Ipar cikkek
Rossz előrejelzés érkezett a magyar gazdaság számára
Márciusban a vártnál nagyobb mértékben esett vissza a feldolgozóipari termelés Németországban az előző hónaphoz képest - közölte előzetes adatai alapján a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis.
Csúcson a magyar ipar
2022 márciusában az ipari termelés volumene 3,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,2 százalékkal nőtt.
Nem az orosz piac elvesztése fáj a német iparvállalatoknak, hanem a háború
Jelentősen csökkentették idei árbevétel-előrejelzésüket a német iparvállalatok az ukrajnai háború miatt.
Brutális, ami az ipari termelői árakkal történik
Egy év alatt 25,9, az előző hónaphoz képest 4,8 százalékkal nőttek.
Februárban rekordot döntött a magyar ipari termelés
Februárban csúcsot ért el a magyar ipari termelés. A február 24-én kezdődött ukrajnai háború hatása még nem látszott.
Durván nőttek az árak az iparban
Megdobták az áremelkedést az alapanyag- és energiaárak és a munkabérek növekedése.
Nagy a baj Oroszországban
A Gajdar Gazdaságpolitikai Intézet (IEP) az orosz ipari vezetők körében végzett felmérése szerint az ágazat kilátásaira vonatkozó márciusi index példátlan összeomlást mutat, a legnagyobbat az IEP ilyen jellegű felméréseinek 1995. évi kezdete óta. Ez az első mutató, ami már az Ukrajna ellen indított orosz háború kezdete után készült - közölte a Kommerszant orosz lap.
Nagyon jó hír érkezett
Decemberben a piaci várakozásoknál lényegesen nagyobb mértékben nőttek a német gyáripari megrendelések havi szinten.
A csúcs közelében az ipari termelés
2021 decemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,6 százalékkal emelkedett. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 novemberéhez képest 0,1 százalékkal csökkent.
2021-ben robbantak az ipari termelői árak
Az ipari termelői árak 2021 decemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva 22,3, az előző hónaphoz képest 1,6, 2021-ben pedig átlagosan 13,5 százalékkal nőttek.
Nagy ugrás előtt Magyarország
Pozitív meglepetésként értékelik az elemzők az ipari termelés novemberi adatait. Ugyanakkor még szebb lehetne a kép, ha a félvezetőhiány nem okozna gondokat az autógyártásban. A Magyarországon meghatározó gépkocsiipar rendelésállománya hatalmas, tehát a beszállítói problémák enyhülése azonnal éles felpattanást eredményezne. Márpedig ez közeleg, hiszen új chipgyártó kapacitások üzembe helyezése várható.
Csúcson a magyar ipari termelés
2021 novemberében az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Egyre nagyobb nehézségekkel küzd a magyar ipar
Majdnem 30 százalékkal lett kisebb a termelés októberben, mint egy évvel korábban. A csiphiány miatt.
Baljós viharfelhők tornyosulnak a magyar ipar felett
2021 októberében az ipari termelés volumene 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,7 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 szeptemberéhez képest 0,3 százalékkal emelkedett.
Forró ősz: nehéz idők várnak a magyar iparra
A chiphiány és más alapanyagok, alkarészek beszerzési nehézségei nyomták rá bélyegüket az ipar augusztusi teljesítményére, amelyet még tetéz az energiaárak és a szállítási költségek emelkedése - állapították meg az MTI-nek nyilatkozó elemzők a Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai láttán.
A hazai autóiparban már érződik a chiphiány
A KSH kedden publikálta az első becslését az ipari termelés júliusi volumenére. Az adatok ugyan növekedést mutatnak, ám az ördög itt is a részletekben lakozik.
Hogy teljesített a magyar ipar? Megérkeztek a számok
Júliusban 8,0 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, amikor 7,7 százalékkal alacsonyabb volt a termelés a 2019. júliusinál.
Lassan, de biztosan halad előre az amerikai ipar
A vártnál nagyobb mértékben nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban a Federal Reserve keddi jelentése alapján.
Negatív meglepetést okozott az euróövezet
A vártnál gyengébben teljesített az euróövezet ipara júniusban a szűk ellátási keresztmetszetek következményeként.
Valamelyest lassult a magyar ipar
Előző hónaphoz képest csökkent a termelés.
Drágulás és nyersanyaghiány: egyre nagyobb a baj
Komoly problémákat okoz a német feldolgozóiparban az olyan nyersanyagokból kialakult hiány, mint például az acél, a fa vagy a műanyag. Piaci szakértők előrejelzése szerint a már jelenleg is magas árak emiatt tovább emelkednek, és egyelőre a folyamat végét sem látni.
Jó hír jött a hazai járműgyártásról
Májusban az ipari termelés 39,1 százalékkal haladta meg a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések miatt egy évvel korábbi alacsony szintet, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 40,2 százalékkal emelkedett.
Belehúzott a hazai ipar
Májusban az ipari termelés volumene 39,1 százalékkal meghaladta az előző év májusának alacsony bázisszintjét, amely a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedésekkel volt összefüggésben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Megugrott az ipar a járvány után
Áprilisban az ipari termelés 58,8 százalékkal meghaladta az előző év áprilisának rendkívül alacsony bázisszintjét, amely a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések következtében tavaly 36,9 százalékkal esett vissza 2019 azonos hónapjához viszonyítva.
Meghökkentő számot közölt a KSH
Nagyot ment a magyar ipar áprilisban – komoly növekedés jött össze.
Dübörög az ipar – az autógyárakon múlik minden?
Márciusban az ipari termelés volumene 16,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony szintet, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 16,2 százalékkal emelkedett.
Erősödő magyar ipar – az autógyárak dübörögnek
Némileg az alacsony bázissal is magyarázható a márciusi igen szép teljesítmény.
Éledezik a magyar ipar: mit mutatnak a számok?
Az ipari termelés volumene februárban 1,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a januári 6,7 százalékos visszaesés után.
Milyen hatással van a robotika az iparágakra világszerte?
Az elmúlt években a robotika jelentős térnyerésének lehettünk szemtanúi számos iparágon belül, főleg azokon a területeken, amelyekre jellemzőek a munkaerő-intenzív folyamatok.
Mekkora buktát jelentett az iparnak a járvány? Itt vannak a számok
Tavaly az ipari termelés 6,1 százalékkal csökkent az előző évhez képest.
2020 a magyar iparban - hogyan fejezte be a koronavírus évét az ágazat?
Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, amivel 2019 októbere óta a legnagyobb éves növekedést érte el.
Mire volt képes a magyar ipar?
Az ipari termelés volumene tavaly novemberben 3,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztítva 1,6 százalékkal emelkedett.
Hogy teljesített a magyar ipar? Itt vannak a számok
Tavaly novemberben 3,5 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, a munkanaphatástól megtisztítva 1,6 százalékkal emelkedett a termelés.
Tovább zakatol a magyar ipar
A magyar ipart ez érdemben nem befolyásolták a szigorodó korlátozások októberben, kis mértékben növekedni tudott éves összevetésben is.
Nem igazán tud magához térni a magyarországi autógyártás
Csütörtökön tette közzé a KSH az ipari termelésre vonatkozó adatokat, amely szerint 2020 júniusában ennek volumene 7,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 12,2 százalékkal csökkent. Mint írták, jelentős visszaesés volt a legnagyobb súlyú járműgyártásban.
A koronavírus árnyékában: hogy vészelte át Magyarország a járvány kezdetét?
Az Eurostat közzétette 2020 első negyedévére vonatkozó adatait, a koronavírus közeledtével megingó gazdaságokon már ekkor meglátszottak a stagnálás és a visszaesés jelei - ám úgy tűnik, hogy Magyarország a járvány első hónapjait viszonylag karcolásmentesen megúszta.
Itt vannak a számok: felemás képet mutat az ipar
Az ipari termelés volumene 7,8 százalékkal elmaradt júniusban az egy évvel korábbitól, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 12,2 százalékkal csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal első becslése alapján.
Ezeket az iparágakat nem ütötte meg a járvány
Míg számos iparágat súlyosan érintett a COVID-19 válság, a technológiai, média- és távközlési (TMT) ágazatban a gazdasági hatás nagyrészt semleges volt, sőt egyes iparágakban pozitív – derül ki a PwC közép- és kelet-európai régióra kiterjedő, közelmúltban készült elemzéséből.
Még mindig bajban az ipar, de már látszik a fény az alagút végén
Az iparnál is jelentős visszaesést eredményezett a világjárvány.
Megvannak a számok: tényleg hatalmas pofont kapott Magyarország
Áprilisban minden idők legnagyobb mértékében esett az euróövezet és az Európai Unió ipari termelése havi és éves szinten a koronavírus-járvány miatt, Magyarország a negatív lista elejére került.
Negatív meglepetés Németországban - rosszabb adat jött a vártnál
Rekordmértékben, a vártnál erősebben csökkent az ipar teljesítménye Németországban áprilisban, mivel az új koronavírus által okozott járvány a termelés felfüggesztésére vagy visszafogására kényszerítette a vállalatokat.
Siralmas adat jött a magyar iparról
A munkanaphatástól megtisztított adatok sem sokkal szebb a nyers adatnál.
A hazai ipar lehet a nyertese az ellátási láncok átalakulásának
Két esetben megindult a gyártás átszervezése Kínából Magyarországra– mondta el Konkoly-Thege Máté. A ThegePlastic Kft. ügyvezetője hozzátette, hogy a kormányzati lépések is egyre inkább a hazai ipari szereplők helyzetbe hozását segítik. A fentiek hatására akörnyezetterhelés is komolyan visszaeshet, illetve a körkörös gazdasághoz köthető beruházások is lendületet kaphatnak – emelte ki.
Nem minden iparágban ment könnyen az átállás
A hazai társaságok üzletmenet-folytonossági (BCP) felkészültségére vonatkozóan, a COVID-19 helyzet kezelése kapcsán végzett nem reprezentatív kérdőíves felmérést a Deloitte. A fő tanulságok a következők: a pénzügyi szektor és az élelmiszeripar hamarabb tudott lépni, mint más iparágak, a munkaszervezési és pszichológiai háttér biztosítása pedig nem ment gond nélkül.
Ezek lehetnek a fejlődő iparágak a járványhelyzetben
Az YPO március és április között végzett, 3500 globális vállalatvezetőt megszólaltató felmérése alapján drasztikus változás jelent meg a vállalatok jövőképében: 84 százalékban rosszabbul látja a vállalkozások helyzetét a menedzsment. A szálloda és légi közlekedés iparág mellett az autógyártás, a kiskereskedelem és az energiaszektor is további komoly leépítések előtt áll. Így a munkavállalóknak a telekommunikáció, szállítmányozás, pénzügyi szektor és a gyógyszeripar felé érdemes orientálódniuk - mind az üzleti, mind a vezetői teljesítmény és fejlődési lehetőségek alapján.
Újraindult a termelés a nagy iparvállalatoknál Kínában
A koronavírus-járvány miatt korábban leállt vállalatok 98,6 százaléka kezdte újra a termelést.
Megindultak a feldolgozóipar és az energiaipar árai
Tavaly novemberben az ipari termelői árak összességében 2,1 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.
Tovább zakatol a magyar ipar, hiába lassulnak az autógyárak
Közzétett a Központi Statisztikai Hivatal az ipari termelés októberi alakulásáról szóló első becslését.