Cégvezetés & irányítás cikkek


A fogyasztóvédelmi razzia mérlege: ebben a vizsgált üzletek harmada elhasalt tavaly

A fogyasztóvédelmi razzia mérlege: ebben a vizsgált üzletek harmada elhasalt tavaly 

A fogyasztóvédelem tavaly mintegy ötezer bolt árfeltüntetési, áralkalmazási gyakorlatát ellenőrizte, a szakemberek közel 1700 helyszínen tapasztaltak hiányosságot. Termékekre vetítve jóval kedvezőbb volt az arány: a kereskedelmi egységekben vizsgált 600 ezer árucikknek mindössze 3 százalékánál merült fel kifogás. A vásárlók megtévesztésének megelőzése érdekében az ellenőrzések januártól is folytatódtak. Jövőre szigorodnak az akciós árak feltüntetésének szabályai.
Átrajzolta a vásárlási szokásokat a 19 órás boltzár

Átrajzolta a vásárlási szokásokat a 19 órás boltzár 

Az online kasszaadatok alapján decemberben 2,4 százalékkal csökkent a hagyományos boltok bevétele.
Ennyivel emeli a béreket az Aldi

Ennyivel emeli a béreket az Aldi 

Idén is az inflációt meghaladó mértékben emelte az Aldi az áruházi és a logisztikai munkavállalói bérét, a legtöbb pozícióban legalább 4 százalékkal nőttek a bérek január 1-jétől, de egyes munkakörökben az emelés a 8 százalékot is elérte - közölte az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. 
Felértékelődött az informatikai vezetők szerepe

Felértékelődött az informatikai vezetők szerepe 

A statikus stratégiák ma már gyakran csalódást okoznak, versenyhátrányt jelentenek egy vállalat számára. Míg egyensúlyt kell teremteni az agilitás és stabilitás között, a módszerek és megoldások, informatikai eszközök olyan támogatást adnak, amit a cégvezetésnek ki kell aknázni a sikerhez. Ebben egyre nagyobb szerepet kapnak az informatikai vezetők, áll a Deloitte Tech Trends 2021 kiadványban, amely a sikeres végrehajtást szolgáló együttműködés 6 alappillérét is lefekteti.
Ellenállóbbá tette a járvány a vezetőket

Ellenállóbbá tette a járvány a vezetőket 

Tavaly januárban minden cégnek jól átgondolt tervei voltak a jövőre: a COVID-19 azonban felülírta a feltételezéseket, a stratégiák érvényüket vesztették. Példátlan sebességgel váltak alkalmazkodóbbá és reszponzívabbá a szervezetek. A 2021-es terveket már olyan vezetők készítették, akik 2020-ban bizonyították ellenállóképességüket. 
Lánctartozások, hitelmoratórium - hogyan élték túl a cégek az elmúlt hónapokat?

Lánctartozások, hitelmoratórium - hogyan élték túl a cégek az elmúlt hónapokat? 

A cégek közötti lánctartozását, a külső finanszírozási források igénybevételét és a hitelhez jutás feltételeit vizsgálta friss elemzésében az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet. Cikksorozatunk második részében ezt mutatjuk be.
Kkv vagy nagyvállalat? Eltérő válaszok a távmunkára

Kkv vagy nagyvállalat? Eltérő válaszok a távmunkára 

Egy most publikált, európai felmérés szerint az 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásoknál dolgozók általánosságban kevesebb munkáltatói támogatást igényelnek a távmunkához, mint a nagyobb vállalatoknál dolgozó társaik.
Az adók és járulékok befizetése jelenti a legnagyobb pénzügyi gondot a cégeknek

Az adók és járulékok befizetése jelenti a legnagyobb pénzügyi gondot a cégeknek 

Átfogó tanulmány jelentetett meg a MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet a vállalkozások pénzügyi helyzetéről. Összefoglaló cikkünk első részében a cégek árbevétellel kapcsolatos várakozásait és nehézségeiket néztük meg.
Nem döntötte be a járvány a vendéglátóipari cégeket

Nem döntötte be a járvány a vendéglátóipari cégeket 

Miközben a koronavírus tavalyi megjelenése a vendéglátóipari szektort sújtotta a leginkább, az érintett cégpopuláció nagysága nem változott. A járvány hatása más mutatók alakulásában érhető tetten.
Hatszoros forgalmat és ügyfélszámot értek el a korona-évben, és közben még a bajba jutottakon is segítettek

Hatszoros forgalmat és ügyfélszámot értek el a korona-évben, és közben még a bajba jutottakon is segítettek 

A Blue Colibri App célja a kezdetektől az volt, hogy átsegítse az itthon még mindig több sebből vérző vállalati belső kommunikációs gyakorlatokat a 21. századba. Aztán tavaly márciusban beütött a koronavírus, és úgy érezték, a saját cégük építése ebben a helyzetben már nem lehet az egyedüli cél, így létrehoztak egy ingyenes alkalmazást, mellyel a leginkább küszködő vállalkozásoknak segítettek, hogy a felfordult világban is működőképesek maradhassanak, majd beszálltak egy projektbe, ahol egyszerre támogatták egy teljes szektor állástalanná lett dolgozóit és a munkaerőhiánnyal küzdő intézményeit. És közben a várakozásaikat messze felülmúló sikereket arattak.

Csepelen lesz Közép-Európa legnagyobb magándiagnosztikai laborja 

A SYNLAB Hungary Kft. 281 millió forintot fordít laborfejlesztésekre, a kormány is ad rá pénzt.

Minimálbér-emelés: jelzésértékű adatot tett közzé a Pénzügyminisztérium 

Bár már átléptünk 2021-be, még a mai napig nem lehet tudni, mennyi lesz az idén érvényes minimálbér. Friss prognózisában azonban egy erős jelzést küldött a kormány.

Így újítsd meg a családi cégedet 3 lépésben 

A családi vállalatok fejlődésének kulcsa lehet, ha a vezetőségben a családtagok mellett külsős szakemberek is jelen vannak. Az így létrejövő „hibrid menedzsment” előnye, hogy a családi értékek, hagyományok, valamint új, objektív nézőpontok egyaránt megjelennek. A K&H családi vállalatok klubon ezért a szakértők bemutatták, hogy milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy a menedzsment sikeresen működjön, így ezekre már érdemes figyelni a 2021-es év tervezésekor is.

Idén megugorhat a vállalati egyesülések és felvásárlások értéke 

Tavaly 5 százalékkal, 3600 milliárd dollárra, három éve legalacsonyabb szintre csökkent az ügyletek értéke.

Borús kilátások: soha nem voltak ennyire pesszimisták a hazai nagyvállalatok 

A járvány második hulláma alatt, novemberben készült K&H nagyvállalati növekedési index ugyanis 8 pontos zuhanással jelenleg -10 ponton áll. Mind a saját kilátásaik, mind a gazdaság helyzetének alakulását kedvezőtlenül ítélik meg a vállalatok. A cégek többsége azonban csak egyéves időtávon számít negatív gazdasági hatásokra.

Enyhe bővüléssel zárt 2020 

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított tavaly decemberi értéke a novemberivel azonos 51,1 pont, azaz a válaszadók az előző hónaphoz képest harmadik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be és a mutató a növekedést a visszaeséstől elválasztó 50 pontos küszöb fölött maradt - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

Több magyar munkást építettek le Ausztriában, mint románt novemberben 

A márciusihoz képest sokkal kevesebb munkahely szűnt meg az újabb korlátozásokat, lezárást hozó novemberben Ausztriában. A magyar foglalkoztatottak száma pedig csak csekély mértékben csökkent, bár ezzel is csúcstartók lettünk. A karácsony utáni harmadik lezárással azonban tovább romolhat a helyzet.

Utalják a szálláshelyeknek az elmaradt foglalások utáni támogatást 

Csütörtökön folyósítják a támogatásokat a szálláshelyek elmaradt foglalásai után, a szállodák, panziók, üdülőháztelepek, közösségi szálláshelyek, valamint kempingek több mint 3 milliárd forintra nyújtottak be igényt - közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség csütörtökön.

A nagy visszatérés: mit tanulhatnak Kínától a cégek? 

Hellyel-közzel már látni a pandémia utáni életet, így egyre inkább felmerül az a kérdés is, hogy mi lesz, ha ténylegesen eljön az irodákba történő visszatérés ideje.

Bankárélet Covid idején: van, aki Rúzsa Magdival csinált közös receptkönyvet 

A koronavírus-járvány miatt számos hobbinknak, kedvenc szórakozásunknak sem hódolhatunk. Nem járhatunk például úszni, terembe kosarazni, vagy squasholni, most télen pedig síelni, de moziba vagy színházba sem. A hazai bankok, hitelintézetek vezetőinél érdeklődtünk, ők hogyan vészelik át e nehéz napokat, van-e olyan tevékenységük, amelyeket nem űzhetnek, s a kényszer szülte helyzetben belevágtak-e esetleg másba.

Csak egyetlen legény van talpon a bevásárlóközpontok között 

Idén a vesztes oldalon voltak a plázák, a tavalyinál is jobban muzsikáltak a diszkontláncok, de az igazi nyertes a földszintes bevásárlópark a kiskereskedelmi ingatlanok piacán. Annyira népszerű lett a befektetők körében, hogy már vadásznak rájuk Magyarországon is. Egy őrült év summája következik.

Fontos biztosítási határidők járnak le! 

December 31-e a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) egy részénél, és a nyugdíjbiztosításoknál is fontos határnap - hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

Korai volt még temetni az irodai munkát, hiába hódít a home office 

2020-ban a koronavírus miatt felfordult világ egyik nagy slágere az volt, hogy véget ért az irodai robotolás korszaka, mostantól otthon fogunk robotolni, az irodaépületeket meg ideje lesz átalakítani, de az se nagy baj, ha lebontjuk őket, és a helyüket behintjük sóval. Egy szakértő szerint hasonlóan a többi, nagy korona-jóslathoz ez is elhamarkodott volt.

2020 letarolta a világgazdaságot, de nyertesei is lettek 

Kik a koronavírus – járvány nyertesei? És a befektetőket miben segíti egy magyar fejlesztésű, mesterséges intelligenciát alkalmazó eszköz a nyertes oldalon maradni? 

Pénzeső a cégekre: több száz milliárd forint értékű pályázati kiírás jelenik meg a napokban 

Nyilvános, hogy milyen operatív programok keretében lehet uniós forrásokra pályázni a 2021-2027-es ciklusban.  Ezek a programok társadalmi egyeztetés alatt vannak, ez idő alatt a szervezetek, cégek és magánszemélyek véleményezhetik őket és javaslatokat tehetnek módosításokra. AVia Credit számítása szerint akár már 2 ezer milliárd forint összegű pályázati pénz kerülhet kiírásra a következő hónapokban. Középpontban továbbra is a versenyképesség, hatékonyságnövelés, innováció és a munkahelyek megvédése áll.

Leltártrükkök – lopják a készleteket, de mégis stimmel a leltár? 

December vége és január eleje a leltározás időszaka a gyártó és nagykereskedelmi cégeknél. A leltár az egyik legfontosabb kontroll pont a készletgazdálkodásban. Ha rendben van és nincs különösebb hiány, a legtöbb cégvezető meg is nyugtatja magát, hogy ezek szerint nincs biztonsági probléma a cégnél, nem dézsmálja senki a cég vagyonát. Nem is tévedhetnének nagyobbat. Ebben a cikkben arra mutatunk néhány példát, hogy a legtöbb gyártó vagy nagykereskedelmi cégnél milyen gyenge pontjai vannak a szokásos leltár folyamatnak, hogyan lehet átverni a leltározási rendszert és eltüntetni a valós készlethiányt.

Sokkal pesszimistábbak lettek az emberek - mit mondanak a cégek? 

A GKI konjunktúraindexe decemberben sokat emelkedett: csaknem újra elérte októberi, egyébként a nyár eleje óta jellemző, az áprilisi mélypontnál sokkal kedvezőbb, de azért meglehetősen alacsony szintjét.

A történelem legnagyobb digitalizációs boomja zajlik épp 

A koronavírus megjelenése jelentősen növelte az informatikai beruházások arányát. A világ informatikai vezetői arról számoltak be, hogy a globális válság és a lezárások hatására három hónap alatt számottevően emelkedtek a kiadásaik. A Harvey Nash / KPMG CIO felmérés az idén is elkészült, amelyből kiderül, hogy a COVID-járványra és az ezt követő digitalizációs robbanásra milyen stratégia mentén válaszoltak az informatikai vezetők.

Orbán Viktor 4 gazdaságvédelmi intézkedést jelentett be 

Orbán Viktor pénteki jelzésének megfelelően szombaton bejelentette a januártól érvényes, újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket.

A jegybank szerint is lehet nagyobb minimálbér-emelés, mint az infláció 

Jelenleg is folynak a tárgyalások a jövő évi minimálbér emeléséről, miközben a felek álláspontja közelíteni kezdett, a jegybank egy finom utalást tett arra, hogy nemcsak inflációval megegyező mértékű emelés történhet.

Tízezrek hagyták utolsó pillanatra a kártyás fizetés bevezetését 

2021-től kötelező a bankkártyás fizetési lehetőség, azonban a jelek szerint nem kapkodták el ennek bevezetését azok az online kasszás szolgáltatók - például boltok, vendéglők-, amelyeknél nincs elektronikus fizetési lehetőség.

Legyen? Ne legyen? Az idei céges karácsony dilemmái 

Bizonyára sok cégnél fejfájást okoz, hogy miként szervezzék meg a jól megszokott, a dolgozók által is elvárt karácsonyi céges ünnepséget idén. Az év végi közös ünneplés és ajándékozás nem csak abban segíthet a cégeknek, hogy növelje a dolgozók elégedettségét, hanem, hogy elősegítse a munkavállalók közötti hatékonyabb együttműködést, és a motiváció fenntartását. Most különösen fontosak ezek a szempontok.

Növekszik a hazai cégbázis – kevesebb a törlés 

Úgy tűnik, leállt az évek óta tartó konszolidációs folyamat, 8 év után újra növekszik a hazai cégbázis. 2020 novemberében 2420 cégalapítás mellett csupán 1472 cégtörlés került közzétételre Magyarországon, ezzel tovább folyatódott a koronavírus járvány kezdete óta tartó rendhagyó folyamat.

Drámai év van a vendéglátósok mögött - 2021 sem lesz egyszerű? 

2020 elveszett a vendéglátás számára, de már most azzal is kell számolni, hogy a jövő év kezdete sem lesz könnyű.

Meglepetés a H&M-től - mit hozott a divatóriásnak a második hullám? 

Az elemzők által vártnál kevésbé esett vissza a Hennes & Mauritz svéd divatáru-kiskereskedelmi lánc negyedéves forgalma, amelyre hatással voltak a koronavírus-járvány második hulláma miatt a világ számos országában újból életbe léptetett korlátozó intézkedések.

Élet a járvány után: merre forduljanak most a cégek? 

A koronavírus járványnak elsöprőbb hatása volt a gazdasági folyamatokra, mint eddig bármilyen más válságnak - s csupán pár hét elég volt ahhoz, hogy minden ágazatban komoly károkat okozzon.

Külföldi áruházláncok kiszorítása: nem lesz egyszerű a magyarosítás 

Közgazdasági szempontok hosszú sora nehezíti, hogy – külföldi vagy hazai – szakmai befektető felvásárolja vagy kiszorítsa az itt megtelepedett külföldi, főleg élelmiszert áruló üzletláncokat. Lázár János kormánybiztos minapi nyilatkozatának nincs erős gazdasági talapzata, a szabályozás révén való kiszorítás meg nagyon erős uniós ellenállásba ütközhet. Ráadásul a legnagyobb hálózat a kormány stratégiai partnere, a másodikat milliárdokkal támogatja. Összegyűjtöttük a legfontosabb gazdasági megfontolásokat, amelyekkel számolnia kell egy olyan cégnek, amelyik rávetné magát az esetleges koncra. Ebben segítségünkre volt több tanácsadó cég, de egyik sem vállalta névvel a megszólalást.

Kockázatokkal járó generációváltás - mivel néznek most szembe a családi vállalkozások? 

A kkv-k fele családi vállalkozás, amelyek jelentős része számára a következő évek legnagyobb kihívása a generációváltás lehet. A többség nincs felkészülve az átadásra sem stratégiával, sem a céges- és lelki ügyek tekintetében.

Az atipikus a tipikus? Munkajogi trendek a koronavírus tükrében 

Amióta a koronavírus járvány Európát is elérte, az általa generált veszélyhelyzet eddig ritkán tapasztalt fókuszba helyezte a munkajogot, köztük az atipikus foglalkoztatási formákat, a munkaviszony megszüntetésének módjait, a „kötelező” szabadság alkalmazhatóságát, vagy a munkavállalók egészségügyi adatainak kezelését. A KCG Partners szakértői az alábbiakban mindezeket összegezték.

Kivonulásra készülhet egy kiskereskedelmi lánc Magyarországról 

Lázár János még csütörtökön beszélt arról, hogy itt lehet az idő a külföldi kiskereskedelmi láncok kiszorítására.

Újabb csúszás Paks II-nél 

Még mindig nem érkezett meg az Országos Atomenergia Hivatalhoz (OAH) a Paks II-es gödörásáshoz szükséges első engedélykérelem sem – tudta meg a Népszava a hatóságtól.

Új lehetőség nyílik hazai startupok számára 

Nemzetközi mentorszolgáltatások váltak elérhetővé.

Adócsökkentésben reménykednek a hazai cégvezetők 

A magyarországi vállalkozások bevétele átlagosan 11,4 százalékkal csökkent a koronavírus-járvány okozta válság kezdete óta, de a cégvezetők többsége fellendülést vár, és nem kényszerült elbocsátásokra – közölte a CIB Bank saját kutatási adataira hivatkozva.

Minimálbér: még jobban leszakadhat Magyarország 

Bár az egyeztetések még zajlanak a jövő évi minimálbérrel kapcsolatban, már most minden jel abba az irányba mutat, hogy nemzetközi viszonylatban a felzárkózás helyett a leszakadás útján halad tovább Magyarország ebből a szempontból.

Német cégek mondták el, mennyire tartanak a megszűnéstől 

A vállalatok 15 százaléka érzi magát egzisztenciális veszélyben a koronavírus-válság miatt.

Összeomlás helyett diadal - magyar fintech-sikerek a koronavírus árnyékában 

Távolságot tartunk, nem érintkezünk, sőt, leginkább ki se mozdulunk otthonról – de a pénzügyeket attól még változatlanul intéznünk kell. Hogy ezt könnyebben és biztonságosabban tudjuk megtenni, abban segítenek a PSC CEE és az Ff.next megoldásai. Mindkét magyar fintech cég a gödör helyett a kihívást látta meg a járványhelyzetben, és némi iránymódosítással, valamint annál több innovációval mindketten sikeresen reagáltak is rá. További közös vonásuk, hogy mindkettejüket az OXO csoport támogatja.

A hibrid iroda lehet a megoldás a távmunka nehézségeire? 

Nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma a koronavírus első hullámához képest, a kollégák teljesítményének nyomonkövetése azonban még mindig problémát okoz a magyar cégeknél – derült ki egy friss kutatásából. 

Eső előtt köpönyeg – hogyan lehet már felvétel előtt kiszűrni a potenciálisan enyves kezű leendő alkalmazottakat? 

Legutóbb egy kétrészes cikksorozatban bemutattuk azt a hét leggyakoribb árulkodó viselkedési jelet, amelyek közül legalább egy tetten érhető a céges belső csalások legnagyobb részében. Ebben a cikkben arra mutatunk egy hatékony módszert, hogy hogyan lehet már a kiválasztási eljárás során kiszűrni azokat az állásra jelentkezőket, akik később jó eséllyel magas kockázatot jelentenek a cég vagyonára.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Cégvezetés & irányítás téma
heti hírlevelére
Óvatos lépéseket tehetünk a részvények világa felé – interjú

Óvatos lépéseket tehetünk a részvények világa felé – interjú 

A magyar részvények nem drágák, ráadásul értékalapúak, ami szép hozamot biztosíthat, miközben a nagy nemzetközi növekedési részvények már legalábbis nem olcsók.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Jobb kötvény-diverzifikáció kiszámíthatóbb teljesítményt hozhat

Jobb kötvény-diverzifikáció kiszámíthatóbb teljesítményt hozhat 

Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzserével, Tóth Istvánnal beszélgettünk a kötvénypiaci termékekről, folyamatokról, kilátásokról.

Költségkímélés

Fizethetnek a rolleresek, kötelező lesz biztosítást kötniük

Fizethetnek a rolleresek, kötelező lesz biztosítást kötniük  

Július 16-tól kötelező felelősségbiztosítást kötni az olyan mikromobilitási eszközökre, mint például az elektromos roller.

Pénzszerzés

Itt a teljes lista, hol lehet igényelni hétfőtől az otthonfelújítási támogatást

Itt a teljes lista, hol lehet igényelni hétfőtől az otthonfelújítási támogatást 

Megduplázódott azoknak a bankfiókoknak a száma, ahol hétfőtől be lehet nyújtani az otthonfelújítási támogatás igénylését

Adózás

Többmillió forint bírságra számíthat a simlis fémkereskedő

Többmillió forint bírságra számíthat a simlis fémkereskedő  

Közel öt tonna fémkereskedelmi engedélyköteles anyagot foglaltak le Pest vármegyében a NAV-osok.

Cégblog

Példátlan dolog történt egy magyar hírportállal Oroszországban

Példátlan dolog történt egy magyar hírportállal Oroszországban  

Nyolcvanegy európai médiaszolgáltatóhoz korlátozták a hozzáférést, válaszul arra, hogy az Európai Unióban orosz tömegtájékoztatási eszközöket tiltottak be.

Klímablog

Egyre többet költünk a klímára, de hogyan tartsuk hűvösen a lakást?

Egyre többet költünk a klímára, de hogyan tartsuk hűvösen a lakást?  

Az egyre melegebb nyarakon hűtésre is többet költünk, pedig átgondolt építkezéssel és felújítással.

Gazdaság

Itt a teljes lista, hol lehet igényelni hétfőtől az otthonfelújítási támogatást

Itt a teljes lista, hol lehet igényelni hétfőtől az otthonfelújítási támogatást 

Megduplázódott azoknak a bankfiókoknak a száma, ahol hétfőtől be lehet nyújtani az otthonfelújítási támogatás igénylését

Infokom

Az emberi hiba óriási kockázat a kiberbiztonságban

Az emberi hiba óriási kockázat a kiberbiztonságban 

A kiberbiztonsági törvény hatályba lépése körüli teendőkről, kétségekről, hasznos tanácsokról rendezett szakmai konferenciát a lapunkat is megjelentető Klasszis Média.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo