Japán lehet a döntőbíró a Brexit-tárgyalásokon

Nemcsak az EU és az Egyesült Királyság között dőlnek el a Brexit-tárgyalások, a napokban egy újabb ország, Japán is beleszólt abba, hogyan hagyja el Nagy-Britannia az uniót. Várhatóan az ázsiai szigetország gazdaságának is árt a britek kivonulása az európai közös piacról, mivel az a britanniai japán befektetések értékét is csökkenti.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Japán ma az Egyesült Királyság tízedik legfontosabb kereskedelmi partnere, évente 13,7 milliárd értékben importálnak japán termékeket. A Britanniában működő mintegy ezer japán cég közel 140 ezer embert alkalmaz.

Kemény vagy puha brexit?

Japán arra törekedhet, hogy elkerüljék a „hard-brexitet”, vagyis azt, hogy Nagy-Britannia teljes mértékben kilépjen az EU-s szabadpiaci zónából. Jelenleg ezt a megoldást preferálja Theresa May brit miniszterelnök és az uniós vezetés is. A megoldással Nagy-Britanniában sem mindenki ért egyet: a Brexit-tárgyalásokért felelős brit miniszter és a pénzügyi tárca vezetője nemrég azt írták, a távozó országnak bizonytalan időre teljes körű hozzáférést kellene biztosítani az Európai Unión belső piacához, egészen addig, amíg „ki nem alakul az új viszonyrendszer.” Emellett Nagy-Britanniában nemrég újabb kampány indult azért, hogy a brit képviselők szavazzanak a Brexittel kapcsolatos végső tárgyalások ellen.

Brexit: úgy lépnének ki a britek, hogy tulajdonképpen maradnának
Teljes körű hozzáférést kellene biztosítania az Európai Uniónak a belső piachoz a közösségből távozó Nagy-Britanniának az uniós tagság megszüntetése (Brexit) és az új viszonyrendszer kialakítása közötti átmeneti időre – vetette fel a Brexit-tárgyalásokért felelős brit miniszter és a pénzügyi tárca vezetője egy közös írásban, amelyet a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német lap közölt a szerdai számában.
A japán külügy már a Brexit 2016-os megszavazása idején jelezte, nem örülnek neki, hogy az Egyesült Királyság kilép a közös európai piacról. Az itteni japán befektetéseket védendő Abe Sinzo kormánya is megpróbálja befolyásolni a tárgyalásokat London és Brüsszel között. Csütörtökön Koji Tsuruoka londoni japán nagykövet elmondta, hogy Theresa May a 19 legnagyobb japán cég vezetője figyelmeztette: ha a Brexit további veszteségeket okoz nekik, kivonulhatnak Nagy-Britanniából.

Csökkenő versenyképesség

A japán cégek kivonulása részben már el is indult. A Mitsubishi UFJ bank például már bejelentette, Londonból Amszterdamba helyezi át a székhelyét. Más cégek, mint a Nomura, a Daiwa és a Sumitomo Mitsui. Meanwhile Franfurf felé kacsintgatnak, a Nissan pedig már a népszavazás után jelezte, kivonulnak, ha a brit kormány nem tudja garantálni a versenyképességet a Brexit után.

Theresa May a napokban amellett érvelt, hogy nincs szükségük az európai közös piacra, Nagy-Britannia sokkal előnyösebb megállapodásokat tud majd kötni egyedül olyan országokkal, mint például Japán. Úgy tűnik azonban, hogy a közös piac elhagyása miatt erősen csökkent Nagy-Britannia vonzereje, mint befektetési vagy export-célország.

A kilépés a brit exportőröknek sem segít: egy közelmúltban készült tanulmány szerint ez a brit exportcikkek drágulását eredményezheti, amik így kiszorulhatnak az európai piacokról. Ezáltal mintegy 17 milliárd fonttól eshet el a brit ipar.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo