Ipar cikkek

Nem igazán tud magához térni a magyarországi autógyártás
Csütörtökön tette közzé a KSH az ipari termelésre vonatkozó adatokat, amely szerint 2020 júniusában ennek volumene 7,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 12,2 százalékkal csökkent. Mint írták, jelentős visszaesés volt a legnagyobb súlyú járműgyártásban.

A koronavírus árnyékában: hogy vészelte át Magyarország a járvány kezdetét?
Az Eurostat közzétette 2020 első negyedévére vonatkozó adatait, a koronavírus közeledtével megingó gazdaságokon már ekkor meglátszottak a stagnálás és a visszaesés jelei - ám úgy tűnik, hogy Magyarország a járvány első hónapjait viszonylag karcolásmentesen megúszta.

Itt vannak a számok: felemás képet mutat az ipar
Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal elmaradt júniusban az egy évvel korábbitól, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 12,2 százalékkal csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal első becslése alapján.

Ezeket az iparágakat nem ütötte meg a járvány
Míg számos iparágat súlyosan érintett a COVID-19 válság, a technológiai, média- és távközlési (TMT) ágazatban a gazdasági hatás nagyrészt semleges volt, sőt egyes iparágakban pozitív – derül ki a PwC közép- és kelet-európai régióra kiterjedő, közelmúltban készült elemzéséből.

Még mindig bajban az ipar, de már látszik a fény az alagút végén
Az iparnál is jelentős visszaesést eredményezett a világjárvány.

Megvannak a számok: tényleg hatalmas pofont kapott Magyarország
Áprilisban minden idők legnagyobb mértékében esett az euróövezet és az Európai Unió ipari termelése havi és éves szinten a koronavírus-járvány miatt, Magyarország a negatív lista elejére került.

Negatív meglepetés Németországban - rosszabb adat jött a vártnál
Rekordmértékben, a vártnál erősebben csökkent az ipar teljesítménye Németországban áprilisban, mivel az új koronavírus által okozott járvány a termelés felfüggesztésére vagy visszafogására kényszerítette a vállalatokat.

Siralmas adat jött a magyar iparról
A munkanaphatástól megtisztított adatok sem sokkal szebb a nyers adatnál.

A hazai ipar lehet a nyertese az ellátási láncok átalakulásának
Két esetben megindult a gyártás átszervezése Kínából Magyarországra– mondta el Konkoly-Thege Máté. A ThegePlastic Kft. ügyvezetője hozzátette, hogy a kormányzati lépések is egyre inkább a hazai ipari szereplők helyzetbe hozását segítik. A fentiek hatására akörnyezetterhelés is komolyan visszaeshet, illetve a körkörös gazdasághoz köthető beruházások is lendületet kaphatnak – emelte ki.

Nem minden iparágban ment könnyen az átállás
A hazai társaságok üzletmenet-folytonossági (BCP) felkészültségére vonatkozóan, a COVID-19 helyzet kezelése kapcsán végzett nem reprezentatív kérdőíves felmérést a Deloitte. A fő tanulságok a következők: a pénzügyi szektor és az élelmiszeripar hamarabb tudott lépni, mint más iparágak, a munkaszervezési és pszichológiai háttér biztosítása pedig nem ment gond nélkül.
Ezek lehetnek a fejlődő iparágak a járványhelyzetben
Az YPO március és április között végzett, 3500 globális vállalatvezetőt megszólaltató felmérése alapján drasztikus változás jelent meg a vállalatok jövőképében: 84 százalékban rosszabbul látja a vállalkozások helyzetét a menedzsment. A szálloda és légi közlekedés iparág mellett az autógyártás, a kiskereskedelem és az energiaszektor is további komoly leépítések előtt áll. Így a munkavállalóknak a telekommunikáció, szállítmányozás, pénzügyi szektor és a gyógyszeripar felé érdemes orientálódniuk - mind az üzleti, mind a vezetői teljesítmény és fejlődési lehetőségek alapján.
Újraindult a termelés a nagy iparvállalatoknál Kínában
A koronavírus-járvány miatt korábban leállt vállalatok 98,6 százaléka kezdte újra a termelést.
Megindultak a feldolgozóipar és az energiaipar árai
Tavaly novemberben az ipari termelői árak összességében 2,1 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.
Tovább zakatol a magyar ipar, hiába lassulnak az autógyárak
Közzétett a Központi Statisztikai Hivatal az ipari termelés októberi alakulásáról szóló első becslését.
17 éves mélypontra zuhant Kínában az ipari termelés növekedésének üteme
A kiskereskedelmi bővülés is dögrováson volt augusztusban. Az okok: gyengülő belföldi kereslet, és persze az USA-val vívott kereskedelmi háború.
Hasít az ipar, de a nemzetközi környezet még bekavarhat
Minden várakozást felülmúlva, 12 százalékkal nőtt az ipari termelés júliusban. A bővüléshez a feldolgozóipar teljesítménye is hozzájárult.
Az építőipar bízik leginkább a növekedésben
Másfél év alatt felére csökkent a hazai nagyvállalatok növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index. A mutató a nagyvállalatok eddigieknél jóval óvatosabb optimizmusát tükrözi.
Intelligens technológiák intelligens gyárak számára
Magyarország gazdasága gyorsabb iramban nő, mint az európai átlag A nemzetközi gazdasági lendület lassul – a szerszámgépek iránti kereslet globális növekedése azonban 2019-ben is erőteljes marad.
Rég nem volt ilyen pesszimista a magyar ipar
Az üzleti várakozások december óta romlanak, legnagyobb mértékben az iparban és az építőiparban. Áprilisban a legnagyobb visszaesés az iparban, a legkisebb a szolgáltató szektorban következett be – a GKI friss elemzése szerint.
Jól megy az iparnak
Az autók és elektronikai termékek gyártása és exportja húzta februárban a magyar ipart, amely közel 6 százalékos többletet ért el. Az idén az ágazat várhatóan 4-5 százalékos bővülést érhet el.
Van az a pénz – Mercedest gyártanak Moszkvában
Moszkva közelében a héten megkezdték Mercedes-személyautók gyártását. Elsősorban a főváros fizetőképes lakóinak készülnek az E-osztály drága limuzinjai és a divatos terepjárók.
A hazai cégek csak kullognak a 4.0 után
A magyarországi munkaerőhiány egyik oka a magyar szakképzési rendszer elavultsága. A GKI vizsgálata szerint azonban az aktuális vállalati igényeket kiszolgáló oktatási rendszer nem is fog olyan munkaerőt piacra bocsátani, amilyenre egy versenyképes gazdaságnak szüksége van.
Nagy mennyiséget és jó minőséget vár tőlünk a német piac
Németország Magyarország legfontosabb üzleti partnere. A német piacra való bejutáshoz kaptak praktikus tanácsokat a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és a Piac & Profit által közösen megrendezett Német-Magyar Üzleti Fórum résztvevői az előadóktól.
Nagyot mentek a beruházások, de jövőre lassulás jöhet
A beruházások a harmadik negyedévben 22 százalékkal nőttek, ez gyorsulást jelent az előző negyedévekhez képest. Kedvező, hogy a vállalkozásoknál enyhén fokozódott a beruházási kedv, de akadnak negatív eredmények is.
Kevés az energiahatékony ipari ingatlan
A bérbeadási céllal épített hazai ipari ingatlanok csupán harmada, mintegy 2,1 millió négyzetméternyi raktár, csarnok és logisztikai központ tekinthető energiahatékonysági szempontból korszerűnek – derült ki a Knauf Insulation valamint a Raktár.info szakmai portál közös felméréséből.
Az olajárról szólhat Trump következő háborúja
Az Irán elleni amerikai szankciók felverték az olaj árát, most az elnök az OPEC-et akarja rávenni, hogy a termelés növelésével vigyék lejjebb az olajárakat. Erre az olajtermelő országok nem hajlandók, de az árfolyam csökkenéséért az USA is tehet, ha hajlandó feláldozni a saját vésztartaléka egy részét.
Az ipari rendszerek elleni támadás egész régiókat tehet tönkre
Azoknak a számítógépeknek, amelyeken a Kaspersky Lab megoldásaival védett ipari ellenőrző rendszerek futnak több, mint 40%-át érte kártékony szoftver-támadás 2018 első félévében. A leginkább érintett országok közé Vietnám, Algéria és Srí Lanka tartozott, míg az ipari gépek szempontjából legbiztonságosabb régió Dánia volt.
Ezek a cégek végül jól jártak az amerikai importvámokkal
Trump vámháborúja az európai acélipart is átrendezheti, miközben a török acélgyártók is Európába importálnának, ezért az Európai Bizottság újabb vámokat vetett ki. A nyersanyagot forgalmazó cégek örülhetnek az emelkedő áraknak.
FT: Kifullad a gazdaság a munkaerőhiány miatt
A közép-európai EU-gazdaságokban, köztük Magyarországon kialakult munkaerőhiány miatt „fogy a gőz” a térségi gazdaságokból – áll a Financial Times hétfői térségi elemzésében.
Az „évszázad projektje”: a cél, hogy függésben tartsák az adósokat
Kína a világ 60 országára, köztük Magyarországra (a Belgrád–Budapest vasútvonal korszerűsítésére) is kiterjesztette „Övezet és út” elnevezésű, sokmilliárdos infrastruktúra-beruházási programját. Malajzia viszont most kihátrált két tervezett nagy kínai projektből, ami felveti a kérdést: valóban előnyösek-e ezek a beruházások?
Jobb-e az országnak, ha több a diplomás?
2010 óta felerősödtek azok a nézetek, hogy több szakmunkásra és kevesebb diplomásra van szükség, mivel Magyarország „újraiparosításra” szorul. Ennek ellentmond, hogy a modern, fejlett gazdaságok innováció vezéreltek, illetve gyorsan képesek adaptálni az új technikákat, technológiákat – hívja fel a figyelmet a GKI legújabb kutatásában.
Az autóipar is felpörgeti a vidéki ingatlanpiacot
A vidéki ingatlanpiac élénkülését a nagy volumenű beruházások mellett a régiós elhelyezkedés és az infrastruktúra-fejlesztések is elősegítik. A nagyobb fejlesztések nyomán felkúszó ingatlanárak kiváló befektetési lehetőséget kínálnak.
Itt van a karbonárral igazított tőzsdeindex
A S&P Dow Jones olyan indexeket indít, melyek a 2030-ra prognosztizált karbonárfolyamot bekalkulálják a cégek teljesítményébe, s ezzel együtt a várható árfolyamába is. A légszennyezés megfizettetésével mint költségtétellel terhelve máshogy fog kinézni sok-sok multi piaci kapitalizációja.
Behúzta a féket az ipar
Júniusban az ipari termelés a várakozásoknál kisebb mértékben növekedett az előző év azonos időszakához képest. A KSH szerint ez kevesebb a 4 százalékos piaci várakozásnál, és az első félév átlagánál.
Egyre drágábban termel a magyar ipar
A KSH adatai szerint júniusban a minimálbér növekedése, az olajár-emelkedés és a forint gyengülése miatt tovább gyorsult az ipari termelői árak emelkedése. Tavalyhoz képest a termelői árak 7,5 százalékkal nőttek a májusi 5,3 százalék és az áprilisi 2,3 százalék után.
Ipar 4.0: tanuljunk mintagyáraktól
Ingyen, a digitális transzformációt már végrehajtott gyárak segítségével készítik fel a 4.0-s ipari megoldások bevezetésére a kkv-kat az Ipar 4.0 Mintagyárak programban. Az IFKA és az IVSZ közös projektjének célja, hogy a magyar beszállítók megfeleljenek a multinacionális megrendelők egyre növekvő igényeinek.
Ipar 4.0: kkv-k is elkezdhetik
Az ipar 4.0-ról szóló cikksorozatunkban azt mutatjuk be, hogyan érdemes a kkv-knak bevezetni az újfajta gyártási technológiákat. Az első részben az átállást támogató Modern Vállalkozások Programját mutatjuk be.
A védővámok miatt leépíti amerikai gyárait a Harley-Davidson
Az európai védővámok miatt részben áthelyezi a gyártást az Egyesült Államokból a Harley-Davidson, az Európába szánt motorokat külföldön fogják gyártani.
A kkv-kra is számít a kormány, hogy több legyen a munkaerő
Idén áprilisban 7,8 százalékkal bővült az ipari termelés Magyarországon. A kedvező gazdasági környezetnek és a kormány újraiparosítási programjának köszönhetően 2010 januárjához képest 37,8 százalékkal nőtt az ágazat kibocsátása. A pozitív tendenciát tovább erősíthetik a megvalósuló kapacitásbővítő beruházások, amelyeket a kormány az Irinyi Terv keretében is támogat.
Magyarországot sem kerüli el a negyedik ipari forradalom
A Simenesnél a digitalizáció és a robotizálás egyelőre nem fenyegeti az emberek munkahelyét. A német cégnél új lehetőségek nyílhatnak mérnököknek, matematikusoknak, progrmozóknak – mondta a Piac&Profitnak Dale A. Martin, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Drónokkal ellenőrzik az erőműveket Bécsben
A Wien Energie innovációs projektje keretében ipari drónokkal ellenőrzik a szél- és naperőműveket, valamint a hőerőművek kéményeit Bécsben. Így senkinek sem kell a magasba másznia, és sokkal rövidebb időre kell leállítani a létesítményt.
4 százalékkal nőtt az ipari termelés februárban
Februárban az ipari termelés volumene 4,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 0,5 százalékkal emelkedett – erősítette meg csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
Visszaesett a magyar autóipar, de az össztermelés így is nőtt
Februárban a magyar ipari termelés 4,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az élelmiszeriparban nőtt, az elektronikai iparban, a járműiparban és a gyógyszergyártásban viszont csökkent a termelés.
Újabb országok kapnak mentességet a Trump-féle védővámok alól
Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter pénteken egy interjúban kijelentette: akár több ország is mentesülhet a csütörtökön Donald Trump elnök által aláírt védővámok kivetése alól, Kanada és Mexikó már biztosan mentesül.
Optimistán kezdték az évet a vállalkozások
Erőteljes növekedést mutat a K&H kkv bizalmi index, ami a szektor idei évre vonatkozó pozitív várakozásait tükrözi. A mutató 6 pontos növekedést követően jelenleg 8 ponton áll, köszönhetően annak, hogy a cégek saját eredményeik és a gazdaságpolitika várható alakulását tekintve is optimistán tekintenek előre.
Beszállítók: ha nem jól teljesítünk, elviszik a gyártást
Sok feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy egy cég beszállító lehessen az autóiparban, melyet a német gyártók dominálnak hazánkban. A gyárak megveszik az alkatrész dizájnját, így ha a termelés nem kielégítő, el is vihetik kitalálójától az eszköz gyártását.
Csökkenő cégszám mellett növekvő árbevétel a vendéglátásban
A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás iparágának ciklikussága kétségtelen, hiszen a nyári időszakban megduzzadnak a piac bevételei az ország adottságainak és az általa vonzott turistáknak köszönhetően. Nem volt ez másképp az elmúlt három év folyamán sem, derül ki a Bisnode elemzéséből, melyben a szezonalitást kiszűrve vizsgálta meg, hogy mi is mondható el az ágazat mutatóiról éves vonatkozásban.
20 milliárd fontba fájhat a Brexit a brit feldolgozóiparnak
Az Egyesült Királyság technológiai, egészségügyi és járműipara, illetve a fogyasztási cikkek gyártása számára évi közel 17 milliárd angol font (mintegy 6 ezermilliárd forint) veszteséget jelenthet az EU-ba irányuló export csökkenése a Brexitet követően – derül ki a Baker McKenzie ügyvédi iroda és az Oxford Economics tanulmányából. A szigetország feldolgozóiparának mintegy 60 százalékkal kellene növelnie a nem uniós piacokra érkező exportját annak érdekében, hogy egy esetleges „kemény Brexit” esetén ellensúlyozza az unió felé irányuló kivitel visszaesését.