európai Bizottság döntéshozói számára. Ennek a teljes körű jóváhagyása még nem zárult le – viszont igen előre haladott stádiumban van.

"A jogállamisági eljárás természetesen nem segít, de szakmai szempontból nem gátolja az operatív programok forrásfelhasználásának véglegesítését és a pályázati programok kiírását” – véli Papadimitropulosz Alex, ügyvezető igazgató, Via Credit.
Operatív Program Támogatás az OP-ból Vállalkozások közvetlen beruházási fejlesztési támogatása Beruházásokra felhasználható támogatás
GINOP Plusz 2.500 mrd ft 1.000 mrd ft 2.000 mrd ft
KEHOP Plusz 1.600 mrd ft 240 mrd ft 1.600 mrd ft
IKOP Plusz 1.500 mrd ft nincs 1.500 mrd ft
DIMOP Plusz 750 mrd ft 150 mrd ft 500 mrd ft
EFOP Plusz 1.100 mrd ft nincs 100 mrd ft
TOP Plusz 2.000 mrd ft 100 mrd ft 1.700 mrd ft
VOP Plusz 300 mrd ft nincs 200 mrd ft
Összesen 9.750 mrd ft 1.490 mrd ft 7.600 mrd ft
Forrás: OP tervezetei, Via Credit számítás

A 2021-2027-es pályázati ciklusban kb. 9.750 milliárd forint támogatási összegre lehet számítani, ebből közvetlenül vállalkozások beruházásaira vagy fejlesztésére 1.490 milliárd forint költhető az opreatív programok tervei alapján.

„Ez utóbbi jelentős részét a már jól ismert GINOP Plusz fogja biztosítani a 7 éves ciklus idején; számításaink szerint kb. 1.000 milliárd forintot, amiből 440 milliárdot már kiosztottak 2021-2022-ben”– jegyezte meg a Via Credit ügyvezetője.
A GINOP Pluszból finanszírozzák azokat a programokat is, amelyeket már közvetítőn keresztül igényelnek meg a vállalkozások. A közvetítő adja be a pályázatot és osztja tovább az összeget a vállalkozásoknak. Ilyen például a foglalkoztatási programok, bértámogatási programok, munkahelyi képzések.  Mindezek összege nagyságrendileg 900 milliárd forint.

A GINOP Pluszon belül 2022-ben nem lehet tömeges pályázatra számítani, viszont kettő olyan program van, aminek teljes összegét még nem jegyezték le és amelyeknek folytatása várható idén: a tavaly rendkívül sikeres K+F pályázat, valamint a Magyar Multi Program. Nem elhanyagolható az összegük, idén, a kettőre együtt összesen kb. 100 milliárd forintnyi forrás kiírására lehet számítani június után.

A Via Credit szerint ezeken kívül a GINOP Pluszban más pályázat nagy valószínűséggel nem várható idén. Az új pályázatok megjelenéséhez elengedhetetlen, hogy a magyar közlönyben megjelenjen az adott programokat bemutató, jóváhagyását jelentő megjelenési ütemezés. Ezt követően el kell végezni a pályázati felhívások társadalmi egyeztetését, illetve a végső feltételek megjelenését követően egy hónapos felkészülést kell biztosítani a pályázóknak a kérelmek beadásához. Ennek a folyamatnak az időigénye az eddigi tapasztalatok alapján kb. negyedév, így reálisabb forgatókönyv, hogy a következő EU-s pályázat cunamira 2023-ban kerül sor.

Várható még pályázati megjelenés 2022 negyedik negyedévétől a KEHOP Plusz programban, ahol tematikusan energetikai célú beruházások valósíthatók meg (megújuló energia, energiatárolás, épületenergetika), a vállalkozások számára allokált összeg kb. 240 milliárd forint.

A DIMOP Pluszban már korábban jelent meg ÉFK, de a pályázatok megjelenése elmaradt, várhatóan az ÉFK frissülni fog és új dátumokkal jelennek meg a kiírások. Az OP nagyon fontos értékek mentén ír ki pályázatokat, itt tudnak az IT-s vállalkozások majd a K+F fejlesztésekre pályázni. A DIMOP fogja támogatni az IT fejlesztéseket tartalmazó vállalkozói pályázatokat is. Számításaink szerint a következő években 150 milliárd forintnyi fejlesztési támogatást kérhetnek a vállalkozások.

A pályázati ciklus egyik részről lehetőséget ad a vállalkozások számára vissza nem térítendő támogatást igényelni, de másik részről legalább ugyanekkora lehetőség a pályázatok által generált beruházások teljesítése, kivitelezése.

A 2021-2027-es programban számításaink szerint 7.600 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg. Ennek összetétele elég vegyes, az ezzel kapcsolatos információk jól elérhetők, a kivitelezők, szállítók időben felkészülhetnek. Hagyományosan az építőipari beruházások fognak dominálni, de emellett jelentős IT kapacitások iránti igény és technológiai beruházások is megvalósulhatnak” – mondta Papadimitropulosz Alex
Összességében, 2022-ben a már futó GINOP Plusz programok újra nyitása biztosan várható, ez fog érdemi pályázási lehetőséget jelenteni. Az év második felében remélhetőleg megjelennek az egyes operatív programok új ÉFK-i is, azt követően az év utolsó harmadában pedig a társadalmi véleményezésre megjelenő pályázati kiírások. Az érdemi pályázás ezt követően történik majd 2022 év végével vagy átcsúszva 2023 év elejére.
Mi micsoda?
GINOP Plusz: A legtöbbet hallott gazdaság-, vállalkozásfejlesztési és innovációs program, a vállalkozások leginkább innen részesülnek forrásokban. EFOP Plusz: Elsődleges célja a szociális felzárkózás támogatása Magyarországon, magába foglalja az egészségügy, köznevelés, kultúra, sport, társadalmi felzárkózás, szociális, valamint család- és ifjúságpolitikát. TOP Plusz: A program elsősorban helyi önkormányzati fejlesztéseket támogat, célja a régiók és megyék fejlettségi pozíciójának javítása. DIMOP Plusz: Középpontjában a digitalizáció és ezzel összefüggő innováció áll. IKOP Plusz: A magyarországi kötöttpályás, közúti, kerékpárúti és kikötői beruházások legnagyobb uniós forrása. KEHOP Plusz: A környezeti és energetikai fejlesztések programja. VOP Plusz: A források eredményes és hatékony felhasználását támogatja.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo