A koronavírus újabb gazdaságnak osztott ki pofont

Az előzetesen becsültnél kisebb mértékben csökkent a japán gazdaság teljesítménye az első negyedévben, de a koronavírus-járvány hatására várhatóan tovább mélyül a recesszió.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A japán kormány hétfőn közzétett, második becslésen alapuló adatai szerint január-márciusban 0,6 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék az előző három hónaphoz képest. Ez kedvezőbb az első becslésben szereplő 0,9 százalékos visszaesésnél, de gyengébb a 0,5 százalékos elemzői várakozásoknál.

Évesített ütemben 2,2 százalékkal csökkent a japán gazdaság teljesítménye január-márciusban, ami ugyancsak jobb az előzetesen megadott 3,4 százaléknál, de rosszabb az elemzők által várt 2,1 százaléknál.

Az adatok felfelé való módosítása alapvetően arra vezethető vissza, hogy a tőkeberuházások a második becslés szerint 1,9 százalékkal nőttek az előző három hónaphoz képest, szemben az első becslésben szereplő 0,5 százalékos csökkenéssel. A háztartások fogyasztása, amely a GDP több mint felét adja, 0,8 százalékkal csökkent, a külkereskedelem pedig 0,2 százalékpontot vitt el a gazdasági növekedésből.

Kép:Pixabay

A felülvizsgált adatsor megerősítette, hogy a japán gazdaság négy és fél év óta először technikai recesszióba került a márciussal végző három hónapban. A tavalyi utolsó negyedévben 7,2 százalékkal csökkent a GDP az általános forgalmi adó októberben hatályba lépett újabb emelése, illetve az amerikai-kínai kereskedelmi háború következtében.

Egy sor áprilisi adat, köztük az export, az ipari termelés és a foglalkoztatottság alakulása azt jelzi, hogy a világ harmadik gazdasága a világháború után legrosszabb negyedévére számíthat az április-júniusi három hónapban, miután világszerte megbénult a gazdaság, az emberek többsége pedig otthonmaradásra kényszerült a gyorsan terjedő koronavírus-járvány miatt. Elemzői előrejelzések szerint a második negyedévben több mint 20 százalékos évesített ütemben csökken a GDP.

A japán kormány május utolsó hetében oldotta fel a szükségállapotot, és hagyott jóvá egy újabb, 1100 milliárd jen értékű gazdaságösztönző csomagot, amivel megduplázta a járvány által sújtott gazdaság támogatását célzó intézkedések összértékét.

A japán jegybank arra számít, hogy a folyó pénzügyi évben 3-5 százalékkal csökkenhet a GDP. A 2021-es pénzügyi évben viszont 2,8-3,9 százalékkal, a 2022-esben pedig 0,8-1,6 százalékkal nőhet a gazdaság.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo