Magyarország államháztartási és külső fizetési helyzete olyan mértékben javult, hogy abból most már "természetes" módon következik a magyar adóskockázati osztályzatok javításának valószínűsége - közölte a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlege. Az elemzés szerint Magyarország az elmúlt négy évben a GDP-érték hozzávetőleg 10 százalékának megfelelő, hatalmas pro-ciklikus költségvetési szigorítást hajtott végre, ebből GDP-arányosan 4,5 százaléknyit tavaly. Ez az egyik legnagyobb költségvetési kiigazítás a széles értelemben vett feltörekvő piaci térség eddigi történetében - írták a londoni szakértők. Szerintük mindez jelentősen hozzájárult a magyar gazdaság tavalyi mély recessziójához.
Magyarország külső fizetési pozíciója a legnagyobb mértékben javult a közép-kelet-európai térségben, és ennek eredményeként a magyar gazdaságban az idén "pozitív finanszírozási rés" várható, így Magyarországnak nem lesz szüksége további részletek lehívására az IMF hitelkeretéből - vélik Londonban..
A Bank of America-Merrill Lynch citybeli szakértői azt is valószínűsítik, hogy az erőteljes magyar költségvetési pozíció révén Magyarország 2011-2012-re teljesíteni tudja az összes nominális euróövezeti konvergencia-előírást, és 2014-ben beléphet a valutaunióba. Az, hogy él-e ezzel a lehetőséggel, végső soron idén meghozandó politikai döntés függvénye lesz, ugyanis a 2014-es eurócsatlakozáshoz 2011 első negyedéig be kell lépni az ERM-2 árfolyamrendszerbe - írták a bank szakértői.
Elégedett az IMF és az EB
Elégedett a magyar vállalások teljesítésével a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság, de aktuális felülvizsgálatuk ismertetésekor egyöntetűen felhívták a figyelmet arra, hogy az idei és a jövő évi hiánycél továbbra is csak szigorú fiskális politikával érhető el, és emellett szükség lehet a tartalékok újra feltöltésére is.
Brüsszel úgy ítéli meg, hogy az idén a magyar gazdaság stabilizálódik, és a GDP növekedésnek indulhat. Ezt támogathatja a nemzetközi környezet javulása, miközben a munkaerőpiac alakulása következtében a hazai kereslet továbbra is nyomott. "Az elfogadott 2010-es költségvetés összhangban van a 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycéllal, és jelentős tartalékok vannak benne. Mindazonáltal a jelentős költségvetési kockázatok - amellett, hogy szigorú megvalósítást feltételeznek - szükség esetén a tartalékok újraképzését is igényelhetik" - olvasható a felülvizsgálati anyagban.
Az IMF ötödik felülvizsgálatát követő sajtótájékoztatón Oszkó Péter is megerősítette a delegációvezetők észrevételeit, és jelezte: a kormány arra készül, hogy teljes egészében befagyassza a stabilitási tartalékot. Megjegyezte azt is, hogy javítottak az idei GDP prognózison: a korábbi 0,3 százalékkal szemben 0,2 százalékos gazdasági visszaesést vár a kormány, és továbbra is azzal számol, hogy a végleges adatok is megerősítik a tavalyi 3,9 százalékos hiány teljesülését és tartható az idei 3,8 százalékos eredményszemléletű GDP arányos államháztartási hiánycél. A korábbinál kisebb visszaesés egyébként nem a belső fogyasztás, hanem az export vártnál nagyobb élénkülésének köszönhető.