Pszichológia a Tinder Swindler mögött – és a munkahelyi lélektan

A pszichológia tudománya beférkőzik a mindennapjainkba, akár tudatosan, akár tudattalanul. A Netflix toplistáját éppen egy olyan dokumentumfilm vezeti, mely azt mutatja be, hogy egy csaló hogyan tudja nők tucatjait (százait?) megvezetni, kiénelkelni belőlük dollármilliókat, melyet önként és dalolva utalnak át a számlájára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Tinder-csaló (The Tinder Swindler) egy látványos pszichológiai kísérlet: ugyanarra az ingerre, hogyan reagálnak az emberek. Nem tudjuk, hogy hány próbálkozásból hány jön be az illetőnek, de a nagy számok törvénye alapján, annyi mindenképp, amivel fenn tudja tartani ezt a tevékenységet.

A meggyőzés technikájának minden fortélyát beveti, mintha iskolapadban tanulta volna őket. Olyan technikákat alkalmaz, amiket a pszichológia tudománya évtizedek alatt bebizonyított már, tudjuk, hogy léteznek, és hatnak. Ismerjük már, hogy mennyire torzítja a gondolkozásunkat a másik külseje, státusza, a felénk adott visszajelzései, és a fokozatosság… Egyre több szó van az agyunk torzításairól, a heurisztikákról, melyek segítik a gondolkozásunkat, bár néha, pont ezek állítanak csapdát is neki.

Hogy hogy jön ide a munkahelyi lélektan? Senki ne gondolja, hogy a torzításaink, játszmáink, konfliktuskezelési technikáink csak otthon, a négy fal között jellemzőek ránk. Emberek vagyunk munkaidőben is, és pontosan így tud minket is megvezetni egy személyiségzavaros munkatárs, vagy toborzóként/HR-esként így tudnak elvinni minket a „megérzéseink”. De ezek inkább a veszélyek, amikkel szemben jobb, ha védekezünk a tudatosítás által. Nem beszéltünk még a pszichológia ismeretében és felhasználásában rejlő potenciálról! Például, hogy hogy lehet odafigyelni arra, hogy egy csapat összekovácsolódjon. Vagy arra, hogy ne égjenek ki a munkatársak. A meggyőzéstechnikát pedig lehet például az employer brandingben is használni, jó célokra. A pozitív pszichológia vívmányairól nem is beszélve, melyek a negatív stressz csökkentését hívatottak szolgálni.

Az Üzlet és Pszichológia/hrpwr.hu szakemberei hisznek abban, hogy vezetőként, HR-esként vagy segítő szakemberként (pl. coachként) nem árt tisztában lenni a pszichológia alapjaival, ez a tudás árnyalja a képet, hozzátesz a mindennapokhoz, és mindemellett még élvezetes is hallgatni. Ha ön is így gondolja, várjuk a március 4-én induló HR és PSZICHOLÓGIA képzésünkön, melynek részleteiről itt olvashat.

(x)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo