Azok után, hogy az amerikai Silicon Valley Bank összeomlott és a svájci jegybank 50 milliárd svájci frankos likviditási hitellel mentette meg a Credit Suisse bankot, bizonytalanná vált a nemzetközi bankrendszer stabilitása és több kérdés is felmerült a nemzetközi pénzügyi rendszer gyengeségeivel kapcsolatban.
"A nemzetközi piacon a kockázatkerülés figyelhető meg" - hangzott el a tárgyaláson a japán pénzügyminisztertől, aki hozzátette: ennek fényében "odafigyelünk a fejleményekre és együttműködünk a központi bankkal és tengerentúli hatóságokkal egyaránt". Szuzuki leszögezte, hogy "Japán pénzügyi rendszere teljes egészében stabil marad".
A miniszterek egyhangúlag egyetértettek abban, hogy az ukrajnai háború miatt Oroszországra mért szankciók prioritást élveznek a gazdasági mechanizmusokon belül, s azonos véleményen voltak abban is, hogy a gazdasági biztonság egyik alapelemeként az ellátási láncok megerősítésére van szükség.
Ugyancsak a gazdasági együttműködésben egyezett meg Robert Habeck német és Nisimura Jaszutosi japán gazdasági miniszter. A két ország közti szoros kooperáció Nisimura szerint "nagy jelentőséggel bír a drasztikusan megváltozott nemzetközi helyzet közepette".
Németország célja, hogy a lehető legkisebb mértékűre csökkentse kínai nyersanyagfüggőségét, Habeck azonban elmondta, hogy a Japánnal mint szintén nagy nyersanyag-exportőrrel való együttműködésben fontos szempont volt a klímasemleges energiaellátás megteremtése is.
A Kína és Oroszország közti közeledés és a globális gazdaság megoszlásának fényében még fontosabbá válik a nyugati országok szövetsége - hangsúlyozta a japán gazdasági miniszter.
Idén Japán a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7-országcsoport soros elnöke. (MTI)