Cégblog
Milyen adókedvezménnyel élhet, aki álláskeresőt alkalmaz?
A járvány miatt több kedvezményt lehet igénybe venni.
Ráugrottak a cégek a kedvezményes kölcsönre
Felélénkítette a Széchenyi Kártya Program GO! a vállalkozási hitelek piacát, jelentős érdeklődésről számoltak be az MTI-nek nyilatkozó pénzintézetek.
Vagyonvesztés rendezése ázsiós tőkeemeléssel
A mérlegképes könyvelők számtalanszor kerülnek szembe olyan helyzetekkel, amelyek bravúros megoldásokat kívánnak meg. Az olyan szituációk, mint amilyen például a vagyonvesztés, megfelelő rendezésre várnak a részükről.
A társaság tulajdonosaival a lehetőségek megbeszélése indokolt és szükséges annak érdekében, hogy megtalálják a megfelelő megoldásokat, amely egy jó ügyfélkapcsolatban természetesen nem okozhat problémát.
Így látják a pályakezdő mérnököket a hazai nagyvállalatok
Nyitott szemlélet, határozottság, magas szintű informatikai tudás - ezek a legjellemzőbb erősségei a most pályára lépő mérnök generációnak egy friss kutatás szerint. Magyarország 75 legmeghatározóbb, száz főnél több műszaki szakembert foglalkoztató gyártó- és termelővállalat felsővezetőinek személyes megkérdezésén alapuló felmérés viszont arra is rámutat velük kapcsolatban, hogy a munkába álló fiatalok felületes műszaki tudása, a proaktivitásuk hiánya és a tapasztalatlanságuk még mindig jelentős plusz terhet, képzési kötelezettséget ró az őket alkalmazó vállalatokra.
Szigorodtak a szabályok: még egy fésűhöz is használati útmutatót kell csatolni
Új piacfelügyeleti rendelkezések hoztak szigorítást júliustól a kereskedelemben. Több mint egy év állt a vállalkozások rendelkezésére, hogy felkészüljenek az új szabályoknak való megfelelésre, azonban továbbra is felmerülnek olyan kérdések, amelyek bizonytalan helyzeteket eredményeznek, indokolatlan adminisztratív terheket róva ezáltal a kereskedőkre és beszállítóikra egyaránt - fogalmaz Dávid Barbara, az AegisLegal ügyvédje.
137 milliárd forintos pénzcsap nyílik a cégek előtt
Egészen októberig lehet majd pályázni.
Mediterrán adórendszerek – nem csak a nyaralók imádják ezeket az országokat
Kevesen tudják, hogy a közkedvelt nyaralóhelyek a turistalátványosságokon túl az adórendszereik miatt is vonzó célpont lehetnek a fizetőképes, jómódú külföldieknek, és nemcsak egy nyári kaland erejéig, hanem akár hosszabb időre is.
Vizsgálódik a GVH: ilyen még nem volt a kormány döntése óta
A Gazdasági Versenyhivatal gyorsított ágazati vizsgálatot indított a kerámia falazóelemek belföldi piacán.
Több mint egy éve a járvány árnyékában a kiskereskedelmi szektor – hol tart a kilábalás?
A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene tavaly áprilisban 10 százalékkal csökkent 2019 áprilisához képest. Ezzel egy évek óta tartó, felfelé ívelő trend tört meg a szektorban, elérve a mélypontot. A csökkenést teljes egészében a járványhelyzet okozta, és az egyes országrészeket eltérően érintette: míg a fővárosban és környékén, illetve a nyugati országrészben csökkent, addig egyes keleti járásokban kisebb mértékben bővült a forgalom. Az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmi volumene ugyan tartotta magát, de a nem élelmiszer-kiskereskedelem, illetve különösen a gépjármű- és járműalkatrész üzletek eladásai drasztikusan csökkentek.
Megkerülhetetlen a digitalizáció, de mennyire vannak lemaradva a hazai vállalkozások?
A digitális fejlődés a gazdaság és a társadalom minden területén érezteti hatását. Az internet-előfizetések száma évről évre jelentősen emelkedik, 2020-ban szinte minden hazai vállalkozásnak volt netkapcsolata.
Fontos médiacég hagyja el a magyar piacot
Lengyelországra összpontosítja kelet-európai médiaüzletét az Axel Springer, a Ringier médiacéggel létesített vegyesvállalatnak a többi kelet-európai piacon folytatott médiaüzletét pedig a Ringier viszi tovább - jelentette be szerdán az Axel Springer és a Ringier.
Rossz előjelek – drágulásra készülnek az édességgyártó vállalkozások
A termelés korszerűsítésével megőrizhetik a versenyképességüket – mondta a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnök, a szervezet szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten.
Ha kiesik a kulcsemberük a munkából - mit lehet tenni?
A hazai cégek elsöprő többségét adó mikro- és kisvállalkozások tevékenységét komolyan veszélyezteti, ha egy vagy több kulcsemberük kiesik a munkából. Egy friss kutatás szerint a meghatározó szerepet betöltő munkatársak, vezetők átmeneti elvesztése – akár baleset, sérülés vagy betegség miatt – a 44 százalékuknál közepesen komoly, 21 százalékánál pedig gyakorlatilag megoldhatatlan nehézséget jelentene.
Nyári razziák - mivel van a legtöbb gond?
A szünidőben sem pihen, az idegenforgalmi főszezonban a turizmus újraindulásához igazodva csoportosította át erőit a fogyasztóvédelem.
Kitört az optimizmus a családi vállalatoknál
A kis- és középvállalkozások 58 százaléka van családi kézben, mégis ritkán olvashatunk őket vizsgáló kutatásról. A K&H ezért ismételten felmérést készített körükben. Az eredmények alapján a következő 3-5 évben a családi vállalkozások majdnem 80 százaléka számít saját cége növekedésére. Ez jóval magasabb arány, mint a „hagyományos” vállalatok esetében. Fejlesztések terén is az élen járnak, durván minden harmadik cég fordította árbevételének több mint 10 százalékát ilyen célokra az elmúlt években.
Drága mulatság lett tengeren árut szállítani
Egy év alatt hétszeresére emelkedtek a tengeri szállítási díjak, tavaly nyáron átlagosan 1650 dollárba került egy 40 láb méretű tengerikonténer szállítása Sanghajból Rotterdamba, manapság ugyanekkora áru továbbítása 11 196 dollár - hívta fel a figyelmet a határokon átívelő pénzügyi megoldásokat nyújtó iBanFirst nemzetközi pénzforgalmi intézmény.
Érdemes most állást keresni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást?
Valamiért még ma is tévesen gondolják azt a vállalatok és a HR-esek, hogy a nyár uborkaszezonnak számít a munakerőpiacon és teljesen fölösleges ilyenkor álláshirdetéseket küldözgetni. Ez azonban nagyon távol áll az igazságtól, hiszen a 2020-as nyárhoz képest, nagyra duzzadt a betöltetlen állások száma Magyarországon a KSH első negyedéves felmérése szerint. Építőipar, vendéglátás, kereskedelem, feldolgozóipar - 4 szegmens a sok közül, ahol a munkaadók tárt karokkal fogadnák a képzett és főleg elkötelezett, potenciális munkakeresőket. Érdemes-e most keresgélni, vagy jobb, ha őszre tartogatjuk a váltást?
Újra leáll a kecskeméti Mercedes-gyár
Alkatrészhiány lépett fel, ami miatt három hétre szünetel a termelés.
Fájdalmas év van a magyar turizmus mögött
A koronavírus okozta járvány és az ezzel összefüggő korlátozó intézkedések 2020 jelentős részében markáns visszaesést okoztak a magyarországi turizmus és vendéglátás szinte minden szegmensében, ennek hatására a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás bruttó hozzáadott értéke az előzetes becslések alapján 32 százalékkal csökkent az előző évhez képest - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, Helyzetkép a turizmus, vendéglátás ágazatról 2020 című kiadványából.
A legnagyobb magyar startup programot indítja a Széchenyi Alapok
A Széchenyi Alapok 10 milliárd forintos keretösszeget juttatna a hazai startup vállalkozásoknak inkubátorokon és akcelerátorokon keresztül.
Meglepő fejlesztést tervez a Lupánál Gerendai
Különleges szállás- és gasztróprojekttel bővítené meglévő portfólióját.
52 milliárd forint támogatás jutott a hazai vállalkozásoknak - ők nyertek
A legnagyobb keretösszegű innovációs pályázat tavaly tavaszi meghirdetése után, a nagy érdeklődésre tekintettel a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) egy őszi fordulót is elindított a piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatására – emlékeztetett Bódis József.
Repül a madárka: a vártnál jobb eredményt közölt az óriáscég
A vártnál jobban alakult a Twitter második negyedéve, a mikroblog-szolgáltatást nyújtó közösségi portál profitja és nyeresége is felülmúlta a szakértők által vártat.
Horgászati nagykereskedő körmére nézett a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal eljárást indított a TOP-FISH 2001. horgászati nagykereskedővel szemben az ajánlott áraknál olcsóbban értékesítő viszonteladóinak feltételezett szankcionálása miatt.
Így áll a kormány munkahelyteremtő programja
Mostanáig több mint 10 ezer 25 év alatti regisztrált álláskereső elhelyezkedéséhez igényeltek segítséget a Vállalkozások munkaerő támogatása programban – közölte Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta, eddig összesen 19 ezer munkavállaló felvételéhez kértek mintegy 10 milliárd forint támogatást a cégek.
Járvány miatti céges megszorítások: mi a helyzet a cafeteriával?
A magyar munkavállalók 46 százaléka részesül rendszeresen béren kívüli juttatásban, egytizedük azonban idén nem kapott cafeteriát munkáltatójától a pandémia és a gazdasági visszaesés miatt – derül ki abból az átfogó online kutatásból, amelyet a Nemzeti Utalvány készített el, több mint 1200 fő megkérdezésével. A munkavállalók számára az elmúlt időszakban azok a juttatások értékelődtek fel, amelyeket mindennapi szükségleteikre fordíthatnak – a nyári szezonban például az iskolakezdéshez kapcsolódó kiadások fedezésére.
Igencsak rögös lehet az út, ha podcast adásban éri jogsérelem cégünket
Különösen nehéz helyzetben találhatja magát az a vállalat, amely egy podcast adásban hamis állítások miatt jogsérelmet szenved el. Ugyanis igencsak problémás lehet a helyreigazítás kérése, hiszen egy podcast nem minden esetben sajtótermék, így a tartalom közzététele sem minősül mindig médiaszolgáltatásnak – mutat rá az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás.
Csúcsokat dönt a felvásárlási láz
Rekordértéket ért el a vállalati felvásárlások és összeolvadások (M&A) globális piaca 2021 első felében – mutat rá az EY nemzetközi elemzése. Idén Észak-Amerikában és Európában is különösen aktívak a befektetők, akik számára a technológiai szektor továbbra is vonzó célpont.
Ma délután Ön is kérdezhet Gerendai Károlytól
Klasszis Klub rendezvényünk fő témája a vendéglátóipar túlélése lesz.
Túl a nehezén? A hazai vállalatok már nem tartanak a negyedik hullámtól
Ha jön is negyedik hullám, négyből három kkv már nem számol a tavaszihoz hasonló súlyosságú járványhelyzettel. Az újabb korlátozások helyett inkább a vírus előtti működési teljesítményük visszaállítására fókuszálnak – derül ki a K&H felméréséből.
Milyen szabály vonatkozik most a távmunkára?
Az otthon dolgozókra vonatkozó szabályok átfogó, törvényi szintű rendezése még várat magára, és egyelőre átmeneti rendeletekkel igazítják a meglévő szabályokat a megnövekedett home office igényhez - elemezte a kormány nemrég megjelent újabb rendeletét a távmunka ideiglenes, tavaly év végén bevezetett rendszerének meghosszabbításáról a Niveus Consulting Group tanácsadó cég.
Valami történik: egyre kevesebb a külföldi érdekeltségű cég az országban
2013 óta több mint 10 százalékot csökkent a nemzetközi érdekeltségű társas vállalkozások aránya a milliárdos cégek körében hazánkban.
Új piacot hódít meg a Netflix
Belépnek a videójátékok piacára. Legalábbis ezt ígérte a filmeket, sorozatokat és valóságshow-kat kínáló legnagyobb streamingszolgáltató, amely második negyedéves gyorsjelentésében az előfizetők számának lassú növekedését jelezte előre az egyre élesedő piaci versenyre és járvány miatti zárlatok hatásának kifutására hivatkozva.
Nem árt az óvatosság! Így élhetnek vissza az adószámmal
A legkésőbb a nyár végéig egy régóta várt funkció lép működésbe a NAV online számla-adatszolgáltatás rendszerében (OSA): az online pénztárgép (OPG) adatai is bekerülnek a számlaadatok közé, sőt a felhasználók számára is elérhetőek, letölthetőek lesznek. A két forrás összeillesztése, az összes adat egy rendszerben való kezelése teszi lehetővé az „e-áfa” szolgáltatás megvalósítását is, ami nem más, mint a NAV által készített áfabevallási tervezet kiajánlása a cégek számára. „Ezzel a kör végleg bezárul” – emeli ki Poór Károly az adóinformatikai megoldásokat fejlesztő SDSYS Zrt. cégvezetője – „a manuális rögzítés teljesen megszűnhet, hisz elegendő csak a számla (blokk) képét beszkennelni, lefotózni, és összekapcsolni a NAV által rendelkezésre bocsátott XML adatokkal.”
Milyen kihívásokkal néznek szembe a kkv-k, ha növekedni szeretnének?
A Budapest Bank megrendezte soron következő üzleti webinárját, amelynek fókuszában ezúttal a vállalkozások életében felmerülő növekedési korlátok és lehetőségek álltak. A júliusi Budapest Business Live eseményen elsőként a vállalatépítés és szervezetfejlesztés szakértői járták körbe a témakört, majd ezt követően sikeres hazai vállalkozók bevonásával egy interaktív panelbeszélgetésre is sor került.
Foglalkoztatás és álláskeresés: több juttatás is adómentes lett
Június 10. óta adómentesek a hátrányos helyzetben lévő munkavállalóknak és a munkanélkülieknek kifizetett egyes juttatások.
Mire számítanak a cégvezetők az újraindítás után?
Úgy tűnik, egyelőre megúszták a komoly bedőlési hullámot a vállalkozások, mégis általános bizonytalanság övezi az újraindítás időszakát. Számos cég a többletköltségek ellenére is vállalta a digitális megoldások bevezetését.
Mint a jó bor: ahogy öregszik, annál gazdagabb: a vetiver
Indiából, Burmából és Ceylon szigetéről származik egy csodálatos pázsitfűféleség, melyből nagyon értékes olajat nyernek vízgőz-desztillációval. A citronellának és az indiai citromfűnek rokona. A vetivert (Vetiveria zizanioides), mely a perjefélék családjába tartozik, ma már a világ nagyon sok részén termesztik, sőt Haitin fontos keresetkiegészítőnek számít napjainkban.
Kötelezővé tennék az oltást a munkahelyeken
Javasolja az MKIK.
Túlélni a járványt: mit léptek a hazai cégek?
A Budapest Bank saját kisvállalkozó ügyfelei körében végzett kutatásból kiderült, hogy a pandémiával összefüggésben a cégek több mint felének nem változott, 40 százalékuknak pedig kedvezőtlenebb lett a pénzügyi helyzete. Utóbbiak 63 százaléka inkább előre menekül, és a különböző beruházásokban, korszerűsítésben látja a sikeres újraindítás kulcsát. A cégek digitális kompetenciái európai összehasonlításban is alacsonyak, ráadásul ezek fejlesztését költségesnek és bonyolultnak tartják. Az elmúlt időszak azonban világossá tette, hogy az online jelenlét és az elektronikus szolgáltatások használata lehet a versenyképesség kulcsa. A digitalizációban segítséget várnak a vállalatvezetők: pályázatok és támogatások igénybevételével finanszíroznák a költségeket. Olyan megoldásokat keresnek, amelyek a kihívásokra egyszerű, gyors és komplex válaszokat tudnak adni.
Multifunkciós, járművekre szerelt mobil napelem rendszerek
A modern gépjárműveken egyelőre ritkaságszámba megy a tetőre szerelt napelem rendszer. De a jövő még tartogathat meglepetéseket ezen a téren. Itt nem az elektromos autókról lesz szó, hanem azon gépjárművekről, amelyek valamilyen különleges feladatot látnak el. Ehhez szükség lehet a napenergia hasznosítására.
Vegyük példának a lakókocsikat vagy pedig a sokáig egy helyben álló járműveket, amelyek villamos energiát biztosítanak egyes hozzájuk csatlakoztatott eszközöknek. A rendőrségi, forgalomirányítást ellátó járművek esetében a napelem rendszerek hasznosak lehetnek.
Milyen hatással volt a járvány az ellátási láncokra?
A tavalyi év megmutatta, hogy a vállalatok sikeres működéséhez elengedhetetlen az ellátási láncok megfelelő menedzsmentje, a teljes ellátási lánc láthatóságának elősegítése a nyersanyagbeszerzéstől a szállításon és a gyártáson át a megrendelések teljesítésével bezárólag.
Új időszámítás kezdődött a munkaidő-tervezésben
Várhatóan több gyártó és termelői szektorban nem alkalmazzák idén az eddigi években jól működő gyakorlatot, a központilag egyben kiadott több hetes nyári szabadság a nyári leállás időtartamára, amikor a nagyobb karbantartási munkákat is elvégezték. A termelés most minden felett áll, a gépeknek maximális kapacitás-kihasználtsággal kell működniük. Ezzel együtt a munkavállalók nagy része nyáron szeretne pihenni, kiváltképp a 07-08. hónapokban – derül ki a versenyszférában dolgozók közel 10 százalékát képviselő 200 ezer kölcsönzött munkavállaló kétharmadát foglalkoztató Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) legfrissebb kutatásából.
Az egyszerű babaápolás titka
A pozitív terhességi teszt láttán valószínűleg a legtöbb kismama egyből a pihe-puha babaruhák és állatmintás takarók édes világára asszociál.
Még egy ágazat, ahol súlyos károkat okozott a járvány
A dísznövény ágazat nettó árbevétele 2020-ban 11,5 milliárd forint volt, 900 millió forinttal kisebb a 2019-esnél; az elmúlt év a koronavírus-járvány és a tavaszi szélsőséges időjárás miatt is különösen nehéz volt a termelőknek – írja a Világgazdaság az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) éves jelentése alapján.
Kiégés, munkanélküliség, hibrid modell: így alakította át a járvány a munkát
A COVID-19 alapjaiban alakította át a munkavégzést. Leginkább a fiatalok körében érezhető a negatív hatása, hiszen a munkanélküliség őket sújtott a leginkább. Ugyanakkor a járvány következtében bevezetett távmunka révén növekedett a termelékenység és csökkentek a működési költségek. Azonban ezek az előnyök a munkavállalói jólét rovására mehetnek.
Elhúzódó szerződéskötések is állhatnak a vállalatok növekedésének útjában
Visszavetik a cégek növekedési kilátásait az elhúzódó szerződéskötési folyamatok – állapítja meg az EY és a Harvard Law School Center 1000 jogi szakértő bevonásával készült közös kutatása. Egy késve vagy hiányosan elkészített szerződés akár egy fontos üzletet is veszélybe sodorhat.
Új program jön - 10 milliárd forintra pályázhatnak a cégek
Külpiaci növekedési támogatási programot indít a kormány - közölte a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán.