Ruanda - egy afrikai ország, amely Szingapúr mintáját követi

Ruanda elsőre sokak számára szinte teljesen ismeretlen lehet, valamint elhelyezkedését tekintve talán nem is legbiztonságosabb országok közé sorolnánk. Ruanda azonban Szingapúr mintáját követve Afrika legfejlettebb országa lenne.

Elhelyezkedését tekintve a közép afrikai országot Uganda, Burundi, a Kongói DK, valamint Tanzánia határolja. A közéletben az ország a földrajzi elhelyezkedése miatt egészen sok kritikát kap a biztonságot, vagy a korrupciót tekintve, viszont gyakorlatban egészen más mederben zajlik az élet ebben a közép afrikai országban.

Nagyon fontos elsősorba átlátni, hogy Ruanda miért is lehet a következő nagy gazdasági robbanáson átmenő ország. Amíg a 1800-as években leginkább Anglia fejlődését, valamint a világban betöltött gazdasági szerepét lehet kiemelni, addig az 1900-as években ez elmondható az Egyesült Államokra, a 2000-es évek pedig ezidáig Ázsiára helyezik a hangsúlyt. Ázsia egyik legnagyobb gazdasági pontja pedig Szingapúr.

Szingapúrról elmondható, hogy egy békés, politikailag az egyik legstabilabb ország, ami néhol már egészen feltűnően rendezett. Gazdaságilag pedig az egyik legfontosabb csomópont Ázsia, Ausztrália és Óceánia, valamint a Közel Kelet és egyes afrikai országok szemszögéből. Jóformán a világ egy egészen jelentős részét lefedi, ha a gazdasági tevékenységek, valamint a szállítmányozás kerül szóba.

Szingapúr ezen felül az egyik legbiztonságosabb, a világban betöltött szerepének köszönhetően pedig az egyik leggazdagabb, valamint legkevésbé korrupt országainak egyike világszerte. Az utóbbi 20 évben az ország GDP-je jószerével megduplázódott, így egy egészen apró, harmadik világbeli országból a világ egyik legjelentősebb gazdasági központjává nőtte ki magát. Szingapúr egyetlen hátránya a demokrácia valamelyesti korlátozása, valamint a sajtószabadság hiánya.

Ruanda pedig hasonló mintát követve tűzte ki célul, hogy Afrika legfejlettebb országa legyen, hogy a világgazdaságban is fontos szerepet tölthessen be. Irányítás szempontjából az országot a korábbi katonai vezető, Paul Kagame irányítja, akit először 2003-ban választottak az ország elnökévé. Habár az elnök roppant népszerű Ruandában, természetét tekintve az ország továbbra sem demokratikus, valamint Szingapúrhoz hasonlóan itt is korlátozott a sajtó, valamint általánosságban a szólásszabadság.

Ettől eltekintve 3 fő kategóriában is hasonló Ruanda jelenlegi irányzata Szingapúréhoz. Ezek pedig a központi földrajzi elhelyezkedés, a politikai stabilitás, valamint a lehetőségek megteremtése a globális gazdaságba való bekapcsolódásra.

Földrajzi elhelyezkedés szempontjából Szingapúr mindössze 8-9 órányi repülőútra fekszik a világ számos további gazdasági központjától. Akár Sydneybe, akár Londonba is bárki eljuthat mindössze néhány óra alatt. Az afrikai kontinensen központi elhelyezkedés szempontjából Ruanda hasonlóan lefedi az egész kontinenst. Néhány óra alatt akár Kairóba, akár Johannesburgba is eljuthat szinte bárki.

Szingapúr sikerít azonban ebből a szempontból biztosítja az ország saját légitársasága a Singapore Airlines, amit már többször is megválasztottak a világ legjobb légitársaságának. Szingapúrból pedig 5 különböző kontinens is elérhető mindössze néhány óra alatt. Hasonló utat jár be ezen felül a UAE, valamint Qatar is. Ruanda ehhez mérten fektetett be a saját nemzeti légitársaságába és a Rwanda Air ma Afrika egyik legnagyobb és legmegbízhatóbb légitársasága.

Ma indulnak járatok Afrika szerte, de Európában Brüsszelbe, valamint Londonba is. Globálisan pedig Dubaiba, Guangzhou-ba, valamint egy megállóval még az Egyesült Államokba is. Ennek köszönhetően pedig Afrika egyik legnagyobb légi kikötője, minőség szempontjából pedig versenybe lépett a kontinens másik két nagy légitársaságával a South African Airways-zel, valamint az Ethiopian Airlines-zal.

Politikai stabilitás szempontjából még ha el is marad az ázsiai, vagy európai mércétől, de Afrikát tekintve magasan az egyik legstabilabb ország. Ez annak is köszönhető, hogy Ruanda egy katonai állam. Országszerte vannak katonai ellenőrző pontok, valamint a fővárosban, Kigali-ban is folyamatosan aktívan jelen van a rendőrség, valamint itt is számos ellenőrző pont található. Az egyik legnagyobb kérdés, ha a 2003 óta hatalmon lévő elnök, Paul Kagame már nem lesz hatalmon, akkor az őt követő elnök fent tudja-e majd tartani Ruanda fejlődését.

Utolsóként pedig az egyik legfontosabb tényező az ország felemelkedését illetően az országi üzleti, gazdasági elérhetősége. Mennyire egyszerű az országba külföldi befektetőket csábítani és hogyan tudja megteremteni a lehetőségeket Ruanda. Ebből a szempontból több kulcsfontosságú tényezőt is figyelembe kell venni. Például mennyire egyszerű egy vállalatot átköltöztetni, milyen költségek és engedélyek merülnek fel esetleges építkezések következményében, milyen az áramellátás, nemzetközi adószabályok, vagy éppen milyen szabályozás vonatkozik a nemzetközi üzletkötésre.

Szingapúr ebből a szempontból Új-Zéland mögött a második helyen helyezkedik el az egész világot tekintve. Habár Ruanda jelenleg sem fér fel a 20-as listára, de az egyetlen afrikai országként a 38-ik helyen van, amíg ilyen szempontból Magyarország csak az 52-en. A kontinens legnépszerűbb országa, Dél Afrika pedig mindössze a 84-ik helyre ért fel, ha azt vesszük számításba, hogy világszinten mely országokban a legegyszerűbb gazdasági intézkedéseket, üzletet lebonyolítani.

Ez annak is köszönhető, hogy az ország jelentős belső befektetéseket vitt végbe, hogy Ruanda olyan országokat tudjon maga mögött tartani, mint például Hollandia, vagy Belgium. Ezek a belső gazdasági befektetések pedig egyelőre megtérülni látszódnak, mivel 2005 és 2020 között 280 milliárd amerikai dollárral nőtt az országban végbemenő külföldi befektetések értéke.

Ettől függetlenül több fontos kérdés is felmerül Ruandával kapcsolatban. Az ország egészen sokat dolgozik a külső források, befektetések bevonzására, viszont továbbra is a legszegényebb nemzetek közé tartozik világszerte. Ugyanis, amíg az ország milliárdokat költ a különböző nemzetközi projektekbe, addig a társadalom életszínvonala nem egységesen nő. Egyes források szerint a 2000-es évek nagy gazdasági beruházásai gazdaságilag ugyan javítják az ország helyzetét, viszont a társadalmi különbségek is egyre nagyobbak és az ország nem egyenletesen fejlődik. Ez pedig veszélyeztetheti a hatalom és a társadalom közötti kapcsolatokat.

Az viszont, hogy 25 év múlva Ruanda átveszi-e Afrika legerősebb gazdasági szerepét,  az a jövő kérdése. Jelenleg egyenletesen haladnak felfelé az ország gazdasági mutatói, ami évről évre jelentős változásokat hoz a társadalom életébe. Érdemes lesz tehát figyelemmel követni a ruandai gazdasági változásokat, valamint alapvetően szemmel tartani az afrikai kontinenst, ugyanis egyre több gazdasági riport is azt jósolja, ha nem is Ruanda, de például Nigéria 2050-re túlszárnyalhatja Németország és Japán gazdaságát is, valamint beférkőzhet a világ 10 legerősebb gazdasági hatalmai közéi.

Ez a cikk a sportfogadasioldalak.com kollaborációjával együtt jött létre.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo