A várhatóan jövőre életbe lépő megállapodás alapján megszűnnek a kétoldali vámok és eltörlik az európai áruk japán ellenőrzésére vonatkozó előírásokat.
Az Unió számára Japán eddig is fontos kereskedelmi partner volt, de a forgalmat korlátozták a vámok, amelyek például az európai élelmiszerekre, borokra, vagy cipőkre magasak voltak.
Sokat várhat az egyezménytől az európai gyógyszer – és gyógyáruipar, a mezőgazdasági és élelmiszeripari kivitel és a járműipar. Csak a húsáruk vámmentességétől az export 180 százalékos növekedését várják.
Japán oldalról az autóknál várnak nagyobb kivitelt: kocsijaikra az Unió eddig 10 százalékos, a haszonjárművekre akár 22 százalékos vámot vetett ki.
Összességében évi 1 mrd. euró vám-megtakarítás várható az uniós exportőröknél, Ugyanakkor nyílt kérdés, hogy a vámcsökkenések hasznából mennyit nyelnek le az importőrök, a kereskedelem.
Az Európai Bizottság az Unió gazdasági teljesítményének 0.6 százalékos emelkedését várja a megállapodástól. Annak elfogadása az Európai Parlamentben bizonyosra vehető, nemzeti parlamentek jóváhagyása nem szükséges. A „Jefta“ egyúttal fontos jelzés Amerikának: miután Donald Trump elnök hadat üzent a szabadkereskedelemnek, az EU és Japán kitartanak mellete.
(Forrás: Der Spiegel)