Cégvezetés & irányítás cikkek


Fontos változás jön a szállodáknál

Fontos változás jön a szállodáknál 

Az Országgyűlés előtt fekvő turisztikai törvénymódosítás egységes szempontok alapján, egytől öt csillagig tartó besorolás alá vonja valamennyi magyarországi szálláshelyet - mondta a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója.
Ezek a vállalatok lettek idén a legvonzóbb munkáltatók

Ezek a vállalatok lettek idén a legvonzóbb munkáltatók 

Egy helyet előre lépve a dobogón a Samsung lett a legvonzóbb hazai munkáltató, a második helyet a LEGO nyerte el, a harmadik helyezett pedig a Mercedes lett. Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei eredmények szerint is az IT-szektor a legvonzóbb a hazai munkavállalók számára. Továbbra is a fizetés, a munkahelyi légkör és az állás tartós biztonsága a legfontosabb munkahelyválasztási szempontok.
Hogyan lehetne több női felsővezető a magyar cégvilágban?

Hogyan lehetne több női felsővezető a magyar cégvilágban? 

Május 21. a sokszínű kultúrák nemzetközi napja. Ennek apropóján publikálta az Egyenlítő Alapítvány felsővezetői kiválasztási folyamatokat vizsgáló kutatását, amelyben részletesen megvizsgálták a cégkultúra hatásmechanizmusait, az életkor, a társadalmi elvárások, az előítéletek és számtalan más érzékeny területét a témának.
Nem enyhül a nyomás? Komoly negatív hatással van a cégekre a járvány

Nem enyhül a nyomás? Komoly negatív hatással van a cégekre a járvány 

Átfogó elemzést jelentetett meg az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) a hazai vállalkozások helyzetéről. Eszerint 2020 áprilisához képest az összes vizsgált kategóriában számottevően növekedett a konjunktúramutató értéke, a koronavírus-járványt megelőző, 2018–2019-es időszak adataihoz képest azonban jelentős elmaradás tapasztalható a legtöbb vállalati kategóriában.
Hamarosan könnyebben elkerülhetik a vállalkozások a fizetésképtelenséget és a csődöt

Hamarosan könnyebben elkerülhetik a vállalkozások a fizetésképtelenséget és a csődöt 

Várhatóan július 1-jén lép hatályba a szerkezetátalakításról szóló törvény, amely egy uniós irányelvet a magyar jogba ültetve lehetővé teszi, hogy a pénzügyi nehézségekkel küzdő, de nem fizetésképtelen jogi személy vállalkozások szerkezetátalakítás révén elkerüljék a fizetésképtelenné válást és a csődhelyzetet. A Kapolyi Ügyvédi Iroda értékelése szerint ez Magyarországon is sok vállalkozáson segíthet.
Ráharaptak a kamatmentes kölcsönre a cégek

Ráharaptak a kamatmentes kölcsönre a cégek 

Lassan a 100 milliárd forintos keret felét lekötik a vállalkozások, amelyek igényelték a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt. A járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások az OTP Banknál már több mint 18 milliárd forint összegben nyújtottak be hitelkérelmeket, a legfeljebb 10 millió forintos, 3 éves türelmi idővel kínált konstrukcióból.
10 éve nem történt olyan a magyar cégvilágban, mint most

10 éve nem történt olyan a magyar cégvilágban, mint most 

Több mint kétszer annyi az új cég, mint tavaly ilyenkor, és több mint három hónapja rekord magasságokban a hazai cégbejegyzések száma.
Elbocsátások, támogatások – hogyan próbálják túlélni a pandémiát a magyar cégek?

Elbocsátások, támogatások – hogyan próbálják túlélni a pandémiát a magyar cégek? 

A hazai kisvállalati szektor járvánnyal kapcsolatos helyzetét vizsgálta a Pázmány Péter Egyetem professzora által most publikált felmérés. Többek között kiderült, hol történt a legnagyobb elbocsátás, hányan terveznek a közeljövőben új termék, új szolgáltatás bevezetését. Arra is rávilágított, hogy milyen támogatást hiányoltak leginkább a vállalatok.
A családi vállalkozások lehetnek a járvány győztesei

A családi vállalkozások lehetnek a járvány győztesei 

A kis- és középvállalkozásokat általában a rugalmassággal és az optimizmussal társítják, ennek ellenére igencsak megviselte őket a koronavírus-járvánnyal járó egészségügyi és anyagi bizonytalanság. Ám az olyan családi vállalkozásokra jellemző értékek, mint a generációk közti együttműködés, a közösségi szerepvállalás és a hitelesség a jövőbeli sikerük katalizátoraivá válhatnak.
Újranyitó vállalkozások: árgus szemekkel figyel a versenyhatóság

Újranyitó vállalkozások: árgus szemekkel figyel a versenyhatóság 

Kiemelten ellenőrzik az árverseny tisztaságát.

Dávid Ferenc lesz laptársaink holnapi Klubrendezvényének vendége 

Hogyan élhetik túl a cégek a mostani válságot, mit tett jól, mit rontott el a kormány a válságkezelés során? A VOSZ korábbi főtitkárát kérdezik kollégáink az élő interaktív műsorban, május 13-án 15:30-tól.

Német cég szállhat be Csányi Sándor egyik agrárvállalkozásába 

Amennyiben a Gazdasági Versenyhivatal nem emel kifogást, akkor a 175 éves múltra visszatekintő C. Thywissen GmbH szakmai befektetőként kisebbségi üzletrészt szerez az Ökoil Kft.-ben. E társaságban jelenleg még az a KITE Zrt. az egyedüli tulajdonos, amely részvényeit csaknem teljes egészében az OTP-vezér birtokolja.

Mi most a legnagyobb kihívás a magyar dolgozók számára? 

Egy friss felmérés szerint a járványhelyzet hatására átalakult munkaerőpiacon továbbra is elsősorban a munka és a magánélet egyensúlyának fenntartása okoz gondot a hazai munkavállalóknak.

Hosszú távon senkinek sem jó a home office 

Egy évvel ezelőtt került a figyelem középpontjába a home office, és most a nyitás után megint egyre többet beszélünk róla. Az igazán jó szakemberek nehezen váltottak munkahelyet, akár egy kedvezőbb ajánlat ellenére is. Azonban a 2020-as járvány megjelenésével a bizonytalan helyzetben bevezetett home office működési forma, vagyis a fizikai eltávolodás a munkahelytől, illetve a munkatársi kapcsolatok lazulása ezzel ellentétes tendenciákat jeleznek, hiszen bátrabban váltanak munkahelyet most azok is, akik eddig kivártak.

Rossz hír a vállalatoknak: nem hosszabbítják meg ennek a határidejét 

De mégis van mód a halasztásra. 

Rengeteg a bizonytalanság és a változás - mit tehetnek most a vezetők? 

A sok szempontból minden eddiginél több bizonytalansággal küzdő, a világjárvány által megtépázott világban még komolyabb feladat hárul a cégek menedzsmentjére, hiszen a saját bizonytalanságuk mellett a munkatársak kétségeivel is számolva kell átnavigálniuk egy rengeteg változást hozó pandémia utáni világba.

Parragh László lesz laptársaink klubrendezvényének következő vendége 

Az MKIK elnökét a Privátbankár.hu és az Mfor.hu Klub előfizetői is kérdezhetik írásban.

Cégek árulták el, hogyan készülnek a nyitásra 

A hazai kkv-k körében végzett friss kutatásban arra voltak kíváncsiak, hogyan hatnak majd a közel egy éves korlátozások tapasztalatai a céges eseményekre.

Ilyen se volt még a magyar cégtörténelemben 

Tömegesen jár le a korábbi eltiltások hatálya, és az újonnan közzétett eltiltások is alacsony szinten vannak.

Enélkül nincs igazi siker? Jól járna a társadalom, ha több lenne a női vállalkozó 

Bár a vállalkozó vagy vezető pozíciót betöltő nők társadalmi elfogadottsága és vállalkozói berkeken belüli megítélése az utóbbi években egyaránt javulni látszik, napjainkban még mindig nagyon alacsony a nők aránya a vállalkozói körökben.

Visszatért a járvány kitörése előtti szintre a cégek bizalma 

A GKI konjunktúraindexe áprilisban megközelítette a tavaly márciusi, a járvány miatti nagy zuhanása előtti szintjét, az üzleti várakozások kissé a fölé is emelkedtek, míg a lakosságiak jelentősen alatta maradtak - közölte a GKI Gazdaságkutató.

Ki lehet rúgni a vírustagadó kollégát? 

A munkáltató és a munkavállaló közös érdeke, hogy a pandémia ideje alatt az üzletmenet zavartalanul működjön, a munkáltató továbbra is foglalkoztassa a munkavállalót, aki ezért megkapja a munkabérét így ne legyenek tömeges leépítések és elbocsátások. De mit lehet tenni, ha egy munkavállaló nyíltan osztja meg nézeteit, miszerint a SARS-CoV-2 vírus nem létezik vagy annak súlyát kérdőjelezi meg, adott esetben a védelmi intézkedéseket feleslegesnek vagy túlzónak tartja? 

Egy igazi céges sikertörténet: a Kifli.hu felemelkedése 

Még komoly növekedési potenciál van a szektorban. Mindezt a Kifli.hu számai is mutatják.

Bővült a kör: mostantól ezeknek a cégeknek is jelenteniük kell a kormánynak 

A kiadókon túl innentől kezdve stratégiai társaságoknak számítanak a felsőoktatási intézmények is.

Hiába a járvány, vállalkozni akart a magyar 

Átfogó elemzést tett közzé a Központi Statisztikai Hivatal arról, hogy hány vállalkozás működött tavaly az országban. Miközben 2019-hez képest 0,9 százalékkal több céget tartottak nyílván, az adatokból kiolvasható a járvány hatása is: 2020 végére 103 ezer egyéni vállalkozás szüneteltette tevékenységét.

90 nap helyett már 5 évig izgulhatnak az cégvezetők, ha anyagi felelősségvállalásuk a tét 

A vállalatok ügyvezetőinek anyagi felelősségét érintően tavaly jelentős változás történt a Csődtörvényben, amit a koronavírus okozta gazdasági krízis szinte teljesen háttérbe szorított.

Fontos határidők jönnek - ezekre muszáj most figyelnie a cégeknek 

Már csak 5 hetük van a vállalkozásoknak a május 31-ei határidővel teljesítendő évzárási feladataikra. Egyrészt most valóban itt az ideje az adó-megtakarításnak, másrészt érdemes odafigyelni az adminisztrációs feladatok részleteire is.

A középvezető, aki 260 millióra húzta le munkahelyét – tanulságok cégvezetőknek 

Néhány hete járta be a médiát az OTP korábbi régióvezetőjének sztorija: F. úrnak 260 milliót sikerült meglovasítania, mire végül lebukott. Ha a régió legnagyobb bankját így ki lehet zsebelni, akkor vajon egy magyar kkv hogy tudja ezt megakadályozni?

Költöző cégek - új időszakot hozott a koronavírus 

Magyarországon a vállalkozások jelentős része a tulajdonosok lakcímén működik, a koronavírus járvány alatt pedig még növekedett is az arány egyes szegmensekben.

Hogyan maradjunk optimisták a munkahelyeken, amikor minden borzasztó? 

Az elmúlt több mint egy év minden szempontból megterhelő volt a világ lakossága számára, mentálisan és fizikailag is belefáradtunk a járványba, és bár egyre több jel utal arra, hogy végre valahára talán kifelé tartunk a járványból, optimistának lenni még mindig igazi kihívás. Hogyan hozhatják be a menedzserek a pozitív gondolatokat a pandémia által megviselt munkahelyekre?

Tudhatja a munkáltató, hogy be vagyunk oltva? 

A járványhelyzet szükségessé teheti a cégek számára, hogy tisztában legyenek azzal, védettek-e már kollégáik a koronavírussal szemben. Az ehhez kapcsolódó személyes adatokat különös körültekintéssel kell kezelni, mert a jogellenes eljárás több millió forint bírsággal is járhat.

Itt az ideje a felülvizsgálatnak? Új mérföldkőhöz érkezett a GDPR 

Már lassan 3 év telt el a GDPR Rendelet (2016/679 EU Rendelet) alkalmazási időpontja óta.

Így válik feleslegessé a munkánk - nagy változás előtt a foglalkoztatás 

A 19 ország 32 500 munkavállalójának részvételével készült globális PwC-felmérés szerint ötből két munkavállaló úgy véli, hogy munkája öt éven belül feleslegessé válik. A távmunkában dolgozók közül csak minden tizedik ember szeretne teljes munkaidőben visszatérni a hagyományos munkakörnyezetébe. Világszerte a munkavállalók 44 százaléka vállalná, hogy a munkaadójuk a technológia segítségével ellenőrizze munkateljesítményüket, beleértve az érzékelőket és a testen hordható eszközöket is.

Gerendai Károly szerint ekkor nyithatnak az éttermek 

Ahogy nő az oltottak száma, úgy nő az esélye annak, hogy májusban végre kinyitnak a hazai éttermek. Gerendai Károly szerint viszont a nyitás nem jelenti azt automatikusan, hogy rentábilisan is tudnak majd működni.

Elmaradt a rekord - mi történt a magyar cégvilágban? 

Magas szinten stabilizálódik a hazai cégalapítások száma: márciusban 3044 új magyarországi társas vállalkozást jegyeztek be.

Újranyitottak a boltok - nem akármi robbantotta fel a diákmunkát 

A nagyon várt, ám váratlan hirtelenséggel érkező kormányzati enyhítés mellett a legnagyobb hazai kuponos kedvezményt nyújtó vásárlási akciósorozat robbantotta fel a diákmunka iránti keresletet.

Megszűnt egy öngondoskodást kínáló cég - hányan maradtak? 

A TEMPO Egészség- és Önsegélyező Pénztár beolvadt a Patika Egészségpénztárba, amelynek eredményeként utóbbi taglétszáma nyolcvanezer fő fölé, a vagyona pedig több mint ötmilliárd forintra nőtt.

A legrizikósabb cégek és a fizetésképtelenség - meddig húzhatják? 

Bár azzal meglepetést okoztak az eurózóna vállalatai, hogy a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásai miatt a fizetésképtelenség terén nem romlott a helyzet 2020-ban, de a következő időszakban változhat a helyzet. A Coface szerint a magyar gazdaságban az építőipar mellett  a szolgáltatási és a ruhaipari szektor is a rizikós ágazatok közé tartozik. 

Berobbant a távmunka – hány magyar dolgozik így? 

A járvány hatására megváltozott munkaerőpiaci helyzetben megnőtt a távmunka, illetve home office jelentősége. 2020 tavaszán megugrott az ily módon dolgozók száma, foglalkoztatottakon belüli arányuk a májusi csúcs alkalmával 17 százalékot ért el. Bár a járvány második hulláma nem eredményezett a tavaszihoz hasonló mértékű kiugrást, idén februárban arányuk az egy évvel korábbinak közel ötszöröse volt.

Pályázatok és elérhető pénzek: mire csaphatnak le a cégek? 

Az új uniós ciklus küszöbén a Via Credit megvizsgálta milyen kutatás-fejlesztés és innováció finanszírozási lehetőségek állnak és álltak az előző és várhatóan a következő uniós ciklusban a vállalkozások rendelkezésre. Milyen támogatásokra számíthatunk az uniótól, melyek a magyar pályázatok és milyen adókedvezményekkel számolhat egy cég, ha kutatás-fejlesztésre szánja magát?

Több adóellenőrzésre készülhetnek a cégek - kikre fog utazni a NAV? 

A COVID-19 hatására szigorodó adóellenőrzésekre számít a közeljövőben a vállalatok többsége – derül ki az EY hatvan országban 1265 adó- és pénzügyi vezető bevonásával végzett globális felméréséből. A döntéshozók szerint az elmúlt évek technológiai fejlesztéseinek köszönhetően a hatóságok sokszor jobban ismerik a társaság adóügyeit, mint ők maguk.

Lesújtóan hat a járvány a munkavállalók hangulatára 

Nagyot fordult a munka világa az elmúlt egy évben: miközben sokan továbbra is az irodákban birkóznak meg a maszkviseléssel és a koronavírus tesztekkel, még többen hosszú hónapok óta dolgoznak home office-ban annak minden előnyével és hátrányával együtt. Bizonytalanság, pandémiás fáradtság, kiégés – valamelyiket szinte minden magyar saját bőrén is tapasztalhatta, ez pedig a vezetőket és a hagyományos „főnök” szerepkört is megkérdőjelezte. Ki lehet sikeres vezető a COVID-érában és milyen soft skillek elengedhetetlenek a széthulló csapatok összetartásához és a fluktuáció megállításához?

Eltörölték a kereseti korlátot - így hatott a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására 

Az év elején eltörölték a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban részesülőknek a minimálbér 150 százalékát kitevő kereseti korlátját, ami máris érezteti hatását a munkaerőpiacon. A Trenkwalder munkaerőpiaci szolgáltató cég adatbázisába 2021 első negyedévében két és félszer annyi álláskereső megváltozott munkaképességű személy regisztrált, mint tavaly ilyenkor, és a sikeres elhelyezések száma is csaknem a duplájára emelkedett.

Fizetésképtelen cégek - mit lehet tenni, ha nem tudjuk elkerülni a bajt? 

A világjárvány gazdasági hatásai miatt fizetésképtelenségi hullám söpörhet végig az európai vállalkozások között. Az OECD kimutatása szerint a leginkább érintett ágazatokban akár a cégek 30 százaléka is érintett lehet. Nem nehéz belátni, hogy a partnerei fizetésképtelenségéből eredő kockázatokat minden vállalkozásnak minimalizálnia kell.

Hány ember veszítette el az állását a járvány miatt? Kijöttek a friss adatok 

2021 februárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 550 ezer fő volt, ami – jórészt a koronavírus okozta járvány gazdasági következményeként – 104 ezer fővel kevesebb az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor 14 ezerrel több, mint az előző hónapban - közölte a KSH.

Visszavetette a gyors talpraállási reményeket a harmadik hullám 

Noha 2020-ban a megkérdezett cégvezetők túlnyomó többsége a távoli munkavégzés végleges elterjedését prognosztizálta, a KPMG friss kutatásában, ami már a pandémia harmadik hullámának tanulságait is magába foglalja, már sokkal óvatosabbak voltak. Csak minden hatodik cégvezető nyilatkozott úgy, hogy csökkenteni fogják az irodaterületeiket, és csak a munkatársak ötödét tervezik távoli munkavégzésben foglalkoztatni. Ugyanakkor kétharmaduk azt vallja, hogy ezeket a lépéseket csak akkor érdemes napirendre venni, ha már a kollégák legalább felét beoltották.

Mennyire mernek generációváltásban gondolkodni a családi vállalkozások? 

Egy friss, a hazai kkv-k körében végzett kutatásából kiderült, hogy a családi vállalkozások vezetői bíznak abban, hogy gyermekük fogja átvenni a cég irányítását, több mint 40 százalékuknál már zajlik is az utódlás folyamata. A legtöbbjüknek azonban a vállalatirányítás minden figyelmét leköti, ezért kevés ideje marad a konkrét feladatokra, pedig az idő sürget: ha nyugdíjba akarnak vonulni, nem várhatnak tovább a vezetés átadásával. Más opció pedig nincs, hiszen a vállalat értékesítésén döntő részük még csak soha el sem gondolkodott.

Radikális átalakulás előtt a munka világa 

A pandémia okozta változások miatt a cégvezetők többsége már úgy véli, hogy alapjaiban kell átalakítani a munkavégzést, míg korábban csak harmaduk gondolta így – derült ki a Deloitte Globális Humán Erőforrás Trendek 2021 felméréséből. A COVID-19 által teremtett helyzetben az ambiciózus hozzáállást képviselő szervezetek tudtak sikeresebbek lenni. A tanulmány bemutatja azt az 5 trendet, amelyek leginkább alakíthatják a munka világát a jövőben.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Cégvezetés & irányítás téma
heti hírlevelére
Vállalati finanszírozás újragondolva: a faktoring előnyei

Vállalati finanszírozás újragondolva: a faktoring előnyei 

Minden vállalkozásnak szüksége van likviditásra a működéshez és a növekedéshez
Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére 

Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére.

Költségkímélés

Rezsicsökkentés a vidéki önkormányzatoknak

Rezsicsökkentés a vidéki önkormányzatoknak 

Február közepén induló pályázat támogatja az energiafogyasztásuk és -termelésük összehangolását segítő informatikai rendszerek bevezetésében az önkormányzatokat.
Nem mindig a fegyver és az olaj lesz a nyerő befektetés – interjú

Nem mindig a fegyver és az olaj lesz a nyerő befektetés – interjú 

Sok szó esik a fenntarthatóságról, az ESG-ről, de milyen előnyöket jelentenek ezek a befektetők számára? Jobb lesz-e a fenntarthatósági alapok hozama? Interjú.

Pénzszerzés

Inflációs fordulat a magyaroknál

Inflációs fordulat a magyaroknál  

Jelentősen javult az inflációs helyzet a lakosság, azon belül a középkorúak táborában.

Jogi kisokos

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból  

A vásárlásainkat tudatosan és körültekintően végezzük, miközben tisztában vagyunk fogyasztói jogainkkal is.

Cégblog

Vállalati finanszírozás újragondolva: a faktoring előnyei

Vállalati finanszírozás újragondolva: a faktoring előnyei 

Minden vállalkozásnak szüksége van likviditásra a működéshez és a növekedéshez

Klímablog

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?  

A karácsonyi időszakban sok cég szervez rendezvényeket üzleti partnereinek, munkavállalóinak.

Gazdaság

A jegybank még egy év végi 14,5 milliós büntetést adott az egyik biztosítónak

A jegybank még egy év végi 14,5 milliós büntetést adott az egyik biztosítónak 

Union Biztosító: hiányosságok a termékfelügyeleti és -irányítási folyamatok szabályozottsága, valamint az ügyfél-tájékoztatások terén.

Infokom

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban!

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban! 

Összeszedték, mit érdemes mérlegelnünk, ha hűségidős szerződéssel vásárolnánk mobil eszközt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo