Megugrott az ipar a járvány után

Áprilisban az ipari termelés 58,8 százalékkal meghaladta az előző év áprilisának rendkívül alacsony bázisszintjét, amely a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések következtében tavaly 36,9 százalékkal esett vissza 2019 azonos hónapjához viszonyítva.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A termelés volumene idén áprilisban a nyers adat szerint 1,7 százalékkal meghaladta a járvány előtti, 2019. áprilisi szintet - erősítette meg második becslésében hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal.

Munkanaphatástól megtisztítva 59,2 százalékkal emelkedett az ipari termelés az előző év azonos hónapjához képest, a 2019. áprilisi szintet 0,8 százalékkal meghaladta.

depositphotos.com

Az előző hónaphoz viszonyítva 3,2 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás áprilisban. Az év első négy hónapjában az ipari termelés 13,8 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipar áprilisi kibocsátása 63,0 százalékkal, a járműgyártásé 342,5 százalékkal nőtt. A kiugró teljesítmény elsősorban a tavaly áprilisi gyárleállások okozta alacsony bázisérték eredménye jegyezte meg a KSH. Ám ezzel együtt is még 10,1 százalékkal elmaradt a két évvel korábbitól szinttől. A közúti gépjármű gyártásának termelési értéke mintegy tizennégyszeresére, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé pedig több mint a háromszorosára emelkedett - tette hozzá a KSH.

A számítógépgyártás 44,6 százalékkal nőtt - jóval meghaladva a tavaly áprilisi 20,6 százalékos visszaesés mértékét - így 14,8 százalékos növekedést ért el 2019. áprilishoz viszonyítva. Az élelmiszeripar kibocsátása 12,9 százalékkal nőtt tavaly áprilishoz mérve.

Az ipari export volumene 83,8 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, a feldolgozóipar kivitele 85,4 százalékkal, ezen belül a járműexport több mint négyszeresére, 317,1 százalékkal nőtt. A számítógép, elektronikai, optikai termékek kivitele 51,1 százalékkal emelkedett. A villamosberendezéseké kivitele 29,4 százalékkal, a gépi berendezéseké 37,7 százalékkal nőtt.

A járvány előtti szinthez, 2019 áprilisához mérve a feldolgozóipar exportja 3,8 százalékkal nőtt, de a járműiparé még 5,0 százalékkal elmaradt. A számítástechnikai cikkek exportja 16,0 százalékkal a villamosberendezéseké 69,4 százalékkal, az élelmiszereké 6,7 százalékkal nőtt a két ével korábbi szinthez képest. Az élelmiszerexport 11,3 százalékkal nőtt egy év alatt, amivel 6,7 százalékkal múlta felül a két évvel korábbit.

A feldolgozóipar belföldi eladásai 27,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest. A járműipari eladások 306,7 százalékkal, a számítástechnikai termékeké 71,1 százalékkal, az élelmiszereké 12,6 százalékkal nőtt.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo