A koronavírus újabb gazdaságnak osztott ki pofont

Az előzetesen becsültnél kisebb mértékben csökkent a japán gazdaság teljesítménye az első negyedévben, de a koronavírus-járvány hatására várhatóan tovább mélyül a recesszió.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A japán kormány hétfőn közzétett, második becslésen alapuló adatai szerint január-márciusban 0,6 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék az előző három hónaphoz képest. Ez kedvezőbb az első becslésben szereplő 0,9 százalékos visszaesésnél, de gyengébb a 0,5 százalékos elemzői várakozásoknál.

Évesített ütemben 2,2 százalékkal csökkent a japán gazdaság teljesítménye január-márciusban, ami ugyancsak jobb az előzetesen megadott 3,4 százaléknál, de rosszabb az elemzők által várt 2,1 százaléknál.

Az adatok felfelé való módosítása alapvetően arra vezethető vissza, hogy a tőkeberuházások a második becslés szerint 1,9 százalékkal nőttek az előző három hónaphoz képest, szemben az első becslésben szereplő 0,5 százalékos csökkenéssel. A háztartások fogyasztása, amely a GDP több mint felét adja, 0,8 százalékkal csökkent, a külkereskedelem pedig 0,2 százalékpontot vitt el a gazdasági növekedésből.

Kép:Pixabay

A felülvizsgált adatsor megerősítette, hogy a japán gazdaság négy és fél év óta először technikai recesszióba került a márciussal végző három hónapban. A tavalyi utolsó negyedévben 7,2 százalékkal csökkent a GDP az általános forgalmi adó októberben hatályba lépett újabb emelése, illetve az amerikai-kínai kereskedelmi háború következtében.

Egy sor áprilisi adat, köztük az export, az ipari termelés és a foglalkoztatottság alakulása azt jelzi, hogy a világ harmadik gazdasága a világháború után legrosszabb negyedévére számíthat az április-júniusi három hónapban, miután világszerte megbénult a gazdaság, az emberek többsége pedig otthonmaradásra kényszerült a gyorsan terjedő koronavírus-járvány miatt. Elemzői előrejelzések szerint a második negyedévben több mint 20 százalékos évesített ütemben csökken a GDP.

A japán kormány május utolsó hetében oldotta fel a szükségállapotot, és hagyott jóvá egy újabb, 1100 milliárd jen értékű gazdaságösztönző csomagot, amivel megduplázta a járvány által sújtott gazdaság támogatását célzó intézkedések összértékét.

A japán jegybank arra számít, hogy a folyó pénzügyi évben 3-5 százalékkal csökkenhet a GDP. A 2021-es pénzügyi évben viszont 2,8-3,9 százalékkal, a 2022-esben pedig 0,8-1,6 százalékkal nőhet a gazdaság.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo