Nem azzal csábítanak a cégek, amire a munkavállalók vágynak

A munkavállalókat kevésbé érdekli az innováció, a munkahelyi diverzitás vagy a csapatmunka, inkább a felelősségvállalás, az átláthatóság és a munka-magánélet egyensúly biztosítása csábítja, amikor új munkahelyet keresnek – állapítja meg többek között a Clementine 25 nemzetközi vállalatot és 98 323 dolgozói véleményt elemző kutatása. A felmérésből az is kiderül, hogy a már elhelyezkedett munkatársak számára fontos szempont a fizetés, a menedzsment és a karrierépítés. A pénzügyi szektorban foglalkoztatottak a legstresszesebbek, ezért itt a legerősebb az igény a terhelésnek megfelelő kompenzációs csomagra, ezzel szemben az IT szektor munkatársai a legelégedettebbek a munka-magánélet egyensúly biztosításával. A munkavállalók által megfogalmazott leggyakoribb kritikák: az úgynevezett Peter-elv jelenség, a kivételezés és a szervezeten belüli politika.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Clementine szöveganalitikai technológiájának felhasználásával készült kutatásában feltérképezte és összehasonlította 25 nemzetközi vállalat karrieroldalát és a Glassdoor.com oldalon elérhető nyilvános, a 2014 és 2016 közötti időszakból származó munkavállalói véleményeket a mintában szereplő cégekről. A cég munkatársai és a velük együttműködő Sasvári Luca összesen 98 323 dolgozói véleményt elemeztek 5 különböző szektorból: FMCG, IT, pénzügyi szolgáltatások, ipar-elektronika, telekommunikáció.

Kép:EU-OSHA

Felelősség, átláthatóság, jogkörök, munka-magánélet egyensúlya

A vizsgált vállalatok karrieroldalát három téma uralja: a karrierépítés és előrelépés, az innováció, illetve a munkahelyi diverzitás és csapatmunka. Ezek a szempontok azonban nem tükrözik a munkavállalók igényeit, sem az adott cég munkatársak által kiemelt erősségeit. Különösen a pénzügyi szolgáltatási szektorban homogén az üzenet, itt az öt vizsgált cég közül négyen hangsúlyozták a kiemelkedő karrierlehetőségeket, a gyors előmenetelt. Azonban a potenciális jelölteket nem csupán arról kell meggyőzni, miért jó egy adott cégnél dolgozni, hanem arról is, miért jobb ott dolgozni, mint máshol. A munkavállalói igények között erőteljesen jelenik meg az egyéni felelősségvállalás, az átláthatóság, az autonómia és a munka-magánélet egyensúlyának biztosítása. A karrieroldalakon azonban ezekről a tényezőkről alig esett szó. Ahogy a munkatársak által erősségként említett képzéseket és tudásmegosztást is a csak egy szervezet emelte ki erőteljesen.

Fizetés, menedzsment, karrierépítés

A kutatás során a Clementine azt is vizsgálta, mivel elégedettek és elégedetlenek a már elhelyezkedett munkavállalók, milyen kéréseik vannak a menedzsment felé. A munkatársakat leginkább három témakör foglalkoztatja: fizetés és juttatások, menedzsment, illetve karrierépítés. Mindezeken belül pedig különösen érdekli a kollégákat, hogyan értékelik a kiváló, tehetséges munkatársakat. Kifejezetten hangsúlyos volt ez az igény a pénzügyi szolgáltatások területén, ahol a munkafolyamatok általában projektcsapatokban zajlanak. Az eredmény arra utal, hogy a vizsgálatban résztvevő piacvezető vállalatoknál már kialakult az úgynevezett tehetségspirál: a kiváló munkatársak híre újabb és újabb tehetséges munkatársakat vonz a szervezethez.

Nincs idő a versenyképtelen ajánlatokra
A mai munkaerőhiányos helyzetben nem engedhetjük meg magunknak, hogy „a múltban legyünk” a bérekkel, és felesleges köröket fussunk azzal, hogy versenyképtelen juttatásokat ajánlunk a nagy nehezen megtalált és válogatós jelölteknek. Tisztában kell lennünk a szokásos juttatásokkal és egyéb munkát érintő tényezőkkel is.
A pénzügyi szektor a legstresszesebb, az IT munkavállalók a legelégedettebbek

A banki, pénzügyi szektor mutatja a legegyedibb képet: a munka-magánélet egyensúly, a munkaterhelés, az utazás problémaköre itt emelkedik ki leginkább, és az ügyfelekkel kapcsolatban is ennek a szektornak van a legtöbb ellenérzése. Ez különösen a könyvvizsgálati, adó- és pénzügyi tanácsadási szolgáltatók sajátja: az adózási időszakok, határidők sűrű időszakokra osztják a munkavállalók évét, amikor a munkahelyi stressz számottevően megemelkedik. A kompenzáció, fizetés, juttatások témaköre éppen ezért itt merül fel leggyakrabban; kifejezetten erős munkavállalói igény a munkaterhelésnek megfelelő kompenzációs csomag.

Ezzel szemben az IT szektorban foglalkoztatottak a legelégedettebbek a munka-magánélet egyensúllyal, aminek hátterében egy új koncepció állhat. A munka-magánélet egyensúly itt már nem feltétlenül azt jelenti, hogy a munka mellett elég időnk van önmagunkra is, sokkal inkább azt, hogy a munkát integrálni tudjuk a magánéletünkbe, ezért sokszor rá sem eszmélünk arra, hogy dolgozunk. Az IT szektorból érkezett a legtöbb pozitív vélemény a home office, vagyis az otthonról dolgozás lehetőségével kapcsolatban. A kiterjedt IT munkahelyi kampuszok teljesen elmossák a két élettér közötti határokat: megannyi szórakozási és étkezési lehetőséggel győzik meg munkatársaikat arról, hogy tulajdonképpen a munkahelyen is otthon vannak, és emellett otthonról is dolgoznak.

Problémák: inkompetens vezetők, kivételezés, politika

Mind az öt vizsgált szektorban ugyanazokon a területeken - fizetés, menedzsment, karrierépítés - mutatkozik olyan probléma, amely a munkavállalókat érzékenyen érinti. Az egyik leggyakrabban említett rizikófaktor a Peter-elv jelenség, amikor a sikeres munkatársat előléptetik, majd az új pozícióban vezetőként inkompetenssé válik. A menedzsmenttel szemben gyakran megfogalmazott kritika a favoritizmus és nepotizmus is, vagyis, amikor a döntéshozók a rokonaikat, barátaikat részesítik előnyben az alkalmasabb, felkészültebb jelentkezőkkel szemben. Mindezek mellett még a szervezeten belüli politika és a szervezeti folyamatok - lassú döntéshozatal, bürokrácia - azok, amelyek kellemetlenséget okoznak a munkavállalóknak a Clementine szöveganalitikai kutatása szerint.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo