Infláció cikkek
Idén is lendületben lehet a gazdaság
Akár 3,2 százalékkal is bővülhet a GDP, ha beindul a lakosság fogyasztása. Azonban a vasárnapi nyitva tartás és a brókerbotrányok visszafoghatják a költekező kedvet és akkor bizony a növekedés is jóval kisebb lehet.
Nem lettünk bizakodóbbak
Márciusban lényegében stagnált a GKI-Erste konjunktúra-index értéke. Miközben 2014 októbere óta jellemzően kis lépésekkel, de folyamatos a romlás, az index szintje továbbra is viszonylag optimista hangulatot tükröz.
Jobban nőhet a gazdaság és az államadósság
A gazdaság növekedési üteme 2015-ben is 3 százalék felett maradhat, amit jövőre egy mérsékeltebb év követhet. A gazdasági teljesítményt idén elsősorban a fogyasztás, jövőre újból az export vezérelheti.
Augusztusig nem várható áremelkedés
Az ING, az Erste, és a TakarékBank elemzői szerint augusztusig, vagy akár szeptemberig negatív tartományban maradhat az infláció, bár az ING szakértője szerint addig lehet egy-két hónap, amikor kissé emelkednek majd az árak.
Nincs buborék, ami kipukkanhatna
Növekszik a világ gazdasága és egyhamar nem is fog leállni, de a folyamat nem egységes. Egyelőre az USA húzza a világot, miközben Kína felemelkedése még csak most kezdődik és Európa csak vergődik.
Felminősítik-e a magyar gazdaságot?
Az idei évben szűk a költségvetési mozgástér, mivel alig-alig csökkent az államadósság, de az olajár csökkenése miatti alacsony infláció, valamint a devizahitelesek terheinek csökkenése következtében gyorsul a fogyasztás bővülése.
Idén még több lehet a borítékban
Jót tesznek a fogyasztásnak a devizahiteles elszámolások, de az egyszeri hatások nélkül is tovább folytatódhat idén a reálbérek emelkedése Magyarországon elemzők szerint. Tavaly három százalékkal ért többet a fizetésünk.
Kellemes meglepetés érhet minket az idén
Kellemes meglepetést szerezhet idén az európai gazdaság: alacsony az olajár, kicsi a kamat, javul a lakossági fogyasztás, a bankrendszer kezd hajlani a hitelezésre, az euró pedig sokat gyengült. Az európai részvénypiacok még nem árazták be teljesen a fordulatot.
Durva eszközzel avatkozna be az árakba a kormánypárt
A kormánypárt szerint jó ötlet lenne, hogy azokat a vállalkozásokat, amelyek nem csökkentik áraikat az olcsó energiára való tekintettel, támogatások megvonásával büntesse a kormány. Közben az árak egyébként csökkennek.
Hamarosan jöhet az újabb kamatcsökkentés
Az árak csökkenését jelző inflációs adatok miatt a jegybanki alapkamat mérséklésére számítanak az elemzők, akik szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa már márciusban dönthet az alacsonyabb alapkamatról.
Egész jók a kilátásaink
Alapvetően optimisták az idei kilátásokat illetően a hazai intézményi befektetők, a fejlett és a feltörekvő piacokon egyaránt emelkedésre számítanak, az év második felében fel is minősíthetnek minket.
Megint drágább lehet a tankolás
Az üzemanyagpiaci árak és a forintárfolyam heti változását, valamint a pénteki 7, illetve 6 forintos áremelést figyelembe véve február 11-én, szerdán újabb 5-7 forintos áremelés lehetséges mind a benzin, mind a gázolaj árában.
Idén már csak kocog a pannon puma
Az Európai Bizottság (EB) úgynevezett "téli gazdasági előrejelzése" szerint 2015-ben és 2016-ban is a korábban vártnál lassabb gazdasági növekedésre számít Magyarországon, egyúttal a testület csökkentette az idei költségvetési hiányra vonatkozó prognózisát is.
Visszakapaszkodtunk a 2008-as szintre
Megtorpanóban van a gazdasági lendület: a növekedési kilátások bizonytalanok, az üzleti környezet kiszámíthatatlannak tűnik, a pénzügyi szektor teljesítménye érezhetően csökkenni fog a Policy Agenda felmérése szerint.
Jól jön nekünk az olcsó olaj
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint – bár 2014-ben átmenetileg kiugróan gyors, kb. 3,2 százalékos lehetett a növekedés – a már a tavalyi harmadik negyedévben elkezdődött fékeződés 2015-2016-ban is folytatódni fog; idén 2 százalék körüli GDP-bővülés várható. Az olaj világpiaci árának – elsősorban politikai okokból történő – zuhanása következtében azonban javulnak a külkereskedelmi cserearányok, s így a korábban gondoltnál is alacsonyabb infláció és ezzel nagyobb fogyasztás, továbbá kedvezőbb külső egyensúly valószínű.
Most még megússzuk a benzináremelést
A múlt héten a benzin ára a heti átlagban 0,5 százalékkal lett drágább, a gázolajnál 1,2 százalék volt az áremelkedés mértéke a mediterrán üzemanyagpiacon. A forint ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 0,3%-kal gyengült. Várhatóan ezen a héten még megússzuk az emelkedést.
Nem érezzük a fellendülést
Habár az elemzők szerint a világgazdaság – és Magyarország – kezd kilábalni a válságból, az emberek hangulatában ez nem tükröződik. Habár a magyarok hangulata javult az elmúlt években, még messze vagyunk attól, hogy érezzük a fellendülést.
Lehet, hogy vége az üzemanyagárak esésének
A benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 2,2 százalékkal lett drágább, a gázolajnál 0,7 százalék volt az áremelkedés mértéke. A forint árfolyama heti átlagban 0,6 százalékkal gyengült. Az üzemanyagpiaci árak és az árfolyam heti változását, valamint a pénteki 3 forintos benzin áremelést figyelembe véve január 28-án, szerdán nem várható árváltoztatás.
Még egy kicsit eshet a benzinár
A benzin ára heti átlagban 4,9%-kal lett olcsóbb, a gázolajnál 4% volt az árcsökkenés mértéke. forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 1,8%-kal gyengült. Az üzemanyagpiaci árak és az árfolyam heti változását, valamint a pénteki 3-3 forintos árcsökkentést figyelembe véve január 21-én, szerdán 0-3 forintos benzin és 0-2 forintos gázolaj árcsökkentés várható.
Még hónapokig csökkenhetnek az árak
Az üzemanyagárak esése és az élelmiszerárak csökkenése húzta lefelé az inflációt elemzők szerint, akik úgy vélték, még hónapokig maradhat a defláció Magyarországon. A nagy kérdés, hogy meddig zuhan még az olajár.
Jó hír az autósoknak: tovább csökkenhet a benzinár
Az piaci üzemanyagárak és a forintárfolyam heti változását, valamint a pénteki 2-2 forintos árcsökkentést figyelembe véve, január 14-én, szerdán 8-10 forintos benzin és 4-5 forintos gázolaj árcsökkentés várható.
2015: reméljük a legjobbakat
Habár a tavalyi év rég nem látott eredményt hozott a magyar gazdaságban, az idei évben várhatóan visszaesik a növekedés. A globális és európai mutatók ugyan fellendülést valószínűsítenek, de a kormány sok esetben ép ésszel nehezen magyarázható gazdaságpolitikai intézkedései a növekedés ellen hatnak.
A legnagyobb gondunk még mindig az államadósság
A magyar gazdaság szempontjából még mindig jelentős kockázatot jelent az államadósság alakulása, az orosz szankciók körének esetleges kiterjesztése, illetve a bizonytalan külső kereslet. Továbbra is meghatározó, sikerül-e élénkülnie a lakossági fogyasztásnak és a versenyszféra talpra tud-e állni és új - az állami beruházásoktól elszakadó - fejlesztésekbe kezdeni.
Idén jó, jövőre bizonytalan
Ebben az évben a vártnál is magasabb, a három százalékot bőven meghaladó lesz a magyar gazdaság növekedése. Jövőre azonban a geopolitikai bizonytalanság és a kormánnyal szembeni bizalmatlanság miatt visszaeshet a növekedés.
Jelentősen csökkenhet az üzemanyagok ára
Az üzemanyagpiaci árak és az árfolyam heti változását, valamint az eheti nagy árcsökkentést is figyelembe véve december 17-én, szerdán a benzin ára kb. 4-5 forinttal, a gázolajé 8-10 forinttal csökkenhet.
Az üzemanyagárak esése a mélybe lökte az inflációt is
A rezsicsökkentés mellett az üzemanyagárak esése is lefelé húzta az inflációt novemberben, amely a vártnál is alacsonyabb volt, de nem fenyeget deflációs veszély, továbbra is alacsony maradhat az alapkamat, fennmaradhat a laza monetáris környezet.
Olcsóbb benzint hozott az autósoknak a Mikulás
Az üzemanyagárak és a forintárfolyam heti változását, valamint az eheti nagy árcsökkentést is figyelembe véve december 10-én, szerdán a benzin ára kb. 10 forinttal, a gázolajé 5 forinttal csökkenhet.
A dízeleseknek árcsökkenést hoz a december
Az üzemanyag piaci árak és a forint árfolyam heti változását figyelembe véve december 3-án, szerdán a benzin ára 0-2 forinttal, a gázolajé 5-6 forinttal csökkenhet.
Jó hírünk van a dízeleseknek
Az üzemanyag árak és a forintárfolyam heti változását figyelembe véve november 26-án, szerdán a benzin ára 0-2 forinttal, a gázolajé 2-4 forinttal csökkenhet.
Hogyan lesz hozam, ha nincs kamat?
Hosszabb távon a jelenlegi befektetési környezetre kell számítani, tehát alacsony infláció, ebből fakadóan alacsony kamatok várhatók, így a hozam érdekében át kell gondolni a befektetéseket.
Ennyivel kerestünk többet szeptemberben
A várakozásoknak megfelelően, pozitívan alakulnak a kereseti tendenciák elemzők szerint. A közmunkások húzzák lefelé a statisztikát, a versenyszférában egyre gyorsabban nőnek a keresetek.
Szerdán még olcsóbb lesz a tankolás
Az üzemanyagpiaci árak és a forintárfolyam heti változását figyelembe véve november 19-én, szerdán a benzin ára 4-7 forinttal, a gázolajé 3-5 forinttal csökkenhet.
Az arany fénykora jön?
Az aranyba való befektetésre buzdít az egyik legtekintélyesebb német nyersanyagpiaci szakértő, technikai elemző és portfóliókezelő. Miközben még mindig esik a nemesfémek ára, mégis azt mondja, hogy aranyba kell fektetni, mert a világgazdaság legsúlyosabb problémája az általános eladósodottság, s az ezzel való küzdelemnek nincs más eszköze, mint az inflálás. Így az egyetlen nem inflálható, mesterségesen nem gyártható eszköz, az arany újbóli fénykora várható.
A rezsicsökkentés a mélybe lökte az inflációt
Nincs még defláció Magyarországon, az egyszeri tételek nélkül számított maginfláció pozitív, így korai deflációs veszélyről beszélni. Csak a rezsicsökkentés miatt fordult negatívba az inflációs adat.
Nem lesz olcsóbb a tankolás
A forint árfolyama heti átlagban 1,6%-kal gyengült, ezért november 12-én, szerdán az üzemanyagok ára várhatóan nem változik, mind a gázolaj, mind a benzin ára a jelenlegi szinten marad.
GKI: negatív fordulat kezdődik a gazdaságban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint 2014 őszétől negatív fordulat kezdődik a gazdaságban, fokozatosan fékeződik a növekedés, az adóváltozásokról és a költségvetésről kiderülő valódi információk miatt romlani fognak a gazdasági várakozások.
Újra drágul a tankolás
Nincs jó hírünk az autósoknak: a kőolaj világpiaci ára és a forintárfolyam heti változását figyelembe véve november 5-én, szerdán a benzin és a gázolaj ára is várhatóan 2-3 forinttal emelkedik.
Közmunkára és rendőrbérre kell a netadóból
A következő kormányülésen fogják megvitatni a netadót – közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2015-ös büdzsé benyújtásakor. A jövő évi költségvetés bőkezűen bánik a fegyveres erőkkel és a pedagógusokkal és több jut közmunkára is.
Ennyivel keresünk többet idén
Több mint 2 százalékos reálbér növekedéssel számol az idén Magyarországon - derül ki egy friss felmérésből, amely szerint évek óta először csökkent a különbség a fővárosi és a vidéki bérek között.
A benzin esetleg olcsóbb lehet
Az olajpiaci árak és a forintárfolyam heti változását figyelembe véve október 29-én, szerdán az üzemanyagok ára várhatóan nem változik, bár a benzin esetén lehetséges egy kisebb csökkentés.
Többet keresünk – és többet is ér
Jelentősen emelkedtek a bruttó és a nettó keresetek a versenyszférában: csaknem kétszer olyan mértékben, mint a költségvetési intézményeknél. Ez a negatív infláció mellett a vásárlóerő emelkedését is jelzi.
Szerdáig érdemes várni a tankolással!
A piaci árak és az árfolyam heti változását és a pénteki 4 forintos dízelár-csökkentést figyelembe véve október 15-én, szerdán a benzin ára 5-7 forinttal, a gázolaj ára 3-4 forinttal csökkenhet.
Előrejelzés: jövőre is tartja az iramot a pannon puma
Az idén és jövőre a korábban vártnál lényegesen erőteljesebb három százalék körüli, azután viszont már lassuló növekedést jósoltak hétfőn ismertetett, felülvizsgált előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Ilyen jó évünk egy darabig már nem lesz?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a 3,9 százalékos magyar GDP-növekedést hozó idei II. negyedév nemcsak az elmúlt nyolc év legjobb eredménye, de megismétlődése sem várható a következő években.
Az ukrán válság a forintot is bedöntötte
Az ukrán események végül mégis megmozgatták a piacokat. Ennek az lett a következménye, hogy a DAX index tegnap a hétfői szintre esett vissza. A hazai deviza jelentősen gyengült és immár realitás a 317 forintos euró.
Bizakodóbbak a vállalkozások – a lakosság már nem annyira
Augusztusban a GKI-Erste konjunktúraindex értéke lényegében nem változott az előző hónaphoz képest. Mindez ellentétes folyamatok eredményeként alakult így. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti kilátások enyhén javultak, míg a fogyasztói várakozások romlottak.
Kik keresnek a legjobban?
A legtöbbet a pénzügyi szektorban keresnek a munkavállalót, a legkevesebbet a szociális ellátásban és az egészségügyben. Az alacsony inflációnak köszönhetően folytatódhat a reálbér-növekedés Magyarországon, ami támogatja a fogyasztás bővülését az idei évben.
Nyolc éve nem ugrott ekkorát a pannon puma
A várakozásokat meghaladóan nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben az elemzők szerint, akik egyaránt úgy látják, hogy a korábbi prognózisaikban várt, éves átlagos 3 százaléknál gyorsabban bővülhet a GDP az év egészében.