Amerikában enyhülés jöhet, Magyarország még a lejtőn

A magyar gazdaság teljesítménye az idén 6,5 százalék körüli mértékben esik, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek, a recesszió mélypontja a harmadik negyedévben várható, gyors kilábalás azonban sehol sem valószínű. Amerikai közgazdászok szerint a recesszió neheze már elmúlt, ősztől lassú növekedés várható.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzés szerint az államháztartás egyensúlyi helyzete csaknem 350 milliárd forinttal lesz kedvezőtlenebb az eredetileg tervezettnél. Ez az európai módszertan szerint mintegy a GDP 3,8 százalékát kitevő hiányt jelent. A külső finanszírozási igény 2 milliárd euróra, a GDP 2,2 százalékára csökken, amelyet az IMF-EU hitelkeret finanszíroz.

Nem fogynak a kis gépek
Az elmúlt évek fellendülése után a válság miatt napjaikban csökken a kereslet az üzleti, vagy magáncélra használt kis repülőgépek iránt. Ágazati elemzők becslése szerint a válság elmúltával még legalább tíz évnek kell eltelnie ahhoz, hogy az eladások elérjék a 2008. évi szintet. Az ágazat - amelynek éllovasa a Cessna - nemcsak a multinacionális cégek takarékoskodását sínyli meg, hanem azt is, hogy a kisebb cégek, illetve a magánszemélyek nehezebben jutnak hitelhez, ha saját repülőgépet akarnak vásárolni. Ráadásul a piac telítve van használt gépekkel, s a cégvezetők sem szívesen használják már a túlköltekezés szimbólumának tartott üzleti repülőgépeket.

10 százaléknál a munkanélküliség

A foglalkoztatási és bérfolyamatok fokozatosan alkalmazkodnak a recesszióhoz. Az elbocsátásokról nincs statisztika, de azok bizonyosan bőven 100 ezer feletti dolgozót érintettek, eleinte főleg a feldolgozóipari exportszektorokban, később a nagy és közepes szolgáltató cégeknél is. Egy részük külföldi, ők többségben hazamentek, másik részük elhelyezkedett, illetve nyugdíjba ment. 2009. március-májusban a foglalkoztatottak száma csaknem 78 ezerrel volt kevesebb, mint egy éve. A munkanélküliségi ráta egyelőre 9,9 százalékon tetőzött, majd szezonális okokból 9,8 százalékra csökkent, de az év során még emelkedése várható.

Nagy vásárlások elhalasztva 

Az elemzés szerint a lakosság mérsékli halasztható és/vagy hiteligényes fogyasztását, így leginkább a tartós fogyasztási cikkek vásárlását. Ezért GDP-arányos nettó megtakarítási rátája emelkedik. 2009 első negyedévében a hiteltörlesztés már meghaladta az új hitelfelvételt. A fogyasztási hitelfelvétel hatodára, a lakáscélú harmadára esett vissza. Az első négy hónapban 6 ezer lakás kényszerértékesítésére került sor, de a hitellel rendelkezők nagy többsége vagy normálisan törleszt, vagy megállapodott az átütemezésről. A válság kitörésétől 2009. április végéig a lakosság mintegy 600 milliárd forint vagyont vesztett el a tőzsdei részvényeken és a befektetési jegyeken, amely az éves jövedelmének 6-7 százaléka.

2009 közepétől az áfa- és jövedéki adók emelésének hatására átmenetileg megugrik a fogyasztói árindex, év végére 7 százalék körül lesz. Éves átlagban közel 5 százalékos drágulási ütem várható. A nemzetközi inflációs trendek inkább csak 2010 közepétől gyorsulnak.

Euró 285 foritnál

A jegybanki alapkamat magas szinten, 9,5 százalékon beragadt, az MNB megítélése szerint azonban a külső finanszírozhatóság júniusban még nem tett lehetővé csökkentést. A külső és belső egyensúly javulása nyomán a változó nemzetközi befektetői hangulatban ismét vonzóbb befektetési cél lehet Magyarország. Júliusban megkezdődhet az alapkamat mérséklése, az év végére 8,5 százalékra. Ezzel párhuzamosan az állampapír-hozamok is csökkenni fognak, ami a forint erősödéséhez vezet. 2009 második felében 270-280 körüli, az első félévinél kisebb ingadozású, tendenciájában enyhén erősödő, éves átlagban 285 forint körüli euró-árfolyam várható a GKI szerint.

Az év elején
sok szakértő attól tartott, hogy az Amerikában depressziónak nevezett súlyos, hosszú recesszió elé néz az ország. Most, az év második felének kezdetén azonban derűlátóbb a hangulat. "A legnagyobb vérveszteségen már túl vagyunk" - fogalmazott Bernard Baumohl, a gazdasági előrejelzéseket készítő Economic Outlook Group vezető közgazdásza. Baumohl úgy látja, hogy az Egyesült Államok kilábalóban van a 2007 decemberében kezdődött recesszióból, amely lehet, hogy már véget is ért, és elkezdődött a törékeny gyógyulás.
15 millióan munka nélkül
A gyors felépülés reményét eloszlatta a munkaügyi minisztérium csütörtökön közölt adata: júniusban 467 ezer munkahely szűnt meg az Egyesült Államokban. Összesen már 14,7 millió munkanélküli van, ez a munkaerő 9,5 százaléka. Nigel Gault, az IHS Global Insight elemzőcég vezető közgazdásza rámutatott: a júniusi adat arra figyelmeztet, hogy a felépülés útja nem lesz zökkenőmentes. Várakozása szerint a munkanélküliség növekedése 2009-ben folytatódni fog, és 2010 első felében, 10,3 százalékon fog tetőzni. A közgazdászok a házeladások enyhe növekedése alapján jósolnak már idén második félévre némi gazdasági javulást. Ugyancsak reményre ad okot, hogy a termelő szektor hosszú zsugorodás után a legfrissebb adatok szerint stabilizálódni látszik.
2010-ben
Az NPR által megkérdezett közgazdászok legtöbbje csak 2010-re vár élénkebb növekedést, elsősorban azért, mert még mindig visszafogott a kereslet a gépkocsik és a házak iránt. A pesszimistább szakemberek közé tartozik Heidi Shierholz, Economic Policy Institute közgazdásza, aki szerint a növekvő munkanélküliség elmélyítheti a hitelkártyaválságot, vagy pedig újabb jelzáloghitelcsőd-sorozatot, házlefoglalási hullámot indíthat el. Szerinte amíg az amerikai vállalatok nem lesznek képesek nagy számban új munkahelyeket teremteni, addig a kockázatok nem múlnak el. Az aggasztó adatok között idézte, hogy júniusban 4,4 millió ember, a munkaerő 2,8 százaléka volt már legalább 6 hónapja munka nélkül, ez meghaladja a 1980-as évek elején rögzített 2,6 százalékos rekordot.



 

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo