Kis volumenű, napenergiás, biogáz és más elektromos hálózaton kívüli (úgynevezett off grid) erőművekre lenne szükség a szegény országokban, hogy az emberek vállalkozni tudjanak, és talpra állhassanak, mint saját sorsuk és anyagi boldogulásuk urai. A villamos energiához való hozzáférés alapfeltétele bármilyen régió gazdasági felzárkóztatásának, hiszen áram nélkül az emberek nem tudnak vállalkozni és termelni.
4 milliárd fős célközönség
Mint arra a londoni Környezeti Fejlődés Nemzetközi Intézete (IIED) elemzése rámutat, a 7,2 milliárd lakosú Földön közel egymilliárd ember még mindig áram nélkül él, 3 milliárd pedig füstöt kibocsátó energiaforrásokat használ (fa, kerozin, lepényformájúra gyúrt, szárított állati ürülék), hogy főzni tudjon.
A szervezet 2030-ra tűzte ki annak a célnak megvalósítását, hogy bolygónk összes lakója rendelkezzen árammal (ez is része az Új Fenntarthatóság Fejlődési Céloknak), a szegények elsősorban megújuló energiákkal. De mint ahogy az ENSZ a nyomorgókat szegénysorból kiemelő Millenniumi Fejlesztési Céljai sem valósultak meg teljes egészében, elképzelhető, hogy ezek sem fognak.
Az áramellátás decentralizálásával foglalkozó szervezetet Sustainable Energy for All néven – azaz SE4All – 2011-ben hozta létre Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár, látva, hogy a Millenniumi Célok elérése felé a kelleténél lassabban halad a világ.
- Becslések szerint évi 40–100 milliárd dollár közötti befektetésre lenne szükség, hogy a cél ütemszerű kivitelezését tartani tudják.
- A párizsi Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2011-es becslése szerint évente 23 milliárd dollárt kellene az áramellátás decentralizálásába invesztálni.
- A világ kormányai évi 14,1 milliárdos támogatást ítéltek meg nemzetközi klímafinanszírozásra (2003 és 2015 között), ennek mindössze körülbelül 40 százaléka, mintegy 5,6 milliárd forint fordítódott energiával kapcsolatos beruházásokra, s ezen belül is csak 3,5 százalékot irányítottak a decentralizálást célzó infrastruktúrák, azaz kis volumenű erőművek létesítésére.
- Az IIED jelentése ugyan nem ad meg összeget, amire szükség lenne, de azt jelzi, hogy jelenleg annak mindössze 5 százalékát fektetik napkollektorok, minihálózatok és tiszta tűzhelyek beszerelésére.
Vannak azért kivételek: Banglades és Nepál kormányai hivatalt hoztak létre az ilyen kis fejlesztések elősegítésére, méghozzá úgy, hogy több ilyen projektet egy kalap alá vesznek, így csomagban kínálják őket a befektetőknek.
Ha az áramot nélkülöző családok és háztartások végre energiához jutnának, javulna az egészségük, mert hűteni tudnák ételeiket, a gyerekek és a felnőttek nem szenvednének légúti megbetegedésektől, amiket a tűzzel való sütés-főzés okoz kis kunyhóikban, s ami a nagyszámú gyerekhalálozás egyik jelentős oka a szegény világban.
Afrikában mobiltelefonokon működik a pénzutalási rendszer, egész országnyi népességek vannak a bankrendszeren kívül, s árammal egyre többen csatlakozhatnának mobiltelefonnal e pénzügyi hálózatba is.
Forrás: Reuters