Bírságot kapott a magyar értékpapír piac egykori zászlóshajója

Az MNB 18,1 millió forint bírságot szabott ki a Concorde Értékpapír Zrt.-re, elsősorban a piaci visszaélések szűrésére alkalmazott gyakorlat, továbbá javadalmazási és informatikai hiányosságok miatt. A jegybanki intézkedések nem érintik a Concorde biztonságos működését.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból indított – korlátozott terjedelmű és mélységű, nem teljes körű – átfogó vizsgálatot végzett a Concorde Értékpapír Zrt.-nél (Concorde Zrt.) a 2019. április 1-jétől a vizsgálat lezárásáig terjedő időszakot áttekintve.

Meglepetésnek számít, hogy ennyi hibát talált az MNB (Fotó: Concorde)

A jegybanki vizsgálat megállapításai szerint fejleszteni szükséges a társaság piaci visszaélésekre vonatkozó szűrőrendszerét, a társaság humán elemzésének módszertanát és dokumentáltságát. Bár a korábbi átfogó vizsgálat óta a társaság a szűrőrendszer kialakítása kapcsán előrelépést mutatott, ugyanakkor a bennfentes kereskedelemre, piaci manipulációra, illetőleg azok kísérletének szűrésére alkalmazott intézkedések még nem kerültek teljeskörűen kiterjesztésre valamennyi piaci visszaélést megvalósító mintázat szűrésére.

A felügyeleti vizsgálat hiányosságokat azonosított a társaság teljesítményjavadalmazásra irányuló szabályozása és gyakorlata terén is. A Concorde Zrt. többek között nem minden esetben dokumentálta a munkavállalók teljesítményének értékelését, az értékesítési tevékenységet végző munkavállalók javadalmazásának meghatározásakor döntően mennyiségi és kevésbé az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatás minőségét figyelembe vevő minőségi szempontokat vett figyelembe, ezáltal felerősítve a társaság és az ügyfelek közötti érdekkonfliktus lehetőségét.

Informatikai téren a társaság belső szabályzata nem teljeskörűen határozta meg az egyes munkakörök betöltéséhez szükséges informatikai ismereteket.  A Concorde Zrt.-nél a vizsgálat időszakában emellett több, immár nem támogatott, elavult IT-rendszer is működött.

Mindezek alapján az MNB ma publikált határozatában összességében 18,1 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Concorde Zrt.-re. A jegybank 90-180 napos teljesítési határidő kitűzésével kötelezte a társaságot, hogy a feltárt szabálytalanságokat szüntesse meg és erről – a vezető testületei által is megtárgyalt, jóváhagyott belső ellenőri jelentés megküldésével – számoljon be.

A jegybank a bírságösszeg meghatározásakor egyaránt figyelembe vette a feltárt jogsértések többségének rendszerszintű hiányosságát, azok jelentős kockázati besorolását és a társaság intézményi hatásbesorolását. Enyhítő körülményként értékelte ugyanakkor a jegybank, hogy a Concorde Zrt. mindvégig együttműködő magatartást tanúsított és számos azonnali intézkedést tett a vizsgálat során. Az MNB kiemeli, hogy a befektetők biztonságát érintő hiányosságot nem tárt fel.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo