Munka-magánélet egyensúly cikkek


Munkahelyi szerelem: házi nyúlra is lőhetünk

Munkahelyi szerelem: házi nyúlra is lőhetünk 

Szokták mondani, hogy a szerelem mindent legyőz. Ha azonban egy zord főnök és pletykás kollégák állítanak elé akadályt, jobb, ha inkább nagyon is tudatosan teszünk azért, hogy mind szakmai, mind magánéleti fronton happy end legyen a munkahelyen szövődött szerelem vége.
Télből a nyárba

Télből a nyárba 

Egyre több magyar ruccan ki a téli szürkeségből egzotikus nyaralásokra. A borongós szürkeségből a napfényes tengerpartra indulni rendkívül jótékony hatással lehet a szervezetünkre, felpezsdítheti motivációnkat is. De ha nem figyelünk néhány kockázatra, pontosan az ellenkező hatást érjük el a vakációval, mint amit vártunk tőle.
Ki korán kel, korán hal: engedni kéne a kései munkakezdést?

Ki korán kel, korán hal: engedni kéne a kései munkakezdést? 

Az éjszakai baglyok, akik szeretnek inkább sokáig fennmaradni és későn kelni, nagyon eséllyel halnak meg hamarabb, mint azok, akiknek természetes hajlamuk van a korai kelésre. Lehet, hogy a munkáltatóknak engedniük kellene a későbbi munkakezdést az ilyen emberek számára?
A túlterheltség még mindig nem egyenlő a hatékonysággal

A túlterheltség még mindig nem egyenlő a hatékonysággal 

Hogy egészen pontosan mikor vált mainstreammé a rohanás, azt nem tudnánk megmondani. De, hogy azzá vált, abban biztosak vagyunk. Hihetetlen elszántsággal nyomjuk a „mennyiséget” és rohanunk. – mondja Nagy Andrea, fejlesztő szakember.
Hogyan menjünk szabira vállalkozóként?

Hogyan menjünk szabira vállalkozóként? 

A vállalkozói lét – főleg az első években – gyakran jár együtt éjszakázással, hétvégi munkával. Állandó a rohanás, sokszor még arra sincs idő, hogy a barátokkal beülj meginni egy italt, vagy elmenj a családi ebédre. Egy többnapos kikapcsolódás elérhetetlen luxusnak tűnik, egy hosszabb szabadság pedig az álom kategória. Ez azonban nincs rendjén. A BudapestLab segítségével adunk néhány tanácsot, hogyan mehet el egy vállalkozói is szabadságra.
A hatékonyság ára

A hatékonyság ára 

Nem lehet a végtelenségig fokozni a mindennapi tempónkat, a nyúzott vezető és a fáradt munkatársak eredménye a magasabb fluktuáció és a rohamléptekkel közeledő kiégés – figyelmeztet Nagy Andrea, a Parrish & Crawler szakmai igazgatója.
Hollandiában a legjobb a work-life balance, Magyarország az európai középmezőnyben

Hollandiában a legjobb a work-life balance, Magyarország az európai középmezőnyben 

Felmérte az OECD, mennyire érvényesül a work-life balance azaz mennyire van egyensúly munka és magánélet között különböző európai országokban. Az első helyen Hollandia végzett, ahol a munkavállalók mindössze 0,5 százaléka dolgozik 50 órát hetente, viszont nagyon sokan akár napi 15,9 órát is tudnak magánéletre fordítani.
5 tipp a munka–magánélet egyensúly megteremtéséhez

5 tipp a munka–magánélet egyensúly megteremtéséhez 

A munka és magánélet közötti egyensúly megteremtése kulcsfontosságú kérdés, hiszen bármerre billen el a mérleg nyelve, sérülhet a közérzetünk, túlhajszolttá vagy motiválatlanná válhatunk, ami hosszú távon veszélybe sodorhatja a karrierünket, és testi-lelki egészségünket is. A Perfekt Zrt. szakértője szerint ezeket a tippeket érdemes megfogadni az ideális work-life balance megtalálásához.
Győzzük meg a főnököt – jó ha gyerekzsivaj tölti meg az irodát

Győzzük meg a főnököt – jó ha gyerekzsivaj tölti meg az irodát 

Nyári szünetben néha előfordul - általában kényszerből –, hogy a dolgozók gyerekei pár napot a szülők munkahelyén töltenek. Nem minden vezető díjazza az ötletet, pedig ebből még jó is kisülhet. Íme néhány érv az igen mellett.
Nyár, munka, magánélet – De milyen sorrendben?

Nyár, munka, magánélet – De milyen sorrendben? 

Itt a nyár, egy végre pihentetőbb időszak. Vagy mégsem? Hiszen mind tudjuk: lehetetlen teljesen elszakadni a munkahelyi teendőktől. A segítségkérés, előredolgozás általában csak ideiglenes megoldást jelent. Sőt, a fontos hívásokat kénytelenek vagyunk a szabadságunk ideje alatt is fogadni. Mégis, hogyan teremtsünk egyensúlyt a munkánk és a jól megérdemelt pihenés között? Íme, néhány segítő tipp Andrea Dekkertől, a Trunstone szerzőjétől:

Megérné megkönnyíteni a nők dolgát 

Munkakeresés kisgyermekes nőként, túlterheltség, munka és gyermeknevelés összeegyeztetése: a Coca-Cola Magyarország közvéleménykutatása szerint ezek ma a magyar nők legnagyobb kihívásai. Minden második nő családbarátnak tartja a munkahelyét, bár több segítséget szeretne kapni a férfiaktól és a családtagjaitól.

A cég érdeke a magánéletbarát munkahely 

A családbarát munkahely kialakítása a cégek érdeke is. De a szülőknek is fel kell készülnie, hogy elfogadják a segítséget - hangzott el a Dolgozó Szülők Napja rendezvényen.

Ha nem szereti a gyerekeket, azt megszenvedheti a cége 

A magyar dolgozók háromnegyede még soha nem vitte be a gyerekét a munkahelyére, pedig sok helyen rendszeresek a gyerekbarát programok. A munka és a magánélet egyensúlyában viszont egyre tudatosabbá válnak a munkavállalók, közel felüknél kiemelkedően fontos szempont egy állás kiválasztásánál, hogy az gyerekbarát-e.

A túlóra a leghatékonyabb munkaidő 

A munkavállalók jelentős része elfogadja az akár fizetetlen túlórát is egy friss felmérés szerint, sőt, sokan ilyenkor nyújtják a legjobb teljesítményt. Cserébe napközben van idő a munkahelyi kapcsolatokra is. A szakértő szerint ez nem gond, a pozitív munkakultúra fontos előny az üzleti életben.

Nem azzal csábítanak a cégek, amire a munkavállalók vágynak 

A munkavállalókat kevésbé érdekli az innováció, a munkahelyi diverzitás vagy a csapatmunka, inkább a felelősségvállalás, az átláthatóság és a munka-magánélet egyensúly biztosítása csábítja, amikor új munkahelyet keresnek – állapítja meg többek között a Clementine 25 nemzetközi vállalatot és 98 323 dolgozói véleményt elemző kutatása. A felmérésből az is kiderül, hogy a már elhelyezkedett munkatársak számára fontos szempont a fizetés, a menedzsment és a karrierépítés. A pénzügyi szektorban foglalkoztatottak a legstresszesebbek, ezért itt a legerősebb az igény a terhelésnek megfelelő kompenzációs csomagra, ezzel szemben az IT szektor munkatársai a legelégedettebbek a munka-magánélet egyensúly biztosításával. A munkavállalók által megfogalmazott leggyakoribb kritikák: az úgynevezett Peter-elv jelenség, a kivételezés és a szervezeten belüli politika.

Munkafüggő, vagy csak szeret dolgozni? 

Az amerikai televíziózás sztárpszichológusa, dr. Phil szerint egy nagyon egyszerű teszt alapján megállapítható, kinél függőség a munkaszeretet, és kinél nem.

A gyerek is érzi a munkahelyi feszültséget 

A munkavállalók 64 százaléka szerint a gyermekük észleli, ha valamilyen feszültség vagy konfliktus éri őket munkahelyükön, akkor is, ha erről nem beszélnek otthon.

Rendszeres hétvégi munka? Felejtsük el! 

Hétvégén is dolgoznia kell? Mindenkivel előfordul, és ha nem rendszeres a dolog, ezzel nincs is komoly gond. Ha azonban nem csak egyszer-egyszer kell feláldozni a pihenőidőt, ideje elgondolkodni.

Anyámnak felveszem, a főnöknek nem 

Az emberek 8 százaléka még a Valentin-napi vacsora alatt is felvenné a telefont, ha a főnöke hívná egy friss kutatás szerint, a család hívását több mint 20 százalék fogadná. Pedig 50 százalék utálja, ha másik tesz így...

Ingyenebéd és csocsó – ez kell a boldogsághoz? 

Ingyenebéd, játékok, wellness-szolgáltatások, babapénz, kötelező szabadság – a sor hosszan folytatható. A Vienna Life Biztosító legújabb blogbejegyzésében többek között annak jár utána, milyen extra juttatásokkal próbálják magukhoz csábítani az értékes munkaerőt a világ vezető cégei.

Kultúraváltás nélkül csak álom a részmunkaidő 

Jelentősen kevesebben dolgoznak részmunkaidőben itthon az uniós átlagnál. Pedig ez az atipikus forma elvileg a munkáltatónak és a munkavállalónak is sok előnyt jelenthet. A szakemberek szerint az anyagi bizonytalanság és a bizalomhiány is fontos gát, a munkahelyi kultúrának kéne változnia.

Ahol tényleg működik a munka és magánélet egyensúlya 

Minden egyes vállalat, akár kisebb eszközökkel is képes tenni azért, hogy a család és karrier egyensúlyba kerülhessen, növelve ezzel a munkatársak elköteleződését, a munkahatékonyságot, és a vállalat teljesítményét. Ezt mutatja az idei Családbarát Vállalat Díjjal kitüntetett cégek gyakorlata is.

A legnagyobb kihívás nem elhinni, hogy nem vagyunk képesek rá 

Az egyik legnagyobb kihívás annyira hinni magunkban, hogy ez akkor se rendüljön meg, ha mások azt mondják, nem vagyunk képesek valamire. A magabiztosság mellett tervezés és ha kell, segítségkérés a női siker alapja gyakorló vezetők szerint.

Kiszabadítjuk az időcsapdából! 

A családos, dolgozó emberek életnek egyik legnagyobb kihívása az időgazdálkodás. A gyerek, óvoda, iskola, munkahely és háztartás háromszög csak az alap, emellé még társul számos egyéb nehezítő tényező. A több gyerek és a szakkörök, edzések hálójába néha a legrutinosabbak is belegabalyodnak. Néhány bevált praktikával enyhíthetünk a problémán.

Magánéletbarát munkahely? Miért is ne! 

A munka és magánélet összeegyeztetése – másképp fogalmazva a családbarát munkahely – hosszú ideje globális slágertémának számít, itthon azonban még mindig gyerekcipőben járnak a cégek abban, hogy az elvi elkötelezettség mellett a gyakorlatban is változtassanak megszokott működésükön. Nálunk a kisgyermekes munkavállalók helyzete sem könnyű, miközben külföldön már más problémák vannak napirenden.

A több pénz nem jelent több szabadidőt 

Ahogy nő az országok GDP-je, úgy csökken a termelésbe befektetett munkaórák száma. Csak Amerikában dolgozzák agyon magukat a gazdagság ellenére is.

Ünneplés és brokkoli - tippek női vállalkozóknak 

A nők hajlamosabbak kételkedni magukban akkor is, ha erre semmi okuk - ezt mondják a tapasztalatok. Pedig a női vállalkozásokban hatalmas a potenciál! Van néhány tippünk, hogy mi lendíti át őket a nehéz perceken!

Öt tipp kezdő női vállalkozóknak 

Egyre több nő fog önálló vállalkozásba világszerte és ez a jelenség már Magyarországon sem ritkaság, sőt egyre gyakoribb. A hagyományos anyaszerep azonban sokszor nehezen összeegyeztethető egy cég menedzselésével – ehhez adunk most tanácsokat.

Kétmilliót kaphat, aki családbarát 

Hatodik alkalommal hirdette meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a Családbarát munkahely című pályázatot, amelyen az erkölcsi elismerés mellett kétmillió forintos támogatás is elnyerhető.

Startupnál dolgozni sem fenékig tejfel 

A startup, mint első munkahely, nagyon menő az önéletrajzban még akkor is, ha nem a saját cégünk, csak munkavállalóként csatlakoztunk. A kezdő munkavállalók álláskeresési kritériumait vizsgálva ráadásul ez a fajta szervezet lehet a legjobb döntés. De azért a menő induló vállalkozásoknál sem fenékig tejfel az élet.

Fenébe a pénzzel, pihenni akarunk 

Magyarország munkavállalói készek rá, hogy jobb egyensúlyt teremtsenek szakmai és magánéletük között - és munkahelyválasztásukban ma már jelentős súllyal esik latba, hogy a főnökük támogatja-e őket ebben, akár kevesebb fizetésért is vállalnák a rugalmasabb munkaidőt.

Elmondjuk, mire adnak olcsó hitelt 

A márciusi Piac & Profitban többek között megszólal a BÁV-vezér, bemutatunk magánélet-barát munkahelyeket, elmondják a bankok, mire adnak olcsó hitelt vállalatoknak és szó van a lapban a hazai egészségügy problémáiról is.

Öt mocskos igazság a vállalkozókról 

A cégalapítás legnagyobb vonzereje a függetlenség: egyre többen szeretnének a maguk urává válni. Csakhogy van néhány olyan vonatkozása a cégvezetői létnek, amelyeket senki sem köt az induló vállalkozók orrára. Kivéve minket.

A magánélet nem magánügy 

A munka és magánélet összeegyeztetése, vagy másképp fogalmazva a családbarát munkahely slágertémának számít, mégis még az sem egészen tiszta, hogy miről is beszélünk pontosan. Például, hogy első lépésként saját magunkon kellene túllépnünk a megoldáshoz.

Így dolgozunk pár év múlva 

Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy az innovációs verseny és a globalizálódás milyen hatással van a vállalati szerkezetre, a munkakörökre és a dolgozókra. Nézzük végig a most zajló átalakulásokat a HR és a szervezet életében, amelyek egyben lehetőséget is adnak a sikeres alkalmazkodásra!

Így fog jól működni az otthoni munka 

Sokaknak üdítő alternatívát jelentene a lehetőség, hogy otthonról dolgozhassanak, de csak akkor, ha sikeresen elválasztják a munkát a magánélettől. A Profession.hu Répáczki Rita munkapszichológus segítségével összeszedte, hogyan maradhat gördülékeny a munkatársakkal való kapcsolattartás és hatékony a feladatmegoldás az otthonról történő munkavégzés, vagy távmunka esetén.

Sikerre vágyik? Ezt fogadja meg! 

Ha már túl vagyunk a személyes újévi fogadalmakon, kipihentük a karácsonyi fáradalmakat, szembe kell néznünk vele, hogy menthetetlenül beindult az új év az üzletben is. De ne hagyjuk, hogy elsodorjanak az események! Most van itt az alkalom, hogy átgondoljuk kissé, mit is akarunk másképp csinálni idén.

Melyik meló a legkevésbbé stresszes? 

A munkahelyi stressz már igazi népbetegség, ezért igen sok esetben fontos az, hogy egy-egy munkakörben mekkora stressz éri a munkavállalókat. Megnéztük melyek azok az állások, ahol a munkavállalók stresszindexe a legalacsonyabb, illetve elégedettségi indexe a legnagyobb?

Családbarát vállalat – kisebbek is elkezdhetik 

A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom nagyszabású gálaesten adta át a Családbarát Vállalat Díjat. A kisvállalatok között a Sonrisa Informatikai Kft., a középvállalatoknál a BDO Magyarország, míg a nagyvállalatok között a K&H Bank Zrt. kapta meg az elismerést.

Senkinek se jó a túlóra, mégis van 

Egyre általánosabb elvárás a szabadidőben végzett munka a munkáltatók részéről, pedig a munka–magánélet egyensúlyának a felborulása nemcsak a munkavállalónak nagyon-nagyon rossz, de a szervezetnek is.

Olvassa el és feküdjön vissza 

Túl keveset alszunk, alig hat-hét órát töltünk pihenéssel, napközben pedig kávéval tartjuk ébren magunkat, de ez nem csak a mi gondunk: az alvászavar most már globális problémává nőtte ki magát, és nemcsak a felnőtteket érinti, hanem a kamaszokat és a gyerekeket is.

A dolgozók fejlesztenék a cégek informatikai rendszerét 

Jelentős informatikai fejlesztésre sarkallnák saját dolgozóik is a magyar kis- és közepes vállalatokat. A felhőszolgáltatások alkalmazása nem csak megkönnyíti a munkát, de növeli az alkalmazottak elégedettségét és a cégek hatékonyságát is. Ám miközben lassan eltűnik a munkahely és az otthon közötti különbség, a Microsoft európai kkv felmérése szerint a hazai kkv-k jelentősen lemaradtak a modern technológiák alkalmazásában.

Tart még a szünidő - mi legyen a gyerekkel? 

Amennyire várják a gyerekek a nyári szünetet, akkora gond a szülőknek, hogy mit csináljanak a tíz hosszú hétre felszabaduló csemetékkel. A munkáltatóknak sem kis feladat, hogy a céges és az emberi szempontokat egyaránt figyelembe vevő megoldást megtalálják a kisgyerekes kollégák esetében. Összegyűjtöttünk néhány lehetőséget az optimálistól a kényszermegoldásokig.

A családért váltanak munkahelyet a nők 

Minden negyedik ember munkahelyet váltott az elmúlt évben a Randstad felmérése szerint. Bár a legfőbb ok a felmondásra az alacsony fizetés, a nők körében az is gyakori, hogy a váltás révén a családdal töltött idő mennyiségét szeretnék növelni.

A főnökön múlik a munka-magánélet egyensúlya 

A mai világban már nem lehet munka és magánélet egyensúlyának fenntartásáról beszélni a szakértők szerint. Túl kell lépnünk ezen a fogalmon, helyette a kettő integrációját kell megoldanunk. De, hogy ez ne azt jelentse, hogy folyamatosan a munkán jár az agyunk, azért a főnöknek is tennie kell.

Egy cégben a házastárssal? Így lehet túlélni 

Már az is speciális nehézségeket jelent az emberi kapcsolatokban, ha egy cégben családtagoknak kell együtt dolgoznia. Ennek még nehezebb esete, ha házastársaknak kell közös cégben egyenrangú vezetőként helytállnia. A Piac&Profit KKV-Akadémiáján szakértő segített, hogy kezelhetjük jól a helyzetet.

Így lőjünk házi nyúlra 

Szokták mondani, hogy a szerelem mindent legyőz. Ha azonban egy zord főnök és pletykás kollégák állítanak elé akadályt, jobb, ha inkább nagyon is tudatosan teszünk azért, hogy mind szakmai mind magánéleti fronton happy end legyen a munkahelyen szövődött szerelem vége.

Négy karriertanács, amit soha ne fogadj meg! 

A sikeres emberek annak köszönhetik a sikerüket, hogy nem foglalkoztak a bevett konvenciókkal. Vannak tanácsok, amiket sorra ismételgetnek menedzserek és fejvadászok, ám az a legjobb, ha fittyet hányunk nekik és mi is a magunk feje után megyünk.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.

Pénzszerzés

Kkv-knak nyílik egy pályázat

Kkv-knak nyílik egy pályázat  

Szakmai fejlesztésre, újításra, a gazdasági kapcsolatok és a kutatási területek bővítésére ösztönzi a kkv-kat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal új projektje.

Jogi kisokos

Jól indult az év a kistermelőknek és az őstermelőknek

Jól indult az év a kistermelőknek és az őstermelőknek  

Könnyített adminisztrációt és évi egyszeri EPR fizetési kötelezettséget hozott 2025.

Cégblog

Magyar kézben levő cég kapott sókitermelési jogot Romániában

Magyar kézben levő cég kapott sókitermelési jogot Romániában 

A kitermelési licencet még 2009-ben kapta meg a nagyváradi székhelyű Diana Exploatari Miniere SRL, amelynek tulajdonosa a magyarországi Salt-Veres Zrt.

Klímablog

Nyűg a fenntarthatóság a magyar cégeknek

Nyűg a fenntarthatóság a magyar cégeknek 

A magyarországi vállalatok többsége továbbra is elmarad a karbonkibocsátás csökkentését célzó törekvésekben.

Gazdaság

Elkeserítő magyar adat jelent meg

Elkeserítő magyar adat jelent meg  

Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 1,7, az előző hónaphoz képest 2 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.

Infokom

Rengeteg embert készülnek lapátra tenni a vállalatok

Rengeteg embert készülnek lapátra tenni a vállalatok 

2030-ig a cégek közel fele tervez elbocsátásokat a mesterséges intelligencia miatt. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo