A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek. A Brent spot kőolaj ára a héten 30-33 dollár között változott, heti átlagban csak közel 30 centtel, 0,8%-kal emelkedett az ár. Az árak az első két nap csökkentek, szerdán és csütörtökön emelkedtek, majd pénteken ismét csökkentek. A heti olajpiaci fejleményeket az árcsökkenés irányába az tolta, hogy a túltermelés jelentős, a kereslet a kínai gazdaság problémái miatt csak kissé növekedhet, valamint a készletszintek rekordszinten vannak - és a jelek szerint a kitermelés volumene nem is fog csökkenni.
Az áremelkedést elsősorban az okozta, hogy egyes OPEC országok a hét végén megbeszéléseket tartanak, s a kereskedők remélik, hogy a termelés visszafogására vonatkozó tervek talán mégis megvalósulnak. Emellett a dollár gyengült a vezető devizákhoz viszonyítva, amely a legfontosabb oka az áremelkedésnek. Irán a szankciók részleges visszavonása miatt azt tervezi, hogy dollár helyett euróban kereskedne. Egyébként megérkezett az első (angol-svájci) vásárló az iráni Bandar Mahshahr kikötőbe fűtőolajat vásárolni. Az áralakulást nem befolyásolta, hogy az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten 31-gyel csökkent, ez a korábbi heteket tekintve igen jelentős mérséklődés - derült ki a GKI Energiakutató Kft. heti előrejelzéséből.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 1,3 dollárral nőtt az előző heti átlaghoz viszonyítva, a határidős ár a hét folyamán végig a spot ár fölött változott. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten jelentősebben megemelkedett, mivel a Brent határidős ára emelkedett, a WTI ára pedig 0,9 dollárral csökkent.
A forint árfolyama a február 1 - február 5-i héten 281 Ft/dollár körül ingadozott, hat és fél forinttal kellett kevesebbet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva, heti átlagban kissé erősödött, a dollár árfolyama viszont jelentősebben gyengült az euróhoz, s így a forinthoz viszonyítva is. Az forintárfolyam erősödése felerősítette a benzinár csökkenését forintban számolva, más oldalról az erősödés fékezte a dízel áremelkedését forintban mérve.
Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 9,3%-kal több benzint és 21%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.