Japán cikkek
Egy robot lehet a japán város polgármestere
Egy robot is indul a Tokió melletti város, Tama polgármesteri székéért – írja az Express. A beszélgetésre is beprogramozott gépet egy volt Google-fejlesztő és a SoftBank egyik vezetője készítette, és a kampányt is ők finanszírozzák.
Már kapható a szamurájkötvény
Tíz év után ma újra vásárolható a jen-alapú álamkötvény Magyarországon. Az állam 30 milliárd jen, azaz több mint 71 milliárd forint értékben bocsátott ki értékpapírt, a várható kamat 0,37 százalék.
Tonnánként 100 dollárral dotálják a kormányok az ÜHG-emissziót!
Elfelejthetjük, hogy csak 1,5 Celsius-fok lesz a klímaváltozás? A globális klímapolitika „jóval 2 Celsius-fok alatt” akarta megfékezni a globális felmelegedést. Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete ezt már irreális célnak tartja. Mire számíthatunk hát?
Japán lehet a döntőbíró a Brexit-tárgyalásokon
Nemcsak az EU és az Egyesült Királyság között dőlnek el a Brexit-tárgyalások, a napokban egy újabb ország, Japán is beleszólt abba, hogyan hagyja el Nagy-Britannia az uniót. Várhatóan az ázsiai szigetország gazdaságának is árt a britek kivonulása az európai közös piacról, mivel az a britanniai japán befektetések értékét is csökkenti.
Régi hagyományok, új technológiák: önvezető papucsok
A régi hagyományokat folyamatosan frissítik az új technológiákkal: egy japán vendégház automatizált vezetési technológiát alkalmazva kínálja a legújabb önvezetős papucsokat - írja a The Japan Times.
Önmagát javító üveg lesz az okostelefonokban
Egy véletlen folytán fedezték fel azt az új üvegtípust Tokióban, mely önmagától megreparálja a repedéseit. Felhasználók milliárdjainak jelent ez jó hírt. De még éveket kell várni, mire az innováció megjelenhet okos eszközeinkben.
A Sakura kezdete a marketingeseknek is jó
A Japán Meteorológiai Ügynökség március 21-én hivatalosan is bejelentette a Sakura kezdetét, ugyanis ekkor bontott virágot a tokiói Yasukuni-szentély előtt álló világhírű cseresznyefa. Ezzel kezdetét is vette Japán egyik legnagyobb ünnepe, a „hanami”, vagyis a cseresznyevirág-nézés, amely előtt a legnagyobb világmárkák is limitált szériás termékekkel tisztelegnek. Ezekből válogattunk a Japánspecialista Japánban élő szakértőjével.
A megújulók is a gazdagokéi, pedig a szegényeknek is kellene
A klímaváltozás elleni védelmet finanszírozó befektetések nagy hibája, hogy nagy erőműveket támogatnak, s csak elenyésző részük folyik kis volumenű megújuló energiás projektekbe a szegény országokban. Holott éppen a szegényeknek lenne rá a legnagyobb szükségük, mert náluk nincsenek kiépített elektromos hálózatok.
Még idén összehozzák a következő megállapodást
Az Európai Unió még idén megpróbálja tető alá hozni a Japánnal tervezett szabadkereskedelmi megállapodást, amelynek Donald Trump amerikai elnök megválasztásával megnőtt a jelentősége, mivel félő, hogy az ingatlanmilliárdos elnöksége alatt éles protekcionista fordulatot vesz az Egyesült Államok – közölték uniós források.
Filmes helyett igazi természetet tervez az Oscar-díjas mester
A kultikus rajongásnak örvendő, Oscar díjas anime filmrendező, Hayao Miyazaki hátat fordít a filmkészítésnek és természeti értékeket megőrző parkot hoz létre egy eldugott szigeten. Persze már megrajzolta az első látványterveket.
Szélre vált Japán
A fukusimai atomkatasztrófa után teljesen átértékelte korábbi energiatermelési rendszerét Japán. Az atomerőművek nagy része leállt, most pedig rekorder szélturbinát terveznek.
Leleplező film készült: fukusimai katasztrófa emberközelből
Túlterhelt hatóságok, inkompetens, három napot késő katasztrófaelhárítás, rothadó hullák. Nincs rá biztosíték, hogy egy másik országban másképp zajlana le az atomreaktor-katasztrófa. A tévéhíradókból nem ismert meghökkentő pillanatokat, mozzanatokat kapott lencsevégre a fukushimai atomreaktor tragédiájáról a helyszínen készült dokumentumfilm, a Nuclear Story, melyet a Thesszaloniki Dokumentumfilmfesztiválon láttuk.
Most nem öldösik, csak figyelik a bálnákat a japánok
A nemzetközi kritika hatására a japán bálnavadászok idén otthon hagyják a szigonyaikat. A távol-keleti ország ebben az évben eltekint a bálnák vadászatától, most csak „megfigyelik” a tengeri emlősöket.
A japánok is karácsonyoznak: de még hogy!
Gyakori tévhit, hogy Japánban nincsen karácsony. Valójában a karácsonyt a keleti szigetország lakói is megünneplik, ám számunkra igen szokatlan módon. Lássuk az öt legfurcsább dolgot, amivel a felkelő nap országában találkozhatunk az ünnep idején.
Fukusima helyett: napenergiát a Holdról
Egy japán vállalat azt találta ki, szolárenergia-farmot létesít a Holdon, hogy így fedezze a szigetország energiaigényét, miután bezárták utolsó működő atomreaktorukat is. Az atomerőművek állandó veszélynek voltak kitéve Japánban, ahol rendszeresek a földrengések egy közelben meghúzódó tektonikus törésvonal miatt.
Nem szőrszálhasogatók, hanem nagyon alaposak
Igen kínos pillanatokat kerülhetünk el, ha megfelelően tájékozottak vagyunk annak az országnak a kultúrájáról, a szokásairól, amelyikkel partneri kapcsolatot szeretnénk kiépíteni. De például japán-magyar viszonylatban kinek kell elsősorban alkalmazkodnia a másikhoz? Mind a két félnek!
Fejlődés atomenergia nélkül
Japán, a világ harmadik legnagyobb gazdaságú országa múlt hét végén vált atomenergia-mentessé, amikor az 54 reaktorból az utolsó, még üzemelő erőművet is lekapcsolták a hálózatról.
Irány Japán és Dél-Korea!
Az Európai Bizottság ismét meghirdeti „Executive Training Programme (ETP) in Japan and Korea” elnevezésű vezetőképzési programját. A japán és a dél-koreai üzleti kapcsolatokat építő magyar cégek előtt a program segítségével olyan piacok nyílhatnak meg, amelyek értéke 2020-ra akár az évi 1,5 milliárd eurót is elérheti.
A haj levágásával spórolnak energiát
Dolgozói hajának levágásával akar hozzájárulni egy vállalat Japán energiatakarékosságához. A rövidebb haj további előnye, hogy könnyebb és gyorsabb rendbe tenni a védősisakok levétele után a frizurát - közölte a cég.
Radioaktív húst találtak a japán piacon
A japán közegészségügyi hivatal képviselői igyekeztek elbagatellizálni a veszélyt, ám a héten felfedezett radiokakítv húsok forgalomban vannak Fukushimában és minden bizonnyal nem kis számmal vásárolták meg és fogyasztották el ezeket. A CNN hírtelevízió értesülése szerint 6 piacon is találtak az ellenőrök céziummal szennyezett marhahúst.
A szén jobb, mint az urán
Erőteljesen esett világszerte az atomenergia támogatottsága, az ellenzők 26%-ának döntését a fukushimai erőmű katasztrófája indokolja. A közelmúltban történt japán atomkatasztrófa kapcsán - 24 ország részvételével - készült kutatás szerint az atomenergia jelenleg kevésbé támogatott energiaforrás, mint a szén.
Fukushima: amint lehet, újraindulnak az atomerőművek
Az áramkimaradások elkerülése érdekében a japán miniszterelnök újraindítaná a leállított atomerőműveket, amint azok biztonságosnak bizonyulnak. Az alternatív energiaforrások túl költségesek és az ellátás bizonytalan, ezért Japán továbbra is atomerőműpárti.
Ma még segíthet Japánon!
Az Ökumenikus Segélyszervezet és a hazai telekommunikációs cégek összefogásának köszönhetően május 31-ig hívható még a 1749-es segélyvonal. Az Invitel, a Magyar Telekom (T-Home, T-Mobile), a Telenor, a UPC és a Vodafone hálózatából a 1749-es segélyvonal hívásával, vagy a JAPAN szó elküldésével SMS-enként 200 forintnyi támogatást lehet eljuttatni a japán földrengés károsultjainak megsegítésére.
Pozitívan gondol a magyar Japánra
A magyar lakosság nyitott Japán iránt, leginkább az ország kultúrája és művészete, az ottani természet és a táj, valamint a tudomány és a technika terén elért eredményeik érdeklik őket - derül ki az Ipsos márciusban készült közvélemény-kutatásából. A felmérés a Japánt érintő súlyos természeti katasztrófák idején készült, de nem arra vonatkozott.
A japán földrengésnek hatása lehet a kötelező árára?
A japán földrengés, szökőár és ezek következményeinek autógyártásra gyakorolt hatásait nem kalkulálták be a biztosítók, amikor tavaly kialakították a kgfb tarifáikat. Tartanak-e az árversenyben sikeresnek bizonyuló biztosítók attól, hogy a Japánban gyártott autóalkatrészek feltehető drágulása veszteséget okoz számukra az ősszel megadott díjaik mellett? - teszi fel kérdését a Astra szakértője.
6 millió eurós adomány Japánnak
A Siemens AG nemzetközi adománygyűjtő akciót indított munkatársai körében, aminek eredményeként 45 országban kétmillió eurót adtak össze a dolgozók a japán katasztrófa helyreállításainak megsegítésére. Ezt az összeget a vállalat megduplázta, így összesen négymillió euró pénzadomány gyűlt össze a nemes célra. Ezen túlmenően a Siemens kétmillió euró értékben természetbeni adományokat nyújtott azonnali segélyként.
25 ezer katona keres 12 ezer eltűntet
A japán kormány 24 ezer 800 katonát vezényel hétfőn a földrengés és szökőár sújtotta térségbe a még mindig eltűntként nyilvántartott több mint 12 ezer áldozat felkutatására - jelentette be a védelmi minisztérium.
Már a zöldség is radiaoktív Japánban!
A súlyosan megsérült fukusimai atomerőművet övező kitelepítési zónán kívüli területen két specialista sugárzásmérő csapat végzett méréseket. Javaslatuk szerint tovább kellene bővíteni a kitelepítési zónát.
Csernobili károk Japánban?
A nukleáris eseményeket rangsoroló (INES-) skálán az eddigi ötösről a legmagasabb, hetes fokozatúra emelték a japán fukusimai atomerőműben bekövetkezett katasztrófa minősítését - erősítette meg a japán atomipar-biztonsági hivatal a sajtóban korábban megjelent értesüléseket.
Japán földrengés: mindenki megérzi
A március 11-én bekövetkezett földrengés a korábbi nagy természeti katasztrófákkal összevetve hatalmas pusztítást végzett Japán ipari bázisában, de azoktól nem a kár mértékében, hanem annak szerkezetében tér el leginkább: tartós károkat szenvedett el ugyanis az ország áramtermelési kapacitása és sérültek az ipari beszállítói csatornák, ami megnehezíti a helyreállítást, késlelteti a gazdaság talpra állítását.
Már 8,5 millió gyűlt össze egy japán iskola felépítésére
Március 23-tól hívható ismét a 1749-es segélyvonal, az első öt napon több mint 8,5 millió forint gyűlt össze egy, a földrengés után összedőlt japán iskola újjáépítésére. A telekommunikációs szolgáltatók semmilyen külön díjat nem számolnak fel az sms-ek, illetve hívások után.
Minden második amerikai ellenzi az atomerőműveket
A japán katasztrófa eredményeként, nem meglepő módon csökkent az atomenergia használatának lakossági támogatottsága az Egyesült Államokban. Jelenleg minden második amerikai ellenzi az atomenergia használatát. - írja az ELTE TÁTK heti hírlevelében.
Katasztrófa után: 5 hétig ellátási zavarok az autógyártásban
Egy bizonyos autószínezék hiánya miatt időlegesen csökkenteniük kell felvehető rendeléseiket a világ autógyártóinak: a Xirallic nevű anyagot használó cégek, így a Chrysler, a General Motors és a Ford néhány szín esetében egyelőre nem tudják pótolni a festék hiányát.
"Ez hatalmas aggodalommal tölt el bennünket"
Kis esés az USA részvénypiacain. Tovább emelkedett az olaj ára a líbiai patthelyzet következtében. Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek, Japán esett. A forint és a dollár is erősödött tegnap. Ma további enyhe csökkenésre számítunk.
Európai atomvita: felvizezett stressz-tesztek
Ahogy a Japánban hősies munkát végző mérnökök és munkások egyre inkább uralmuk alá vonják az elszabadult atomerőműveket, úgy csökken az európai atomerőművek bezárását követelők lendülete is. A múlt héten bejelentett biztonsági tesztek mégsem lesznek olyan szigorúak, és a tagállamok anyagi érdekeik mentén igen távol kerültek bármiféle közös állásponttól.
Sok fontos hír jelent meg tegnap
Pozitív fordulat az USA részvénypiacain is. A korrekciós szakasz után ismét emelkedésbe kapcsoltak a nyersanyagárak, ENSZ légtérzár Líbiában. Kizöldültek az ázsiai indexek a G7 döntése után. Nagyot gyengült a jen a hajnali órákban a G7 intervenció hírére. A MOL érdeklődik a Lotos megvásárlása iránt. Ma további emelkedés várható.
Japán földrengés után: szelektív taktika lehet a nyerő
Az európai pénzpiacok viszonylag nyugodtan reagáltak a Japánban történt eseményekre. Jelenleg növekvő forgalom, ugyanakkor romló hangulat (fő mutatók magas szintről esnek alá) jellemzi a piacokat. A különböző szektorok különböző mértékben érintettek, az Erste elemzői a szelektív befektetési taktika alkalmazását javasolják.
A pánik a tőzsdéken igazából egy tisztulási folyamat
Tovább zuhantak az amerikai részvényindexek. Nem esett tovább az olaj és az arany ára tegnap. Tovább esnek az ázsiai indexek. Történelmi csúcsra erősödött tegnap a japán jen. A kezdeti esés után a nap végére korrekcióra számítunk.
Míg ünnepeltünk, a világ összeomlott! Vagy mégsem?
Csakugyan súlyos a japán földrengés, s a probléma nem is az első földrengésből, hanem az azóta is újra és újra keletkező rengések és az atomreaktor körüli problémákból adódik. Azonban talán egy kissé eltúlzottak a piaci reakciók.
Földrengés után felpöröghet a gazdaság
Erőteljes növekedési lendület közepette érte a japán gazdaságot a földrengés- és szökőár-katasztrófa, és a kezdetben várható megtorpanás után a megemelt költségvetési kiadások és a japán jegybank részéről valószínűsíthető további enyhítés is segíteni fog a lendület fenntartásában - jósolták a hétvégén londoni makroelemzők.
Tokióban már helyreállt a közlekedés
A japán rendőrség legfrissebb adatai szerint 900 ember halt meg a pusztító pénteki földrengés után, az eltűntek száma 1600, és több százan megsebesültek. A tokiói magyar nagykövetség nem tud arról, hogy magyar állampolgár is a természeti csapás áldozatául esett volna. Az áldozatok között a mentési munkálatokban részt vevők is vannak - szombaton két rendőr vesztette életét Mijagi prefektúrában. Ötvenöt társukkal megszakadt a kapcsolat, nem tudni, mi történt velük. Kan Naoto miniszterelnök bejelentette, hogy 50 ezer katona is csatlakozik a mentési munkálatokhoz, amelyek még nem kezdődtek meg a földrengés által legerősebben sújtott területeken, ahol újabb erős rengésektől és szökőártól tartanak.
"Mától tilos a szakáll viselése"
Megtiltotta alkalmazottainak egy japán város, hogy szakállt növesszenek. A nem mindennapos intézkedést energiatakarékossági okokkal magyarázták. A tilalom a munkahelyi "hűs ügymenet" kampány része.
Magyar alkatrészeket keresnek a japán világcégek
Több magyar elektronikai és járműipari cégnek is komoly esélye van arra, hogy a világ vezető japán nagyvállalatainak beszállítója legyen - ez derült ki az ITD Hungary és japán társszervezete, a JETRO által november 18-án szervezett rendezvényen. A japán cégek idén csak hazánkban vettek részt hasonló programon, és rekordszámú, több mint száz magyar céggel mintegy háromszáz tárgyalást folytattak.
Videó: idősek ellátását segíti az új japán robot
Idős betegeknek segít a mozgásban a Riken kutatóintézet Riba (Robot for Interactive Body Assistance) nevű robotja. A hatalmas plüssmacihoz hasonlító robot hetven - nyolcvan kilós pácienseket képes felemelni, és a karjaiban a tolószéktől elvinni az ágyig.
Végre jönnek a jó hírek! Nem a forintnak persze...
Áprilisban 0,5 százalékkal nőtt Németországban a kiskereskedelmi forgalom márciushoz képest, a márciusi, 0,4 százalékos havi visszaesés után. Japánban pedig áprilisban második hónapja nőtt az ipar termelése az előző hónaphoz viszonyítva, miután előzőleg öt hónapon át csökkent hónapról hónapra. A kelet-európai valutákra viszont nehezebb időszak vár.
Hatalmasat zuhant Japán
Japán hazai összterméke (GDP) az első negyedévben várhatóan 4,4 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó három hónaphoz képest, éves szinten pedig 16,5 százalékkal zuhant a külföldi és a hazai kereslet jelentős esése miatt - vélték szakértők.
Japán nagybevásárlásra indult a régióban
Magyarországhoz hasonlóan Csehország is azt tervezi, hogy elad széndioxid kibocsátási egységeket Japánnak, összesen 40 millió tonnát, jelentette be a cseh környezetvédelmi miniszter hétfőn.
A főnök túlhajszolta, öngyilkos lett
Tetemes kártérítést köteles fizetni egy japán mezőgazdasági szövetkezet egyik volt dolgozója után a családtagoknak, mert az a munkahelyi túlhajszoltság miatt öngyilkosságot követett el. Az ítélet szerinti összeg 100 millió jen (260,9 millió Ft).