Magyarország akkor lesz képes a jövőbeni stratégiáját megvalósítani, ha képes lesz tágítani mozgásterét a pénzügyi függetlenség megteremtésével - vélte a tárcavezető. Ennek során az országnak az államadósság GDP-hez mért szintjét a jelenlegi 80 százalékról 70, majd 60 százalék alá kell csökkenteni, ezzel párhuzamosan az uniós partnerekkel egyeztetve az ország az államháztartási deficit idei 3,8 százalékos tervezett mértékét a következő években 3 százalék alá fogja mérsékelni a GDP-hez képest.
Matolcsy György szerint szükség van a mostaninál rugalmasabb monetáris politikára is. A nemzetgazdasági miniszter megjegyezte: a Magyar Nemzeti Bank jelenleg nem él kellőképpen a monetárispolitika eszközeivel, a monetáris élénkítés lehetőségeivel.
Orbán a bankadóról és az IMF-ről
Magyarország az év végére teljesíti a 3,8 százalékos költségvetési hiányt, betartja a nemzetközi szervezetekkel kötött korábbi megállapodást - jelentette ki Orbán Viktor a parlamentben napirend előtti beszédében csütörtökön. A miniszterelnök szerint vissza akarják szerezni az elveszett gazdasági önrendelkezést. A kormányfő leszögezte: a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy rossz gazdapolitika következtében kötött szerződés október végén kifut, az abban foglaltakat Magyarország teljesíti, így a 3,8 százalékos költségvetési hiányt is.A nemzetközi pénzügy szervezetekkel folytatott tárgyalásokról szólva a miniszterelnök aláhúzta: Magyarország minden szervezettel tárgyal, mert ez az ország érdeke. Orbán Viktor hozzátette, hogy helyre akarják állítani Magyarország elveszett gazdasági önrendelkezését, mert anélkül nincs gazdasági felemelkedés. Azt mondta: ki kell törni az adósságcsapdából, azt kell győzni. Szükségesnek, igazságosnak és hatékonynak nevezte a bankadót, mert az szerinte az ország és az emberek érdekeit szolgálja egy nagyon nehéz helyzetben. "A józan ész nevében megmutatjuk", hogy a bankrendszer megadóztatása nem tabu - fogalmazott.