Pszichológia a Tinder Swindler mögött – és a munkahelyi lélektan

A pszichológia tudománya beférkőzik a mindennapjainkba, akár tudatosan, akár tudattalanul. A Netflix toplistáját éppen egy olyan dokumentumfilm vezeti, mely azt mutatja be, hogy egy csaló hogyan tudja nők tucatjait (százait?) megvezetni, kiénelkelni belőlük dollármilliókat, melyet önként és dalolva utalnak át a számlájára.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Tinder-csaló (The Tinder Swindler) egy látványos pszichológiai kísérlet: ugyanarra az ingerre, hogyan reagálnak az emberek. Nem tudjuk, hogy hány próbálkozásból hány jön be az illetőnek, de a nagy számok törvénye alapján, annyi mindenképp, amivel fenn tudja tartani ezt a tevékenységet.

A meggyőzés technikájának minden fortélyát beveti, mintha iskolapadban tanulta volna őket. Olyan technikákat alkalmaz, amiket a pszichológia tudománya évtizedek alatt bebizonyított már, tudjuk, hogy léteznek, és hatnak. Ismerjük már, hogy mennyire torzítja a gondolkozásunkat a másik külseje, státusza, a felénk adott visszajelzései, és a fokozatosság… Egyre több szó van az agyunk torzításairól, a heurisztikákról, melyek segítik a gondolkozásunkat, bár néha, pont ezek állítanak csapdát is neki.

Hogy hogy jön ide a munkahelyi lélektan? Senki ne gondolja, hogy a torzításaink, játszmáink, konfliktuskezelési technikáink csak otthon, a négy fal között jellemzőek ránk. Emberek vagyunk munkaidőben is, és pontosan így tud minket is megvezetni egy személyiségzavaros munkatárs, vagy toborzóként/HR-esként így tudnak elvinni minket a „megérzéseink”. De ezek inkább a veszélyek, amikkel szemben jobb, ha védekezünk a tudatosítás által. Nem beszéltünk még a pszichológia ismeretében és felhasználásában rejlő potenciálról! Például, hogy hogy lehet odafigyelni arra, hogy egy csapat összekovácsolódjon. Vagy arra, hogy ne égjenek ki a munkatársak. A meggyőzéstechnikát pedig lehet például az employer brandingben is használni, jó célokra. A pozitív pszichológia vívmányairól nem is beszélve, melyek a negatív stressz csökkentését hívatottak szolgálni.

Az Üzlet és Pszichológia/hrpwr.hu szakemberei hisznek abban, hogy vezetőként, HR-esként vagy segítő szakemberként (pl. coachként) nem árt tisztában lenni a pszichológia alapjaival, ez a tudás árnyalja a képet, hozzátesz a mindennapokhoz, és mindemellett még élvezetes is hallgatni. Ha ön is így gondolja, várjuk a március 4-én induló HR és PSZICHOLÓGIA képzésünkön, melynek részleteiről itt olvashat.

(x)

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo