Stressz, pánikroham és kiégés: óriási teherrel indul az év

Az üzleti stressz napjaink egyik legalattomosabb problémája, ami egyaránt érinti az alkalmazottakat, a cégtulajdonosoket és a vállalkozókat is. Hatványozottan előforduló jelenség ez az év első napjaiban, amikor a tervezés és az újrakezdéssel járó nyomás borzolja az idegeket. Vajon milyen veszélyek fenyegetik ilyenkor a vállalkozókat és a vezető beosztásban lévőket?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy átlagos január hatalmas terhet ró a vezető beosztású szakemberekre. Az új év pénzügyi, üzleti és marketing tevékenységének megtervezése, előző évi kimutatások elkészítése és az újrakezdéssel járó kényelmetlenségek éreztetik a hatásaikat. Ilyenkor az üzleti stressz szintje szinte kézzel foghatóvá válik: a mentális kimerültségen és betegségeken kívül, mint amilyen a depresszió és a generalizált szorongás, akár fizikai tünetekkel is jelentkezhetnek. Hogy pontosan milyenek, arról meséljen bővebben az üzleti stressz és kiégés hazai szakértője: Bíró Bence Péter, a Business Burnout Biblia szerzője.

(Fotó: Pixabay)

„Egyszerre kell helytállni cégvezetőként, marketingesként miközben meg kell küzdeni a globális kihívásokkal, mint például az infláció, a világjárvány vagy chiphiány. Arról már ne is beszéljünk, hogy családfőként is helyt kell állnunk. Rendkívül sok stresszt tartogat az év eleje, a terhelés ilyenkor többszöröse az átlagnak, hatalmas a nyomás” – mondta a pszichológus végzettségű szerző. „Amennyiben a kiégés első tüneteit nem vesszük figyelembe, később nagyon súlyos következményekkel számolhatunk. Ez mindenkinél más, de gyakoriak a testi tünetek is, mint például a rendszeresen fellépő fej- és hátfájás, aranyér majd a pánikrohamok.”

A rejtélyes burnout nyomában

A burnout, azaz kiégés olyan tünetegyüttes, amely hosszú távú fokozott érzelmi megterhelés, stressz következtében jön létre. Fizikai, érzelmi és mentális kimerüléssel jár, elsősorban azokat sújtja, akiknek munkájuk a hivatásuk. Az év eleji üzleti stressz pedig csak rátesz minderre egy lapáttal.

A kiégés első jelei, amikor a kimerültség állandósul, a szenvedélyünket pedig lassan cinizmus és pesszimizmus váltja fel. A burnout fokozatosan egyre rosszabb lesz, a lelkesedés napról-napra alábbhagy. Elégedetlenséget, szorongást és ha nem kezeljük a problémát, akkor teljes apátiát és frusztrációt tapasztalunk meg.

A kiégés valós veszélyt jelent az üzleti szféra szereplőire, legyenek alkalmazottak vagy vezetők. A szindróma nagyon árnyalt, különböző fázisokkal tűzdelt, ezért a kezelése és elkerülése sem oldható meg egyetlen jó tanáccsal. A kezelésben fontos szerepet kap a stresszlevezetés, az önismeret fejlesztése, a rendszeres pihenés és még számtalan tevékenység.

Hogyan élhető túl mindez egészségesen?

„Ha gyors, tüneti megoldás kell: a kis pihenés is számít. Ne várjuk el, hogy a három évnyi feszültséget pár nap alatt kiengedjük magunkból. Az emberek 99 százaléka elbagatellizálja a kiégés tüneteit és következményeit. Olyan, mintha csukott szemmel vezetnénk az autópályán, ami nagyon veszélyes. Minél hamarabb felismered, annál kevesebb pénzt, időt és energiát kell ráfordítani a gyógyulásra” – osztotta meg a tippeket, majd folytatta. – „A legfontosabb gyógymód az, amit senki nem hall szívesen. Amikor minden sejtünk azt súgja, hogy most kell menni előre és most kell megmutatni mindent, időnként pont akkor érdemes tudatosan mérsékelni a tempót. Nem kell mindent megcsinálni, hiszen általában nem dől össze a világ, ha nincs kész minden. Hosszú távon megnövekszik az eredményesség, aminek a család is örül majd.”

Önismeret és énidő nélkül nem megy

„Nézzünk őszintén magunkba és válaszoljunk. Egyre több dolgot felejtünk el? Kisebb a teherbírásunk? Kissé pesszimisták lettünk? Ha ezeket a tüneteket érezzük magunkon, akkor érdemes elgondolkozni rajta és szembenézni a problémával. Annak ellenére, hogy látszólag minden apró mozzanat a figyelmünket igényli, itt kell elkezdni gyakorolni az énidőt. Legyen akár az heti két alkalom, a lényeg, hogy olyat csináljunk, amit minket tölt fel és nem másért tesszük meg. Ilyenkor még könnyebben vissza lehet fordítani a kiégést” – tette hozzá.

Érdemes tehát kezelni a kiégést és az üzleti stresszt, mert hosszú távon rendkívül káros következményei lesznek az életminőségre: a magánélet, a munka és a mentális, valamint fizikai egészség egyaránt veszélybe kerülhet. Bíró Bence Péter szerint azonban sosem késő felvenni a harcot az ördögi körrel.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo