Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,1 százalékkal nőtt. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 októberéhez képest 2,9 százalékkal emelkedett.
A feldolgozóipari alágak többségében növekedést mértünk, köztük az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában jelentős volt a bővülés. A legnagyobb súlyú járműgyártás azonban számottevően csökkent. A visszaesést elsősorban az okozta, hogy a globális félvezetőhiány miatt a gyárak kisebb kapacitással, illetve egyműszakos munkarendben dolgoztak. A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában kisebb mértékben esett vissza a kibocsátás.
A termelés az év első tizenegy hónapjában 9,9 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.
A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás novemberben az előző hónaphoz viszonyítva 2,9 százalélkal nőtt.
Meglehetősen régen volt, amikor úgy kezdhettük a friss ipari adatok elemzését, hogy pozitív meglepetést látunk, de a novemberi adat egyértelműen ide tartozik. A havi alapon mért 2,9 százalékos növekedés az ipari termelés volumenében rendkívül erősnek számít. Ezzel összhangban a termelés a nyers adatok alapján 2,6 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi értéket 2021 novemberében. Ez egyben azt is jelenti, hogy a nyári visszaesést is ledolgozta az ipar és a termelés szintje nagyjából visszatért a tavasszal látott szintre.
Különösen biztató, hogy nem arról van szó, hogy a két legnagyobb súlyú feldolgozóipari ág hirtelen magára talált volna. Ugyanis a KSH szűkszavú kommentárja szerint a legnagyobb súlyú járműgyártásban továbbra is számottevő csökkenés figyelhető meg a termelésben, miközben az elektronikai ipar is küzd az alkatrészhiánnyal és így a csökkenő termeléssel. Ezzel szemben a többi feldolgozóipari ágazat együtt képes volt ellentételezni mindezt, ennek köszönhető tehát a kiemelkedő novemberi teljesítmény.
Mindez talán azt is előrevetíti, amiben eddig csak halványan reménykedtünk: hogy az autó- és elektronikai ipar nélkül is képes a magyar ipar egésze a pozitív teljesítményre. A gyenge október után ez nagy lökést adhat a negyedik negyedévre vonatkozó GDP várakozásoknak, amik az elmúlt időben inkább lefelé módosultak. (ING elemzés)