A több pénz nem jelent több szabadidőt

Ahogy nő az országok GDP-je, úgy csökken a termelésbe befektetett munkaórák száma. Csak Amerikában dolgozzák agyon magukat a gazdagság ellenére is.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

John Maynard Keynes híres jóslata úgy szólt, hogy gyerekei már megélhetik, hogy az átlagember hetente csak 15 órát dolgozzon. Mert a technológiai fejlődés és a termelékenység javulása ennyire fogja csökkenteni az emberi input szükségességét. Erre az utópiára még mindig várnunk kell: sokan még mindig napi 16 órát dolgoznak. Minél elmaradottak körülmények között él egy ország lakossága, annál többet gürcöl, hogy előállíthassa a megélhetéséhez szükséges javakat és megkeresse a betevő falatra szükséges jövedelmet. Ezért a fejlődő országokban dolgoznak a legtöbbet az emberek (lásd a keretes listát). Minél több vagyont hozott létre egy társadalom, annál több az emberek szabadideje: ez alól csak az Egyesült Államok a kivétel, ahol nemcsak gazdagság van bőven, de a jelek szerint munka is.

Kép: OSHA

40 fölött csak 3 nap?
Güriznek az amerikaiak

A Stanford University közgazdászai, Charles Jones és Peter Klenow által végzett kutatása szerint Franciaországban az ország teljes lakosságára vetítve az egy főre jutó éves munkaórák száma 535, míg Amerikában 877. Vagyis a francia polgárok kétharmadát dolgozzák le annak, ami egy-egy amerikainak jut. Az amerikai statisztikai hivatal szerint az USA-ban a napi munkavégzés átlaga 8,8 óra, Magyarországon ez a szám 7,5 óra. Spanyolország, Anglia és Olaszország is a francia munkamennyiséghez áll közel, tehát ez a többé-kevésbé normális mérce a nyugati világban. (A magyarok többsége is inkább pihen, minthogy többet keressen!)

Megéri túlpörögni?

Habár a munkaórák száma alapján a franciák jóval kevesebbet dolgoznak, az egy főre jutó GDP tekintetében nem állnak olyan rosszul. Az Egyesült Államok az egy főre jutó nemzeti össztermék tekintetében a világranglista 10. helyén áll, 52 608 dollárral, míg a francia állampolgárok a maguk 44 164 dollárjával a világ 21. leggazdagabb országának számítanak. A megtermelt vagyon tekintetében tehát a francia munkavállalók a 82 százalékát termelik meg az amerikai GDP-nek, az amerikai munkaidőnek 67 százaléka alatt. Az életszínvonal és az életkörülmények viszont mind a két országban nagyjából megegyeznek, így alighanem arra a következtetésre juthatunk: a franciák járnak jobban. Több idejük jut ugyanis arra, hogy élvezzék az életet.

Ki, mennyit dolgozik?
Az egy főre jutó munkaórák száma évente, azaz a teljes lakosság száma a teljes munkaórák számával elosztva.
  • Malawi 930
  • India 920
  • Mexikó 900
  • Egyesült Államok 877
  • Brazília 840
  • Oroszország 750
  • Dél-Afrika 650.
  • Spanyolország 620
  • Olaszország és Anglia 570
  • Franciaország 535
 

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo