A héten nem várható drágulás a kutaknál

A piaci üzemanyagárak a múlt hét folyamán kis lépéssekkel fel-le ingadoztak. A heti átlagos piaci ár- és árfolyam-változások alapján október 26-án, szerdán, várhatóan nem lesz árváltozás.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: SXC

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A Brent spot kőolaj ára a héten 49-52 dollár között ingadozott, heti átlagban 80 centtel, 1,6%-kal nőtt az ár. A spot olajár a hét első 3 napján drágult, majd az utolsó két napon csökkent.

Az olajpiacra gyakorolt hírek főképp az OPEC kitermelés korlátozási terveivel kapcsolatosak voltak, az orosz energiaügyi miniszter az OPEC politikájának támogatását ígérte, s egyben újabb olajkitermelési rekordról adott számot. Irak Iránhoz, Líbiához és Nigériához hasonlóan a kitermelése növekedéséhez való hozzájárulást kéri az OPEC-től. Az olaj, illetve energiaminiszterek számos találkozót tartanak a következő hetekben. Összességében az elemzők elképzelhetőnek tartják az OPEC országok közötti megegyezést, azonban annak betartásával kapcsolatosan súlyosak a kétségek. A hét második felében az áremelkedést az okozta, hogy az amerikai olajkészlet adatok újabb csökkenést jeleztek, miközben az elemzők növekedést vártak - írta a GKI Energiakutató Kft. heti előrejelzésében.

A kedvezőbb olajárak hatására, már a 17 héten át növekedett az amerikai kőolajfúrások száma, ezen a héten 11 darabbal, s várhatóan az USA-ban a negyedik negyedévben már nem csökken az olajtermelés. A múlt heti adatok szerint az Egyesült Államokban a kőolaj készletszintje egy hét alatt több mint 5 millió hordóval csökkent, de így is 24%-kal magasabb a készletszint, mint egy éve. A benzinkészletek emelkedtek, a feldolgozott termékek mennyisége csökkent. Európában csak kicsit csökkentek a feldolgozott termékek készletei, de éves kitekintésben a benzinkészletek 20, a gázolaj készletek 16%-kal a tavalyi szint alatt vannak.

Az európai üzemanyagárak a héten 1-2 dollárral fel-le ingadoztak, a benzinnél kedden, a gázolajnál csütörtökön volt egy nagyobb, 5 dolláros mérséklődés. Összességében a finomítói felújítási ciklus Európában és az Egyesült Államokban októberben várhatóan lezárul, az ázsiai és az észak-afrikai országokban november-decemberben ér véget, s ez az olajár-emelkedéstől függetlenül jelentősen befolyásolhatja az üzemanyagok áralakulását. Fontos hír, hogy szeptemberben a kínai üzemanyagexport újabb rekordot ért el, a gázolaj exportja 44, a benzin exportja 37%-kal nőtt egy év alatt.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 0,5 dollárral, 1,0%-kal csökkent ezen a héten, ezzel a spot olajár és az egy hónapos határidős olajár közötti múlt heti különbség a felére esett. Az idei év negyedik negyedévére vonatkozó határidős árak az áremelkedést követően most meghaladják az 50 dollárt, így lehet, hogy január elejétől lecsökkentik a jövedéki adó megemelt mértékét, bár a számításokhoz az is hozzátartozik, hogy a spot Brent ár októberi átlaga még nem érte el az 50 dollárt. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten lecsökkent 1,1 dollárra, mivel a határidős Brent ára kicsit csökkent, a WTI-é emelkedett.

A forint átlagos heti árfolyama az október 17 - október 21-i héten 1,5%-kal gyengült a dollárhoz képest, a dollár árfolyam 280,6 forint körül ingadozott. A megelőző héthez viszonyítva ezen a héten több mint 4 forinttal kellett többet adni egy dollárért. Az üzemanyagpiaci árcsökkenést a forint gyengülése árnövekedésbe fordította. A forint-dollár árfolyam gyengülése föképp a dollár erősödésével magyarázható, de a forint kicsit gyengült az euróhoz viszonyítva is.

Összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti átlagos árváltozások alapján a benzin esetében nem várható árváltoztatás, a gázolaj esetében a heti átlagos változások 1-2 forint körüli emelést indokolnak, amelyet az október 21-i, pénteki áremeléssel már megtettek. A fenti változtatásokkal a benzin ára 348, a gázolaj ára 363 forint/liter körüli szinten változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 4,5, a gázolaj ára 6,5%-kal nőtt. Szeptember végével, elsősorban az adóemelés hatására lezárult az üzemanyag árcsökkenés időszaka.

Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 2%-kal több benzint lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt. A gázolaj áremelkedése miatt változatlan szinten van az egy évvel ezelőtti időponthoz viszonyított, 1 havi fizetésből vásárolható gázolaj mennyisége.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo