Magyarország cikkek
Oszkó: Magyarországnak nem kell az IMF-köldökzsinór
Már nincs szükség a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi támogatására - ezt pénzügyminiszter mondta a Financial Times internetes kiadásában hétfőn megjelent interjújában. Oszkó Péter szerint Magyarország kizárólag a piacról is fedezni tudja külső finanszírozási igényeit. "Már nincs szükségünk az IMF-pénzre, és arra számítok, hogy miután Magyarország a jövőre nézve is ugyanezt a pályát célozza, nem is lesz szükségünk pénzügyi segítségre" - idézte a lap Oszkót.
2010 nehéz lesz, de jövőre előretörhet Magyarország
Nehéz év lesz 2010 Magyarország számára, 2011-ben viszont előnyt jelenthetnek a közelmúltbeli megszorítások - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán egy bécsi konferencián.
A válság nem akadály
A több mint 200 tagot számláló Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara (MFKI) a válság idején is arra törekszik, hogy a francia-magyar üzleti közösséget mobilizálja az eredményes üzleti lehetőségek kiaknázása érdekében. A magyar gazdaságban a francia jelenlét meghatározó: Franciaország a negyedik legnagyobb befektető Magyarországon, az Európai Unió országai között hatodik legnagyobb export- és negyedik importpiacunk.
Közeleg a magyar elnökség
Csütörtök éjfélkor lejárt az Európai Unió soros svéd elnökségének hivatali ideje, és hat hónapra Spanyolország vette át a stafétabotot. Spanyolország után ez év második felében Belgium, jövő év első felében pedig Magyarország látja el a soros elnökségi teendőket.
Lenne pénz, de nem kérjük
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatósága megállapította, hogy Magyarország teljesítette a feltételeket, és az IMF hitelkeretéből a 725,1 millió SDR (jelenlegi árfolyamon 796,217 millió euró) összegű ötödik hitelrészlet lehívható, ám Magyarország az újabb részletet nem veszi igénybe - közölte a Pénzügyminisztérium.
"Jövőre már Magyarország lehet a legjobb helyzetben"
Magyarország nemcsak korábbi önmagához képest halad jobb pályán, hanem a versenytársakhoz képest is; a növekedést tekintve 2010-ben és 2011-ben a legjobb helyzetben lehet - mondta Oszkó Péter hétfőn, az APEH és az MKIK TOP 100 kiadványának bemutatásakor.
Oszkó régiós kiugrást jósol Magyarországnak
Kifejezetten jónak tartja Magyarország középtávú kilátásait Oszkó Péter, aki szerint a válság után a magyar gazdaság versenyképesebb lehet régiós társainál.
Mi kell a sikeres magyar elnökséghez?
2010 január és 2011 június között Spanyolország, Belgium és Magyarország egymást követően látja majd el az Európai Unió elnökségi feladatait. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) a spanyol (CEOE) és belga (FEB) gyáriparosok szövetségével közösen kidolgozta az európai munkaadók erre az időszakra vonatkozó prioritásait tartalmazó programot. Ennek középpontjában a lisszaboni szerződés hatálybalépésének elősegítése, a szerkezeti reformok végrehajtása, a biztonságos energiaellátás biztosítása és az EU nemzetközi kapcsolatok terén való erősítése áll.
Válság magyar módra: van még lejjebb is
Az Európai Unió gazdasága már növekedésnek indult a harmadik negyedévben, Magyarországon azonban még tart a csökkenés, és hasonló helyzetben van több más ország is a térségből, köztük Romániában és Bulgária is. Magyarországon bár lassult a csökkenés a harmadik negyedévben az előzőhöz képest, de jóval nagyobb lett a visszaesés a várakozásokhoz viszonyítva.
Mi kell az ország függetlenségéhez?
Míg egyre inkább nyilvánvalóvá válik Magyarország kiszolgáltatott helyzete az energiafelhasználás terén, egy rövid kitekintés a régió országai körében hasonlóan riasztó képet mutat. A tíz közép-kelet-európai új EU tagország közül öt energiafogyasztásának több mint felét importból fedezi. A közös problémák ellenére a régió országai alig tudnak valamit szomszédjaik energiastratégiájáról és tervezett lépéseiről.
"Magyarország példát mutat"
Magyarország a "stabilitás oázisa" lett, miután egy évvel ezelőtt az országot a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mentette meg a csődtől - írta kedden a Ziarul Financiar című román napilap honlapja.
Ami várható: csökkenő reálkereset, növekvő munkanélküliség
A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén összességében 6-7%-os visszaesés, jövőre stagnálás körüli állapot várható. A külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek.
Bajnai: Magyarország visszanyerte a bizalmat
A válság legsúlyosabb kockázatain már túljutottunk - nyilatkozta a CNBC "Squawk Box" című üzleti hírműsorának Bajnai Gordon magyar kormányfő szerdán, aki kérdésekre válaszolva ugyanakkor úgy vélte, hogy a globális, az európai vagy a magyar válságnak addig nincs vége, amíg a munkanélküliség nem kezd csökkenni. Mint mondta, Magyarországon legalább fél évbe telik még mire fordulat érhető el ezen a téren.
Fontos kérdés: van-e Magyarországnak ennyi pénze?
Ahhoz, hogy hazánk teljesítse az Európai Unió által kitűzött célszámokat, szakértői becslések szerint több mint hatmilliárd eurónyi beruházásra van szükség a megújuló energiára épülő infrastruktúra terén. A paksi atomerőmű szükséges munkálatai 3 és 6 milliárd eurót tesznek ki, de a Nabuccóra is milliárdokat kellene költeni. A lépésekre szükség van, mivel Magyarország kiszolgáltatott helyzetben van energiafelhasználása tekintetében: energiafüggősége magas, gazdasági mozgástere kicsi, zöldenergia potenciálja lényegesen alacsonyabb a többi kelet-közép-európai régiós országénál.
"Vissza fog térni a bankárok, pénzemberek önelégültsége"
A megoldatlan problémáink megmaradtak, mondja Bod Péter Ákos, de 2008-2009-ben nem annyira nyilvánvalóak a bajaink, a gondokat a válság akut problémái eltakarják. A közgazdászprofesszor tart attól, hogy a legrosszabb elmúlván minden visszazökken a régi kerékvágásba, s ezzel egy stagnáló, ütemvesztett szakaszba kerülünk ismét. A volt miniszter, ex-jegybankelnök úgy véli, 2010 várhatóan sok problémát kiélez, de ez talán rákényszerít bennünket arra, hogy szembenézzünk a valósággal.
Oszkó: "Magyarország örül"
Jól halad Magyarországon az Európai Unió programja, amelynek keretében az EU más szervezetekkel együtt a nemzetközi válság miatt nehézségekkel küzdő tagállamainak nyújtott középtávú pénzügyi támogatást, állapította meg az uniós tagországok pénzügyminisztereinek keddi találkozóján Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse.
Egymillió magyar hagyná el az országot
Egy magyar közvélemény-kutatás szerint az emberek 12 százaléka költözne hosszabb vagy rövidebb időre egy másik európai uniós tagállamba. Az ECOSTAT Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-stratégiai Kutató Intézet kutatását az idén májusban és júniusban végezték, nyolcezer ember megkérdezésével.
Rontotta Magyarország kilátásait az IMF
Az idei évre és 2010-re is a korábban jelzettnél nagyobb gazdasági visszaesést jósol Magyarországnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A globális gazdasági kilátásokat elemző tanulmányában az IMF az áprilisban valószínűsített 3,3 százalékról 6,7 százalékra módosította a bruttó hazai össztermék (GDP) idei évi visszaesésére vonatkozó előrejelzését, 2010-re pedig 0,4 százalék helyett 0,9 százalékos csökkenést tart valószínűnek.
Két év és régiós vezető lehet Magyarország
A régió legstabilabb országa lesz Magyarország 2011-re, a magyar uniós elnökség évére; az államháztartási hiány akkorra - a szakértők szerint is - 3 százalék alá esik - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter " A gazdasági válság és az Európai Unió" című konferencián, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia rendezett Budapesten.
A válság végen nem lesz miért Magyarországnak örülnie
A világgazdasági válság csak a katalizátora volt a magyar visszaesésnek, nem az okozója - véli Csaba László közgazdász professzor, aki szerint a legfőbb problémát a szerkezeti gondok és a működésképtelen állam jelenti.
Euró: beelőzhet Magyarország
Magyarország lehet az első euróövezeti tagállam a közép-európai hármak közül, mert itt van a legjobb esély arra, hogy az államháztartási hiány belátható időn belül a tűréshatár alá süllyed, áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport csütörtökön közölt elemzésében.
Magyarország a válság legnagyobb vesztesei között
Magyarország és Németország is a gazdasági válság legnagyobb európai vesztesei közé tartozik, a német Deka Bank összehasonlító tanulmánya szerint. A globális, 31 fejlett és meghatározó országot tartalmazó lista élén Törökország. Kína az "utolsó".
"Újra 235 forint lehet az euró"
A magyar gazdaságban már a jövő év első negyedében megkezdődik a növekedés, és - főleg a magára találó feldolgozó szektor által hajtva - 2010 egészében is nőni fog a magyar hazai össztermékérték (GDP), az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteken megjelent legújabb előrejelzésében. Ez a cég szerint is jóval kedvezőbb az eddigi általános citybeli konszenzusnál.
Ismét Magyarországon tárgyal az IMF
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége megérkezett Budapestre, és szerdán megkezdődött a Magyarország következő hitelrészletének lehívását megelőző szokásos konzultáció, közölte Irina Ivascsenko, az IMF budapesti állandó irodájának a vezetője.
Növekedés? Majd 2010-ben!
Pozitív fordulatot várnak a második negyedév után a magyar bruttó hazai termék alakulását illetően az elemzők, akik szerint már a következő negyedévben is kisebb lesz a visszaesés. Növekedés azonban csak 2010-ben várható.
Már látszik a magyar fény az alagút végén?
Júliusban harmadik hónapja emelkedett a GKI konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke, amely így már megközelíti a tavaly novemberi értéket. A javulás markáns, de összességében továbbra is nagyon pesszimista vélekedést tükröz - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérésből.
Válságtompító nagyprojektek
A kormány eddig 23 nagyprojektet és több mint 300 kiemelt projektet hagyott jóvá, miközben - tekintettel a válságra - átcsoportosította a forrásokat is. Noha közösségi beruházásra kevesebbet, gazdaságfejlesztésre többet kellene költeni, ám ez utóbbi most nemigen megy: a gazdaság egyelőre kénytelen szembenézni azzal, hogy nincs piaca.
Mi kell Magyarország túléléséhez?
Hazánk a szükségből akkor tudna erényt kovácsolni, ha megalkotná a kormányzati ciklusokon átívelő nemzeti stratégiáját - fogalmazza meg 11. üzleti jelentésében a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC).
"Magyarország vonzó és izgalmas"
A nemzeti és a budapesti turisztikai marketingszervezetekkel közös kampányt indított a Budapest Airport (BA), amelynek célja Magyarország és Budapest, mint turisztikai célpont, valamint a Ferihegyi repülőtér népszerűsítése - közölték a szervezők.
Amerikában enyhülés jöhet, Magyarország még a lejtőn
A magyar gazdaság teljesítménye az idén 6,5 százalék körüli mértékben esik, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek, a recesszió mélypontja a harmadik negyedévben várható, gyors kilábalás azonban sehol sem valószínű. Amerikai közgazdászok szerint a recesszió neheze már elmúlt, ősztől lassú növekedés várható.
Jövőre minden nyolcadik magyar munkanélküli lehet
Jövőre lassú fellendülés indulhat a magyar gazdaságban, amely idén mély recesszión megy keresztül, a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán megjelent elemzése szerint.
Ezt megúsztuk: bomba robbant volna a nagykövetségen
A Külügyminisztérium közleményben tudatta, hogy megfelelnek a valóságnak azok a hírek, miszerint a pakisztáni hatóságok meghiúsítottak egy támadást több külképviselet, köztük a magyar nagykövetség ellen. Mint írták, "az ismert pakisztáni helyzetre tekintettel" a Külügyminisztérium és az iszlámábádi magyar nagykövetség már korábban intézkedett a külképviselet objektumainak megerősítésére.
Recesszió 2009: mélypont közeleg
A világgazdaság, s ezzel Magyarország 2008. III. negyedévében pénzügyi-gazdasági-bizalmi válságba került. A 2009. I. negyedévi adatok világszerte rosszabbak a korábbi prognózisoknál, ami májusban a nemzetközi intézményeket is idei előrejelzéseik negatívabbá tételére késztette. Ugyanakkor a világot jellemző mély pesszimizmus és piaci pánik április-májusban enyhült. A bizalmi indexek az EU-ban és Magyarországon továbbra is nagyon kedvezőtlen kilátásokat tükröznek, de kissé javulnak. Miközben a magyar gazdaság teljesítménye idén 6,5% körüli mértékben esik, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek. A recesszió mélypontja a III. negyedévben várható, gyors kilábalás azonban sehol sem valószínű.
Romlottak Magyarország kilátásai
Az idei új GDP előrejelzését a márciusi 4-5 százalékos visszaesés után 6,0 százalékra rontotta a Kopint-Tárki Zrt, miközben inflációs prognózisát 5,2 százalékra emelte a márciusi 3,7 százalékról - jelentette be Palócz Éva vezérigazgató.
"Környezetvédelem? Nincs időm ilyesmikre!"
A magyar felnőtt lakosság mindössze egyharmadát érdekli a környezetvédelem, mint téma. Hasonló arányban vannak azok, akik azt vallják magukról, hogy hajlandóak is tenni környezetünk védelméért. A GfK Hungária és a TÁRKI közös fogyasztói szegmentációs modelljét alapul véve a GfK megvizsgálta a lakosság környezetvédelemhez, környezettudatos életmódhoz való viszonyát.
"Itthon nincs jövő" – vélik a fiatalok
Mind rosszabbnak érzik saját kilátásaikat és az ország helyzetét a magyar fiatalok az Ifjúság 2008 gyorsjelentés szerint, amelyet a Népszabadság keddi számában ismertet.
Magyarország megállapodott az EU-val
Létrejött a megállapodás az Európai Unióval (EU), június 11-én aláírták a Kiegészítő Egyetértési Megállapodást, amelynek alapján Magyarország lehívhatja nemzetközi finanszírozási csomag európai uniós részének harmadik részletét. A hitelrészlet folyósítására a hónap végéig sor kerül.
Sokáig tart a válság - 2011-ben reménykedhetünk
A világgazdasági válság nyomán kialakult recesszió sokáig eltarthat, legkorábban 2011-ben növekedhet újra a magyar gazdaság. A Pénzügyminisztérium konvergenciajelentése idén közel 7 százalékos, de jövőre is majdnem egy százalékos visszaeséssel számol. 2011-ben viszont 3,6 százalékkal is bővülhet a gazdaság. Jó hír viszont, hogy Magyaroszág a 27. legbékésebb hely a világ 144 országa közül.
40 év múlva "spanyol" időjárás lesz hazánkban
Magyarországon és Lengyelországban 2050-re annyi lesz a 30 Celsius foknál melegebb napok száma, mint jelenleg Spanyolországban és Szicíliában - tartalmazza a Világbank legújabb tanulmánya.
A kormány szerint 2011-ig kell kibírni
A konvergenciajelentés 2009-ben 6,7, 2010-ben 0,9 százalékos bruttó hazai termék (GDP) csökkenéssel számol, míg 2011-re 3,6 százalékos növekedést prognosztizál - közölte a Pénzügyminisztérium kedden a honlapján. A kormány 2009. május 27-i ülésén hagyta jóvá a jelentést, és május 29-én nyújtotta be az Európai Bizottság és a Tanács részére. A 2008. decemberében aktualizált konvergenciaprogram 2009-re a GDP 0,9 százalékos csökkenésével számolt, 2010-re és 2011-re viszont a gazdaság 1,6, illetve 2,5 százalékos bővülését jelezte előre.
Nincs ok aggodalomra: jönnek a befektetők az országba
Még egyetlen komoly külföldi befektető sem állt el tervezett magyarországi beruházásától, s bár az idén igazán nagy projekt nem lesz, élénk marad a száznál több munkahelyet teremtő beruházások, különösen a regionális szolgáltató központok létesítése - véli Garamhegyi Ábel, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára a Világgazdaság cikke szerint.
Folytatja mélyrepülését Magyarország
Romlott a versenyképesség és az üzleti környezet is tavaly a negyedik negyedévben. Az állami magatartást leginkább a kisvállalatok ítélik meg szigorúan, a nagyvállalatokat csak alig-alig zavarja a nehezen kiszámítható gazdaságpolitika - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt-nek a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával készített felméréséből.
Ez nem Magyarország hete
Nyolc magyarországi bank osztályzatát rontotta a Moody's Investors Service, annak nyomán, hogy aznap a magyar szuverén adósosztályzatot is átsorolta az addigi elsőrendű "A3"-ról a közepes befektetői "Baa1" szintre.
Itt az újabb pofon Magyarországnak
A befektetésre ajánlott sáv alsó szélére csökkentette hétfőn Magyarország hosszú futamú szuverén forint- és devizaadósi besorolását az amerikai Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő, arra a véleményére hivatkozva, hogy romlanak a fő költségvetési és gazdasági mutatók, és az IMF és az EU pénzügyi védőprogramja is "véges".
"Magyarország visszacsúszott, de..."
Romlott valamelyest Magyarország általános országkockázati besorolása a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális sorrendben, de a magyar gazdaság továbbra is a 186 országot soroló lista legkevésbé kockázatos felső harmadában van.
Barroso megdicsérte Magyarországot
A magyar kormányfő kedden José Manuel Barrosóval találkozott, ahol személyesen számolt be Magyarország aktuális gazdaságpolitikájáról és a tervezett lépésekről. Az Európai Bizottság elnöke szerint Budapest jó úton halad, így hazánk hamarosan megkaphatja az unió által biztosított támogatás második részletét is.
Mi lesz veled, Kelet-Európa?
Miközben a régió gazdaságait a gazdasági válságból és a befektetői kockázatkerülésből fakadó "közös sors" sújtja, az egyes országok politikai-gazdasági mozgástere nagyon különböző ennek kezelésére - olvasható a Political Capital "Válságkezelési technikák az újonnan csatlakozott EU-tagállamokban" című elemzésében. Az EU szerint a vártnál nagyobb lehet a magyar visszaesés, ugyanakkor méltatták a kormány pótlólagos intézkedéscsomagját.
Az USA 2011-ben éri utol Magyarországot...
Magyarország példáját hozta az amerikai pénzügyi ösztönző csomag és a bankmentő program kapcsán a The New York Times csütörtökön: mint a lap írta, ezek költségeit alapul véve az Egyesült Államokban a GDP-arányos államadósság egyre duzzadni fog, és 2011-re elérheti a jelenlegi magyar mutatót, amely a tékozló költekezés és a "központilag tervezett pazarlás" maradványai miatt az egekbe szökött.