Ahogy fejlődik a technika, számos új funkció kerülhet idővel a látóterünkbe, amiket nyilvánvalóan nem tudunk előre betervezni, viszont a későbbi kialakítás lehetőségét meg tudjuk teremteni.
Mit nevezünk okosotthonnak?
Egy hagyományos háztartáshoz képest számos különbséget találhatunk. De miért más ez, és miért jobb egy okosotthonban élni, mintha a régi megszokottat választanád? Számos előnnyel jár ahhoz képest, ahogyan eddig éltél, ugyanis a háttérben egy olyan rendszer fog működni, ami biztonságosabbá és kényelmesebbé varázsolja az otthonodat.
Igényeidtől függően számos funkcióval láthatod el a rendszert, például kezelheti a fűtést, a riasztórendszereket vagy a világítást is. Ezáltal lehetőséged nyílik egy sokkal szabadabb és könnyebb életre, mert okoseszközeid érted fognak dolgozni. Ma már a háztartási eszközök nagy részét is úgy fejlesztik, hogy akár messze az otthonunktól is tudjuk ezeket kezelni, így a telefonoddal a kezedben akár távolról is irányíthatod a történéseket.
Mit érdemes beleépíteni egy okosotthon rendszerbe?
Többféle márka termékei közül válogathatsz, amennyiben te is rászánod magadat egy okosotthon kialakítására. A legfontosabb szempont, hogy a különböző készülékek és szenzorok illeszkedjenek egymáshoz, illetve egy olyan egységről tudd mindezt vezérelni, ami kompatibilis az egész rendszerrel. Ezért is lehet jó választás az Aquara. Kompatibilis a Xiaomi alkalmazásokkal, hiszen ezek az eszközök alapvetően Xiaomi szoftverre épített hardverek.
Az Aquara termékeihez is szükség van egy központra, ami lehet a sajátja is, de képes más okosotthon központokkal való kommunikációra is. Tulajdonképpen bármilyen Zigbee támogatással ellátott központtal képesek együttműködni.
A leghasznosabb funkciók egy okosotthonban
Rengetegféle feladattal ruházhatjuk fel okosrendszerünket, és így számos helyzetben segítségünkre lehetnek. Például irányíthatják a nyílászárókat, ezzel ellenőrizhetik az ajtók és az ablakok állapotát is. Ezt akár összehangolhatjuk biztonsági rendszerünkkel is, illetve akkor is jó szolgálatot tehet, ha megfeledkeznünk arról, hogy becsuktuk vagy nyitva felejtettük az ablakot.
Amennyiben biztonsági rendszert működtetünk, akkor például mozgásérzékelő szenzorokat is integrálhatunk a rendszerbe. Ezeken túl is számos olyan lehetőség van, mellyel egyszerűbbé tehetjük a háztartás működtetését. Például szabályozhatjuk a világítást, amivel energiafogyasztásunkat is csökkenthetjük. És ugyanígy fűtési rendszerünket és a légkondicionáló működtetését is optimalizálhatjuk.