Intelligens technológiák intelligens gyárak számára

Magyarország gazdasága gyorsabb iramban nő, mint az európai átlag A nemzetközi gazdasági lendület lassul – a szerszámgépek iránti kereslet globális növekedése azonban 2019-ben is erőteljes marad. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Oxford Economics brit gazdaságkutató intézet tavaszi előrejelzése szerint a globális gazdasági növekedés 2019-ben várhatóan 2,5 százalék lesz. A beruházások mértéke és az ipari termelés is 2,4 százalékkal fog növekedni. A szerszámgép-fogyasztás a 2019-es év tavaszi előrejelzése szerint azonban egy kicsit elmarad ettől, mindössze 2,3 százalékos növekedéssel lehet számolni. Az EMO Hannover 2019 kiállítást ebben a gazdasági háttérben rendezik meg ez év szeptemberében.

A globális gazdaság nem növekszik olyan dinamikusan, mint az előző évben – mondta Christoph Miller, az EMO-t szervező VDW (Német Szerszámgépgyártó Egyesület) vásárigazgatója a 2019. május 21-i EMO-sajtótájékoztatón, Budapesten. – A növekedés viharos évei után ez a lassulás azonban azt jelenti, hogy a cégek végre újra stratégiai kérdésekre és a jövőbeli beruházásaikkal kapcsolatos döntésekre összpontosíthatnak.” Az EMO Hannover 2019 megfelelő platformot kínál ehhez. „Az intelligens technológiák mozgatják a jövő termelését!” téma köré építve a soron következő fémfeldolgozási világvásár betekintést nyújt a modern gyártástechnológia jelenlegi helyzetébe, a hálózatba kapcsolásra és digitalizálásra építkező jövőbeli gyártástechnológiai megoldásokba, valamint olyan új szolgáltatásokba, amelyek a hagyományos megmunkálási technológiákat ötvözik a modern adatelemző módszerekkel.

Az említett általános gazdasági növekedési mutató a 2018-as év eredményeihez képest elmarad. A számok azonban még mindig erős növekedést mutatnak. Mindennek hajtóereje Ázsia 4,4 százalékos GDP növekedéssel, ezt követi az amerikai kontinens 2,1 százalékkal, végül Európa 1,4 százalékos növekedéssel. A beruházások és szerszámgép-fogyasztás tekintetében Ázsia a triád legfőbb mozgatórugója 2,7, illetve 2,6 százalékos növekedést produkálva. Különösen a kisebb országokban – mint Vietnam, Thaiföld és Indonézia – a fogyasztás várhatóan a többi országnál nagyobb ütemben fog növekedni.

A legkiugróbb növekedést az indiai szubkontinensen jegyezték, ahol jelentősen nagyobb a

Magyar startupot díjaztak a nemzetközi energetikai versenyen
Magyar szempontból hatalmas sikerrel zárult a technológiai innovációkra szakosodott startup vállalkozások legnagyobb kelet-és közép európai energetikai versenye.

szerszámgép-fogyasztás, mint az ázsiai átlag. Kínában, amely a legnagyobb piacnak számít, a szerszámgép-fogyasztás valamivel magasabb az ázsiai átlagnál. Kína az elkövetkezendő években mennyiségi szempontból nézve továbbra is erős marad. Tajvan és Dél-Korea viszont idén, úgy tűnik, csökkenéssel küzd. Az Amerikai Egyesült Államokban a kereslet 2019-ben továbbra is aránytalanul magas lesz, még akkor is, ha a fellendülés – amelyet a kormány adócsökkentési intézkedése és az amortizáció váltott ki – jelentősen lassul. Brazíliának 2018-ban sikerült kikerülni a hullámvölgyből, és ugrásszerűen növelte a szerszámgép-fogyasztását. Idén azonban a növekedés várhatóan újra egy számjegyű lesz.

Európában a kelet-európai országok, név szerint Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország az éllovasok. Ezek az országok továbbra is vonzó ipari helyszínek maradnak, amelyek gyorsan fejlődnek, és ahová folyamatosan érkeznek a beruházások. Németország, amely a legnagyobb európai piacnak számít, és az EMO Hannover helyszíne, a korábbi gazdasági fellendülés után kezd veszíteni a lendületből. A német szerszámgép-fogyasztás várhatóan 1 százalékkal növekszik majd 2019-ben. Ha megvizsgáljuk világszerte a kilenc legfontosabb felhasználóiparban eszközölt beruházásokat, a gépgyártási szektorban átlag feletti befektetés figyelhető meg, ezt követi az autóipar, a repülőgépgyártás és más közlekedési szektorok, elsődlegesen a vasúti közlekedés és a hajóépítés.

A világszerte megfigyelhető, gyorsan változó körülmények, többek között a kereskedelmi konfliktusok terjedése, a protekcionizmus térnyerése, a növekvő olajárak, a magas infláció a feltörekvő piacokon és az ellenőrizetlen eladósodás nyugtalanítják az ügyfeleket, különösen a kis- és középvállalkozások esetében. Ennek ellenére a foglalkoztatottak száma is rekord szintet ért el, 75 000 ember dolgozott ezen a területen, valamint 2018 végére majdnem teljessé vált a kapacitáskihasználás, ami 93,7 százalékra tornázta fel magát. 

Magyarország gazdasága gyorsabb iramban nő, mint az európai átlag

A magyar gazdaság növekedése az elmúlt években jóval az EU-s átlag felett teljesített.

Nem bízik a digitalizációban a magyar Y és Z generáció
A Magyarországon élő Y és Z generáció biztos benne, hogy a jövőben mindent áthat majd a digitalizáció és az online tér, viszont nem látják úgy, hogy ez egyértelműen jó lesz nekik – derül ki egy friss hazai kutatásból. A válaszadók többsége szívesen veszi az okos eszközök és az okoskörnyezet kényelmét, de pesszimista a személyes adatok védelmével, valamint a személyes szabadsággal és biztonsággal kapcsolatban.

köszönhető ez az erős hazai keresletnek, amelynek mozgatója az erőteljes magánfogyasztás és a beruházások átlag feletti növekedése. A beruházások továbbra is a növekedés fontos pillérei lesznek az elkövetkező években. A GTAI – German Trade & Investment fejlesztési ügynökség szerint a magas kapacitáskihasználás miatt a terjeszkedést elősegítő befektetések kerülnek előtérbe. A 2014–2020-as időszakra vonatkozó EU-s források is jelentősen hozzájárulnak a beruházások mértékének növekedéséhez. A magánfogyasztásra az emelkedő bérek és a munkaerő-piaci kedvező helyzet is ösztönzően hat.

A szakképzett munkások egyre növekvő hiánya azonban több projekt megvalósítását is korlátozza. Az Oxford Economics szerint Magyarország GDP-je várhatóan 3,7 százalékkal fog nőni 2019-ben, a tavalyi 5 százalékkal szemben. A gazdasági szakértők Európát teljes egészében nézve 1,4 százalékos növekedést jósolnak. Magyarországon az ipari termelés az előrejelzések szerint sokkal erőteljesebben fog növekedni 2019-ben, a várt növekedés 5,4 százalék a tavalyi 3,9 százalékkal szemben. 

Magyarország 2018-ban 200 millió euró értékben importált szerszámgépeket. A magyar kereskedelmi statisztikák szerint Magyarország legfontosabb beszállítója a 40 százalékos piaci részesedéssel rendelkező Németország, messze megelőzve Olaszországot, Törökországot, Belgiumot és Kínát. 

A Magyarország és Németország közötti bilaterális üzleti kapcsolat egyáltalán nem egyirányú utca” – mondta Miller. 2018-ban Magyarország exportjának több mint egyötöde érkezett Németországba, ezzel kiérdemelve a legnagyobb piac címét Szlovákia, Szerbia, Ukrajna és Franciaország előtt. A Magyarországról érkező német import több mint egyötödével növekedett. A legfontosabb importált termékek közé tartoztak az alkatrészek, a tartozékok és a lézertechnológia.

Az EMO Hannover 2019 kiállítás éppen ezért érdekes lehet a magyar kiállítók és a felhasználóipari ágazatokból érkező látogatók számára is. Az idei két magyar kiállítónak jó lehetőség lesz ez az üzlet fellendítésére. A kiállítás megtekintésével a magyar szerszámgép-felhasználók is sok értékes információt szerezhetnek jövőbeni beruházási döntéseik megalapozására.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo