Magyarország cikkek
Egy elemzés Magyarországról
A kkv-knak a Széchenyi-terv lehet a jövő évi mentsvár, és bár az export tovább nő, a gyenge belső kereslet sokaknak okozhat nehézségeket - ezek a főbb megállapításai az Atradius Hitelbiztosító Market Monitor nevű elemzésének.
Klímapolitikai feladatok a magyar elnökség idején
Magyarország a soros elnökség idején és azon túl is kiemelt figyelmet kíván fordítani a klímapolitikai intézkedéseknek, hiszen csak ezen lépések meghozatalával garantálható a fenntartható fejlődés biztosítása, a jövő nemzedékeinek élhető környezete - közölte Kovács Tamás Iván európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Kovács Pál energetikai helyettes államtitkár, amikor a magyar uniós elnökség klímapolitikai céljairól tárgyaltak Budapesten Connie Hedegaard klímapolitikáért felelős uniós biztossal.
Ez nem jó hír: ismét világelsők vagyunk!
A Magyarországról szeptemberben kiküldött e-mailek 96 százaléka spam, levélszemét volt, s ezzel az aránnyal vezeti is a világlistát. Elszórtan gyakorlatilag az egész ország fertőzött.
Mi várható 2011-től?
Az idei 1 százalékot követően jövőre 2,5 százalék körül, a korábban vártnál lassabban bővülhet a GDP Magyarországon a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint, mivel a külső kereslet növekedési üteme lassul, miközben a belföldi kereslet csak lassan élénkül. A Kopint-Tárki szerint 3 százalékos GDP-növekedés várható 2011-ben.
Megújuló energia: decemberig minden kiderül
November 30-ra készülhet el a nemzeti megújuló cselekvési terv, amelyben a kormány világos iránymutatást kíván adni a hazai és a külföldi befektetőknek, hogy 2020-ig milyen ütemezésben, mely megújuló források fejlesztését kívánja támogatni - közölte az energiainfo.hu érdeklődésére Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára.
Magyar elnökség: sokba kerül, sokat hozhat
Még nem tudni, mennyibe fog kerülni Magyarországnak jövőre az EU soros elnöki tisztének ellátása - de nemcsak vinni fogja a pénzt, hanem hozni is. Hozzávetőleges becslés szerint 230-250 rendezvényt bonyolítunk le a fél év alatt Magyarországon, átlagosan 160 (összesen mintegy 40 ezer) részvevővel.
Egyre inkább eltávolodunk az eurótól
A Crédit Agricole konvergenciaindexe szerint a három közép-európai euróaspiráns - Magyarország, Csehország és Lengyelország - közül e pillanatban Csehország áll a legközelebb a maastrichti kritériumok teljesítéséhez, de mindhárom ország lényegesen eltávolodott attól az értéktől, amely az euró bevezetéséhez kell - derül ki a CA-CIB elemzőinek számításaiból.
Kérjük az EU-t: szükség van erre a támogatásra!
Magyarország az agrárminiszterek tanácsülésén kezdeményezte annak az ideiglenes szabálynak a meghosszabbítását, amelynek értelmében 15 ezer euróig külön bizottsági engedély nélkül nyújtható állami támogatás a mezőgazdasági termelőknek.
Újra hadat szervez Magyarország
Ma a honvédség újjáépítése zajlik, képesnek kell lenni a haza fegyveres védelmére, mert a haza védelme nemzeti ügy - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter Pákozdon. Szavai szerint a honvédség gerince rendelkezésre áll, s a feladat iránti érdeklődést jelzi, hogy a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem katonai vezetői szakán húszszoros volt a túljelentkezés.
A devizahitel helye a piaci rendben
A kitűnő, mindenki számára hasznosnak ígérkező, bár a hozzáértők által mindig is veszélyesnek tartott devizaalapú hitelezés mára az egész ország gazdaságát veszélyeztető fenyegetéssé vált. - írja közgazdász szerzőnk.
Magyarország erőssége az egészségügy és az oktatás
Továbbra is Svájc a legversenyképesebb ország, Magyarország pedig javított, az 52. helyre került az előző évi 58. helyről a Világgazdasági Fórum csütörtökön megjelent felmérése szerint, amelyben 139 országot rangsoroltak.
Mikor kerül 10 millió alá Magyarország lakossága?
A Nagycsaládosok Országos Egyesületének internetes népességszámlálója szerint a jövő héttől, a Központi Statisztikai Hivatal számításai alapján pár hét múlva 10 millió alá esik Magyarország becsült lélekszáma. Habár teljes bizonyosságot csak a jövő őszi népszámlálás fog jelenteni, egyre több kutató vélekedik úgy, hogy 2011 októberére már csak 9,7 millió személyt találnak itthon a biztosok.
Apró lépésekkel növekszik a magyar gazdaság
Az idén a magyar gazdaság növekedése az export dinamikus emelkedése és a belföldi kereslet legfeljebb év végén remélhető javulása következtében 1 százalék körül lesz a GKI Gazdaságkutató Zrt. és az Erste Bank előrejelzése szerint.
Tovább védenék a magyar földet
2011 tavaszán jár le az a szerződés, amely eddig a más uniós tagállamokból érkező jogi és természetes személyek földtulajdonszerzését korlátozta. A földvásárlási moratórium meghosszabbításáról szóló szakmai anyagról vélhetően a jövő heti kormányülésen születik döntés - nyilatkozta Vajda László, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője a Népszabadságnak.
Átlag 198 ezres jutalmat kap a magyar
A hazai pénzügyi jutalmak és províziók országos átlaga 2010. első félévében 198.400 forint, míg a 13. havi bér országos átlaga 197.000 forint volt - derül ki a Workania állásportál által működtetett www.merces.hu fizetési felméréséből.
Nincs még egy annyira kettészakadt társadalom, mint a magyar
A magyarországi munkaerőpiac, az alapkészségekkel rendelkező munkavállalók tekintetében toleráló munkaerőpiacnak tekinthető, a vizsgált készségek és kompetenciák terén ugyanakkor szélsőségesen kettészakadt képet mutat a magyar társadalom - közölte az Adult Literacy and Life Skills Survey-t (ALL Survey) legutóbbi felmérése eredményeit a Young and Partners pénteken.
GDP: kis növekedés és stagnálás
A bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt éves bázison, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint stagnált 2010 első negyedévéhez képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Ecostattal készített közös gyorsbecslése alapján pénteken.
2011 végéig biztosan kibírja Magyarország
Az OTP szakértőinek számításai szerint az ország finanszírozása az IMF/EU hitelcsomag eddig fel nem vett része nélkül is biztosított 2011 végéig - mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Magyarországot dicséri a The Times
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF), valamint az Európai Unióval folytatott magyar tárgyalásokról közölt cikket a The Times brit konzervatív napilap. A felháborodás zajai visszhangoznak Brüsszeltől Washingtonig, Magyarország - akárcsak A majmok bolygója című film rabszolgái - kimondta a tiltott szót, a nemet - fogalmaz a szerző a lap vélemény oldalán szereplő írásának bevezetőjében.
Haladékot kapott Magyarország
Az idei év szeptember 30-ig kapott haladékot Magyarország arra, hogy benyújtsa az Európai Bizottságnak a nemzeti megújuló energia cselekvési programot - közölte a nemzetgazdasági minisztérium sajtóosztálya.
Ismét kap egy pofont Magyarország?
Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette pénteken Magyarország közepes befektetői adósbesorolását a Moody's Investors Servce, arra a véleményére hivatkozva, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedett a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanság. A Standard & Poor's már pénteken meglépte a leminősítést.
Függetlenedik Magyarország
Az ország elindult a pénzügyi függetlenség felé - hangsúlyozta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön a Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) ülésén.
Egyre több a "gondolkodó" magyar cég
Nőtt a technológiai innovációs tevékenységet folytató vállalkozások aránya Magyarországon 2006-2008-ban a KSH tanulmánya szerint. Az összes vizsgált szervezet 13 százaléka, az innovatívak közül 25 százalék jelent meg új áruval, szolgáltatással a piacon.
2014-től már lehet magyar euró?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. az idén 1 százalékos, 2011-2012-ben évi 3 százalékos gazdasági növekedést vár, miközben az intézet szerint az infláció 2010 közepétől mérséklődik, és 2012-re 3 százalék alá csökkenhet - mondta Vértes András, a GKI elnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Ugrott egyet a magyar GDP
Az első negyedévben 0,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi év utolsó negyedéhez képest és 0,1 százalékkal emelkedett a múlt év azonos időszakához viszonyítva - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adatok megegyeznek a korlátozott információs bázisra épülő gyorsbecsléssel. A naptárhatással kiigazított éves növekedés 0,2 százalékos volt.
Amerikai nagykövet: ez lenne a fontos feladat!
Eleni Tsakopoulos Kounalakis az Egyesült Államok budapesti nagykövete találkozott a Transparency International Magyarország Vállalati Támogatói Fórumának tagjaival és megvitatták a korrupció elleni küzdelem lehetőségeit és eszközeit Magyarországon.
Napenergia-nagyhatalom lesz Magyarország?
A hazai napenergia hasznosítás elősegítésére szervez az Energia Klub konferenciát "Nyerni napenergiával" címmel. A május 27-én megrendezésre kerülő konferencia célja, hogy segítse az önkormányzatokat: a programban támogatási lehetőségek bemutatása, nemzetközi, követendő példák bemutatása és más gyakorlati tanácsok szerepelnek majd.
Beelőztük Szlovákiát és Szlovéniát
Magyarország a tavalyi 45. helyről a 42. helyre került az IMD 2010-es versenyképességi rangsorában - közölte a svájci IMD, a világ egyik vezető üzleti iskolája. Az IMD minden évben elkészíti a versenyképességi rangsort a nemzeti partnerek közreműködésével.
Sok helyen nem még volt ilyen magas a vízállás
Minden idők eddigi legnagyobb vízszintjét elérő és meghaladó áradás van a Sajón, a Bódván, a Hernádon, a Zagyván, a Tarnán és az Ipolyon. Rendkívüli készültségi fokozatot kellett bevezetni a Sajón és a Hernádon, a Zagyván, Tarnán és a Takta folyón pedig III. fokú a készültség - ismertette ma Kóthay László vízügyi szakállamtitkár az Országos Műszaki Irányító Törzs központjában.
Ezreket kellett már kitelepíteni a vihar miatt
Hétfő délelőttig országszerte 2093 embert kellett kitelepíteni, vagy kimenekíteni lakóhelyéről, a tűzoltók és a katasztrófavédelmisek a vihar által leginkább sújtott északi területekre irányítják a szakembereiket - mondta Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Elképesztő pontatlanságok Magyarországgal kapcsolatban
A francia TV5 közszolgálati csatorna - a Duna Televízió közreműködésével - helyszíni riportot készített a magyarországi romák helyzetéről. Hazánkról korábban olyan hírek jelentek meg a világsajtóban, mint ahol a szélsőséges és fasiszta eszmék soha nem látott mértékben terjednek. Ezzel a kérdéssel foglalkozott a Nagy Európa Klub elnöke, Françoise Pons által készített riport is, mely A. Szabó Magda, a Duna Televízió kulturális alelnöke szerint azért fontos, mert segít árnyalni a külföldiek régiónkról való gondolkodásmódját is.
Az EU visszaad Magyarországnak 16 millió eurót
A tavalyi költségvetés 1,9 százaléka (2,25 milliárd euró) nem került felhasználásra, ezt az Európa Bizottság beszámítja a tagállamok idei költségvetési hozzájárulásaiba.
Nagyobb lesz az infláció, mint reméltük
Nem tartható az idei inflációs cél, az áremelkedés az év eleje óta hónapról-hónapra meglepetést okoz - mondták az MTI által megkérdezett elemzők a kedden publikált inflációs adatokról.
Csökken a lakosság természetes fogyása
Magyarország lélekszáma 10 millió 11 ezer volt január végén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) becslése szerint. A lakosságszám természetes fogyása 3377 volt, 631-gyel kevesebb az egy évvel korábbinál.
A Mercedes a magyar kormányt is lefizette?
A Daimler egyelőre nem kommentálta az amerikai igazságügyi minisztérium Washingtonban nyilvánosságra hozott keresetét, amely szerint a németországi autógyár termékeinek eladása érdekében külföldi kormánytisztviselőket fizetett le. A szerda reggeli berlini híradások ugyanakkor megerősítették azt az értesülést, amely szerint a megvesztegetett országok listáján Magyarország is szerepel. A Népszabadság értesülései szerint 2003-ban és 2005-ben voltak a gyanús magyar ügyletek.
Magyarország: a vallásháború után elég egyetlen párt?
„Rengeteg feszültséggel tudja csak majd véghezvinni a döntéseit, a szükséges források előteremtését a kormány, mert a választók nem adnak felhatalmazást a további megszorításokra" - véli Tölgyessy Péter. Tamás Pál, az MTA Szociológia Intézetének vezetője szerint az értelmiség „törzsi politizálása" a felelős a lakosság számára is nehéz, komoly következményekkel járó, a társadalmat is megosztó súlyos ideológiai szembenállásért.
Nincs szabálysértési eljárás Magyarország ellen
Nem szabálysértési eljárásban vizsgálja az Európai Bizottság a magyar szén-dioxid-kibocsátási kvóta ügyét, hanem elsősorban tapasztalatokat gyűjt az új uniós regisztrációs rendszer kialakításához.
Gazdagok és szegények: hol van Magyarország?
Az Eurostat frissen ismertetett jelentése szerint 2007-ben a bulgáriai Severozapaden volt a legszegényebb régió az unióban, míg a leggazdagabb változatlanul Belső-London volt. A húsz legszegényebb régió között csak bolgár, román, lengyel és magyar régiókat találunk, a cseh és a szlovák főváros régiója ugyanakkor a húsz leggazdagabb között szerepel.
Hogyan lehet mindenkinek jó?
A válság miatt nem csak Magyarországon nőtt jelentősen a munkanélküliek száma. Ahogyan nálunk, Európában és az Egyesült Államokban is a legtöbb cég kénytelen volt leépíteni, átszervezni. A rugalmas foglalkoztatási rend bevezetése viszont több helyütt is fékezte a negatív folyamatokat. De vajon hosszú távon is megoldást jelenthet-e?
Piros pontok Magyarországnak
A Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság is elégedett a magyar vállalások teljesítésével, míg a londoni elemzők javítanák hazánk adóskockázati osztályzatát. Az euró mielőbbi bevezetése politikai érdek is lehet.
Euró: jó helyzetben vagyunk, de megfizetjük az árát
Megerősödhet az euró iránti vágy a régióban, de a magyar, cseh és lengyel lakosságnak ezért még nagy árat kell fizetnie - állítja Stuart Bennett, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank elemzője. A három ország konvergenciaindexe 2009-ben ugyan távolodott a csatlakozáshoz szükséges szinttől, de a helyzet nem kétségbeejtő.
"Ebben hibázik Magyarország"
Magyarországnak jelenleg nincs az egész országra kiterjedő fejlesztéspolitikája, ráadásul az uniós forrásokat sem úgy használjuk fel, ahogy kellene - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, aki jelenleg a Gazdasági és Szociális Tanács soros elnöke is.
Egyetértenek a Fidesz és az MSZP szavazói
Az egyébként rendkívül kritikus Fidesz támogatók egyharmada már 2010-ben javulást vár az ország gazdasági helyzetében, ami nem tér el jelentősen az MSZP szavazóinak várakozásától - derül ki a Forsense közvélemény-kutatásából. Mindemellett az emberek nagy része úgy tapasztalta, hogy 2009-ben mind a saját, mind az ország gazdasági helyzete romlott.
Vizi az elitről: "a hazugság polgárjogot nyert"
Kemény kritikával illette a hazai gazdasági és politikai élet vezetőit Vizi E. Szilveszter a Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetsége és a Vasegerszegi Közéleti Klub rendezvényén tartott előadásában. Az MTA korábbi elnöke a tudóstársadalmat is felelősnek tartja a kialakult helyzet miatt.
"Orbán-kormány alatt ugyan nem veszekedtek..."
Manapság politikai állásfoglalással egyenértékű az aktuális állami költségvetés elvetése vagy védelme, és nem csak a politikai szférában. Róna Péter közgazdásszal a büdzsé apropóján beszélgettünk, megpróbálva lehántani róla a rárakódott politikai rétegeket. A téma nem pusztán a fiskális politika volt, hanem a magyar reálgazdaság állapota és folyamatai.
Mire számíthatunk, ha Magyarország lesz az unió elnöke?
A soros elnökséget betöltő ország nem képviselheti saját érdekeit, ő az uniós célok megtestesítője kell, hogy legyen. Bár a tagállamok igyekeznek ezt a látszatot kelteni, valójában minden ország igyekszik a maga prioritásai felé terelni a blokkot, hacsak egy fél évre is. Nincs ez másképp a spanyol elnökséggel sem.
Elvesztegetett-e egy évtizedet Magyarország?
A kérdésben nem értett egyet a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének mai csúcstalálkozójának két előadója, Csaba László akadémikus és Dr. Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke.
Euró: Magyarország, mint kivétel
Csökkent az euró mielőbbi bevezetését támogatók aránya az új kelet-európai tagországokban az Eurobarometer hétfőn ismertetett felmérése szerint. Itthon többen látnák szívesen az uniós pénznemet.